Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wysokość wypracowanych premii przez nabywców?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2009r. (data wpływu 5 października 2009r.), uzupełnionym pismami z dnia 29 grudnia 2009r. (data wpływu 6 stycznia 2010r.) oraz z dnia 21 stycznia 2010r. (data wpływu 25 stycznia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez kontrahenta dokumentujących świadczenie usług, za które Wnioskodawca wypłaca premię pieniężną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 października 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez kontrahenta dokumentujących świadczenie usług, za które Wnioskodawca wypłaca premię pieniężną.

Wniosek został uzupełniony pismami z dnia 29 grudnia 2009r. (data wpływu 6 stycznia 2010r.) oraz z dnia 21 stycznia 2010r. (data wpływu 25 stycznia 2010r.), będącymi odpowiedziami na wezwania tut. organu z dnia 21 grudnia 2009r. oraz z dnia 11 stycznia 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Dnia 29 kwietnia 2008r. na wniosek Spółki została wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach indywidualna interpretacja sygn. IBPP1/443-324/08/AS dotycząca podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymywanych premii pieniężnych stawką 22% VAT, uznająca stanowisko Wnioskodawcy w tej kwestii za prawidłowe. Wnioskodawca nadmienia, że stanowisko podatnika było zgodne ze stanowiskiem Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2004r., sygn. PP3-812-1222/04/AP/4026.

W związku z powyższym Wnioskodawca zgodnie z otrzymaną indywidualną interpretacją stosuje stawkę 22% za świadczenie usług składających się na wypracowanie obrotów zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT otrzymując z tego tytułu bonusy w postaci premii pieniężnej. Korzysta również z prawa do obniżania kwoty podatku VAT należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymywanych faktur wystawionych przez swoich kontrahentów dokumentujących świadczenie usług składających się na wypracowanie obrotów i stosujących stawkę 22%.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie handlu hurtowego artykułami spożywczymi.

Dążąc do intensyfikacji sprzedaży Wnioskodawca stosuje premie pieniężne dla nabywców, której wysokość jest uzależniona od wartości/ilości zakupionych przez odbiorców towarów oraz od terminowego regulowania płatności za zakupiony towar w określonym czasie.

Premię powyższą oblicza się w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych.

Po upływie okresu rozliczeniowego nabywcy wystawiają faktury VAT na wypracowaną premię, naliczając podatek VAT wg stawki 22%. Po otrzymaniu takiej faktury Wnioskodawca przekazuje (wypłaca) nabywcy należność.

Wnioskodawca oraz jego kontrahenci wystawiający faktury VAT będące przedmiotem zapytania są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT.

Kontrahenci (nabywcy) wykonują na rzecz Wnioskodawcy czynności zmierzające do zwiększenia (intensyfikacji) poziomu sprzedaży Wnioskodawcy (opisane w dalszej części wniosku).

Świadczone przez kontrahentów usługi nie zostały sklasyfikowane. Kontrahenci stosują stawkę podstawową VAT 22%. Wnioskodawca zwraca uwagę, że pojęcie usługi według ustawy o podatku od towarów usług jest szersze od definicji usługi w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Oznacza to, że w definicji tej mieszczą się również określone zachowania, które nie zostały sklasyfikowane. Przez świadczenie należy zatem rozumieć każde świadczenie na rzecz innego podmiotu.

Kontrahenci wystawiają faktury, naliczając premię, której wysokość jest uzależniona od wysokości obrotów oraz warunków dodatkowych, jak między innymi terminowe płatności za faktury czy świadczenie usług związanych z podjęciem działań w kierunku rozwijania bazy sprzedaży towarów Wnioskodawcy.

Wysokość premii jest wyliczana zarówno w stałym procencie, stałej kwocie, jak i jest uzależniona od poziomu realizowanych obrotów według ściśle określonych progów ich wartości dokonywanych w danym okresie rozliczeniowym, im wyższa wartość obrotów, tym wyższa premia (wyższy procent). Premia może też być uzależniona od wypracowania określonego progu obrotów w danym okresie rozliczeniowym.

