Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Dokumentowanie czynności (usługi reklamowe) wykonywanych przez klub sportowy

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Klubu Sportowego, przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2008 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 9 czerwca 2008 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 10 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania czynności wykonywanych przez klub sportowy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania czynności wykonywanych przez klub sportowy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest stowarzyszeniem prowadzącym działalność non-profit w zakresie kultury fizycznej w postaci Klubu Sportowego. W ramach działań statutowych Stowarzyszenie wysyła zawodników na zawody sportowe, w trakcie których zawodnicy na strojach sportowych reklamują podmioty trzecie, prowadzące działalność gospodarczą lub ich towary. W zamian firmy te regulują na rzecz Stowarzyszenia należności za reklamę, które Wnioskodawca w całości przeznacza na działalność statutową. Zainteresowany podkreśla, że nie prowadzi zarobkowej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dokumentowanie przychodów Stowarzyszenia z tytułu umieszczania reklam firm trzecich prowadzących zarobkową działalność gospodarczą lub ich towarów, na strojach sportowych zawodników klubu winno być dokumentowane fakturami VAT, rachunkami czy innymi dowodami księgowymi.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody uzyskiwane z wymienionych wyżej źródeł winny być dokumentowane rachunkami. Zgodnie bowiem z art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. W przypadku sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej obowiązek wystawienia faktury związany jest żądaniem tych osób (art. 106 ust 4 ustawy o VAT). Również przepis § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798) określa obowiązki podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, co do dokumentowania faktur sprzedaży towarów i usług. Dokumentem tym jest faktura VAT. Wnioskodawca podkreśla, iż nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, nie prowadzi też działalności zarobkowej. Wobec tego nie może wystawić faktury VAT. Właściwym dokumentem będzie w tym przypadku rachunek, o którym mowa w art. 87 Ordynacji podatkowej. Przepis ten nakłada na podatników prowadzących działalność gospodarczą obowiązek wystawienia na żądanie kupującego lub usługobiorcy rachunku potwierdzającego dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.

W uzasadnieniu swojego stanowiska Wnioskodawca powołał postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wieliczce z dnia 20 sierpnia 2007 r. nr OR/423-10/07 oraz postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim z dnia 26 kwietnia 2007 r. nr 1406/DDz/415-2/07.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;eksport towarów;import towarów;wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.Przez dostawę towarów - stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy - należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast świadczenie usług, to w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.W myśl art. 15 ust. 1 ww. ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z powyższego wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Analiza cyt. wyżej przepisów jednoznacznie wskazuje, że Wnioskodawca wykonując odpłatnie na rzecz sponsorów czynności polegające na umieszczaniu na strojach sportowych zawodników reklam różnych firm, podejmuje działania spełniające definicję usług (art. 8 ust. 1 cyt. ustawy), które to usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22% - zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Jednakże w myśl art. 113 ust. 1 i ust. 2 ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zł (.). Do wartości sprzedaży, o której mowa powyżej, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8 - art. 113 ust. 9 ustawy.

W art. 113 ust. 13 ustawy wymieniono katalog czynności, które nie uprawniają do korzystania przez Podatnika z ww. zwolnień od podatku. Przedstawione przez Zainteresowanego usługi polegające na umieszczaniu na strojach sportowych zawodników reklam, nie zostały ujęte w tym katalogu, dając mu prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w ust. 1 i 9 tego artykułu.

W myśl art. 109 ust. 1 ustawy, podatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym.

Zgodnie z art. 113 ust. 5 ustawy, jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę (.).

Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1 lub w ust. 8, zwolnienie określone w ust. 9 traci moc z momentem przekroczenia kwoty określonej w ust. 1 lub ust. 8. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad wartość określoną w zdaniu poprzednim, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty (.) - art. 113 ust. 10 ustawy.

Zatem w przypadku, gdy wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczy w trakcie roku podatkowego kwot określonych w art. 113 ustawy, Wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT. Dopiero przekroczenie ww. wartości sprzedaży powoduje powstanie obowiązku rejestracji w zakresie podatku VAT i opodatkowania przedmiotowych usług według odpowiedniej stawki VAT.

Stosownie do art. 96 ust. 1 ustawy podmioty, o których mowa w art. 15 są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. Zgodnie z tym zastrzeżeniem, podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

W myśl art. 106 ust. 1 podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (.). Wystawiane faktury winny być oznaczone wyrazami FAKTURA VAT - § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.).

Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, to zgodnie z art. 87 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. Zatem, w przypadku gdy sprzedaży towarów lub świadczenia usług dokonuje podmiot nie będący zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, właściwym dokumentem potwierdzającym dokonanie takiej czynności jest rachunek.

Reasumując, wykonywane przez Wnioskodawcę usługi polegające na umieszczaniu za wynagrodzeniem na strojach sportowych zawodników reklam różnych firm, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy ww. ustawy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jeżeli Zainteresowany korzysta ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT, wówczas wykonywanie ww. usług, zgodnie z art. 87 § 1 Ordynacji podatkowej należy dokumentować rachunkami.

Zaznacza się, że przypadku, gdy wartość sprzedaży opodatkowanej przekroczy łącznie w poprzednim roku podatkowym kwotę 50.000 zł, Wnioskodawca utraci prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku i będzie obowiązany zarejestrować się jako podatnik VAT czynny. Od tego momentu, na podstawie art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług, wykonywanie opisanych we wniosku usług należy dokumentować fakturą VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: dokumentowanie, klub sportowy, rachunki
Data aktualizacji: 13/10/2013 13:33:36

Czy Spółce przysługuje odliczenie podatku VAT naliczonego zawartego w fakturze wykupu samo...

Na podstawie art. 14a l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r Nr 8, póz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.07.2006r (data wpływu do Urzędu) uzupełnionego wnioskiem z dnia 06.10.2006r (data wpływu...

Czy skorygowanie błędu nazwy i adresu nabywcy towaru, na fakturze VAT, winno być dokonane...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Korekta podatku z faktur otrzymanych za wykonanie usługi

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy na towar przeznaczony do remontu środka trwałego, który pochodzi z własnego magazynu n...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej działając na podstawie art. 14 a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 21.10.2005 r. (data wpływu do Urzędu -...

VAT w zakresie rozliczania faktur

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy Spółka może refakturować na kupujących wydatki związane z opłatą pocztową ze stawką VAT zwolnionąOdliczenie podatku naliczonego wynikającego z faktur za usługi gastronomiczneCzy Wnioskodawca musi wystawiać faktury za sprzedaną imprezę dla biura partnerskiego?Kiedy trzeba wystawiać faktury za sprzedaną imprezę dla biura partnerskiego?Jaką stawkę należy zastosować na fakturach dokumentujących sprzedaż usług montażu okien?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.