Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy wystawianie dwa razy w miesiącu faktur z tytułu dostaw ciągłych makulatury jest zgodne z przepisami o podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, póz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.01.2006r. (data wpływu do urzędu), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art.106 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług(Dz. U. z 2004r .Nr 54, póz.535 ze zm.), § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, (Dz.U. Nr 95, póz. 798 z późn. zm.) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, podane we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:Z Y spółkę zależną, zajmującą się recyclingiem surowców wtórnych, łączy nasstała umowa dostawy makulatury będącej głównym surowcem do produkcji papieru. Dostawyodbywają się w zasadzie codziennie (nawet kilka razy dziennie), my natomiast przyjęliśmy niemiesięczny, ale dwutygodniowy system fakturowania ( dostawy dokonywane w ciągu dwóchtygodni).Ponadto, aktualnie z Y(Dostawca) łączy nas umowa o samofakturowaniu októrej zawarciu zostały powiadomione właściwe Urzędy Skarbowe.Fakturowanie dostaw jest bardzo pracochłonne i skomplikowane - dostawy są z różnych punktów skupu w Polsce, makulatura zmienia wagę w trakcie transportu (zmiany wilgotności), spełnia różne kryteria jakościowe i następują przekwalifikowania jakościowe.

Pytanie podatnika;Czy wystawianie dwa razy w miesiącu faktur z tytułu dostaw ciągłych makulatury jest zgodne z przepisami o podatku od towarów i usług?

Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:Zdaniem Spółki dostawy mają charakter sprzedaży ciągłej, natomiast zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu.(Dz.U. Nr 95, póz. 798) par. 9 ust. l pkt 3 w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym dostawca może wystawić fakturę podając tylko miesiąc i rok dokonania sprzedaży, co oznacza faktycznie możliwość wystawienia jednej faktury za cały miesiąc. Z uwagi jednak na skomplikowane rozliczenia przyjęliśmy system wystawiania faktur za okresy dwutygodniowe (nawet tygodniowe) podając na fakturze miesiąc i rok dokonania dostawy. Podatek należny Dostawca rozlicza we właściwym miesiącu - zawsze ostatnia faktura jest wystawiana nie później niż ostatniego dnia miesiąca w którym nastąpiły dostawy. Odbiorca podatek naliczony odlicza w/g zasad ogólnych tj. w miesiącu otrzymania faktury.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Przepisy art.106 ust. l ustawy z 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54, poz.535 ze zm.)-zwana dalej "ustawą o VAT", zobowiązują podatników, o których mowa w art. 15, do wystawienia faktury stwierdzającej w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.W § 9 ust. l pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, póz. 798)- zwane dalej "rozporządzeniem", ograniczono możliwość określania daty sprzedaży poprzez podawanie jedynie miesiąca i roku sprzedaży, do przypadków sprzedaży o charakterze ciągłym - nie definiując jednak tego pojęcia. Przyjmując, że pojęcie sprzedaży towarów użyte w tym przepisie rozumieć należy w ujęciu art. 2 pkt 22 ustawy o VAT cytuję:" ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, exsport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów "Natomiast, jeżeli chodzi o pojęcie "ciągłości" sprzedaży, pojęcie to należy rozumieć zgodnie z zasadami prawa cywilnego, odnosząc go do pojęcia zobowiązania o charakterze ciągłym.

Zobowiązanie to wytwarza taki stosunek prawny, który może choć nie musi być oznaczony terminem (dostawa, najem, dzierżawa, przechowanie, spółka, itp.).

Charakter tego stosunku jesttrwały i mogą z niego wypływać obowiązki bądź ciągłe, bądź okresowe. Tym samym sprzedaż ocharakterze ciągłym, w ujęciu § 9 ust. l pkt 3 rozporządzenia, obejmuje - wynikające ze zobowiązania o charakterze ciągłym świadczenie polegające na stałym i powtarzalnym (trwałym) zachowaniu strony zobowiązanej do świadczenia, np. umowa najmu, leasingu, przechowania, stałeusługi kurierskie, itp. Charakter świadczonych dostaw należy odnosić do każdego z kontrahentówoddzielnie. W takich przypadkach najczęściej wystawiane faktury obejmują rozliczenia za pewneokresy czasu, np. okresy miesięczne. W takich przypadkach można wystawiać faktury, w którychdatę sprzedaży oznacza się przez wskazanie miesiąca oraz roku sprzedaży.

Zgodnie z § 13 ust. l rozporządzenia fakturę wystawia się - co do zasady - nie później niż 7. dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - z zastrzeżeniem odmienności w przypadku otrzymania części lub całości należności (przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty) oraz przypadków określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w zależności od otrzymania całości lub części zapłaty lub upływu terminu płatności (§ 15 i § 16 rozporządzenia). Unormowano jednoznacznie, że w przypadku gdy sprzedawca określi w fakturze sprzedaży jedynie miesiąc i rok dokonania sprzedaży (ciągłej), fakturę dokumentującą tę sprzedaż - można wystawić do 7 dnia następnego miesiąca.

