Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Dokumentowanie kwot wpłaconych przed wystawieniem faktury VAT

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2009 r. (data wpływu 13 lipca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 29 września 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania kwot wpłaconych przed wystawieniem faktury VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2009 roku został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 29 września 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania kwot wpłaconych przed wystawieniem faktury VAT.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.



W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje m.in. sprzedaży towaru w postaci elektronicznych jednostek doładowujących telefony komórkowe za pośrednictwem terminali doładowujących. Terminale są usytuowane w punktach sprzedaży podmiotów gospodarczych współpracujących ze Spółką, gdzie odbywa się sprzedaż docelowa do klienta finalnego. Sprzedaż odbywa się w charakterze ciągłym. Na podstawie dokonanej sprzedaży przez każdy podmiot w okresie 7 dni (okres rozliczeniowy) wystawiona zostaje faktura VAT, na podstawie której nabywca realizuje zapłatę. Po otrzymaniu interpretacji indywidualnej nr ITPP1/443-294a/09/AJ z dnia 29 czerwca 2009 r. Spółka ma zamiar wydłużyć okres rozliczeniowy z 7-dniowego do miesięcznego. Faktura sprzedaży wystawiona będzie w terminie 7 dni po zakończonym miesiącu. Spółka nie chciałaby jednocześnie rezygnować z cotygodniowego rozliczenia finansowego za dokonaną sprzedaż jednostek doładowujących. Z dostawcą jednostek doładowujących Spółka rozlicza się w cyklach tygodniowych. Otrzymuje fakturę za sprzedane w całej sieci jednostki i dokonuje na tej podstawie zapłaty. Z uwagi na fakt, iż Spółka nie chce wspierać tej branży środkami finansowymi pochodzącymi z innych źródeł finansowania, niezbędne jest cotygodniowe otrzymywanie należności od nabywców towaru. Środki te przeznaczone zostaną na uregulowanie faktury zakupu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy otrzymanie zapłaty przed wystawieniem faktury VAT będzie w tym przypadku rodzić obowiązek wystawienia faktury VAT zaliczkowej zgodnie z § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r....

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż elektronicznych jednostek doładowujących przez podmiot, który nie świadczy usług telekomunikacyjnych należy traktować jako sprzedaż praw-uprawnień do korzystania z usługi telekomunikacyjnej. Otrzymanie zapłaty przed wystawieniem faktury nie będzie rodzić obowiązku wystawienia faktury VAT zaliczkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, stosownie do zapisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119 (art. 8 ust. 3 ustawy).

W takim samym opisie zdarzenia przyszłego tutejszy organ wydał dla Wnioskodawcy w dniu 29 czerwca 2009 r. interpretację indywidualną nr ITPP1/443-294a/09/AJ uznając, iż Wnioskodawca dokonuje sprzedaży w charakterze ciągłym praw/uprawnień do korzystania z usług telekomunikacyjnych.

Pojęcie ciągłości rozumiane zgodnie z zasadami prawa cywilnego, należy odnieść do pojęcia zobowiązania o charakterze ciągłym. Zobowiązanie takie wytwarza stosunek prawny oznaczony terminem lub nim nieoznaczony. Charakter tego zobowiązania jest trwały i mogą z niego wypływać obowiązki ciągłe lub okresowe. W zobowiązaniu ciągłym nie da się wyróżnić powtarzających się odrębnych czynności, które można byłoby zakwalifikować jako świadczenia samodzielne w określonym momencie czasu. Innymi słowy, w przypadku świadczenia ciągłego nie sposób stwierdzić, że zostało ono zrealizowane w konkretnej dacie, bowiem jest ono realizowane stale - stan realizacji świadczenia trwa - przez określony okres. Pod pojęciem sprzedaży ciągłej należy więc rozumieć wynikające ze zobowiązania o charakterze ciągłym, świadczenie polegające na stałym i powtarzalnym (trwałym) zachowaniu się strony zobowiązanej do świadczenia. W świadczeniu o charakterze ciągłym jednoznacznie można określić jedynie moment jego rozpoczęcia, ale moment zakończenia (wykonania) nie jest z góry określony. W świadczeniu tym można jedynie wyodrębnić okresy, po których zakończeniu następuje rozliczenie jego częściowego wykonania - okresy rozliczeniowe. Świadczenie ciągłe nie kończy się wraz z zakończeniem okresu rozliczeniowego, lecz trwa nadal. Brak możliwości jednoznacznego określenia momentu wykonania świadczenia ciągłego skutkuje trudnościami w prawidłowym ustaleniu momentu powstania obowiązku podatkowego. Należałoby zatem przyjąć, że momentem wykonania usługi będzie zakończenie okresu, po którym następuje częściowe jej rozliczenie (zakończenie okresu rozliczeniowego).

