Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy Wnioskodawczyni może odliczyć #189; wartości podatku VAT naliczonego na fakturze zakupu nieruchomości?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2008 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 28 października 2008 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 29 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni wraz z mężem oraz inne małżeństwo zakupili w równych częściach nieruchomość rolną zabudowaną. W akcie notarialnym musieli być wymienieni wszyscy. Faktura za akt notarialny została wystawiona na cztery osoby. NIP wskazany na fakturze jest męża. Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i rozlicza się deklaracją VAT-7K. Przedmiotowa nieruchomość została zakupiona w celu powiększenia wspólnego gospodarstwa rolnego na zasadach wspólności małżeńskiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni może odliczyć #189; wartości podatku VAT naliczonego zawartego w fakturze dotyczącej zakupu nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawczyni, istnieje możliwość odliczenia #189; wartości podatku VAT naliczonego z przedmiotowej faktury, ponieważ gospodarstwo rolne prowadzone jest przez Wnioskodawczynię i jej męża na prawach współwłasności małżeńskiej. Wszelkie zakupy jakich dokonują dotyczą tego samego gospodarstwa i nie ważne jest na kogo wystawiona jest faktura gdyż jest to dokument dotyczący tego samego gospodarstwa, a tylko jedna osoba w tym przypadku jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Natomiast przepis art. 15 ust. 4 ustawy o VAT stanowi, iż w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1. Z kolei art. 15 ust. 5 stanowi, iż przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do osób fizycznych prowadzących wyłącznie działalność rolniczą w innych niż wymienione w ust. 4 przypadkach.

Stosownie do art. 96 ust. 1 powołanej ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

W przypadku osób fizycznych, o których mowa w art. 15 ust. 4 i 5, zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych (art. 96 ust. 2). Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako podatnika VAT czynnego lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako podatnika VAT zwolnionego - art. 96 ust. 4 ustawy.

Z powyższych przepisów wynika, iż do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego uprawniona jest tylko i wyłącznie jedna osoba fizyczna spośród tych, które prowadzą wspólne gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie. Dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego ma takie znaczenie, że wówczas faktury dotyczące tego gospodarstwa będą wystawiane na tę właśnie osobę, która dokonała zgłoszenia rejestracyjnego. Jednocześnie ta sama osoba występować będzie w roli zbywcy (dostawcy) przy sprzedaży (dostawie) produktów rolnych.

Zaznaczyć jednak należy, iż ustawodawca tworząc ww. przepis art. 96 ust. 2 użył liczby mnogiej, dopuszczając tym samym, przy rozliczeniu podatku naliczonego jak i należnego w gospodarstwie rolnym prowadzonym wspólnie przez małżonków, posługiwanie się fakturami wystawianymi na którekolwiek z nich, mimo, że w rozliczeniach z urzędem skarbowym za podatnika będzie uważana osoba, która złoży zgłoszenie rejestracyjne.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne na prawach współwłasności małżeńskiej. Zainteresowana jest czynnym podatnikiem od towarów i usług i rozlicza się deklaracją VAT-7K. Zakup przedmiotowej nieruchomości został udokumentowany fakturą wystawioną na czterech nabywców z podanym numerem identyfikacji podatkowej tylko męża Wnioskodawczyni.

Na podstawie powyższych przepisów, w przedmiotowej sytuacji faktura VAT wystawiona m. in. na Wnioskodawczynię i jej męża (z tytułu zakupu nieruchomości gruntowej) może stanowić podstawę do odliczenia podatku VAT naliczonego w rozliczeniu VAT-7 (VAT-7K) składanym przez żonę pod warunkiem spełnienia przesłanek ustawowych umożliwiających takie odliczenie.

Kwestie odliczenia podatku VAT naliczonego uregulowane zostały w dziale IX rozdział 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:z tytułu nabycia towarów i usług, potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego, od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4; nbso  Z powyższych przepisów wynika, iż podstawą do obniżenia podatku należnego jest faktura VAT.

W myśl art. 106 ust.1 powołanej ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Z kolei stosownie do § 9 ust. 1 rozporządzenia z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) - faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11; (.).Na podstawie § 18 ust. 1 cyt. rozporządzenia, nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

W związku z powyższym NIP nabywcy jest elementem obligatoryjnym na fakturze.

Reasumując, Wnioskodawczyni może odliczyć #189; wartości podatku VAT naliczonego zawartego w fakturze dotyczącej zakupu nieruchomości gruntowej wystawionej na imiona i nazwiska czterech nabywców i zawierającej tylko NIP męża Zainteresowanej, po wystawieniu noty korygującej naprawiającej brak formalny przedmiotowej faktury w zakresie NIP-u Wnioskodawczyni.

Tut. Organ informuje, iż do dnia 30 listopada 2008 r. obowiązywał ww. § 9 ust. 1 oraz § 18 ust. 1 powołanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Natomiast z dniem 1 grudnia 2008 r. powyższe przepisy zastąpiły § 5 ust. 1 oraz § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: odliczenie podatku, podatek naliczony, podatnik, rejestracja
Data aktualizacji: 12/01/2013 09:00:01

Urząd Skarbowy Kłodzko 57-300 ul. Walasiewiczówny 1

Zasięg terytorialny miasta Duszniki-Zdrój, Kłodzko, Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój gminy Kłodzko, Lewin Kłodzki, Szczytna powiaty część kłodzkiego województwo dolnośląskie Konta bankowe CIT 66101016740020752221000000 VAT 16101016740020752222000000...

Wystawianie rachunków online

Rachunek to dokument, który potwierdza dokonanie sprzedaży usługi lub towaru. Transakcje w oparciu o rachunek mogą rozliczać przedsiębiorcy, którzy nie mają obowiązku wystawiania faktur VAT. Co powinien zawierać taki rachunek i jak go poprawnie...

Opodatkowanie i dokumentowanie wypłacanych premii pieniężnych oraz odliczenie podatku nali...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Kiedy należy opodatkować przychody z tytułu kursów językowych?

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie przepisów art. 14b 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. w brzmieniu obowiązującym do końca 2004 r.), zmienia informację udzieloną Pani...

Czy Spółka prawidłowo ujmuje na wystawianych fakturach opłatę drogową tzw. "myto"?

Działając na podstawie art. 14a 4 i art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Jakie są zasady zaliczania w ciężar kosztów uzyskania przychodów podatku od towarów i usług ?Dotyczy opodatkowania otrzymanych dotacji, opodatkowania wykonywanej działalności naukowo - badawczej oraz obowiązku wystawiania faktur VATUrząd Skarbowy Kraków-Podgórze Kraków 30-415 ul. Wadowicka 10Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup wyposażenia sfinansowany dotacją otrzymaną z Funduszu PracyCzy otrzymując bon towarowy wydany w ramach sprzedaży premiowej powinienem odprowadzić podatek VAT ?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.