Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Dokumentowanie i zapłata podatku należnego od aportu

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Jednostki przedstawione we wniosku z dnia 1 kwietnia 2010 r. (data wpływu 9 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym w dniach 30 czerwca i 2 lipca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania oraz zapłaty podatku należnego od aportu inwestycji do spółki prawa handlowego - jest nieprawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 9 kwietnia 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 30 czerwca i 2 lipca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie m.in. dokumentowania i zapłaty podatku należnego od aportu inwestycji do spółki prawa handlowego.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.



Gmina jako podmiot prawa publicznego zgodnie z art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym realizuje zadania użyteczności publicznej, którymi są zadania własne gminy. W art. 7 ust. 1 wskazano, iż zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy m.in. wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz. Z tytułu wykonania tych zadań Gmina jest zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie regulacji rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799), gdzie w § 12 ust. 1 pkt 12 określono, iż zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Gmina zrealizowała następujące zadania inwestycyjne, z zamiarem przekazania ich w drodze aportu do Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.:

Budowa kanalizacji sanitarnej w ulicach: G., Ś., D.i K. w C. - II etap budowy kanalizacji sanitarnej na oś. P. w C."; rozpoczęcie inwestycji na podstawie umowy z wykonawcą zawartej w dniu 28 lipca 2009 r. (protokół przekazania placu budowy z dnia 28 lipca 2009 r.); Budowa kanalizacji sanitarnej w ul. A. i ul. J. w C."; rozpoczęcie inwestycji na podstawie umowy z wykonawcą zawartej w dniu 6 lipca 2009 r. (protokół przekazania placu budowy z dnia 6 lipca 2009 r.).

Obie wymienione inwestycje były wykonywane z zamiarem wniesienia/przekazania zakończonych inwestycji aportem do Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. Inwestycje te zostały odebrane protokołem odbioru końcowego i przekazania do eksploatacji odpowiednio w dniu 20 listopada 2009 r. i w dniu 18 września 2009 r. Zgodnie z warunkami umowy, wykonawcy po zakończeniu robót i odbiorze końcowym wykonanej kanalizacji wystawili faktury VAT za wykonane roboty, które następnie w terminie wynikającym z umowy zostały przez Urząd Miejski opłacone. Od dnia odbioru wykonane kanalizacje sanitarne znajdowały się na stanie Urzędu Miejskiego i podlegały amortyzacji zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W tym czasie ani Gmina ani obsługujący ją Urząd nie korzystał z wybudowanej kanalizacji, nie zawierano umów z mieszkańcami osiedla, a tym samym nie wykorzystywano na cele czynności opodatkowanych. Po zakończeniu inwestycji zostały one na podstawie umowy użyczenia przekazane do Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. Umowy były zawarte na okres od dnia następującego po dniu odbioru końcowego wykonanych kanalizacji do dnia wniesienia aportu.

Gmina w marcu 2010 r. przekazała aportem wybudowane kanalizacje sanitarne dla Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o. o., której Gmina jest jedynym wspólnikiem- udziałowcem (posiada 100% udziałów). Opóźnienie w przekazaniu do zakończonych inwestycji podyktowane było koniecznością przygotowania niezbędnej dokumentacji do podpisania aktu notarialnego oraz oczekiwania na jego podpisanie. Przekazanie nastąpiło, zgodnie z przepisami Uchwały Rady Miejskiej w sprawie określania zasad wnoszenia i zbywania udziałów lub akcji spółek prawa handlowego przez Burmistrza, w formie aktu notarialnego jako wkład rzeczowy na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym. Wartość netto inwestycji przeliczona została na udziały (wartość jednego udziału wynosi 500 zł) i o tyle podwyższony został kapitał zakładowy Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o. o. Natomiast pozostała kwota została pokryta wkładem pieniężnym w równowartości podatku VAT należnego od wniesionego wkładu niepieniężnego. Należy zaznaczyć, iż zarówno Gmina, jak i obsługujący ją organ - Urząd Miejski nie wykorzystują wykonanej kanalizacji na cele czynności opodatkowanych, a jedynym podmiotem, który wykorzystuje kanalizację sanitarną na te cele jest Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. Wniesienie aportu zostało udokumentowane wystawieniem faktury VAT na kwotę brutto wniesionego aportu wg stawki podatku 22%. Następnie, zgodnie z postanowieniami art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 i 13 Urząd Miejski dokonał stosownych korekt deklaracji VAT (począwszy od deklaracji za miesiąc kiedy wpłynęła faktura od wykonawcy kanalizacji). Korekty miały na celu odliczenie od kwoty podatku należnego (od wniesionego aportu) podatku naliczonego (który zapłacono wykonawcy kanalizacji).



W związku z powyższym zadano następujące pytanie:



Czy Urząd Miejski w związku z wniesionym aportem jest zobowiązany do udokumentowania jego wniesienia fakturą VAT i czy podatek należny (wynikający z faktury) jest zobowiązany odprowadzić do urzędu skarbowego (pomimo, iż podatek ten już zapłacono w momencie dokonywania płatności za wykonaną kanalizację sanitarną).



Zdaniem Wnioskodawcy, jest zobowiązany udokumentować wniesienie aportu wystawiając fakturę VAT, natomiast z uwagi na fakt iż podatek VAT od wykonanej kanalizacji już zapłacono dla Wykonawcy, nie ma obowiązku do odprowadzania podatku VAT należnego do urzędu skarbowego, ponieważ przysługuje prawo do odliczenia od kwoty podatku należnego kwoty podatku naliczonego zapłaconego dla wykonawcy na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.



Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zasady wystawiania faktur i terminy ich wystawienia reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.).

