Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy Wnioskodawczyni może zastosować zasadę ewidencji wartości sprzedaży usług najmu i wystawić jedną wspólną fakturę?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2010 r. (data wpływu 15 stycznia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 11 marca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad ewidencji sprzedaży usług oraz wystawiania faktur VAT - jest prawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 15 stycznia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad ewidencji sprzedaży usług oraz wystawiania faktur VAT.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.



Wraz z mężem oraz panią X. jest Pani współwłaścicielem kamienicy (w #190; stanowi ona własność Pani i męża). Każdy ze wspólników jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W urzędzie skarbowym złożone zostało oświadczenie, że, jako osoba pozostająca z mężem we wspólnocie majątkowej, będzie Pani rozliczała najem w imieniu małżonków zarówno w zakresie podatku od towarów i usług, jak również z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego. W ewidencji sprzedaży VAT rejestrowane byłyby kwoty odpowiadające udziałowi odrębnie dla Pani oraz odrębnie dla pani X. Rejestr ten byłby podstawą do sporządzania deklaracji VAT przez odpowiedniego podatnika.

W dniu 11 marca 2010 r. uzupełniono przedmiotowy wniosek, wskazując, że używając zwrotu każdy ze wspólników jest podatnikiem podatku od towarów i usług, miała Pani na myśli współwłaścicieli kamienicy oraz że prowadzone będą dwie osobne ewidencje sprzedaży, które stanowić będą podstawę dla ustalenia należnego podatku VAT i sporządzania deklaracji VAT przez Panią i panią X.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie.



Czy może Pani zastosować taką zasadę ewidencji wartości sprzedaży usług najmu i wystawić jedną wspólną fakturę.



Pani zdaniem, mając na względzie przepis art. 109, prowadzona w ten sposób ewidencja sprzedaży usług najmu odzwierciedlałaby prawidłowo podstawę i podatek należny do deklaracji VAT, zarówno dla Pani, jak i dla pani X.

W ocenie wyrażonej w dniu 11 marca 2010 r., wskazała Pani, iż spełniony będzie wymóg ewidencji sprzedaży VAT, a usługobiorca dla ułatwienia współpracy otrzyma jedną fakturę.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.



Zgodnie z dyspozycją art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Ilekroć w ustawie jest mowa o sprzedaży - w myśl art. 2 pkt 22 tej ustawy - rozumieć należy przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (.).

Obowiązek dotyczący wystawiania faktur, o których mowa w powołanym wcześniej art. 106 ust. 1 ustawy, został doprecyzowany w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.), wydanego na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy. Zgodnie z zapisami zawartymi w tym paragrafie, zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami FAKTURA VAT.



Stosownie do § 5 ust. 1 tego rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT";dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury;nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług;cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);stawki podatku;sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.Z powyższych przepisów wynika zatem, że fakturę wystawia sprzedawca będący podatnikiem podatku od towarów i usług, w celu udokumentowania dokonanej sprzedaży towarów lub świadczonych usług. Faktura jest więc dokumentem stwierdzającym wystąpienie u podatnika okoliczności powodujących powstanie obowiązku podatkowego, a taki powstaje m.in. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu (art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy).

Jednocześnie z powołanych przepisów nie wynika, aby uznać za niezgodne z przepisami prawa podatkowego wystawienie jednej faktury na okoliczność wykonania usługi przez dwóch lub większą liczbę podatników. Gdyby taka intencja przyświecała normodawcy, wskazane przepisy prawa wprost przewidywałyby takie zastrzeżenie, czego normodawca nie uczynił.

W oparciu o przepis art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Istotne jest zatem, w przypadku prowadzenia ww. ewidencji, aby każdy podatnik dysponował stosownymi dokumentami, na podstawie których dokonywane są stosowne zapisy w tej ewidencji (np. kopie faktur sprzedaży). Ewidencję tą prowadzi bowiem każdy podatnik z osobna, w oparciu o zebraną w tych celach dokumentację, co - pod warunkiem prowadzenia jej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - umożliwia prawidłowe rozliczenie tego podatnika w zakresie podatku od towarów i usług.

Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133, o czym stanowi art. 99 ust. 1 ustawy.

