Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Dokumentowanie dokonanej sprzedaży

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2008 r. (data wpływu 23 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania sprzedaży Bazy Paliw, w skład której wchodzą rzeczy ruchome i nieruchomości - jest prawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 23 czerwca 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania sprzedaży Bazy Paliw, w skład której wchodzą rzeczy ruchome i nieruchomości.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.



Wnioskodawca zamierza kupić od spółki "G" S.A. z siedzibą w M. (kontrahent) bazę paliw płynnych położoną w R. Kupiona Baza Paliw będzie wykorzystywana przez Spółkę dla celów prowadzonej działalności gospodarczej (sprzedaży paliw), opodatkowanej w całości podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z zawartym w dniu 31 grudnia 2007 r. aktem notarialnym zatytułowanym Umowa przedwstępna sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, kupno Bazy Paliwowej przez Spółkę ma nastąpić w terminie do dnia 30 czerwca 2008 r. Baza Paliwowa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz nie sporządza samodzielnie bilansu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. W skład Bazy Paliwowej wchodzi prawo użytkowania wieczystego działek wraz z posadowionymi na nich budowlami i budynkami oraz maszyny i urządzenia stanowiące podstawowe wyposażenie, sprzęt komputerowy, kserokopiarki, kasy, telefony oraz meble, licencja na oprogramowanie.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie:



Czy na fakturze potwierdzającej sprzedaż Bazy Paliw należy odrębnie wskazać towary (rzeczy ruchome i prawo wieczystego użytkowania gruntu - zakładając, iż stanowi ono towar w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług) oraz usługi (zbycie licencji na oprogramowanie komputerowe oraz prawo wieczystego użytkowania gruntu - zakładając, iż stanowi ono usługę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług), będące przedmiotem umowy sprzedaży Bazy Paliw, z uwzględnieniem opodatkowania podatkiem od towarów i usług lub zwolnienia dostawy tego towaru.



Zdaniem Wnioskodawcy na fakturze potwierdzającej sprzedaż Bazy Paliw, wystawionej przez sprzedającego odrębnie winny być wykazane towary (rzeczy ruchome i prawo wieczystego użytkowania gruntu - zakładając, iż stanowi ono towar w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług) oraz usługi (zbycie licencji na oprogramowanie komputerowe oraz prawo wieczystego użytkowania gruntu - zakładając, iż stanowi ono usługę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług), będące przedmiotem umowy sprzedaży Bazy Paliw wraz z właściwymi stawkami podatku VAT względnie ze zwolnieniem od podatku, a nie jako jedną pozycję - Bazę Paliw opodatkowaną według stawki 22%. W ocenie Wnioskodawcy, wynika to stąd, iż przedmiotem umowy sprzedaży Bazy Paliw będzie sprzedaż nieruchomości oraz rzeczy ruchomych składających się na Bazę Paliw, a nie zbioru rzeczy lub masy majątkowej, nazwanej roboczo jako baza paliw. Zatem faktura dokumentująca taką sprzedaż powinna wymieniać nieruchomości i rzeczy (pogrupowane wg nazw rodzajowych, np. prawo wieczystego użytkowania gruntu, budynki, budowle, maszyny i urządzenia techniczne, pozostałe środki trwałe - wyposażenie, wartości niematerialne i prawne - oprogramowanie), składające się na tworzącą przedmiot umowy Bazę Paliw. Jeżeli dostawa danego towaru jest opodatkowana podatkiem lub jest zwolniona to konieczne jest odrębne wykazanie dostawy na fakturze.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.



Zgodnie z postanowieniami zawartymi w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 7 ust. 1 powołanej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (.).

Towarem w myśl art. 2 pkt 6 wymienionej ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W świetle uregulowań prawnych, prawo wieczystego użytkowania uznaje się za prawo rzeczowe o charakterze zbliżonym do prawa własności. Mimo, iż prawo wieczystego użytkowania nie zostało wymienione odrębnie w art. 5 ust. 1 wymienionej ustawy traktuje się je jak dostawę towaru, o której mowa w art. 7 ust. 1 tej ustawy.

Na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przepisów ustawy nie stosuje się do: transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału samodzielnie sporządzającego bilans).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż przedmiotem zbycia będzie Baza Paliw, która nie stanowi przedsiębiorstwa samobilansującego się. W ramach dokonywanej transakcji mieści się zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu stanowiącego dwie odrębne ewidencyjnie zabudowane działki a także maszyny, urządzenia, sprzęt komputerowy, drukarki, kserokopiarki, telefony, kasy, meble stanowiące wyposażenie Bazy Paliw a także licencje na oprogramowanie komputerowe.

Na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT zostały określone w treści rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.).



W § 9 ust. 1 powołanego rozporządzenia wskazano, iż faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;nazwę towaru lub usługi;jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);stawki podatku;sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Przenosząc zatem powołane przepisy prawa podatkowego do przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż faktura dokumentująca dokonanie sprzedaży winna zawierać dane niezbędne do prawidłowego udokumentowania dokonanej czynności. W szczególności zatem określenia towarów i usług będących przedmiotem sprzedaży, a także ceny jednostkowej towaru lub usługi bez kwoty podatku oraz sumy wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu. Zaznacza się, że informacje o przedmiocie umowy kupna -sprzedaży posiadają wyłącznie strony umowy cywilnoprawnej. Tak więc niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny, w którym Wnioskodawca wskazał, iż przedmiotem sprzedaży są poszczególne składniki majątkowe a nie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego.

Ponadto, mając na uwadze fakt, że stroną wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest odbiorca faktury interpretacja nie ma mocy wiążącej dla jej wystawcy, który chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie. W konsekwencji regulacje zawarte w art. 14k-14n ustawy Ordynacja podatkowa nie będą miały zastosowania dla tego podmiotu.



Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.



Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, dokumentowanie, faktura VAT, sprzedaż
Data aktualizacji: 29/01/2013 00:00:01

Czy dla usług o charakterze ciągłym, jaką jest dostęp do internetu można wystawić fakturę...

Na podstawie art. 216, art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku znak...

Prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących towaró...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy sprawowanie przez Nadleśnictwo w imieniu Starosty nadzoru nad lasami niepaństwowymi je...

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 15 listopada 2005r. (doręczonego 21 listopada 2005r. ) o pisemną...

Opodatkowanie usługi factoringu i prawo do odliczenia podatku naliczonego

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Prawidłowość wystawienia oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego faktur p...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Nie ma obowiązku oznaczania faktur i faktur korygujących wystawianych w formie elektronicznej wyrazami ORYGINAŁ oraz KOPIACzy dla usług o charakterze ciągłym, jaką jest dostęp do internetu można wystawić fakturę VAT za 12 m-cy na koniec roku obrotowego?Dotyczy wystawiania faktur VAT i faktur korygującychUrząd Skarbowy Drawsko Pomorskie 78-500 ul. Piłsudskiego 35Przyjęta forma rozliczenia między Gospodarstwem Pomocniczym a Izbą Celną jest nieprawidłowa-powinna to być faktura VAT zwolniona od podatku
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.