Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Dokumentowanie zakupów dokonywanych od rolników ryczałtowych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2009 r. (data wpływu 15 listopada 2009 r.), uzupełnionym w dniu 5 marca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania zakupów dokonywanych od rolników - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2009 roku został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 5 marca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania zakupów dokonywanych od rolników.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:



Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego produktami roślinnymi (głównie owoce i warzywa) od 2001 r. Jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Dokonuje Pan zakupów towarów od rolników - producentów krajowych na targowiskach. Sporządza Pan faktury VAT RR oraz dowody wewnętrzne. Płatności za wszystkie transakcje udokumentowane powyższymi dokumentami dokonuje Pan gotówką, a zatem nie ma Pan prawa do odliczania podatku naliczonego z faktur VAT RR. Ponadto, jak Pan wskazuje, rolnicy bardzo niechętnie udostępniają swoje dane do sporządzenia faktury VAT RR. Nie jest również możliwe, aby płatność była dokonana przelewem, bowiem po wprowadzeniu przez Agencję Rynku Rolnego tzw. funduszy promocji produktów rolnych większość rolników nie udostępnia swoich danych ze względu na to, iż otrzymując fakturę VAT RR muszą przekazać 0, 01% wartości netto na ww. fundusze. Wobec takiej sytuacji, sporządza Pan dowody wewnętrzne jako dowody zakupu towaru. Są one opatrzone kolejnym numerem, datą, zawierają wyszczególniony asortyment, ilość i cenę, oraz na końcu Pana podpis.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie:



Czy nie jest błędem dokumentowanie zakupu towarów w celu dalszej odsprzedaży od producentów krajowych tzw. dowodem wewnętrznym opatrzonym niezbędnymi danymi.



Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma znaczenia jakim dokumentem będzie udokumentowany zakup, czy będzie to faktura VAT RR czy też dowód wewnętrzny, bo żaden z tych dokumentów nie ma wpływu na podatek od towarów i usług. Wnioskodawca nie odlicza podatku naliczonego z faktur VAT RR, ponieważ zapłata za wszystkie faktury VAT RR następuje w formie gotówkowej, co nie daje prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek w nich naliczony.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.



Zgodnie z treścią art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy są zobowiązani do wystawiania faktur stwierdzających w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Przepis art. 117 ust. 1 cytowanej ustawy wskazuje, iż z zastrzeżeniem art. 43 ust. 4 rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku m.in. wystawiania faktur, o których mowa w art. 106 ustawy.



Natomiast w myśl art. 116 ust. 1 powołanej ustawy, podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy. Stosownie do zapisu art. 116 ust. 2 ustawy, faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako "Faktura VAT RR" i zawierać co najmniej:imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy; numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy;numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną;datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury;nazwy nabytych produktów rolnych;jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów;cenę jednostkową nabytego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;wartość nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku;kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych;wartość nabytych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku;kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną cyfrowo i słownie;czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

Ponadto, zgodnie z ust. 3 powołanego artykułu 116 faktura, VAT RR powinna również zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu:

"Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług."



Jak wynika z zapisu art. 116 ust. 6 powołanej ustawy, zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną; zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności; w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należności za produkty rolne zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie tych produktów albo na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.Warunek, o którym mowa w ust. 6 pkt 2, dotyczy tej części zapłaty, która stanowi różnicę między kwotą należności za dostarczone produkty rolne a kwotą należności za towary i usługi dostarczone rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę tych produktów rolnych (art. 116 ust. 8).

Z przedstawionego w złożonym wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca, jako podatnik podatku od towarów i usług, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie handlu hurtowego produktami roślinnymi (głównie owoce i warzywa) nabywa na targowiskach towary od rolników - producentów krajowych. Wnioskodawca sporządza faktury VAT RR oraz dowody wewnętrzne. Płatności za wszystkie transakcje udokumentowane zarówno fakturami VAT RR, jaki i dowodami wewnętrznymi Wnioskodawca dokonuje w formie gotówkowej, wobec czego nie ma prawa do odliczania podatku naliczonego z faktur VAT RR. Wnioskodawca wskazuje, iż rolnicy bardzo niechętnie udostępniają swoje dane do sporządzenia faktury VAT RR, w związku z czym sporządza dowody wewnętrzne jako dowody zakupu towaru.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego, a zwłaszcza brzmienie cytowanego art. 116 ust. 1 ustawy należy stwierdzić, że co do zasady, Wnioskodawca jako podatnik podatku od towarów i usług, dokonując zakupów produktów rolnych od rolników ryczałtowych jest obowiązany do dokumentowania tych transakcji fakturą VAT RR. Zważywszy zatem na wynikające ze szczególnych procedur dotyczących rolników ryczałtowych, określonych w powołanym art. 116 ustawy zasady należy stwierdzić, iż w obrocie gospodarczym nie powinna mieć miejsca sytuacja, w której rolnik ryczałtowy odmawia podania nabywcom jego towarów danych umożliwiających wystawienie faktur VAT RR. Nie można zatem się zgodzić z twierdzeniem Wnioskodawcy, iż nie ma znaczenia jakim dokumentem będzie udokumentowany zakup, czy będzie to faktura VAT RR czy też dowód wewnętrzny, bo żaden z tych dokumentów nie ma wpływu na podatek od towarów i usług - stąd stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe.



Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: faktura VAT, rolnik ryczałtowy
Data aktualizacji: 25/12/2012 09:00:01

Urząd Skarbowy Otwock 05-400 ul. Matejki 4

Zasięg terytorialny miasta Józefów, Otwock gminy Celestynów, Karczew, Kołbiel, Osieck, Sobienie-Jeziory, Wiązowna powiaty otwocki województwo mazowieckie Konta bankowe CIT 22101010100167372221000000 VAT 69101010100167372222000000 PIT...

Odliczenie podatku naliczonego z faktur dokumentujących premie pieniężne wypłacane za obrót

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy istnieje możliwość wystawiania faktur w formie elektronicznej, a faktur korygujących w...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Jest uzasadnienia dla konieczności dokonania korekty przedmiotowych faktur

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Miejsce świadczenia i opodatkowania usług w zakresie badań i analiz technicznych PKWiU 74.3

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy prawidłowym jest wystawianie noty obciążeniowej na koszty podatku od nieruchomościPrawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zaliczkowych wystawionych przed dokonaniem płatnościJaką stawkę podatku od towarów i usług dla usługi w zakresie studiów i seminariów szkoleniowych z wykorzystaniem internetu?Czy syndyk ma obowiązek wystawiać na rzecz podmiotu w upadłości faktury VAT za wykonanie czynności?Efaktury.org szybki i wygodny sposób na wystawianie dokumentów
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.