Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Darowizna środków pieniężnych dla córki od rodziców przekazana wprost na rachunek bankowy osoby sprzedającej mieszkanie

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2009 r. (data wpływu 30 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania umowy darowizny środków pieniężnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania umowy darowizny środków pieniężnych.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 3 lipca 2009 r. nr ILPB2/436-67/09-2/MK Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Powyższe zostało uzupełnione w dniu 7 lipca 2009 r. (data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie 8 lipca 2009 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 23 marca 2009 r. Wnioskodawczyni wraz z rodzicami zaciągnęła w banku kredyt mieszkaniowy w wysokości 145 000 zł. Całość kredytu (w tym 2/3 jego wartości, stanowiące zarazem przedmiot darowizny rodziców na rzecz Zainteresowanej) przekazana została przez bank bezpośrednio na konto sprzedających mieszkanie. Wnioskodawczyni wskazuje, że powodem takiej drogi przepływu pieniędzy są istniejące w banku, w którym zaciągnięto kredyt przepisy uniemożliwiające przekazywanie środków pieniężnych pochodzących z tego kredytu bezpośrednio kredytobiorcom. W dniu 27 marca 2009 r. na podstawie umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego Zainteresowana nabyła na własność mieszkanie.

Wnioskodawczyni wskazuje, że z informacji przekazanych Jej przez pracownika urzędu skarbowego dowiedziała się, że w zaistniałej sytuacji urząd obciąży Ją podatkiem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przekazanie w formie darowizny środków pieniężnych bezpośrednio na rzecz osoby trzeciej (tj. sprzedającego mieszkanie) przez bank (udzielający kredytu obdarowanej i jej rodzicom), skutkuje niespełnieniem warunku zwolnienia określonego w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. - Dz. U. z 1983 r. Nr 45, poz. 207 o podatku od spadków i darowizn, tj. udokumentowania, iż środki pieniężne stanowiące przedmiot umowy darowizny zostały przekazane obdarowanemu na jego rachunek bankowy lub rachunek w xxx lub za pośrednictwem poczty w drodze przekazu pocztowego, zważywszy na wewnętrzną procedurę przedmiotowego banku, zabraniającą przekazywania środków pieniężnych pochodzących z kredytu na konto kredytobiorców.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z treścią art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn z dnia 28 lipca 1983 r. Dz. U. z 1983 r. Nr 45, poz. 207 zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli: udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne (.) - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. Nadto dla ww. zwolnienia konieczne jest także dopełnienie warunku, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy.

Jak wynika z uzasadnienia rządowego projektu dot. zmian w ustawie o podatku od spadków i darowizn - wprowadzenie warunków przewidzianych w art. 4a ust. 1 pkt 2 ma na celu zapewnienie szczelności systemu podatkowego. Aby ten cel osiągnąć ustawodawca określa zarazem pożądany przez niego sposób zachowania się adresata (tj. podatnika). Nie ulega wątpliwości, że w zaistniałym, a opisanym wyżej stanie faktycznym, podstawowy cel regulacji prawnej (ratio legis) został osiągnięty. Przekazanie w formie darowizny środków pieniężnych bezpośrednio na rzecz osoby trzeciej (tj. sprzedającego/ych mieszkanie) przez bank (udzielający kredytu Wnioskodawczyni i Jej rodzicom) w sytuacji istnienia wewnętrznej procedury banku zabraniającej przekazywania środków pieniężnych pochodzących z kredytu na konto kredytobiorców, nie narusza w żaden sposób szczelności systemu podatkowego. Transfer środków pieniężnych stanowiących zarazem w 2/3 przedmiot darowizny, odbył się bezpośrednio z banku na konto sprzedających mieszkanie i jako taki jest w pełni transparentny.

Za dokonaniem wykładni art. 4a ust. 1 pkt 2 na korzyść podatnika przemawia wykładnia praktyczna jakiej winny w tej sprawie dokonać organy państwowe przed wydaniem decyzji. Wykładnia ta nadaje prawu realny wymiar i decyduje o tym, czy intencje oraz zamierzenia prawodawcy znajdą swoje odbicie w życiu społecznym (por. A. Redelbach, Wstęp do prawoznawstwa, Toruń 1998 r., str. 239).

Pomimo, iż w tak ukształtowanym stanie faktycznym podatnik nie miał - z uwagi na wewnętrzne procedury banku - możliwości zachowania się w sposób pożądany przez ustawodawcę, to jednak zamierzenia prawodawcy zostały zrealizowane. Tym samym w przedmiotowej sprawie, zastosowanie powinien znaleźć przepis art. 4a ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, zwalniający Wnioskodawczynię z konieczności uiszczenia podatku.