Wysokość obrotów jest ustalana na podstawie zestawienia wartości sprzedanych towarów w danym okresie rozliczeniowym oraz pomniejszana o łączną wartość niezapłaconych w terminie faktur. Biorąc pod uwagę fakt, że wskaźniki dla obliczania wysokości premii są obliczane w okresach miesięcznych, kwartalnych, półrocznych lub rocznych, natomiast ilość dostaw dochodzi do kilkunastu, a czasami kilkudziesięciu lub kilkuset w ciągu okresu rozliczeniowego na jednego kontrahenta, nie ma możliwości każdorazowego ustalenia, do której konkretnie dostawy (faktury), premia jest przyporządkowana, tym bardziej, że dostawca może korzystać z upustów, dodatkowych rabatów, czy dokonać zwrotu części towaru z faktur z tzw. oferty świątecznej po okresie świąt. Premia jest obliczana na podstawie zrealizowanego na rzecz sprzedającego określonego z góry pułapu obrotu, jak i terminowego wykonania świadczenia pieniężnego. Na określenie pułapu obrotów składa się wiele transakcji, liczonych w bardzo długim okresie, co eliminuje możliwość przypisania otrzymanej premii do konkretnej dostawy.

Zbiorcze zestawienie wartości sprzedaży jest sporządzane i weryfikowane zarówno przez nabywcę jak i dostawcę towarów, ponieważ na wysokość przyznanej premii mogą mieć wpływ zwroty towarów czy inny moment księgowania przelewu przez bank.

Pomiędzy kontrahentami są zawierane umowy i porozumienia współpracy, z których wynika, że oprócz terminowego regulowania należności mają być spełnianie inne warunki, jak zobowiązanie się do rozwijania bazy sprzedaży poprzez odpowiednie eksponowanie towaru, reklama towarów, analiza i badanie rynku, promowanie marki dostawcy, ekspozycja materiałów reklamowych przekazanych przez dostawcę.

Przykładowe zapisy porozumień o współpracy handlowej:

Kupujący zobowiązuje się do świadczenia usług reklamowo marketingowych na rzecz sprzedającego w zakresie:udziału w prowadzeniu promocji i akcji reklamowych, umieszczanie w sklepach materiałów reklamowych sprzedającego, organizacji degustacji i animacji w placówkach handlowych kupującego,za ww. czynności kupujący obciąży sprzedającego fakturą w wysokości 1% wartości obrotu netto pomiędzy stronami w okresach miesięcznych.

3. Odbiorca zobowiązuje się do:Utrzymania w ofercie handlowej sklepów wspólnie ustalonego asortymentu towarów dostarczanych przez Dostawcę, Sprawowania nadzoru nad zamawianym przez sklepy towarów Dostawcy, Umożliwienia organizowania w sklepach Spółdzielni wspólnie ustalonych promocji towarów i sprawowania nadzoru nad nimi, Koordynacji promocji produktów Dostawcy w sklepach Spółdzielni.Monitorowania popytu rynkowego w zakresie towarów oferty handlowej Dostawcy, Informowania sklepów o nowościach oferty Dostawcy wprowadzonych do sprzedaży.4. 1. Z tytułu usług wymienionych w 3 Dostawca będzie płacił kwartalnie na rzecz Odbiorcy wynagrodzenie w wysokości 1% od wartości netto zakupionych produktów, pod warunkiem terminowych realizacji płatności przez odbiorcę.

2. Wynagrodzenie, powiększone o podatek VAT, będzie płatne na podstawie faktury wystawionej przez odbiorcę w terminie do 15-go dnia miesiąca po zakończeniu kwartału.

