Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Dokumentowanie przez dostawcę zbiorczą fakturą korygującą udzielonych rabatów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2009 r. (data wpływu 24 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania zbiorczych faktur korygujących - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania zbiorczych faktur korygujących.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca V S.A., prowadzący działalność gospodarczą polegającą na produkcji piwa, prowadzi stałą współpracę z firmą L Sp. z o.o. Sp.k. (zwaną dalej kontrahentem). W ramach tej współpracy Wnioskodawca dostarcza swoje towary wskazanemu kontrahentowi za zapłatą ustalonego wynagrodzenia. Zgodnie z zawartą Umową Handlową za każdą sprzedaną jednostkę towaru (puszkę piwa), Wnioskodawca zobowiązany jest do udzielenia kontrahentowi tzw. Rabatu. Rabat ten ma charakter wartościowy i skutkuje koniecznością obniżenia ceny każdej sztuki produktu o kwotę 0, 06 złotych. Rabat ten skutkuje również koniecznością wydawania faktur VAT korygujących faktury VAT pierwotne ze względu na zmianę rzeczywistej ceny dostawy towarów. W związku z faktem, iż w każdym miesiącu następuje co najmniej kilkadziesiąt dostaw towaru odrębnie fakturowanych, Wnioskodawca wystawia dla każdej faktury pierwotnej odrębną fakturę korygującą. Wymaga to znacznych nakładów pracy, jak też istotnie wpływa na wywiązywanie się pracowników księgowości z terminowego wykonywania powierzonych im zadań. Dla rozwiązania powstałego utrudnienia Wnioskodawca ma w zamiarze wydawać zbiorcze faktury VAT korygujące wartość dostarczonych towarów o kwotę udzielonych rabatów, z których każda faktura korygująca będzie zawierać zbiorcze zestawienie dokonanych dostaw towarów za dany miesiąc, udokumentowanych stosownymi fakturami VAT pierwotnymi. Nadto każda faktura VAT korygująca będzie zawierać szczegółowe oznaczenie wszystkich faktur VAT pierwotnych, których ona dotyczy (będzie to załącznik do faktury VAT korygującej - wykaz faktur VAT pierwotnych). Zbiorcza faktura VAT korygująca zawierać będzie wszystkie dane z faktur pierwotnych związanych z rozliczeniem danego miesiąca rozrachunkowego, niezbędne w świetle przepisów prawa do prawidłowego sporządzenia tego dokumentu oraz niezbędne dane faktury korygującej. Faktura ta będzie wystawiona po zakończeniu danego miesiąca rozrachunkowego, w oparciu o dokument przekazany przez kontrahenta wskazujący wysokość należnego mu rabatu za dany miesiąc. Dokument ten będzie stanowił podstawę wystawienia faktury VAT, związanej z udzielonym rabatem, i od daty jego doręczenia w terminie 7 dni zostanie wystawiona stosowna faktura VAT.

Zbiorcza faktura VAT korygująca zawierać będzie:numer kolejny oraz datę jej wystawienia, dane zawarte w fakturach, których dotyczy faktura korygująca, tj.:imiona i nazwiska lub nazwy skrócone Wnioskodawcy i kontrahenta oraz ich adresyNIP Wnioskodawcy i kontrahentanumer kolejny faktury oznaczonej jako Faktura VATdzień, miesiąc i rok wystawienia fakturynazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętej rabatem, kwotę i rodzaj udzielonego rabatu, kwotę zmniejszenia podatku należnego, wyraz KOREKTA albo wyrazy FAKTURA KORYGUJĄCA.W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dopuszczalne jest wystawianie zbiorczych faktur korygujących dokumentujących udzielone przez Wnioskodawcę rabaty w danym miesiącu rozliczeniowym, na warunkach wskazanych w powyżej opisanym stanie faktycznym.

