Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy w związku ze zmianą formy prawnej uczelnia powinna zamknąć księgi rachunkowe, sporządzić sprawozdanie finansowe i złożyć zeznanie podatkowe?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 22.02.2005r. (wpływ do tut. organu podatkowego w dniu 07.03.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: obowiązku zamknięcia ksiąg rachunkowych, sporządzenia sprawozdania finansowego i złożenia zeznania rocznego w związku ze zmianą podstawy prawnej działalności wyższej uczelni niepaństwowej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 22.02.2005r. Uczelnia wystąpiła z wnioskiem do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku zamknięcia ksiąg rachunkowych, sporządzenia sprawozdania finansowego i złożenia zeznania rocznego w związku ze zmianą podstawy prawnej działalności wyższej uczelni niepaństwowej.

Uczelnia decyzją Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27.08.1998r. została wpisana do rejestru niepaństwowych uczelni zawodowych na podstawie przepisów ustawy z dnia 26.06.1997r. o wyższych szkołach zawodowych (Dz. U. Nr 96 poz. 590 z późn. zm.), a decyzją z dnia 04.02.2005r. została wykreślona z powyższego rejestru i jednocześnie została wpisana do rejestru uczelni niepaństwowych działających na podstawie ustawy z dnia 12.09.1990r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65 poz. 385 z późn. zm.). Aktualnie rok podatkowy (obrachunkowy) w Jednostce trwa od 01.10.2004r. do 30.09.2005r.

Zdaniem wnioskodawcy nie zachodzi potrzeba zamykania ksiąg, sporządzania sprawozdania finansowego i zeznania rocznego na dzień 03.02.2005r. tj. dzień poprzedzający wykreślenie Szkoły z rejestru niepaństwowych uczelni zawodowych oraz otwierania ksiąg rachunkowych i rozpoczynania nowego roku podatkowego na dzień 04.02.2005r. tj. dzień dokonania wpisu do rejestru uczelni niepaństwowych działających na podstawie ustawy o szkolnictwie wyższym, gdyż decyzja Ministra Edukacji Narodowej z dnia 04.02.2005r. nie powoduje zmiany formy prawnej Uczelni, więc nie wymaga sporządzania sprawozdań.

Zgodnie z treścią art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z póżn. zm.) podatnicy z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8 są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku. Natomiast art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. stanowi, iż rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwy urząd skarbowy; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Dodatkowo norma prawna zawarta w ust. 6 stanowi, iż jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.

Wskazane powyżej odrębne przepisy to art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U. z 2002r. Nr 76 poz. 694 z późn. zm.) zgodnie, z którym przez rok obrotowy rozumie się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również dla celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Stosownie do treści art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994r. księgi rachunkowe otwiera się:na dzień rozpoczęcia działalności, którym jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym, na początek każdego następnego roku obrotowego, na dzień zmiany formy prawnej, z zastrzeżeniem ust. 3, na dzień wpisu do rejestru połączenia jednostek lub podziału jednostki, powodujących powstanie nowej jednostki (jednostek), na dzień rozpoczęcia likwidacji lub wszczęcia postępowania upadłościowego - w ciągu 15 dni od dnia zaistnienia tych zdarzeń,natomiast zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. księgi rachunkowe zamyka się:na dzień kończący rok obrotowy, na dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży i zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego, na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej, z zastrzeżeniem ust. 3, w jednostce przejmowanej na dzień połączenia związanego z przejęciem jednostki przez inną jednostkę, w szczególności na dzień wpisu do rejestru tego połączenia, na dzień poprzedzający dzień podziału lub połączenia jednostek, jeżeli w wyniku podziału lub połączenia powstaje nowa jednostka, w szczególności na dzień wpisu do rejestru połączenia lub podziału, na inny dzień bilansowy określony odrębnymi przepisami - nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tych zdarzeń.Zgodnie z treścią art. 9 ustawy z dnia 26 czerwca 1997r. o wyższych szkołach zawodowych uczelnia zawodowa ma osobowość prawną. Ponadto art. 11a w/wym ustawy stanowi, iż niepaństwowa uczelnia zawodowa spełniająca warunki do prowadzenia studiów na poziomie magisterskim określonych w przepisach ustawy o szkolnictwie wyższym może ubiegać się o przekształcenie w uczelnię działającą na podstawie ustawy o szkolnictwie wyższym. Do przekształcenia, o którym mowa w ust. 1 stosuje się odpowiednio art. 15 i 16 ustawy o szkolnictwie wyższym.

Przepisy art. 15 ustawy z dnia 12 września 1990r. o szkolnictwie wyższym stanowią, iż uczelnię niepaństwową może założyć osoba fizyczna lub osoba prawna, zwana dalej założycielem, na podstawie pozwolenia udzielonego przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Ponadto zgodnie z art. 16 ust. 4 w/wym ustawy uczelnia niepaństwowa uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do rejestru prowadzonego przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.

W oparciu o przywołane przepisy i w stanie faktycznym opisanym we wniosku należy stwierdzić, iż Jednostka z dniem 04.02.2005r. została wykreślona z rejestru niepaństwowych uczelni zawodowych i w konsekwencji tego faktu utraciła z tym momentem osobowość prawną. Natomiast w tym samym dniu 04.02.2005r. z chwilą wpisu do rejestru uczelni wyższych niepaństwowych ponownie uzyskała osobowość prawną. W wyniku powyższych działań doszło do przekształcenia Jednostki z niepublicznej uczelni zawodowej w niepubliczną uczelnię wyższą i zmiany podstawy prawnej prowadzonej działalności. Z uwagi na zaistniałą sytuację Uczelnia była zobowiązana na dzień poprzedzający przekształcenie tj. 03.02.2005r. zakończyć rok podatkowy i sporządzić zeznanie roczne CIT-8 oraz sprawozdanie finansowe za okres 01.10.2004r. - 03.02.2005r. oraz rozpocząć z dniem 04.02.2005r. nowy rok podatkowy, który będzie trwał do dnia 30.09.2005r.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe a Jednostka ma obowiązek złożenia zeznania rocznego w związku ze zmianą podstawy prawnej działalności wyższej uczelni niepaństwowej.
Słowa kluczowe: forma prawna, przekształcanie podmiotów, szkoła wyższa
Data aktualizacji: 25/12/2012 06:00:01

CIT - w zakresie określenia momentu rozpoznania przychodu z tytułu świadczenia usług serwi...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Spółka ma prawo do zwiększenia VAT naliczony o zryczałtowany zwrot podatku wynikający...

Działając na podstawie art. 14a 4 i art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki, przedstawione w piśmie z dnia...

Czy w przypadku wystawiania faktur w formie elektronicznej można dla celów księgowych wyst...

Działając na podstawie art. 14a 1 i 4, art. 216 1 ustawy z dnia 29. sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku podatnika nr L.dz. 47 05 z...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabycie usłu...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Określenie stawki podatku VAT, z jaką powinna być wystawiona faktura dot. sprzedaży samochodu

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art.14a 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Opodatkowanie i dokumentowanie premii pieniężnejCzy Jednostce przysługuje prawo do zmniejszenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach wystawionych przez wykonawców projektu?Opodatkowanie częściowego zwrotu nakładów na zakup węzłów cieplnychOpodatkowanie premii pieniężnych oraz prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturze dokumentującej udzielenie przez Spółkę premii pieniężnejWnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.