1. Dostawca zleca odbiorcy wykonanie usług marketingowych polegających w szczególności na:przeprowadzaniu badań wśród klientów dotyczących jakości towarów i ich opakowań znajdujących się w ofercie Dostawcy, dystrybucji materiałów reklamowych i promocyjnych Dostawcy i czuwaniu nad ich prawidłowym wykorzystaniem, promowania marki Dostawcy w placówkach handlowych poprzez umieszczanie plakatów informujących o produktach Odbiorcy.2. Wynagrodzenie za ww. usługi obliczane będzie jako:1% od wartości netto dostaw ogółem w każdym kwartale i rozliczenia go po zakończeniu każdego kwartału fakturą VAT, dodatkowo 1% od wartości obrotu netto z firmą w każdym kwartale i rozliczenia go po zakończeniu każdego kwartału fakturą VAT, dodatkowo 2% od wartości netto obrotu z firmą w każdym kwartale i rozliczenia go po zakończeniu każdego kwartału fakturą VAT.Zapłata za dostarczony przez dostawcę towar będzie dokonywana przelewem w terminie 28 dniowym.

Określone w umowach działania podejmowane przez odbiorcę towarów wpływają na zintensyfikowanie sprzedaży towarów, dlatego poziom wynagrodzenia jest ustalany na podstawie wielkości procentu od wartości sprzedaży.

Odbiorca towaru jest zobowiązany do przestrzegania warunków umowy, porozumienia, w przypadku nie spełnienia tych warunków istnieje możliwość odstąpienia od przyznania premii.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 29 grudnia 2009r.):

Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wysokość wypracowanych premii przez nabywców.

Zdaniem Wnioskodawcy (stanowisko ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 29 grudnia 2009r. oraz z dnia 21 stycznia 2010r.), w związku z przedstawionymi faktami, ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur dokumentujących wysokość wypracowanych premii przez nabywców.

Wypracowana premia pieniężna związana jest z określonym zachowaniem nabywców, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego premie, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

Świadczenie usługi jest to bowiem takie zachowanie się podmiotu w wykonaniu stosunku zależności, które niekoniecznie polega na fizycznym wykonaniu jakiejkolwiek czynności lub podjęcia działania (w tej kwestii Wnioskodawca otrzymał interpretację indywidualną IBPP1/443-324/08/AS z 29 kwietnia 2008r.). Wypracowana przez nabywców premia jako świadczona usługa podlegająca opodatkowaniu VAT została udokumentowana fakturą VAT ze stawką 22%.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim usługi i towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przepis ten stosuje zasadę, od której ustawa przewiduje określone wyjątki, jednak w zakresie tych wyłączeń nie wskazano usługi premii pieniężnej. Zgodnie z art. 86 ust. 2 kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku naliczonego wynikających z otrzymanych przez podatnika faktur w przypadku nabycia towarów i usług. Wnioskodawca nadmienia, że usługa wypracowania premii ma związek ze sprzedażą opodatkowaną Wnioskodawcy, ponieważ jej wysokość jest uzależniona od określonych zachowań nabywcy, przez co wpływa na intensyfikację sprzedaży towarów, zachęcając nabywców towarów do dokonywania zakupów od Wnioskodawcy.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, w opinii Wnioskodawcy zasadne jest uznanie jego stanowiska w niniejszej sprawie za słuszne.

Wnioskodawca podał ponadto, że stosuje się do interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygnatura IP-PP2-443-587/08-2/MK z dnia 24.01.2008r.

Jednak sądy administracyjne od pewnego czasu zgodnie uznają, że premia pieniężna z tytułu osiągnięcia określonego poziomu obrotów nie jest usługą (w szczególności wyrok NSA z dnia 6 lutego 2007r. sygn. I FSK 94/06), dlatego część firm dokumentuje premie pieniężne (bonusy) notą obciążeniową wystawianą przez wypłacającego premię, wbrew poglądowi wyrażonemu przez Ministra Finansów w powołanej wyżej ogólnej interpretacji.

