Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy wykonane czynności (sprzedaż materiałów, wykonanie usługi) zostały prawidłowo udokumentowane i czy zastosowano właściwą stawkę podatkową?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 4 stycznia 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w odpowiedzi na pismo z dnia 22.12.2004 r. (data wpływu 23.12.2004), uzupełnione w dniu 10.01.2005 r. (data wpływu 11.01.2005 ) oraz w dniu 20.01.2005 r. (data wpływu 20.01.2005) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje:Ustalenia zawarte ze zleceniodawcą obejmowały:- sprzedaż materiałów niezbędnych do wykonania instalacji sanitarnej, - wykonania usługi remontowej instalacji sanitarnej w budynku mieszkalnym.Na okoliczność zrealizowania ustaleń dostarczył Pan materiały wystawiając faktury sprzedaży zestawką właściwą dla tych towarów. Po zakończeniu prac za wykonaną usługę wystawił Pan fakturęVAT, w której zastosował właściwą stawkę podatkową 7%.Zdaniem Pana wykonanie powyższych czynności zostało prawidłowo udokumentowane, a żądaniezlecającego, dotyczące wystawienia faktury korygującej na usługę obejmującą również zużytymateriał z zastosowaniem stawki 7%, jest nieuzasadnione.Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Stosownie do art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ww. ustawy zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Zatem klasyfikacje statystyczne decydują o tym, czy mamy do czynienia z dostawą towarów, czy też ze świadczeniem usług (do których wlicza się wartość materiałów). Zakwalifikowanie wykonanych czynności do właściwych grupowań statystycznych należy do obowiązków podatnika.Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 cytowanej ustawy o podatku VAT w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do min.:- robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, - obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.W świetle przytoczonych przepisów, zastosowanie właściwej stawki podatkowej zatem zależy od tego, co było przedmiotem umowy ze zleceniodawcą.Jak już wcześniej wspomniano, udokumentowanie wykonanych czynności odbyło się zgodnie z ustnymi ustaleniami, a stawki podatkowe zostały wykazane w prawidłowych wysokościach zgodnie z ich kwalifikacją do właściwych grupowań statystycznych.W związku z powyższym stanowisko Pana zawarte w zapytaniu należy uznać za prawidłowe.
Słowa kluczowe: faktura VAT, materiały budowlane, stawki podatku, umowa, usługi budowlane
Data aktualizacji: 21/01/2013 18:00:01

Podatnik pyta czy możliwa jest zmiana metody wyliczania podatku VAT na fakturze, a jeśli t...

W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 10 kwietnia 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 14 kwietnia 2006 r.) dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54...

Dokumentowanie i opodatkowanie wypłacanych premii pieniężnych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Refakturownie usług

POSTANOWIENIE W związku z wnioskiem Strony z dnia 18 lutego 2005 r. (data wpływu 24 lutego 2005r.) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu...

Prawidłowość wystawienia faktur korygujących do faktur wewnętrznych, które zostały już obj...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Prawo do korekty podatku należnego z tytułu niezapłaconych faktur

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Urząd Skarbowy Gryfino 74-100 ul. Szczecińska 24Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktur związanych z utrzymaniem sekcji sportowych na które środki pozyskuje ze sprzedaży reklamyCzy wybrana na rok 2005 forma książki podatkowej przychodów i rozchodów jest prawidłową z uwagi na uzyskane w 2004 obroty/167.801, 13 zł/?Jaki rodzaj ksiąg ma prowadzić przedsiębiorca świadczący usługi telekomunikacyjne?Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zakup lokalu przeznaczonego na pomieszczenie biurowe
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.