Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy wartość karmy dostarczanej przez rolnika dla zwierzyny leśnej należy traktować jako sprzedaż, czy Koło obowiązane jest wystawić fakturę RR?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Koła Łowieckiego z dnia 20 lutego 2006 r. uzupełnionego wnioskiem z dnia 01 marca 2006r. (data wpływu do tut. Urzędu: 02.03.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stwierdzenia czy z tytułu nabycia produktów rolnych tj. karmy dla zwierzyny od rolnika Koło obowiązane jest wystawić fakturę RR.

Stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Stan faktyczny: Koło Łowieckie, 30 lat temu uchwaliło na Walnym Zebraniu Koła, że każdy członek koła zobowiązany jest odpracować społecznie 50 godzin rocznie na rzecz Koła. Praca ta miała być poświęcona budowie urządzeń łowieckich (w celu zmniejszeniu szkód łowieckich w uprawach rolnych), dokarmianiu zwierzyny łownej i poprawianiu warunków bytowania zwierzyny (sadzeniu lasu i uprawie poletek żerowych). W ostatnich latach nastąpiły trudności w egzekwowaniu od członków Koła odpracowania obowiązujących 50 godzin pracy indywidualnej. Walne Zebranie Koła uchwaliło więc, że zaległe, nie odpracowane godziny za ostatni rok, przeliczone zostaną na pieniądze i obciążone zostanie nimi indywidualnie konto członka w kole.

Członkowie Koła, którzy są rolnikami, dokarmiają zwierzynę karmą (zboże, siano, ziemniaki) i wywożą ją własnym transportem do lasu lub na pola. Proszą Zarząd Koła aby wartość tej karmy i dojazdów zaliczyć im na poczet obowiązujących godzin pracy lub wpisać na dobro w koncie koła.

Rolnicy nie chcą podpisywać faktur RR, nie chcą być ujmowani w żadnej ewidencji. Powołują się na art. 12 ust. 4 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z art. 4 pkt 15 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy.

W związku z tym Wnoszące zapytanie Koło ma wątpliwość czy wartość w/w karmy należy traktować jako sprzedaż, czy Koło obowiązane jest wystawić fakturę RR.

Wnioskodawca czyli Koło z tytułu nabycia od rolników karmy dla zwierzyny łownej wystawia fakturę RR oraz wpłaca należność na konto rolnika z 5 % podatkiem.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

W myśl art. 43 ust. 1 ustawy zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Przez produkty rolne stosownie do art. 2 pkt 20 ustawy rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy tj. usługi związane z rolnictwem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt (PKWiU ex 02.02.10); usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna, z wyłączeniem patrolowania lasów (PKWiU ex 02.02.10)- usługi związane z rybołówstwem i rybactwem, z wyłączeniem usług związanych z rybołówstwem morskim (PKWiU ex 05.00.50); usługi dzierżawy lub najmu maszyn i urządzeń rolniczych, bez obsługi (PKWiU 71.31.10) oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim.

Natomiast pojęcie działalności rolniczej zostało zdefiniowanej w art. 2 pkt 15 ustawy, pod pojęciem działalności rolniczej rozumie się: produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnię drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.01.13) oraz bambusa (PKWiU 02.01.42-00.11), a także świadczenie usług rolniczych.

Rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych (art. 115 ust. 1 ustawy).

W myśl art. 115 ust. 2 ustawy stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o którym mowa w ust. 1, wynosi 5 % kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

Natomiast zgodnie z art. 116 ust. 1 i art. 118 ustawy podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy. Faktura taka, oznaczona jako Faktura VAT RR powinna zawierać wszystkie te elementy, które zostały szczegółowo wymienione w art. 116 ust. 2.

Poza tym faktura taka, zgodnie z art. 116 ust. 3 ustawy winna zawierać oświadczenie rolnika ryczałtowego, że jest rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3.

Jak wynika ze stanu faktycznego Wnioskodawca czyli Koło Łowieckie nabywa od rolników karmę dla zwierzyny (zboże, siano, ziemniaki) wystawia fakturę RR oraz wpłaca należność na konto rolnika z 5 % podatkiem.

W związku z powyższym jeżeli nabycia produktów rolnych od rolnika ryczałtowego dokonuje podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, to takie nabycie winno być udokumentowane fakturą oznaczoną jako Faktura VAT RR. Ciężar takiego udokumentowania spoczywa w tym przypadku na nabywcy produktów lub usług rolniczych.

Reasumując jeżeli dostawcą produktów rolnych czyli dokonującym sprzedaży karmy dla zwierzyny (zboża, siana, ziemniaków) na rzecz Koła będzie rolnik ryczałtowy korzystający ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust 1 pkt 3 ustawy, prawidłową formą udokumentowania nabycia takich towarów winno być wystawienie przez Koło Łowieckie faktury oznaczonej jako Faktura VAT RR.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku postanowił jak w sentencji niniejszego postanowienia.
Słowa kluczowe: działalność rolnicza, faktura, rolnik ryczałtowy
Data aktualizacji: 22/01/2013 21:00:01

Dane pośrednika na fakturze wystawianej w imieniu i na rzecz sprzedawcy oraz numeracja fak...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Oodatkowanie podatkiem VAT premii pieniężnych wypłacanych kontrahentowi

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Spółka pyta czy przedstawione przez nią stanowisko w zakresie refakturowania kosztów marke...

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie przepisu art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z...

Czy podatek VAT zawarty na fakturach dotyczących zakupu leków można odliczyć od podatku na...

POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr. 8, poz. 60 z 2005r ) po rozpatrzeniu wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu...

Dokumentowanie zakupów dokonywanych od rolników ryczałtowych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Refakturowanie usługCzy Spółka będzie miała prawo zaliczyć wydatki poniesione na przedmiotową usługę kompleksową do kosztów uzyskania przychodów ?Kiedy powstaje obowiązek wystawienia faktury z tytułuwcześniejszego zakończenia umowy leasingu?Prawidłowość ujmowaniaw deklaracji VAT-7 otrzymywanych i wystawianych przez podatnika fakturCzy właściwym będzie wystawianie faktury VAT na całą sumę stanowiącą wartość kosztu najmu, pomimo iż przedmiot najmu jest współwłasnością małżeńską ?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.