Pismo to stanowi urzędową interpretację prawa podatkowego, co oznacza, że zastosowanie się przez podatnika do takiej interpretacji nie może mu szkodzić (nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, nie nalicza odsetek za zwłokę oraz nie ustala sankcji). Interpretowane przez Ministra przepisy nie zmieniły się, dlatego podatnicy stosujący się do jego interpretacji nadal są chronieni. Podatnik może bezpiecznie stosować się do tej interpretacji, nawet gdyby otrzymał interpretację indywidualną uznającą, że premie po przekroczeniu określonego poziomu obrotów nie stanowią usługi i w związku z tym nie podlegają opodatkowaniu VAT. Interpretacja indywidualna nie jest, bowiem wiążąca ani dla podatnika, ani dla władz skarbowych.

Jednak rodzą się poważne wątpliwości, co do dalszego rozliczania premii pieniężnych w przypadku dalszych rozstrzygnięć sądów administracyjnych, czy podatnicy będą zmuszeni do dokonania korekt podatku naliczonego wstecz. W ocenie Wnioskodawcy taka sytuacja nie może mieć miejsca. Dlatego nawet zmiana stanowiska Ministra Finansów, czy otrzymanie indywidualnej interpretacji w tej sprawie przez podatnika, nie spowoduje, że Spółka będzie zobowiązana do dokonania korekt wcześniejszych rozliczeń dokonywanych w oparciu o stanowisko Ministra Finansów z dnia 24 stycznia 2008r. Dlatego korekta rozliczeń za poprzednie okresy, w których dotychczas były uwzględniane faktury wystawiane zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym nie jest konieczna, ponieważ dokonywane odliczenia podatku VAT uwzględniające faktury VAT za świadczenie usług jest prawidłowe.

Ponadto, zgodnie z przepisem art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), który obowiązuje od dnia 1 stycznia 2008r., nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy: (.) pkt 2) transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku - a kwota wykazana w fakturze nie została uregulowana. Przytoczony przepis nie znajduje w przedstawionym stanie faktycznym zastosowania, gdyż prawo do podatku naliczonego wynika przede wszystkim z zastosowania przepisów art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, zaś opodatkowanie świadczonym usługi następuje zgodnie z art. 5 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postaci energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy).

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się - w myśl art. 8 ust. 1 tej ustawy - każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.Z treści cytowanego wyżej przepisu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż ustawodawca przyjął generalną zasadę, że usługami są wszelkie odpłatne świadczenia niebędące dostawą towarów. Stąd też stwierdzić należy, iż definicja świadczenia usług ma charakter dopełniający definicję dostawy towarów. Jest ona wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatników w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Z powyższego wynika, iż w przepisach powołanej ustawy mianem usług objęto obszerny krąg czynności obejmujący swoim zakresem zarówno czynności określone przez stosowne klasyfikacje statystyczne, jak i cały szereg innych świadczeń nie ujętych w tych klasyfikacjach.

Szczególną uwagę należy zwrócić na zapis art. 8 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy, który przez świadczenie usług nakazuje rozumieć także zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. W związku z powyższym należy uznać, iż pojęcie świadczenia, składającego się na istotę usługi, należy interpretować zgodnie z jego cywilistycznym rozumieniem. W efekcie, przez świadczenie usług należy rozumieć każde zachowanie się na rzecz innej osoby, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie, bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy).

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy o VAT usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Z powyższego wynika, że czynności, które podlegają opodatkowaniu (dostawa towarów oraz świadczenie usług) muszą mieć charakter odpłatny. Odpłatność oznacza w tym przypadku wykonanie ich za wynagrodzeniem. Istotną cechą wynagrodzenia jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy dostawą i otrzymaną zapłatą.

Kolejnym czynnikiem decydującym o tym, czy mamy do czynienia z wynagrodzeniem jest określenie, czy wynagrodzenie takie było należne z tytułu danego świadczenia. Czynność opodatkowana powstaje bowiem wyłącznie w związku z zaistnieniem stosunku prawnego określonego umową między stronami. Zatem wystąpić musi bezpośredni i niezbędny związek pomiędzy wykonywanymi czynnościami i wysokością otrzymanego wynagrodzenia oparty o relacje cywilnoprawne pomiędzy podmiotami i jednocześnie wynagrodzenie to może być wyrażone w pieniądzu.