Z okoliczności sprawy wynika, iż jest Pani, wraz z mężem oraz panią X., współwłaścicielem kamienicy (w #190; stanowi ona własność Pani i męża). Każdy ze współwłaścicieli jest podatnikiem podatku od towarów i usług, przy czym w urzędzie skarbowym złożone zostało oświadczenie, że, jako osoba pozostająca z mężem we wspólnocie majątkowej, będzie Pani rozliczała najem w imieniu obojga małżonków dla celów m.in. podatku od towarów i usług. Jednocześnie w ww. okolicznościach prowadzone będą dwie osobne ewidencje sprzedaży, które stanowić będą podstawę dla ustalenia należnego podatku VAT i sporządzania deklaracji VAT przez Panią i panią X.

Wątpliwości Pani sprowadzają się do kwestii ustalenia, czy może Pani zastosować wskazana powyżej zasadę ewidencji wartości sprzedaży usług najmu i wystawić na tę okoliczność jedną wspólną fakturę.

Reasumując, stwierdzić należy, iż analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego w konfrontacji z powołanymi przepisami prawa prowadzi do wniosku, że nie narusza przepisów podatkowych wystawienie jednej wspólnej faktury VAT przez dwóch odrębnych podatników podatku od towarów i usług na okoliczność świadczonej wspólnie przez tych podatników usługi najmu. Ponadto, w tym przypadku, za prawidłowe uznać należy prowadzenie przez każdego z ww. podatników odrębnej ewidencji dla celów podatku VAT, co stanowi podstawę dla sporządzenia odpowiedniej deklaracji VAT przez właściwego podatnika.

Jednocześnie informuje się, iż niniejszą interpretacją nie rozstrzygnięto kwestii właściwego zastosowania stawek podatku, bądź też zastosowania zwolnienia od tego podatku w związku ze świadczonymi usługami najmu, o których mowa we wniosku, a tym samym prawidłowości rozliczenia podatku we właściwej deklaracji składanej przez podatnika dla celów podatku od towarów i usług, gdyż nie było to przedmiotem zapytania.

Końcowo, mając na uwadze fakt, że stroną wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest Pani, zaznacza się, iż interpretacja nie ma mocy wiążącej dla pani X. (współwłaściciel kamienicy, z którym zamierza Pani wspólnie wystawić opisaną we wniosku fakturę VAT), która chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinna wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie. Powyższe należy odnieść również do osoby Pani męża. W konsekwencji regulacje zawarte w art. 14k-14n ustawy Ordynacja podatkowa nie będą miały zastosowania dla tych osób.



Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: faktura, najem, wystawca faktury, wystawienie faktury
Data aktualizacji: 04/01/2013 12:00:01

Usługi księgowe z Łomży czy przedsiębiorca może sam prowadzić swoją rachunkowość?

Usługi księgowe z Łomży to profesjonalne usługi, które skierowane są do klientów indywidualnych oraz biznesowych. W pierwszym przypadku do księgowej zgłaszają się osoby, które chcą np. rozliczyć swoje roczne PIT-y. Przedsiębiorcy to grupa, która z...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup usług transport zaw...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy nieodpłatne przekazanie środków transportu w użytkowanie wskazane w przedstawionym sta...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie stwierdza, iż stanowisko Podatnika wyrażone we wniosku z dnia...

Czy istnieje obowiązek opodatkowania podatkiem VAT prac sprzedawanych przez artystę plasty...

POSTANOWIENIA Na podstawie art. 14 a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16 września 2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 14...

Odliczenie i zwrot podatku naliczonego zawartego w zbiorczej fakturze wystawionej w miejsc...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy można odliczyć podatek naliczony z faktury za naprawę uszkodzonego w kolizji samochodu?Czy faktura jest sporządzona w prawidłowy sposób, tak aby uprawniała do odliczenia podatku w niej zawartego?Wystawianie faktur dotyczących wykonywania czynności biegłego sądowegoCzy datą powstania przychodu z tytułu usług świadczonych w okresach rozliczeniowych, będzie termin płatności określony na fakturzePrawo do obniżenia podatku należnego w związku ze zwrotem towarów, bez konieczności uzyskiwania potwierdzeń odbioru faktur korygujących
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.