Zgodnie z § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz.U. nr 95 poz.798 ze zm./ nabywcy towarów i usług od podatnika, o którym mowa w § 8 ust. l, mogą wystawiać faktury stwierdzające dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług oznaczone jako "FAKTURA VAT", w tym również faktury, o których mowa w § 14, w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:1) nabywca towarów lub usług:a) jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, b) ma zawartą z dokonującym dostawy towarów lub świadczącym usługi umowę odpowiadającąwarunkom wymienionym w ust. 2, upoważniającą do wystawiania faktur, faktur korygujących iduplikatów - w imieniu i na rachunek dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy;2) naczelnikom urzędów skarbowych właściwych dla obu stron umowy wymienionej w pkt l lit. bzostanie w terminie 10 dni od dnia jej zawarcia dostarczona pisemna informacja o zawarciu takiejumowy, zawierająca w szczególności:a)dane dotyczące dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi oraz nabywcy, b)datę zawarcia urnowy, c)okres obowiązywania umowy.2. Umowa, o której mowa w ust. l pkt l lit. b, powinna zawierać w szczególności:1) postanowienia, iż podatnik dokonujący dostawy towarów lub świadczący usługi:d)upoważnia nabywcę do wystawiania faktur, faktur korygujących i duplikatów, w jego imieniu inajego rachunek, e)nie będzie wystawiał faktur na rzecz nabywcy w okresie obowiązywania umowy, f)poinformuje nabywcę w trybie natychmiastowym w przypadku wykreślenia go z rejestru jakopodatnika VAT czynnego lub o zbyciu przedsiębiorstwa;2) postanowienia, iż podatnik dokonujący nabycia towarów lub usług:g)będzie wystawiał faktury, faktury korygujące i duplikaty zgodnie z obowiązującymi przepisami, h)będzie przedstawiał drugiej stronie umowy oryginał i kopię faktury do jej akceptacji w formiepodpisu, z tym że termin przedstawienia do akceptacji oryginału faktury ma tak być określony wumowie, aby było możliwe dokonanie terminowego rozliczenia podatku przez dokonującegodostawy towarów lub świadczącego usługi; kopia faktury pozostaje u dokonującego dostawytowarów lub świadczącego usługi, c) poinformuje drugą stronę w trybie natychmiastowym w przypadku wykreślenia go z rejestru jakopodatnika VAT czynnego lub o zbyciu przedsiębiorstwa;3) określenie terminu jej obowiązywania, z tym że termin ten nie może być dłuższy niż jeden rok.3. Faktura wystawiana na zasadach określonych w ust. l i 2 powinna dodatkowo zawierać informację, kto był wystawcą faktury i że wystawił ją w imieniu i na rachunek podatnika wymienionego w fakturze jako sprzedawca.

Z literalnego brzmienia w/w przepisów wynika, że podatnik, w przypadku sprzedaży ciągłej, może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, dając możliwość wystawienia jednej faktury za okres miesięczny. Jednak zdaniem tutejszego organu podatkowego nie ma przeszkód, by takie faktury wystawiać za okresy dwutygodniowe. Powyższe dotyczy też przypadków, o których mowa w § 10 w/w rozporządzenia, tzn., gdy nabywca towarów lub usług wystawia faktury w imieniu dostawcy.
Słowa kluczowe: dostawa towarów, faktura, fakturowanie
Data aktualizacji: 26/01/2013 18:00:01

Premia pieniężna stanowi rabat obniżający wartość konkretnych dostaw i winna być udokument...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Prawo Starostwa Powiatowego do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego z realizowanej inwe...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dot. obowiązku dopłaty podatku od towarów i usług na rzecz spółdzielni przed rozliczeniem...

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że zawarła ona w dniu 13.04.2004r. umowę ze Spółdzielnią dotyczącą wybudowania - na zasadzie odrębnej własności - lokalu mieszkalnego jak również umowę na wybudowanie miejsca postojowego w...

Możliwość wystawienia jednej noty korygującej do kilku faktur VAT wystawionych przez jedne...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Nysa 48-303 ul. B. Krzywoustego 23

Zasięg terytorialny miasta gminy Głuchołazy, Kamiennik, Korfantów, Łambinowice, Nysa, Otmuchów, Paczków, Pakosławice, Skoroszyce powiaty nyski województwo opolskie Konta bankowe CIT 80101014010053532221000000 VAT 30101014010053532222000000 PIT...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia VAT z faktur za leasing motocykla?Opodatkowanie kosztów stanowiących przygotowanie nieruchomości do sprzedażyCzy wpłaty komitetu budowy wodociągu na rachunek gminy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?Czy istnieje obowiązek wystawienia faktur VAT dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej?Czy zwrot nakładów poniesionych na kotłownię olejową udokumentowany fakturą VAT można odliczyć w ramach ulgi remontowej ?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.