Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Dokumentowanie obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. P., przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2007 r. (data wpływu 20 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentacji dotyczącej obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentacji dotyczącej obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą m.in. w zakresie obrotu olejami opałowymi lekkimi. W ramach prowadzonej działalności nabywa On od swoich dostawców oraz dokonuje dystrybucji dwóch gatunków oleju opałowego lekkiego, tj. oleju opałowego lekkiego EKOTERM PLUS (od spółki S.A), w rachunkowości oznaczany jako L-1 oraz oleju opałowego lekkiego z Rafinerii T. w rachunkowości oznaczany jako L-2. Dla każdego z gatunków oleju opałowego, wymienionych w zdaniu poprzednim, Zainteresowany w ramach swojej rachunkowości prowadzi osobne konta analityczne. Wspomniane gatunki oleju opałowego lekkiego spełniają warunki (w zakresie barwienia, znakowania oraz odbioru od nabywców odpowiednich oświadczeń o przeznaczeniu) dla objęcia ich obniżoną stawką akcyzy w kwocie 233 zł za 1000 litrów. Tak L-1 jak i L-2 objęte są tą samą Normą Polską, jak i PKWiU nr 23.20.17-00.31. Obecnie Wnioskodawca planuje zmienić swoją dotychczasową praktykę w zakresie prowadzenia osobnych kont analitycznych dla oleju opałowego lekkiego L-1 oraz oleju opałowego L-2 i w zakresie gospodarki tymi towarami prowadzić tylko jedno konto analityczne - oleje lekkie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prowadzenie jednego konta analitycznego - oleje opałowe lekkie - dla dwóch gatunków tego oleju, skutkuje potrzebą jakichkolwiek zmian dokumentowania obrotu tymi towarami w zakresie regulowanym przez art. 106-110 Ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzenie jednego konta analitycznego - oleje opałowe lekkie - dla dwóch gatunków tego oleju, skutkuje potrzebą wystawiania faktur na jeden rodzaj towaru oraz uwzględniania w ewidencji sprzedaży - oleje opałowe lekkie - w jednej cenie, pomimo różnic w ich składzie chemicznym oraz pochodzenia od dwóch różnych dostawców.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;eksport towarów;import towarów;wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że przedmiotowe towary (oleje opałowe lekkie) objęte są tą samą Normą Polską jak i są zaklasyfikowane do tej samej grupy o symbolu PKWiU 23.20.17-00.31.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Podstawowym kryterium dokumentacji danego towaru w podatku od towarów i usług jest jego klasyfikacja wydana na podstawie przepisów o statystyce publicznej. To symbol PKWiU danego towaru pozwala na prawidłowe opodatkowanie jego dostawy, a co za tym idzie, prawidłową dokumentację tej czynności.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca będzie dokonywał sprzedaży dwóch olejów opałowych lekkich, klasyfikowanych w jednym grupowaniu PKWiU 23.20.17 - 00.31.

Bez znaczenia jest tu fakt ceny przedmiotowego towaru, której nie regulują przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, sposób prowadzonej przez Zainteresowanego rachunkowości oraz różni dostawcy tego towaru.

Reasumując, zmiana dotychczasowej praktyki w rachunkowości nie powoduje u Wnioskodawcy zmiany dokumentacji obrotu przedmiotowego towaru, uregulowanej przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

Należy zwrócić uwagę, iż analiza przepisów dotyczących rachunkowości nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którą minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska odnośnie prowadzenia kont analitycznych.

W kwestii pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego wydano odrębne rozstrzygnięcie z dnia 20 lutego 2008 r. nr ILPP3/443-31/07-2/TK.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, dokumentowanie, faktura, podatek od towarów i usług, towar
Data aktualizacji: 14/01/2013 06:00:01

Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących n...

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty, działając na podstawie:art. 14 a 1 i 4, art. 217 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1, ust. 10 pkt 1, art. 88 ust. 1...

Czy faktura VAT może zawierać dodatkowy element - opłatę ewidencyjną niepodlegającą opodat...

Działając na podstawie art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej w odpowiedzi na pismo z dnia 25.06.2004 r. informuje: 12 ust. 1...

W którym momencie składki ubezpieczeniowe są kosztem uzyskania przychodów dla Spółki?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Spółka prawidłowo jednorazowo rozliczyła koszty?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktur zaliczkowych zawierających uchybienia

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy Spółka prawidłowo rozliczyła podatek związany z korektą faktury i otrzymaniem zaliczki?Czy podane sposoby potwierdzenia odbioru faktury korygującej są poprawne?Dotyczy prawidłowości wystawienia rachunku za usługę szkolenia oraz momentu zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatku na usługi szkolenioweImport usług wynajmu rzeczy ruchomych oraz prawo do odliczenia podatku naliczonegoUjęcie w rejestrze sprzedaży i deklaracji VAT-7 faktury korygującej podwyższającej cenę sprzedaży
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.