Zdaniem wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym możliwe jest wystawianie faktur korygujących na warunkach wskazanych w opisanym stanie faktycznym. Zgodnie z art. 29 ust. 4 Ustawy Podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b. W przypadku, gdy podstawa opodatkowania wynika z wystawionej faktury zgodnie z art. 29 ust. 4a Ustawy konieczne jest posiadanie stosownej faktury korygującej za dany okres rozliczeniowy dla zastosowania operacji obniżenia podstawy opodatkowania. W obecnym stanie prawnym brak jest szczególnych regulacji w zakresie wystawiania zbiorczych faktur korygujących. Pozwala to stwierdzić, że wystawienie tego rodzaju dokumentu powinno być dopuszczalne, o ile nastąpi to w zgodzie ze wszystkimi przepisami dotyczącymi faktur korygujących. Zbiorcza faktura korygująca powinna przede wszystkim zawierać wszelkie obowiązkowe elementy faktury korygującej, wymienione w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur tj. Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku, w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 1 grudnia 2008 r.). Zgodnie z § 13 tego rozporządzenia faktura korygująca związana z udzielonymi rabatami winna zawierać: 1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia; 2) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca: a) określone w 5 ust. 1 pkt 1-4 rozporządzenia b) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych rabatem; 3) kwotę i rodzaj udzielonego rabatu; 4) kwotę zmniejszenia podatku należnego oraz 5) wyraz KOREKTA albo wyrazy FAKTURA KORYGUJĄCA. W opisanym stanie faktycznym w zbiorczych fakturach korygujących zawarte będą wszystkie elementy wymagane przez przepisy prawa, a nadto szczegółowo zostaną opisane faktury korygowane oraz ilość i wartość towarów objętych rabatem. Naturalnie, zbiorcza faktura korygująca będzie dotyczyć wyłącznie faktur korygowanych, które były wystawione dla jednego kontrahenta.

Wnioskodawca dodaje ponadto, iż na dopuszczalność wystawienia zbiorczych faktur korygujących wskazują w swoich interpretacjach m.in. urzędy skarbowe w Zamościu (pismo z 2 marca 2004 r., P0IV/4432/04.) i Pińczowie (pismo z 19 grudnia 2003 r. PP.443/11/2003). Stanowisko tych organów podatkowych jest zgodne z wyrokiem NSA z 11 czerwca 1999 r. (III SA 6380/98). Sąd argumentował, że VAT rozliczany jest miesięcznie, a zatem gdyby zbiorcza faktura korygująca dotyczyła okresu dłuższego niż jeden miesiąc, zasada ta zostałaby naruszona.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), zwaną dalej ustawą, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Na podstawie art. 29 ust. 4 ustawy, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Stosownie do przepisu § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337), zwanego dalej rozporządzeniem, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Zgodnie natomiast z § 13 ust. 2 rozporządzenia, faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

1. numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4, nazwę towaru lub usługi objętych rabatem;3. kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;

4. kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Stosownie do treści § 13 ust. 5 rozporządzenia, faktury korygujące powinny zawierać wyraz KOREKTA albo wyrazy FAKTURA KORYGUJĄCA.

Zaznaczyć należy, iż przepisy prawa podatkowego nie stanowią wprost o zbiorczej fakturze korygującej, lecz wystawienie takiego dokumentu, o ile dokumentuje prawnie dopuszczalną zmianę obrotu i zawiera wszystkie wymagane dla faktury korygującej elementy, należy uznać za prawidłowe. Dlatego też nie ma przeszkód, by wystawiać zbiorcze faktury korygujące do co najmniej kilku faktur dokumentujących pierwotną sprzedaż. Na takiej fakturze powinny być podane jednak wszystkie informacje dotyczące faktur pierwotnych, które pozwolą jednoznacznie stwierdzić, których faktur pierwotnych przedmiotowa faktura korygująca dotyczy, wskazywać których towarów i usług korekta dotyczy oraz wymieniać elementy kwotowe związane z korektą.

