Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy Wnioskodawca spełnia kryteria podatnika podatku akcyzowego oraz czy powinien złożyć tzw. zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku akcyzowego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki X przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2009 r. (data wpływu do Biura KIP w Lesznie 10 kwietnia 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 20 kwietnia 2009 r. (data wpływu 27 kwietnia 2009 r.) oraz w dniu 6 lipca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie energii elektrycznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2009 r. Spółka X, złożyła do Naczelnika Urzędu Celnego w (.) wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie energii elektrycznej.

Pismem z dnia (.) Naczelnik Urzędu Celnego w (.), działając na podstawie art. 15 oraz art. 170 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, przekazał ww. wniosek do rozpatrzenia Dyrektorowi Izby Skarbowej w Poznaniu Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie. W dniach 27 kwietnia 2009 r. oraz 6 lipca 2009 r. Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek w zakresie opisu przedstawionego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Przedmiotem podstawowej działalności Wnioskodawcy jest produkcja i sprzedaż cementu.

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz.11) powstał problem między innymi z określeniem, czy w sytuacji obecnej Spółka spełnia kryteria podatnika podatku akcyzowego.

Spółka wskazuje, iż zgodnie z uregulowaniem art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowane jest nabycie wewnątrzwspólnotowe energii elektrycznej przez nabywcę końcowego.

Wyjaśnia następnie, iż z jednej strony, Spółka spełnia kryteria nabywcy końcowego (nie posiada koncesji w zakresie o którym mowa w treści art. 2 pkt 19 ustawy) i przez dystrybutora tak będzie traktowana.

Z drugiej zaś strony, Zainteresowany dokonuje sprzedaży energii elektrycznej, nabytej od określonego zakładu energetycznego znajdującego się na terytorium Polski, dostarczając ją do obiektów, takich jak:zużycie na cele bezpośrednio produkcyjne   - wg kosztu zakupu, sprzedaż energii elektrycznej lokatorom - zamieszkującym bloki stanowiące własność Spółki   - wg cen detalicznych, sprzedaż osobom trzecim (budynki przekazane przez Wnioskodawcę określonej Gminie, do których energia elektryczna doprowadzona jest od Zainteresowanego, za którą Gmina płaci Spółce)   - wg średnioważonej zakupu energii podwyższonej o koszty utrzymania stacji zasilania i transformacji energii.W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca poinformował, że sieć stanowi własność Spółki, do liczników oznaczonych jako składnik aktywów trwałych - budowle grupa rodzajowa 2. Ww. sieć posiada napięcie o mocy do 1kW (napięcie w sieci wynosi 0, 4 kV).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Wnioskodawca spełnia kryteria podatnika podatku akcyzowego oraz czy powinien złożyć tzw. zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku akcyzowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka nie spełnia kryteriów podatnika podatku akcyzowego, w zakresie energii elektrycznej.

Ustawa wprost nie reguluje takiej sytuacji, gdyż w art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy, mowa jest o sprzedaży energii elektrycznej, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na przesyłanie, dystrybucję lub obrót tą energią w rozumieniu ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię nabywcy końcowemu na terytorium kraju.

W opinii Spółki, podatkiem akcyzowym objęta jest energia elektryczna zakupiona od zakładu energetycznego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11), zwanej dalej ustawą, wyrobami akcyzowymi są wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

Wątpliwości Wnioskodawcy związane są przede wszystkim z instytucją podatnika podatku akcyzowego w związku z przedmiotem opisanych we wniosku czynności, tj. energią elektryczną.