Zgodnie z § 11 ust. 1 i 2 ww. rozporządzenia, w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-5 i 7-11, ust. 16a i 16b oraz ust. 19a ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, ale nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

W tym miejscu wskazać należy, iż czynność przekazania zrealizowanej inwestycji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o czym przesądzono w interpretacji indywidualnej znak ITPP1/443-347a/10/AJ. Skoro zatem omawiana transakcja będzie podlegała opodatkowaniu, to jako odpłatna dostawa, czynność ta winna być udokumentowana fakturą VAT.

Odnośnie natomiast zapłaty należnego podatku należy stwierdzić, co następuje.

Stosownie do zapisów art. 99 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Jak stanowi art. 109 ust. 3 ustawy, 3. podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Natomiast w myśl art. 103 ust. 1 ustawy, podatnicy oraz podmioty wymienione w art. 108 są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 33 i 33b.

Powyższe wskazuje, iż jednym z podstawowych obowiązków podatnika podatku od towarów i usług jest prawidłowe ustalenie i zapłata zobowiązania podatkowego.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż Wnioskodawca ma obowiązek w drodze deklaracji podatkowej prawidłowo obliczyć zobowiązanie w podatku od towarów i usług i dokonać jego zapłaty.

Należy jednak zaznaczyć, iż obowiązek zapłaty podatku powstaje tylko w tym przypadku, gdy za dany okres rozliczeniowy występuje dodatnia wielkość zobowiązania podatkowego (tzn. w sytuacji gdy podatek należny w danym okresie przewyższa podatek do odliczenia za ten sam okres). Z uwagi na konstrukcję podatku od towarów i usług - występujące prawo do odliczenia podatku - możliwa jest zatem sytuacja, w której suma podatku należnego od poszczególnych czynności opodatkowanych wykonanych w danym okresie będzie niższa od sumy podatku naliczonego do odliczenia w tym samym okresie rozliczeniowym (albo jej równa). W tym przypadku, pomimo że wystąpił podatek należny od pewnych czynności wykonanych w danym okresie, nie powstanie obowiązek zapłaty podatku, gdyż nie powstanie zobowiązanie podatkowe. Natomiast w sytuacji, gdy kwota podatku należnego byłaby większa od sumy kwot podatku naliczonego za dany okres rozliczeniowy, powstanie zobowiązanie podatkowe, które należy odprowadzić w odpowiednim terminie na konto właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Wobec powyższego, w przedstawionych w złożonym wniosku okolicznościach, Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku zapłaty podatku należnego wynikającego z faktury VAT dokumentującej przekazanie wybudowanej inwestycji aportem wyłącznie w sytuacji, gdy za ten sam okres rozliczeniowy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług w wysokości równej lub wyższej od podatku należnego, co jednoznacznie musi wynikać z rozliczenia zawartego w deklaracji podatkowej.

Wnioskodawca zajmując stanowisko w sprawie oceny przedstawionego stanu faktycznego stwierdził: z uwagi na fakt iż podatek VAT od wykonanej kanalizacji już zapłacono dla Wykonawcy, nie ma obowiązku do odprowadzania podatku VAT należnego do urzędu skarbowego. Nie można zgodzić się z powyższym stwierdzeniem, gdyż, jak już wskazano, na zobowiązanie podatkowe składa się różnica pomiędzy sumą kwot podatku należnego od poszczególnych czynności opodatkowanych dokonanych w danym okresie rozliczeniowym, a sumą kwot podatku naliczonego w związku z nabytymi w tym samym okresie rozliczeniowym towarami i usługami. Nie można bowiem stwierdzić istnienia zobowiązania podatkowego za dany okres rozliczeniowy ograniczając się do jedynie do podatku należnego od wybranych transakcji wniesienia aportem zrealizowanych inwestycji oraz do podatku naliczonego wynikającego z wydatków poniesionych na realizację tych inwestycji, który, jak wskazano w interpretacji indywidualnej znak ITPP1/443-347c/10/AJ, winien być rozliczany za okresy otrzymania faktury dokumentującej nabycie towarów lub usług. Stąd też, stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.

Jednocześnie zauważyć należy, że w niniejszej interpretacji nie rozstrzygano zagadnienia dotyczącego określenia, kto jest podatnikiem podatku od towarów i usług - Gmina, czy też Urząd Miasta, gdyż nie przedstawiono w tym zakresie stanowiska oraz nie postawiono pytania.



Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).



Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: aport, faktura, inwestycje, zapłata podatku
Data aktualizacji: 01/02/2013 06:00:01

Urząd Skarbowy Krasnystaw 22-300 ul. Rzeczna 5

Zasięg terytorialny miasta Krasnystaw gminy Fajsławice, Gorzków, Izbica, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rudnik, Siennica Różana, Żółkiewka powiaty krasnostawski województwo lubelskie Konta bankowe CIT 27101013390019512221000000 VAT...

Jakie istnieją formy potwierdzenia faktur korygujących?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście działając stosownie do treści art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo Podatnika z dnia 24.06.2004 r. wyjaśnia co...

Czy wartość netto z faktury wystawionej przez firmę doradczą za pozyskanie dotacji będzie...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Zasady rozliczenia importu usług leśnych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT w przypadku świadczenia usług najmu oraz...

POST A N O W I E N I E Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Raciborzu stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Faktury wysyłane drogą elektronicznąW jakim terminie należy wystawić fakturę VAT w przypadku świadczenia usług wywozu śmieci?Drugi Urząd Skarbowy Tarnów 33-100 ul. al. Solidarności 5-9BCzy datą powstania przychodu z tytułu usług świadczonych w okresach rozliczeniowych, będzie termin płatności określony na fakturzeCzy podatnik może w zeznaniu za 2006 r. odliczyć od przychodu poniesione w tym roku wydatki na budowę domu zgodnie z posiadanymi rachunkami ?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.