W związku z powyższym czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności.

Bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług, a otrzymanym wynagrodzeniem istnieje wówczas, gdy jest możliwe zidentyfikowanie bezpośredniej i jasno zindywidualizowanej korzyści na rzecz dostawcy towaru lub świadczącego usługę.

Z stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie handlu hurtowego artykułami spożywczymi. Dążąc do intensyfikacji sprzedaży Wnioskodawca stosuje premie pieniężne dla nabywców, obliczaną się w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych. Po upływie okresu rozliczeniowego nabywcy wystawiają faktury VAT na wypracowaną premię, naliczając podatek VAT według stawki 22%. Po otrzymaniu takiej faktury Wnioskodawca przekazuje (wypłaca) nabywcy należność.

Kontrahenci (nabywcy) wykonują na rzecz Wnioskodawcy czynności zmierzające do zwiększenia (intensyfikacji) poziomu sprzedaży Wnioskodawcy.

Kontrahenci wystawiają faktury, naliczając premię, której wysokość jest uzależniona od wysokości obrotów oraz warunków dodatkowych, jak między innymi terminowe płatności za faktury czy świadczenie usług związanych z podjęciem działań w kierunku rozwijania bazy sprzedaży towarów Wnioskodawcy.

Pomiędzy kontrahentami są zawierane umowy i porozumienia współpracy, z których wynika, że oprócz terminowego regulowania należności mają być spełnianie inne warunki, jak zobowiązanie się do rozwijania bazy sprzedaży poprzez odpowiednie eksponowanie towaru, reklama towarów, analiza i badanie rynku, promowanie marki dostawcy, ekspozycja materiałów reklamowych przekazanych przez dostawcę.

Przykładowo Wnioskodawca wskazał (powołując się na zapisy porozumień o współpracy handlowej), iż nabywcy zobowiązują się do świadczenia na rzecz Wnioskodawcy (Dostawcy) usług reklamowo-marketingowych (udział w prowadzeniu promocji i akcjach reklamowych, umieszczanie w sklepach materiałów reklamowych sprzedającego, organizacja degustacji i animacji w placówkach handlowych kupującego), czy też innych czynności obejmujących: utrzymanie w ofercie handlowej sklepów wspólnie ustalonego asortymentu towarów dostarczanych przez Dostawcę, sprawowanie nadzoru nad zamawianym przez sklepy towarów Dostawcy, umożliwienie organizowania w sklepach wspólnie ustalonych promocji towarów i sprawowanie nadzoru nad nimi, koordynację promocji produktów Dostawcy w sklepach, monitorowanie popytu rynkowego w zakresie towarów oferty handlowej Dostawcy, informowanie sklepów o nowościach oferty Dostawcy wprowadzonych do sprzedaży, przeprowadzanie badań wśród klientów dotyczących jakości towarów i ich opakowań znajdujących się w ofercie Dostawcy, dystrybucję materiałów reklamowych i promocyjnych Dostawcy i czuwanie nad ich prawidłowym wykorzystaniem, promowanie marki Dostawcy w placówkach handlowych poprzez umieszczanie plakatów informujących o produktach Odbiorcy.

Określone w umowach działania podejmowane przez odbiorcę towarów wpływają na zintensyfikowanie sprzedaży towarów, dlatego poziom wynagrodzenia jest ustalany na podstawie wielkości procentu od wartości sprzedaży.

Odbiorca towaru jest zobowiązany do przestrzegania warunków umowy, porozumienia, w przypadku nie spełnienia tych warunków istnieje możliwość odstąpienia od przyznania premii.

Wnioskodawca wskazał, iż wysokość premii jest wyliczana zarówno w stałym procencie, stałej kwocie, jak i jest uzależniona od poziomu realizowanych obrotów według ściśle określonych progów ich wartości dokonywanych w danym okresie rozliczeniowym, im wyższa wartość obrotów, tym wyższa premia (wyższy procent). Premia może też być uzależniona od wypracowania określonego progu obrotów w danym okresie rozliczeniowym.

