Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Czy wykonując w/w czynności może Pani korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy ?

Na podstawie:art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.), art. 8 ust. oraz art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 z 2004 r., poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, organ podatkowy udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w Pani indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 06.06.2006 r. oceniając stanowisko Pani jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 08.06.2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że posiada Pani uprawnienia (certyfikat) do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Świadczy Pani usługi w ramach biura rachunkowego polegające na prowadzeniu podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów oraz innych ewidencji, na podstawie których sporządzane są deklaracje podatkowe PIT-5 i VAT-7.Nadmienia Pani, że nie zajmuje się sporządzaniem deklaracji podatkowych i nie udziela pomocy w tym zakresie innym osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej i prowadzącym działalność gospodarczą, którym nie prowadzi Pani ewidencji i ksiąg. Nie jest pani również doradcą podatkowym wpisanym na listę doradców.Zmiana ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. Nr 10, poz. 66 z 16 grudnia 2004 r.) i różną jej interpretacją zrodziła u Pani wątpliwości, czy usługi księgowe, które świadczy w niewielkim zakresie tylko osobom prowadzącym działalność gospodarczą są czynnością doradztwa podatkowego. Usługi świadczone przez Panią zostały sklasyfikowane do grupy PKWiU 74.12.20-00-00.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych formułuje Pani własne stanowisko, z którego wynika, że Urząd Statystyczny w Łodzi sklasyfikował wykonywane przez Panią czynności w grupie PKWiU 74.12.20-00-00 więc może Pani korzystać ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług. Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie wymienione w sentencji postanowienia normy prawa podatkowego.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:Zgodnie z art.113 ust.1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Wartość sprzedaży opodatkowanej, o której mowa wyżej, uprawniającej do zwolnienia określono w bieżącym roku w kwocie 39.200 zł.W świetle art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji z wyjątkiem usług elektronicznych. Ponieważ świadczone przez Panią usługi księgowe Urząd Statystyczny w Łodzi sklasyfikował w grupowaniu PKWiU 74.12.20-00-00 tj. "Usługi w zakresie księgowości z wyłączeniem deklaracji podatkowych", zatem ma Pani prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Panią.Naczelnik Urzędu Skarbowego nie informuje o zmianie stanu prawnego.Do czasu zmiany lub uchylenia przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla Pani, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i właściwy miejscowo organ kontroli skarbowej.
Słowa kluczowe: biuro rachunkowe
Data aktualizacji: 05/01/2013 21:00:01

Czy urząd skarbowy ma obowiązek zwrotu kwoty z tytułu podatku od towarów i usług za miesią...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Opodatkowanie usług świadczonych na rzecz kontrahenta zagranicznego oraz wystawiania faktu...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W zakresie nieodpłatnego przekazania towarów klientom na cele degustacji

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Określenie prawidłowości stawki podatku wykazanej na fakturach VAT w wysokości 7% przez ko...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT z tytułu importu usług konserwacyjnych

Z treści wniosku wynika, że Spółka prowadzi działalność polegającą min. na produkcji ceramicznych wyrobów sanitarnych. W celu utrzymania maszyn i urządzeń w należytym stanie, dokonywana jest ich konserwacja do wykonania, których wynajmowane są...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy faktury wystawione za wykonanie usługi reklamowe przed datą rozpoczęcia działalności gospodarczej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?Czy koszt wymiany wadliwych zaworów na niewadliwe jest dla Spółki kosztem podatkowym (wykonawca usługi wystawił fakturę z tytułu wymiany zaworów)?Czy istnieje obowiązek comiesięcznego wystawiania faktury VAT na odsetki z tytułu udzielonej pożyczki?Czy przy ustaleniu limitu przychodu zobowiązującego do prowadzenia ksiąg rachunkowych należy uwzględnić przychód ze sprzedaży środka trwałego?Czy faktury za najem nieruchomości można uznać za koszty uzyskania przychodów?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.