Wyjaśnić zatem należy, iż stosowanie do art. 13 ust. 1 ustawy, podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą, w tym podmiot:nabywający lub posiadający wyroby akcyzowe znajdujące się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od wyrobów tych nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości a w wyniku kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony, będący nabywcą końcowym zużywającym energię elektryczną, jeżeli od tej energii nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu, u którego powstają ubytki wyrobów akcyzowych, również gdy nie jest właścicielem tych wyrobów akcyzowych, będący przedstawicielem podatkowym, będący zarejestrowanym handlowcem - z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych na rzecz osoby trzeciej.Z kolei z treści art. 9 ust. 1 ustawy wynika, iż w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:nabycie wewnątrzwspólnotowe energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, sprzedaż energii elektrycznej, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na przesyłanie, dystrybucję lub obrót tą energią w rozumieniu ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię, nabywcy końcowemu na terytorium kraju, zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję, o której mowa w pkt 2, zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, o której mowa w pkt 2, który wyprodukował tę energię, import energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, zużycie energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, jeżeli nie została od niej zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu.Nabywcą końcowym, w myśl art. 2 pkt 19 ustawy, jest podmiot nabywający energię elektryczną, nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót tą energią w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625, z późn. zm.), z wyłączeniem spółki prowadzącej giełdę towarową w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 2000r. o giełdach towarowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 121, poz. 1019, z późn. zm.) nabywającej energię elektryczną z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 5 ust. 3a ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka nie posiada koncesji, w zakresie o którym mowa w treści art. 2 pkt 19 ustawy i jest nabywcą końcowym. Nabyta energia elektryczna podlega:zużyciu na cele bezpośrednio produkcyjne, sprzedaży lokatorom zamieszkującym bloki stanowiące własność Spółki, sprzedaży osobom trzecim (budynki przekazane przez Wnioskodawcę określonej Gminie, do których energia elektryczna doprowadzona jest własną siecią przez Zainteresowanego, za którą Gmina płaci Spółce).Jak trafnie wskazuje Spółka, cyt. powyżej art. 2 pkt 19 ustawy, jako nabywcę końcowego traktuje podmiot, który dokonuje nabycia energii elektrycznej. Jest to podmiot, który nie może co do zasady posiadać koncesji na przesyłanie, dystrybucje lub obrót tą energią.

Zwrócić należy przy tym uwagę na uregulowanie art. 32 ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo energetyczne, w świetle którego uzyskania koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie obrotu paliwami lub energią elektryczną, z wyłączeniem obrotu paliwami stałymi, obrotu energią elektryczną za pomocą instalacji poniżej 1 kV będącej własnością odbiorcy (.).

Biorąc zatem powyższe pod uwagę stwierdzić trzeba, iż Wnioskodawca jako nabywca końcowy (podmiot, który nie posiada ww. koncesji na obrót) nie będzie dokonywał w przedstawionych we wniosku przypadkach, czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą, a tym samym nie można mu przypisać przymiotu podatnika akcyzy.

Zgodnie natomiast z treścią art. 16 ust. 1 ustawy, podmiot prowadzący działalność gospodarczą jest obowiązany, przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą lub pierwszej czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu naczelnikowi urzędu celnego.

Obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego dotyczy przede wszystkim podatnika podatku akcyzowego, którym - jak wyżej wskazano - Spółka nie będzie.

Reasumując, przedstawione we wniosku czynności nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, a Wnioskodawca nie będzie z tytułu ich wykonywania podatnikiem podatku akcyzowego. Dlatego też Spółka nie będzie miała obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie tego podatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: akcyza, energia elektryczna, faktura, nabywca końcowy, obowiązek podatkowy, zużycie
Data aktualizacji: 31/12/2012 21:00:01

Obowiązek rejestrowania sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej w przypadku sprzedaży sam...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy może Pan skorzystać z odliczenia od dochodu za 2005r. poniesionych wydatków z tytułu u...

Na podstawie art.14a 4 i art. 216 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jedn. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn.zm.)Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanawia stanowisko Pana w sprawie zawarte we wniosku z dnia...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej wynagrodzenie stanowiące...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Moment powstania obowiązku podatkowego dla usług mediów

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Po jakim kursie należy przeliczać faktury korygujące dotyczące WNT?

POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.12.2005r. (data wpływu do urzędu), żądającego udzielenia...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Dotyczy ujecia w księgach rachunkowych i zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących wysyłki listów poleconychDotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu dostawy wody, odprowadzania ścieków i wywozu nieczystości stałychOpodatkowanie usług bankowych realizowanych w ramach umowy factoringuDotyczy - prawa odliczenia naliczonego podatku VAT "w zakresie, w jakim usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanychW zakresie miejsca świadczenia, obowiązku podatkowego oraz wystawienia faktury z tytułu świadczonej usługi logistycznej dla kontrahenta francuskiego
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.