Wysokość obrotów jest ustalana na podstawie zestawienia wartości sprzedanych towarów w danym okresie rozliczeniowym oraz pomniejszana o łączną wartość niezapłaconych w terminie faktur. Biorąc pod uwagę fakt, że wskaźniki dla obliczania wysokości premii są obliczane w okresach miesięcznych, kwartalnych, półrocznych lub rocznych, natomiast ilość dostaw dochodzi do kilkunastu, a czasami kilkudziesięciu lub kilkuset w ciągu okresu rozliczeniowego na jednego kontrahenta, nie ma możliwości każdorazowego ustalenia, do której konkretnie dostawy (faktury), premia jest przyporządkowana, tym bardziej, że dostawca może korzystać z upustów, dodatkowych rabatów, czy dokonać zwrotu części towaru z faktur z tzw. oferty świątecznej po okresie świąt. Premia jest obliczana na podstawie zrealizowanego na rzecz sprzedającego określonego z góry pułapu obrotu, jak i terminowego wykonania świadczenia pieniężnego. Na określenie pułapu obrotów składa się wiele transakcji, liczonych w bardzo długim okresie, co eliminuje możliwość przypisania otrzymanej premii do konkretnej dostawy.

Zgodnie ze wskazaniem Wnioskodawcy, świadczone przez kontrahentów usługi nie zostały sklasyfikowane. Kontrahenci stosują stawkę podstawową VAT 22%.

Wnioskodawca oraz jego kontrahenci wystawiający faktury VAT są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT.

Z powyższego wynika, iż oprócz zobowiązania się kontrahentów (nabywców) do zwiększenia poziomu sprzedaży, czy też terminowego regulowania płatności, podejmują oni również - na podstawie zawartych z Wnioskodawcą umów i porozumień współpracy - szereg działań dodatkowych w postaci usług marketingowych, reklamowych czy też promocyjnych, mających wpływ na intensyfikację poziomu sprzedaży towarów Wnioskodawcy.

W tym przypadku wskazać należy, że o ile wynikające z zawartych z kontrahentami umów czynności (działania marketingowe, reklamowe i promocyjne) są rzeczywiście wykonywane przez nabywców, i mają wpływ na wypłatę wynagrodzenia w postaci premii pieniężnej, wówczas otrzymywana przez kontrahentów premia pieniężna stanowi rodzaj wynagrodzenia za określone zachowanie się nabywcy w stosunku do sprzedawcy, które jest przyznawane za spełnienie określonych warunków.

Działania dodatkowe podejmowane przez kontrahenta należy uznać w tej sytuacji jako świadczenie usługi za wynagrodzeniem na rzecz sprzedającego (Wnioskodawcy). Jako zapłatę za wykonane usługi dodatkowe kontrahent otrzymuje wynagrodzenie w postaci premii pieniężnej.

W świetle powyższego zachowanie podmiotu (kontrahenta) otrzymującego wynagrodzenie (premię pieniężną), obejmujące - oprócz realizacji określonego poziomu obrotów czy też terminowego regulowania należności - wykonanie działań dodatkowych w postaci usług marketingowych, reklamowych czy też promocyjnych, zmierzających do zwiększenia (intensyfikacji) poziomu sprzedaży towarów Wnioskodawcy, należy uznać za świadczenie usług zgodnie z cyt. art. 8 ust. 1 ustawy VAT, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie ze wskazaniem Wnioskodawcy, świadczone przez kontrahentów usługi nie zostały sklasyfikowane. W myśl art. 41 ust. 13 ustawy o VAT, towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, niewymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 22%, z wyjątkiem tych, dla których w ustawie lub przepisach wykonawczych określono inną stawkę.

Zatem usługi świadczone przez kontrahentów na rzecz Wnioskodawcy podlegają opodatkowaniu według stawki podstawowej w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 13 ustawy o VAT.