A zatem, dopuszczalne jest udokumentowanie rabatu za pomocą zbiorczych faktur korygujących, pod warunkiem, że faktury te spełniają warunki określone dla faktur korygujących, wynikające z § 13 rozporządzenia.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca, z uwagi na fakt, że w każdym miesiącu następuje co najmniej kilkadziesiąt dostaw towarów odrębnie fakturowanych i wystawienie faktury korygującej do każdej z faktur stanowi utrudnienia, zamierza wystawiać zbiorcze faktury VAT korygujące wartość dostarczonych towarów o kwotę udzielonych rabatów. Rabaty te określone zostały w umowie handlowej z kontrahentem, mają charakter wartościowy i skutkują koniecznością obniżenia ceny każdej sztuki sprzedanego produktu za dany miesiąc rozliczeniowy. Zbiorcza faktura korygująca będzie zawierać:numer kolejny oraz datę jej wystawienia, dane zawarte w fakturach, których dotyczy faktura korygująca, tj.:imiona i nazwiska lub nazwy skrócone Wnioskodawcy i kontrahenta oraz ich adresyNIP Wnioskodawcy i kontrahentanumer kolejny faktury oznaczonej jako Faktura VATdzień, miesiąc i rok wystawienia fakturynazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętej rabatem, kwotę i rodzaj udzielonego rabatu, kwotę zmniejszenia podatku należnego, wyraz KOREKTA albo wyrazy FAKTURA KORYGUJĄCA.Zbiorcza faktura VAT korygująca zawierać będzie wszystkie dane z faktur pierwotnych związanych z rozliczeniem danego miesiąca rozrachunkowego, oraz jako załącznik zawierać będzie szczegółowe oznaczenie wszystkich faktur VAT pierwotnych, których ona dotyczy - wykaz faktur VAT pierwotnych.

Biorąc pod uwagę wskazane przepisy prawa oraz okoliczności zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż zbiorcze faktury VAT korygujące, które zamierza wystawiać Wnioskodawca dla swojego kontrahenta wraz z załącznikiem do nich, zgodne będą z uregulowaniem zawartym w przepisie § 13 ust. 1, 2 i 5 ww. rozporządzenia, bowiem tak skonstruowane faktury korygujące zawierać będą wszystkie wymagane elementy wynikające z powyższych przepisów. W związku z tym, wystawianie zbiorczych faktur VAT korygujących za dany miesiąc rozliczeniowy w zaprezentowanej przez Wnioskodawcę formie nie będzie naruszać obowiązujących przepisów prawa tym zakresie i należy uznać je za dopuszczalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: faktura korygująca, faktura VAT, faktura zbiorcza, rabaty
Data aktualizacji: 22/01/2013 03:00:01

Czy opisanej w sytuacji kwotę odpisu dodatkowego, z chwilą przekazania na rachunek ZFŚS, m...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Pierwszy Urząd Skarbowy Katowice 40-063 ul. Żwirki i Wigury 17

Zasięg terytorialny miasta część miasta na prawach powiatu - Katowice gminy powiaty województwo śląskie Konta bankowe CIT 89101012120011112221000000 VAT 39101012120011112222000000 PIT 86101012120011112223000000 budżetowe pozostałe...

Czy w przedstawionym stanie faktycznym prawidłowo jest wystawiana faktura VAT ze stawką 7...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Wrocław-Psie Pole Wrocław 50-231 ul. Trzebnicka 33

Zasięg terytorialny miasta część miasta na prawach powiatu Wrocław pod nazwą Psie Pole gminy powiaty województwo dolnośląskie Konta bankowe CIT 27101016740017332221000000 VAT 74101016740017332222000000 PIT 24101016740017332223000000 budżetowe...

Wymiana i archiwizacja e-faktur

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Z jaką datą refakturować przychody i koszty ich uzyskanie odnośnie zużycia mediów?Dotyczy dokumentowania i ewidencjonowania sprzedaży na rzecz podmiotów gospodarczychJak udokumentować przyznanie rabatów w zależności od ilości zakupionych towarów w danym okresie rozliczeniowym?Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawianych przez kontrahentów na w/w premie pieniężne?Miejsce świadczenia usług magazynowania oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie tych usług
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.