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest określenie obowiązku w zakresie wystawienia tzw. faktury zaliczkowej w sytuacji, gdy zapłata wystąpiła przed wystawieniem faktury VAT.

Aby dokonać rozstrzygnięcia w tym zakresie należy odwołać się do regulacji ustawowych odnośnie momentu powstania obowiązku podatkowego

W myśl art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Przepis ten stosuje się odpowiednio do faktur za częściowe wykonanie usługi (art. 19 ust. 5).

Jak wynika z art. 19 ust. 11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Natomiast zgodnie z zapisem art. 19 ust. 18 powołanej ustawy, przy świadczeniu usług telekomunikacyjnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sprzedaży żetonów, kart telefonicznych lub innych jednostek uprawniających do korzystania z usług telekomunikacyjnych w systemie przedpłaconym, w przypadku gdy usługa jest realizowana przy użyciu odpowiednio żetonów, kart lub innych jednostek.

Stosownie do treści art. 106 ust. 1 powołanej ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Stosownie zaś do art. 106 ust. 1 w związku z ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą otrzymanie części należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

W obecnym stanie prawnym, szczegółowe zasady wystawiania faktur oraz dane, które te faktury powinny zawierać zostały uregulowane w rozdziale 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337).

Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, wystawiona przez podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług winna zgodnie z § 5 ust. 1 powołanego rozporządzenia zawierać dane wymienione w tym przepisie. Z treści § 5 ust. 1 pkt 4 wynika, że faktura powinna zwierać między innymi dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury.

Stosownie do zapisu § 9 ust. 1 powołanego rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12. W przypadku, gdy podatnik określa w fakturze, zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 4, wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.

Natomiast jak wynika z § 10 powołanego rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Z złożonego wniosku wynika, iż w ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje m.in. sprzedaży elektronicznych jednostek doładowujących telefony komórkowe za pośrednictwem terminali doładowujących. Sprzedaż odbywa się w charakterze ciągłym. Spółka dla rozliczeń z kontrahentami przyjęła 7-dniowy okres rozliczeniowy.

Odnosząc przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego do obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa należy stwierdzić, iż wobec brzmienia zapisów art. 19 ust. 18 ustawy o podatku od towarów i usług oraz uznania, iż dokonywane przez Spółkę świadczenia są usługami wykonywanymi w charakterze ciągłym, brak jest podstaw do zastosowania przepisów cytowanego § 10 powołanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w związku z art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług. Reasumując, w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca nie ma obowiązku wystawiania tzw. faktur zaliczkowych.

Końcowo informuje się, iż w niniejszej interpretacji tutejszy organ rozstrzygnął wyłącznie kwestię dotyczącą obowiązku dokumentowania przedmiotowych wpłat, stosownie do żądania zawartego w złożonym wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: faktura vat, usługi ciągłe
Data aktualizacji: 26/01/2012 18:22:29

Biura rachunkowe Wrocław

Pamiętaj, że księgi rachunkowe prowadzi się w języku polskim i w walucie polskiej. Księgi rachunkowe otwiera się zasadniczo: 1) na dzień rozpoczęcia działalności, którym jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym...

CIT - w zakresie określenia momentu rozpoznania kosztu uzyskania przychodów z tytułu premi...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy przysługuje Gminie prawo do odliczenia podatku VAT z opłaconych faktur VAT dokumentują...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dotyczy dokumentowania i ewidencjonowania sprzedaży na rzecz podmiotów gospodarczych

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 07.03.2005r. ( bez numeru ) wynika, że Spółka z o.o. sprzedaż usługi gastronomicznej ( restauracja ) zaewidencjonowała w kasie fiskalnej, a następniena prośbę podmiotu...

Czy na podstawie art. 86 ustawy o VAT przysługuje prawo zwrotu wpłaconej kwoty po dokonani...

Wnioskiem z 7.07.2006r. (uzupełnionym 23.08.2006r.) Wojewódzki Inspektorat Weterynarii zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Dotyczy refakturownia usługDotyczy ustalenia kursów walut do wyceny dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych kwot podanych w fakturach korygującychPrawo do wystawienia faktury korygującej oraz dokonania korekt deklaracji VAT-7 w przypadku gdy nie doszło do zawarcia umowyOpodatkowanie podatkiem VAT i dokumentowanie wypłacanych kontrahentom premii pieniężnychTermin rozliczenia faktury korygującej zwiększającej obrót
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.