Na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Odnośnie kwestii prawa do odliczenia przez Wnioskodawcę podatku naliczonego z otrzymanych faktur dokumentujących świadczenie usług, za które wypłacana jest premia pieniężna, obowiązuje zasada, zgodnie z którą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zatem bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Jeżeli zatem w przedmiotowej sprawie wynagrodzenie jest wypłacane w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT, to Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących świadczenie usług, za które wypłacane jest wynagrodzenie w postaci ww. premii pieniężnej. Ustawodawca stworzył podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz treść wskazanych przepisów, stwierdzić należy, że o ile wypłacone premie pieniężne stanowią wynagrodzenie za określone działania kontrahentów obejmujące - oprócz realizacji określonego poziomu obrotów czy też terminowego regulowania należności - również wykonywanie czynności dodatkowych (usług marketingowych, reklamowych, promocyjnych, lub innych - zmierzających do zwiększenia poziomu sprzedaży towarów Wnioskodawcy) oraz ww. usługi nie są dokumentowane odrębnymi fakturami VAT, wówczas Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur dokumentujących świadczenie ww. usług, za które przyznane zostało wynagrodzenie w postaci premii pieniężnej, w myśl zasady określonej w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, pod warunkiem, że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Powołany wyżej przepis art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT nie ogranicza prawa Wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w sytuacji, w której wystawione przez kontrahentów faktury VAT dokumentują działania obejmujące poza realizacją określonego poziomu obrotów lub terminowym regulowaniem należności również wykonywanie czynności dodatkowych opisanych we wniosku, tytułem których wypłacane jest wynagrodzenie w postaci premii pieniężnych.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do stwierdzenia Wnioskodawcy, iż stosuje się do interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygnatura IP-PP2-443-587/08-2/MK z dnia 24.01.2008r. i której treść Wnioskodawca przywołał w uzupełnieniu wniosku z dnia 21 stycznia 2010r. należy przytoczyć stosowne regulacje wynikające z powołanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 14a ww. ustawy, Minister właściwy do spraw finansów publicznych dąży do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, dokonując w szczególności jego interpretacji, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (interpretacje ogólne).

W myśl art. 14b § 1 ww. ustawy, Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Należy zatem zauważyć, iż powoływana przez Wnioskodawcę interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 stycznia 2008r. znak: IP-PP2-443-587/08-2/MK stanowi pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej prawie podatnika, który wystąpił z zapytaniem do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. Powołana wyżej interpretacja niewątpliwie kształtuje sytuację prawną podatnika w sprawie będącej przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczy konkretnego stanu faktycznego i nie ma mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy ją traktować indywidualnie.

Przedmiotowa interpretacja nie stanowi urzędowej interpretacji prawa podatkowego (interpretacji ogólnej), zatem Wnioskodawca wywodzi błędny wniosek, iż jego zastosowanie się do ww. interpretacji nie może mu szkodzić. Wnioskodawca nie może upatrywać bowiem ochrony w stosowaniu się do interpretacji indywidualnej wydanej w indywidualnej sprawie innego podatnika.

Tak więc, należy ponownie podkreślić, iż zastosowanie się Wnioskodawcy do interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygnatura IP-PP2-443-587/08-2/MK z dnia 24 stycznia 2008r. nie wywołuje skutków, o których mowa w przepisach art. 14k do 14n ustawy Ordynacja podatkowa.

Odnosząc się natomiast do wskazanej przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnej z dnia 29 kwietnia 2008r. znak: IBPP1/443-324/08/AS wydanej dla Wnioskodawcy, należy zauważyć, iż w przedstawionym w niej stanie faktycznym Wnioskodawca występuje jako nabywca produktów kontrahentów, otrzymujący premię pieniężną. Tak więc ww. interpretacja została wydana w oparciu o konkretny stan faktyczny, odmienny niż w przedmiotowej sytuacji (w której to kontrahenci Wnioskodawcy dokonują nabycia towarów, sam Wnioskodawca natomiast wypłaca premię pieniężną), w konsekwencji nie znajduje zastosowania w sprawie i nie może stanowić o rozstrzygnięciu tut. organu.

