Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Dokument nie jest duplikatem faktury w rozumieniu przepisów § 20 rozporządzenia zatem nie uprawnia Wnioskodawcy do dokonania odliczenia podatku

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 02.07.2009r. (data wpływu 06.07.2009r.) uzupełnione pismem z dnia 09.09.2009r. (data wpływu 14.09.2009r.) nadesłanym w odpowiedzi na wezwanie z dnia 31.08.2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z duplikatu faktury VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.07.2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z duplikatu faktury VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Firma jest najemcą rusztowań. Zgodnie z podpisaną umową najmu strony ustaliły rodzaj świadczonych usług oraz zasady ich rozliczania według różnych jednostek miary np. 1 kurs, m2, 1 kpl., mb, godz.Umowa określa również, że fakturowanie opłat będzie następowało: za montaż i demontaż rusztowań - w dniu podpisania protokołu odbioru technicznego rusztowań. za wynajem rusztowań - każdego ostatniego dnia miesiąca i w dniu zakończenia umowy. Na koniec każdego miesiąca wynajmujący wystawia najemcy fakturę, w której wykazuje m.in.: wynajem wg obmiaru (obmiar - załączony pod fakturę) - jednostka miary - ryczałt, ilość - 1, oraz okres najmu, którego dotyczy fakturowanie. za transport zewnętrzny - jednostka miary - sztuka, ilość - 1.Załączony do faktury obmiar wyszczególnia m.in. rodzaj usługi, okres najmu, ilość dni, jednostki miary - zgodne z zapisami umowy (tzn. wynajem w m2, najem samochodu za kurs, elementy pozostałe za kpl., mb, m2), ilość jednostek miary itp

Otrzymany od Wynajmującego duplikat faktury zawiera następujące danedata wystawienia duplikatu 2009-06-19, data wystawienia faktury VAT 2009-02-28, data sprzedaży 2009-03-28 opis wynajem wg obmiaru, ilość - 1, jm - rycz, okres najmu 2009-03-03 - 2009-03-28.Do duplikatu faktury załączony jest obmiar z dnia 2009-02-28 obejmujący okres od 03-02-2009 do 28-02-2009r.

Firma jako nabywca usługi nie skorygowała pomyłek występujących w duplikacie faktury tj. błędnej daty sprzedaży oraz błędnego okresu najmu, który określa za jaki okres rozliczono ryczałt - jednostkę miary. Również sprzedawca odmówił skorygowania w/w błędów fakturą korygującą.

W nadesłanym uzupełnieniu do wniosku z dnia 09.09.2009 (data wpływu 14.09.2009r.) Wnioskodawca podał, ze w okresie od 03.03.2009r. do 28.03.2009r. (okres z najmu duplikatu faktury) korzystał z usługi wynajmu rusztowań.

Ponadto w ewidencji księgowej Podatnik nie posiada oryginału faktury dokumentującej zakup usługi wynajmu w okresie od 03.03.2009r. do 28.03.2008r. jednak posiada fakturę wraz z protokołem za najem rusztowań za okres od 01.03.2009r. do 31.03.2009r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy nabywca usługi może skorzystać z prawa odliczenia naliczonego podatku VAT wykazanego na duplikacie faktury, który zawiera: błędny okres sprzedaży oraz błędny okres najmu, za który rozliczono ryczałt, jeżeli w/w pomyłki nie zostały skorygowane przez nabywcę usługi notą korygująca ani przez sprzedawcę fakturą korygującą.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 88 ust. 3a ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi: a) wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących, b) w których kwota podatku wykazanego na oryginale faktury lub faktury korygującej jest różna od kwoty wskazanej na kopii; transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku; wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż; wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne: a) stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności, b) podają kwoty niezgodne z rzeczywistością - w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością, c) potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego - w części dotyczącej tych czynności; faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego; zaświadczenie, o którym mowa w art. 86 ust. 5, zawiera informacje niezgodne ze stanem faktycznym. W/w przepis ma również zastosowanie do duplikatów faktur według art. 88 ust. 3b ustawy o VAT. W/w wady duplikatu faktury oraz brak skorygowania pomyłek notą korygującą przez nabywcę oraz przez sprzedawcę fakturą korygującą, nie są wymienione jako przesłanki uniemożliwiające odliczenie podatku VAT wymienione w art. 88 ust. 3a ustawy o VAT. Zatem nabywca może odliczyć naliczony podatek VAT wykazany w/w duplikacie faktury.Nabywca może skorzystać z prawa odliczenia naliczonego podatku VAT wykazanego na duplikacie faktury VAT, który zawiera: błędny okres sprzedaży oraz błędny okres najmu, za który rozliczono ryczałt - jednostkę miary mimo, że w/w pomyłki nie zostały skorygowane przez nabywcę notą korygującą ani przez sprzedawcę fakturą korygującą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm. - zwana dalej ustawą), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:a)z tytułu nabycia towarów i usług, b)potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego, c)od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;Stosownie do art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia określi szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania (art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy)