Na koniec podkreślić należy, że problematyka stosowania art. 4a ust. 1 pkt 2 była już przedmiotem wypowiedzi judykatury (por. sprawy rozpoznawana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - wyrok z dnia 30 marca 2009 r.). W rozpoznawanej przez WSA sprawie, przekazanie w formie darowizny środków pieniężnych odbyło się co prawda na rzecz osoby trzeciej (dewelopera), to jednak przekazującym nie był bank udzielający kredytu na zakup mieszkania, lecz osoba fizyczna posiadająca jedynie konto w banku, nadto darczyńca miał możliwość zachowania się zgodnego z treścią art. 4a ust. 1 pkt 2. Tymczasem Wnioskodawczyni - z uwagi na opisane wyżej procedury banku - pozbawiona została możności postępowania pożądanego przez ustawodawcę.

Przedmiotowe rozstrzygnięcie WSA nie może tym samym znaleźć zastosowania do przedstawionego stanu faktycznego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) - podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m. in. tytułem darowizny.

Art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi, iż obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny - z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

Według art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej kwotę wolną w wysokości 9 637 zł, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej. W myśl art. 14 ust. 2 ww. ustawy zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe. Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Natomiast zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 (tj. dla I grupy podatkowej 9 637 zł) - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych winno być dokonane na formularzu SD-Z2 określonym przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z dnia 18 grudnia 2006r. w sprawie zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych (Dz. U. Nr 243, poz. 1762 ze zm.).

W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, przedmiotowe nabycie podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej - art. 4a ust. 3 ww. ustawy.

W myśl art. 4a ust. 4 przedmiotowej ustawy obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków jedynie, gdy:wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że w dniu 23 marca 2009 r. Wnioskodawczyni wspólnie z rodzicami zaciągnęła kredyt hipoteczny w wysokości 145 000 zł, przy czym 2/3 tej kwoty stanowiło darowiznę dla Zainteresowanej. Jednakże z uwagi na procedury banku środki pieniężne uzyskane z kredytu nie zostały przekazane na konto Wnioskodawczyni, lecz wprost na konto bankowe sprzedających od których w dniu 27 marca 2009 r. Zainteresowana zakupiła mieszkanie.

W świetle powyższego nie zachodzą przesłanki spełnienia przez Wnioskodawczynię drugiego z warunków omawianej preferencji podatkowej - przekazanie darowanej kwoty pieniężnej bezpośrednio na rachunek bankowy obdarowanego albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Wobec tego w myśl wyżej powołanego art. 4a ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn w przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Należy bowiem mieć na uwadze, że zwolnienie określone w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, podobnie jak wszystkie ulgi i zwolnienia podatkowe, jest wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania (określonej w art. 84 Konstytucji RP), co oznacza, że wszelkie odstępstwa od tej zasady, muszą bezwzględnie wynikać z przepisów prawa i być interpretowane ściśle z jego literą.

W odniesieniu do powołanego przez Wnioskodawczynie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, tut. organ informuje, że został on wydany w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: darowizna, pieniądze, przedmiot opodatkowania
Data aktualizacji: 24/01/2013 03:00:01

Czy syndyk ma obowiązek wystawiania faktury VAT?

POSTANOWIENIENa podstawie: art. 14 a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte w piśmie złożonym w dniu...

Czy deski podłogowe do remontu mieszkania można w fakturze za wykonany remont opodatkować...

P O S T A N O W I E N I E Na podstawie art. 14a 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony Naczelnik Urzędu Skarbowego - uznał stanowisko wnioskodawcy za...

Stawki podatku dla usług świadczonych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania otrzymywanych premii...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Płock 09-402 ul. 1 Maja 10

Zasięg terytorialny miasta miasto na prawach powiatu Płock gminy Bielsk, Bodzanów, Brudzeń Duży, Bulkowo, Drobin, Gąbin, Łąck, Mała Wieś, Nowy Duninów, Radzanowo, Słubice, Słupno, Stara Biała, Staroźreby, Wyszogród powiaty płocki województwo...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
W Polsce każdy bierzeUrząd Skarbowy Nowy Tomyśl 64-300 ul. Kolejowa 38Refakturowanie kosztów ubezpieczenia samochoduPrawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowegoUrząd Skarbowy Krosno 38-400 ul. Składowa 5
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.