Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Do jakiej wysokości i na kogo powinny być wystawione rachunki za zakup materiałów i usług związanych z budową budynku mieszkalnego?

W złożonym w dniu 6 kwietnia 2007 r. wniosku Pan . zwrócił się o udzielenie odpowiedzi, do jakiej wysokości i na kogo powinny być wystawione rachunki za zakup materiałów i usług związanych z budową budynku mieszkalnego.Według wnioskodawcy rachunki powinny być wystawione na wnioskodawcę w wysokości uzyskanego przychodu wynikającego ze sprzedaży mieszkania.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy, wnioskodawca wyjaśnił: Pan . będąc żonaty, nabył na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży oraz sprzedaży udziału we własności działek gruntu ( akt notarialny Rep. A nr .z dnia .grudnia 2004 r. ) lokal mieszkalny nr .i udział we współwłasności nieruchomości objętej księgą wieczystą . położony w Warszawie, w dzielnicy ., przy ul. . Nabycie powyższe nastąpiło za fundusze odrębne, do majątku osobistego Pana . W dniu .lutego 2007 r. ww. prawo własności zostało przez Podatnika zbyte ( akt notarialny Rep. .) za łączna kwotę . zł. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że odpłatne zbycie nastąpiło przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, w związku z czym przedmiotowa sprzedaż stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000, Nr 14 poz.176 z późn. zm.). Stosowanie do zapisu normatywnego art. 28 ust. 2 ustawy Podatnik złożył oświadczenie o przeznaczeniu środków z odpłatnego zbycia na cele określone w art. 21 ust 1 pkt 32 lit.a) lub e) ustawy.W 2006 r. Pan .wraz z żoną zakupił działkę pod budowę budynku mieszkalnego ( współwłasność), zaś otrzymane ze sprzedaży pieniądze zamierza przeznaczyć na budowę ww. budynku na zasadzie współwłasności i fakt ten udokumentować rachunkami.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) zwanej dalej ustawą, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, innych rzeczy - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonujących zamiany.

W myśl art. 7 ust.1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz.U. Nr 217 poz. 1588 ) do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art.10 ust 1 pkt 8 lit a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych ( oddanych do użytkowania ) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w tej ustawie w brzmieniu obowiązujących przed dniem 1 stycznia 2007 r. Powyższe oznacza m.in., że do przychodów ze sprzedaży nieruchomości nabytych przed dniem 1 stycznia 2007 r. zastosowanie mają również dotychczasowe zwolnienia.Stosownie do treści art. 28 ust. 1 i 2 ustawy, przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a)-c) nie łączy się z przychodami z innych źródeł. Podatek uzyskany z w/w przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według zamieszkania podatnika.

Zasady, o których mowa wyżej nie mają zastosowania do podatników, którzy w terminie 14 dni od dokonania sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy, złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży zostanie wydatkowany w okresie dwóch lat od daty sprzedaży na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) lub lit.e) ustawy - tj. na nabycie na terytorium RP budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem; na nabycie na terytorium RP spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie; na nabycie na terytorium RP gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego; na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium RP; na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium RP; na spłatę kredytu lub pożyczki a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa wyżej, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium RP, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania przychodu. Na podstawie art. 21 ust.16 przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 32 lit a), rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takim prawie.

W rozpatrywanej sprawie, w świetle opisanego wyżej stanu faktycznego wskazać należy, iż z chwilą zawarcia małżeństwa pomiędzy małżonkami powstaje wspólność majątkowa zwana wspólnością ustawową., obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Jest to tzw. majątek wspólny małżonków, który powstaje z mocy samego prawa w przypadku gdy małżonkowie nie zawrą ( przed ślubem ) umowy majątkowo-małżeńskiej. Funkcjonuje on do momentu ustania małżeństwa, chyba że małżonkowie zdecydują się na zawarcie intercyzy w trakcie trwania ich związku, lub też dojdzie do ustanowienia majątkowego ustroju rozdzielności o charakterze przymusowym.

Wspólność ustawowa jest współwłasnością łączną i stanowi współwłasność bezudziałową a co za tym idzie w czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Kwestia udziałów przypadających małżonkom w ramach ich wspólnego majątku staje się aktualna dopiero w przypadku ustania wspólności. Mając na uwadze powyższe, przychód uzyskany przez Pana .z tytułu zbycia przedmiotowej nieruchomości przeznaczony w całości na budowę budynku mieszkalnego będącego współwłasnością obojga małżonków będzie spełniał dyspozycje przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy pdof i podlegał z tego tytułu zwolnieniu przewidzianemu w ww. artykule.W przypadku rozliczania kwoty przychodu uzyskanej z tytułu sprzedaży mieszkania, dokumentem potwierdzającym poniesienie wydatku może być rachunek ( nie jest koniecznym posiadanie dokumentów w postaci faktur VAT) wystawiony na Podatnika, który korzysta z przedmiotowego zwolnienia. Przepisy ww. ustawy o podatku dochodowym nie precyzują, jakiego rodzaju rachunki czy faktury należy przedłożyć w celu udokumentowania wydatków ze środków otrzymanych ze sprzedaży mieszkania. Na potwierdzenie poniesienia wydatków związanych budową budynku mieszkalnego, należy okazać dowody ich poniesienia (faktury, rachunki, inne imienne dowody ).

Reasumując, tut. organ podatkowy: podziela stanowisko Pana ., iż wypełniając warunki skorzystania ze zwolnienia uzyskanego przychodu na podstawie art. 21 ust.1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, rachunki powinny być wystawione na wnioskodawcę w wysokości uzyskanego przychodu wynikającego ze sprzedaży mieszkania.
Słowa kluczowe: budowa, podatek dochodowy od osób fizycznych, rachunki, sprzedaż mieszkania, wspólność ustawowa
Data aktualizacji: 23/01/2013 09:00:01

VAT - w zakresie kursu waluty obcej stosowanego do przeliczania wartości faktur korygujący...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Wnioskodawca może poprzez wystawienie faktur korygujących zmienić dane nabywcy

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Możliwość odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie spr...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Kartuzy 83-300 ul. Kościerska 13

Zasięg terytorialny miasta gminy Chmielno, Kartuzy, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Żukowo powiaty kartuski województwo pomorskie Konta bankowe CIT 81101011400144012221000000 VAT 31101011400144012222000000 PIT...

Czy można odliczyć podatek VAT na podstawie noty korygującej wystawionej do faktury VAT ma...

P O S T A N O W I E N I E Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Jak zaksięgować koszty najmu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów pomimo braku faktur VAT?Czy Spółka powinna dokonać dopłaty podatku akcyzowego zgodnie z otrzymanymi fakturami korygującymi?Opodatkowanie transakcji zbycia nieruchomości i prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej transakcjęPodatek od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług wykonywanych na ruchomym majątku rzeczowymOpodatkowanie i dokumentowanie czynności, za które wypłacana będzie premia pieniężna
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.