Zgodnie z § 20 ust. 1, 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008r. Nr 212 poz. 1337 - zwane dalej rozporządzeniem), jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej. Faktura i faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz "DUPLIKAT" oraz datę jej wystawienia. Duplikat faktury i faktury korygującej wystawia się w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka nabywa od kontrahenta usługę wynajmu rusztowań, która jest rozliczana w okresach miesięcznych, każdego ostatniego dnia miesiąca bądź w dniu zakończenia umowy. Zgodnie z oświadczeniem, w dokumentach księgowych Spółka posiada duplikat faktury VAT dokumentujący wynajem rusztowań w okresie od 03.03.2009r. do 28.03.2008r. jak również oryginał faktury dokumentujący wynajem rusztowań w okresie od 01.03.2009r do 31.03.2009r. Zatem Wnioskodawca posiada dwie faktury dokumentujące nabycie usługi wynajmu w tym samym okresie, co jest sprzeczne z postanowieniami umowy zawartej z kontrahentem.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz powołane wyżej przepisy należy uznać, że Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z duplikatu faktury. W omawianym przypadku nie zaistniały okoliczności do wystawienia duplikatu faktury za przedmiotowy okres. Spółka posiada w swojej ewidencji księgowej oryginał faktury za okres za który wystawiony został również duplikat. Należy zatem uznać, że nie zaistniały przesłanki do wystawienia duplikaty - oryginał faktury nie uległ zniszczeniu ani nie zaginął. Ponadto należy wskazać, że Spółka rozlicza się z kontrahentem w okresach miesięcznych więc za dany okres winna posiadać tylko jedną fakturę. Zatem przedmiotowy dokument nie jest duplikatem faktury w rozumieniu przepisów § 20 rozporządzenia zatem nie uprawnia Wnioskodawcy do dokonania odliczenia podatku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, wyczerpujący opis stanu faktycznego winien wynikać z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, a nie z załączonych do niego dokumentów, w związku z czym nie były one przedmiotem merytorycznej analizy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: duplikat, duplikat faktury, odliczenie podatku od towarów i usług
Data aktualizacji: 29/12/2012 00:00:01

Czy przy wystawianiu na rzecz lidera konsorcjum faktur za ww. usługi szkoleniowe może zast...

Na podstawie art. 14a 4 w zw. z 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego...

Księgowy odpowiada za swoją pracę

Odpowiedzialność za rzetelne prowadzenie firmy spoczywa w całości na przedsiębiorcy. Jednak pewne działania jak usługi rachunkowe Warszawa outsourcinguje do biura księgowego. W przypadku wykrycia nieprawidłowości przez urząd skarbowy...

Termin do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących przejęcie w...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług świadczenia usług cash poolingu

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Podatnik pyta czy możliwa jest zmiana metody wyliczania podatku VAT na fakturze, a jeśli t...

W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 10 kwietnia 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 14 kwietnia 2006 r.) dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Odliczenie podatku naliczonego z wystawionych faktur przez dostawcę towaru - firmę armatorską?Czy stan prawny spółki z o.o. na podstawie, którego będzie wykonywać usługi szkoleniowejest wystarczający do wystawiania faktur VAT-zwolniony ?Czy możliwe jest zamienne posługiwanie się nazwami na fakturach VAT?Prawo do odliczenia podatku naliczonego z duplikatu faktury?Podatnik zwraca się z pytaniem czy prawidłowo wystawia faktury VAT lub w jaki sposób ma wystawiać faktury VAT przy prowadzonej działalności
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.