Ponadto stwierdzić należy, że powołany we wniosku wyrok NSA z dnia 6 lutego 2007r. sygn. I FSK 94/06 nie ma mocy powszechnie obowiązującej. Sąd wyrokiem lub postanowieniem rozstrzyga wyłącznie konkretną sprawę co do stwierdzenia naruszenia prawa i skutków prawnych tego naruszenia i jedynie w tej sprawie ma moc wiążącą. Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie ten sąd oraz organ, którego działanie lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia, o czym stanowi art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.).

Zatem powołany wyrok nie posiada waloru wykładni powszechnej, co w praktyce oznacza, że nie stanowi podstawy dla analogicznego rozstrzygnięcia przez inne organy podatkowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja wydana została w indywidualnej sprawie Wnioskodawcy i nie wywołuje żadnych skutków prawnych dla kontrahentów Wnioskodawcy otrzymujących premie pieniężne.

Podkreślić również należy, iż przedstawiony we wniosku stan faktyczny stanowi jedyną podstawę udzielonej interpretacji i tym samym wyznacza granice, w jakich interpretacja będzie mogła wywołać określone w ustawie skutki prawne. To Wnioskodawca ma obowiązek wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego, natomiast organ podatkowy nie jest uprawniony do ustalania we własnym zakresie, czy podany przez Wnioskodawcę stan faktyczny odpowiada stanowi rzeczywistemu. W postępowaniu mającym na celu wydanie interpretacji indywidualnej nie może być bowiem prowadzone klasyczne postępowanie dowodowe zmierzające do zbierania materiału dowodowego i jego oceny.

Należy zatem podkreślić, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego (w szczególności, gdyby kontrahenci Wnioskodawcy nie podejmowali żadnych dodatkowych czynności poza realizacją określonego poziomu obrotów czy też terminowym regulowaniem należności), podania przez Wnioskodawcę stanu faktycznego nieodpowiadającego stanowi rzeczywistemu, lub zmiany stanu prawnego.

Zaznaczyć należy, iż kwestia związana z obowiązkiem dokonywania korekt podatku naliczonego wstecz w konkretnym przypadku Wnioskodawcy nie była przedmiotem niniejszej interpretacji, gdyż Wnioskodawca nie sformułował pytania w tym zakresie, a jedynie przywołał jako treść innej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: bonus, prawo do odliczenia, premia pieniężna, świadczenie usług
Data aktualizacji: 01/01/2013 21:00:01

Ustalenie momentu sprzedaży licencji oprogramowania przez dystrybutora na rzecz odbiorcy f...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Września 62-300 ul. Warszawska 26

Zasięg terytorialny miasta gminy Kołaczkowo, Miłosław, Nekla, Pyzdry, Września powiaty wrzesiński województwo wielkopolskie Konta bankowe CIT 77101014690009092221000000 VAT 27101014690009092222000000 PIT 74101014690009092223000000 budżetowe...

Faktura korekta

Po wystawieniu faktury VAT może okazać się, że zawiera ona błędy lub towar został zwrócony lub udzieleno rabatu lub zmodyfikowano inne dane na fakturze. W takich przypadkach mależy wystawić fakturę korygującą. Faktury korygujące powinny zawierać...

Jak prawidłowo ująć na wystawianych fakturach opłatę drogową tzw. "myto"?

POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 14a 4 i art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki...

Dokumentowania premii pieniężnych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikająceg...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy faktury korygujące sprzedaż dotyczącą 2008 r., wystawione w 2009 r. korygują przychód netto 2008 r., czy przychód netto 2009 r.?Czy możliwe jest dokumentowanie w księgah rachunkowych zakupu towarów handlowych dokonanych u rolnika dowodami wewnętrznymi?Urząd Skarbowy Szamotuły 64-500 ul. B. Chrobrego 17ACo może biegły rewident z Tarnowa?Urząd Skarbowy Zamość 22-400 ul. Kilińskiego 82
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.