Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy Wnioskujący ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze dotyczącej bezumownego korzystnia z gruntu?

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku znak xyz z dnia 27.04.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 04.05.2006 r.) uzupełnionego pismem znak zyx z dnia 24.07.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze dotyczącej bezumownego korzystania z gruntu - informuję, że stanowisko Wnioskującego wyrażone w przedmiotowym piśmie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 27.04.2006 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka bezumownie korzystała z gruntów, na których umieszczone zostały urządzenia energetyczne. W dniu .r. Spółka podpisała umowę ABC sp. jawna w . będącą właścicielem ww. gruntów, w której zobowiązała się do zapłacenia właścicielowi zaległego wynagrodzenia z tytułu korzystania z jego własności (za 3 lata i 3 miesiące) oraz ustaliła wysokość bieżącego czynszu dzierżawnego. Właściciel gruntów dnia . r. za bezumowne korzystanie z gruntu wystawił fakturę VAT z terminem płatności . r. W uzupełnieniu przedmiotowego pisma Spółka wskazała, iż w trakcie bezumownego korzystania z gruntów ABC nie podejmowało żadnych działań związanych z wyegzekwowaniem należności od XYZ. Sprawa nie była przekazana do sądu, została załatwiona polubownie.

Wnioskujący pyta, czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w ww. fakturze?

Spółka stoi na stanowisku, że w przedstawionej sytuacji bezumowne korzystanie z gruntów należy zakwalifikować do usług o podobnym charakterze co usługi najmu, dzierżawy, leasingu. W związku z powyższym, obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. Spółka uważa, że przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z otrzymanej faktury w dacie płatności tj. w kwietniu 2006 r. lub miesiącu następnym.

W przedstawionym w w/w piśmie stanie faktycznym organ podziela stanowisko Podatnika. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z brzmienia ust. 2 cyt. art. 5 wynika, że czynności określone w ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa. W myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; 2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; 3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa. Kwestie bezumownego korzystania z cudzej własności regulują przepisy art. 224, art. 225 oraz art. 674 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. W warunkach przewidzianych normą art. 224 (dot. samoistnego posiadacza w dobrej wierze) i art. 225 (dot. samoistnego posiadacza w złej wierze) właścicielowi przysługuje roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z jego rzeczy. Zgodnie zaś z art. 659 k.c. przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Natomiast w myśl art. 674 k.c. jeżeli po upływie terminu oznaczonego w umowie albo w wypowiedzeniu najemca używa nadal rzeczy za zgodą wynajmującego, poczytuje się w razie wątpliwości, że najem został przedłużony na czas nieoznaczony.

Z treści powołanych przepisów kodeksu cywilnego wynika, iż w sytuacjach określonych w art. 224 i art. 225 żądane przez właściciela rzeczy wynagrodzenie ma charakter odszkodowawczy i obejmuje kompensatę utraconych korzyści (np. czynszu z dzierżawy). Odszkodowanie nie stanowi wynagrodzenia (kwoty należnej) z tytułu świadczenia usług i nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Natomiast w przypadku otrzymania wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania z rzeczy (tolerowania czynności lub sytuacji) wynagrodzenie to stanowi kwotę należną z tytułu świadczenia usług, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki określonej w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT (22%) i winno być udokumentowane fakturą VAT. Z przedstawionego przez Wnioskującego stanu faktycznego wynika, że umowa dzierżawy została zawarta w dniu . r. Przez trzy lata i 3 miesiące przed tą datą Spółka korzystała z przedmiotowych gruntów bez zawarcia umowy z ich właścicielem.

Wnioskujący wskazał, że w ww. okresie bezumownego korzystania z gruntów ABC jako właściciel gruntów nie skierowało sprawy do sądu. Sprawa została załatwiona polubownie. W związku z tym, że zajęcie i korzystanie z gruntów było tolerowane przez ich właściciela, to otrzymana przez niego kwota stanowi wynagrodzenie za świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy (tolerowanie czynności lub sytuacji). W takiej sytuacji Spółka może skorzystać z prawa, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z treścią powołanego art. 86 ust. 1 w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (.). Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w myśl ust. 10 pkt 1 cyt. art. 86 w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny (.).

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b §1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 oraz 239 Ordynacji podatkowej).
Data aktualizacji: 07/01/2013 09:00:01

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna Łódź 93-578

Zasięg terytorialny miasta część miasta na prawach powiatu Łódź część zachodnia części miasta pod nazwą Górna gminy powiaty województwo łódzkie Konta bankowe CIT 36101013710000842221000000 VAT 83101013710000842222000000 PIT...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nakładami poczynionymi na nieruchomoś...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Przesyłanie i archiwizowanie faktur elektronicznych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Określenie momentu otrzymania od kontrahenta faktury wystawionej w formie elektronicznej

Działając na podstawie art. 14a, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.10.2006r. złożonego w tutejszym organie podatkowym w dniu 25.10.2006r...

Fakturowanie - wkłady prywatne

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy prawidłowo wystawiona faktura powinna zawierać nazwę pełną czy skróconą firmy?Podatnik ma prawo do odliczenia podatku wynikającego z faktury dokumentującej premię pieniężnaWystawienie faktury VAT RR dokumentującej nabycie usługi tuczu trzody chlewnejTermin rozliczenia podwyższonego podatku należnego wynikającego z wystawionej faktury korygującejPrawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie paliwa oraz koszty naprawy samochodu osobowego
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.