Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Dot. momentu ujęcia wydatków w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie działając na postawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16.11.2006 roku o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) oraz w związku z art. 22 ust. 1, ust. 4, ust. 6b, art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 30.05.2007 roku znak: II US. I/415-39/07 w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i uznaje za prawidłowe stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 06.04.2007 roku w części dotyczącej momentu ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wydatków dotyczących czynszu, zużycia energii elektrycznej, cieplnej, dostaw wody, wywozu nieczystości, rozmów telefonicznych, ochrony obiektu oraz za nieprawidłowe w części dotyczącej dokonywania korekt zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów pozostałych kosztów w sytuacji otrzymania faktury w terminie późniejszym od daty jej wystawienia.

Pismem z dnia 06.04.2007 roku Pan M. zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. W treści przedmiotowego wniosku Podatnik podał, iż jest wspólnikiem spółki jawnej X, a podatek dochodowy opłaca na zasadach ogólnych prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów tzw. metodą kasową. Faktury dotyczące czynszu, zużycia energii elektrycznej i cieplnej, dostaw wody, wywozu nieczystości, rozmów telefonicznych, ochrony obiektu Spółka otrzymuje kilka dni po ich wystawieniu, również za pośrednictwem poczty, często w następnym miesiącu w stosunku do daty wystawienia faktury.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy ww. wydatki należy ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie wystawienia faktury, czy w dacie jej otrzymania oraz jak należy postąpić z fakturami otrzymanymi po terminie umożliwiającym ich prawidłowe zaksięgowanie (tj. po 20-tym dniu następnego miesiąca)? Zdaniem Podatnika otrzymane faktury, z uwagi na zapis art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy księgować według daty ich wystawienia, a w sytuacji otrzymania faktury po 20-tym dniu następnego miesiąca należy sporządzić korektę w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w miesiącu wystawienia faktur.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanowieniem z dnia 30.05.2007 roku znak: II US. I/415-39/07 uznał za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 06.04.2007 roku. W uzasadnieniu postanowienia stwierdzono, że podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencjonując wszystkie koszty w roku ich poniesienia, wpisują je do księgi pod datą wystawienia dowodu księgowego (np. faktury lub rachunku). Wobec powyższego przedmiotowe wydatki Podatnik winien ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie wystawienia dowodu księgowego, a faktury otrzymane po 20-tym dniu następnego miesiąca należy przyporządkować do danego okresu rozliczeniowego i skorygować zapisy w księdze podatkowej w miesiącu wystawienia danego dowodu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie po dokonaniu analizy stanu faktycznego zaprezentowanego przez Podatnika oraz treści postanowienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 30.05.2007 roku znak: II US. I/415-39/07 zważył co następuje:

Zgodnie z treścią art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16.11.2006 roku o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) w sprawach zmiany lub uchylenia pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wydanych przed dniem wejścia w życie powołanej ustawy tj. przed dniem 01.07.2007 roku stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej, z tym że interpretacje wygasają z mocy prawa w razie zmiany przepisów, które były przedmiotem interpretacji.

Z dniem 1 stycznia 2007 roku, ustawą z dnia 16.11.2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 roku Nr 217, poz. 1588), wprowadzono zmiany do ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące między innymi kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z brzmieniem znowelizowanego przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Stosownie do treści art. 22 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6 tego artykułu, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Jednocześnie - w myśl dodanego do art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ust. 6b, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu w przypadku podatników, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Wobec powyższego, co do zasady, momentem ujęcia kosztu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów będzie data jego poniesienia, czyli data wystawienia faktury. Niemniej jednak w myśl art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych m.in. spółki jawne osób fizycznych, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5 tego artykułu, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.

Sposób prowadzenia oraz szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać podatkowa księga przychodów i rozchodów, zawiera rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.). Zgodnie z § 17 ust. 2 ww. rozporządzenia, zapisów dotyczących pozostałych wydatków dokonuje się, z zastrzeżeniem § 20 i § 30 tego rozporządzenia, jeden raz dziennie, po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 22 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego w przypadku gdy Podatnik otrzymał fakturę w terminie późniejszym niż widniejąca na niej data wystawienia, a w między czasie dokonał już innych zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów czy też podsumował miesiąc, w którym faktura została wystawiona, winien dokonać jej wpisu w dniu faktycznego otrzymania faktury. W kolumnie Data zdarzenia gospodarczego może wówczas wpisać datę wystawienia faktury a w kolumnie Uwagi adnotację wyjaśniającą przyczynę braku chronologii.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika, wyrażone we wniosku z dnia 06.04.2007 roku, jest prawidłowe w części dotyczącej momentu ujęcia kosztu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz nieprawidłowe w części dotyczącej dokonywania korekt zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów pozostałych kosztów w sytuacji otrzymania faktury w terminie późniejszym od daty jej wystawienia.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uznał jednak ww. stanowisko za prawidłowe; skutkuje to więc zmianą postanowienia ww. organu podatkowego z dnia 30.05.2007 roku znak: II US. I/415-39/07 w trybie art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej, nakładającego na organ odwoławczy obowiązek zmiany z urzędu postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 tej ustawy, o ile postanowienie rażąco narusza prawo.
Słowa kluczowe: dowód księgowy, faktura, koszty uzyskania przychodów, księga przychodów i rozchodów, potrącalność kosztów, zapis w księdze
Data aktualizacji: 08/01/2013 06:00:01

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczać wartość usług podwykonawczych na podsta...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku nal...

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika l.dz. 7101 05 z dnia 24.10.2005 r...

Rozliczenie różnic kursowych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Nie ma możliwości wystawienia faktury w formie papierowej i przesłania obrazu tej faktury...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wystawianie faktur elektronicznych korygujących

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Urząd Skarbowy Głowno 95-015 ul. Sikorskiego 3Dotyczy sposobu postępowania z fakturami otrzymanymi od spółki G. Sp. z o.o., w tym z fakturami anulowanymiMiejsce świadczenia usług - art.28b ust. 1 i art. 28e ustawyCzy opłata wstępna w leasingu operacyjnym będzie kosztem uzyskania przychodu w pełnej wysokości w dniu wystawienia faktury przez leasingodawcę?Czy podatek VAT wykazany w fakturze wystawionej przez podwykonawcę podlega odliczeniu, jeżeli usługa była wykonana w Słowacji?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.