Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Dot. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wpłat od klientów giełdy internetowej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2009 r. (data wpływu 22 maja 2009 r.), uzupełnionego pismem z dnia 21 lipca 2009 r. (data wpływu 24 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wpłat od klientów giełdy internetowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wpłat od klientów giełdy internetowej.

W dniu 10 lipca 2009 r. wezwano Spółkę do uzupełnienia wniosku o wyczerpujące przedstawienie zdarzenia przyszłego, który ma być przedmiotem wydania interpretacji indywidualnej; wskazanie klasyfikacji statystycznej przedmiotowych usług według PKWiU; przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego odpowiednio do sformułowanych pytań. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 21 lipca 2009 r. (data wpływu 24 lipca 2009 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność dotyczącą sprzedaży, rejestracji i utrzymania domen internetowych. Klienci Wnioskodawcy dokonują płatności na jego konto za świadczenie w/w usług i otrzymują każdorazowo fakturę VAT ze stawką 22%. Wnioskodawca planuje rozszerzenie świadczonych usług i w ramach swojej działalności gospodarczej chce prowadzić giełdę umożliwiającą użytkownikom uczestniczenie w aukcjach i licytowanie domen internetowych, których kupnem są zainteresowani. Aby mieć możliwość uczestniczenia w takiej licytacji użytkownik będzie wpłacał określoną kwotę pieniędzy na konto Wnioskodawcy. W razie wygrania licytacji odpowiednia kwota byłaby przekazywana przez Wnioskodawcę w imieniu kupującego sprzedającemu domenę. Wówczas Wnioskodawca wystawiałby kupującemu fakturę jedynie za pośrednictwo, natomiast fakturę za zakup domeny wystawiałby kupującemu sprzedający.

Pewna określona kwota pieniędzy będzie stanowiła kaucję pozwalającą na licytację domen internetowych powyżej pewnego progu; w przypadku nie opłacenia wylicytowanej domeny w terminie, część kaucji będzie przekazywana sprzedającemu domenę jako zadośćuczynienie, a część będzie stanowiła przychód Wnioskodawcy z tytułu prowizji, na który Wnioskodawca wystawi fakturę VAT.

Uzupełniając, w odpowiedzi na wezwanie, zdarzenie przyszłe podano iż, działalność Wnioskodawcy w zakresie prowadzenia giełdy internetowej umożliwiającej użytkownikom uczestniczenie w aukcjach i licytowanie domen internetowych stanowi odpłatne świadczenie usług. Wskazana we wniosku kaucja stanowi rodzaj depozytu środków pieniężnych. Jest to depozyt tymczasowy, który będzie utrzymywany na koncie danego kontrahenta przez okres licytacji. Warunki uczestnictwa w licytacji przewidują pobranie przez Wnioskodawcę depozytu pieniężnego (kaucji) od uczestników kaucji. Przewidują to również warunki kontraktu zawartego z właścicielem domen internetowych. W momencie pobierania kaucji znana jest Wnioskodawcy wysokość prowizji, którą w razie wygrania przez danego uczestnika licytacji zostanie pobrana od sprzedającego domenę. W przypadku rezygnacji z zakupu domeny kaucja jest w całości zwracana uczestnikowi aukcji.

Usługi Wnioskodawcy, które planuje świadczyć mieszczą się w następujących klasyfikacjach:PKWiU 74.90.12.0 Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r.PKWiU 74.87.1 Usługi komercyjne pozostałe - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r.PKWiU 74.84.1 Usługi komercyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r.W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 z późn. zm.) prawidłowe jest traktowanie wpłat od klientów giełdy internetowej jako kaucje pozwalające na przystąpienie do licytacji domen internetowych na tej giełdzie i w związku z powyższym nie wystawianie faktur VAT w momencie wpływu środków na konto bankowe, tylko wystawianie faktur prowizyjnych dopiero w momencie faktycznego dokonania zakupu (wygrania licytacji).

Zdaniem Wnioskodawcy, nie powinien On wystawiać faktur VAT dla osób wpłacających pieniądze w celu zapewnienia sobie możliwości uczestniczenia w licytacji, ponieważ byłby jedynie pośrednikiem w kontakcie pomiędzy nabywcą, który licytację wygrał, a sprzedającym domenę. Wnioskodawca dodaje również, że pewna określona kwota pieniędzy będzie stanowiła kaucję pozwalającą na licytację domen internetowych powyżej pewnego progu; w przypadku nie opłacenia wylicytowanej domeny w terminie część kaucji będzie przekazywana sprzedającemu domenę jako zadośćuczynienie, a część będzie stanowiła przychód Wnioskodawcy z tytułu prowizji, na który wystawi On fakturę VAT. W momencie wygrani licytacji Wnioskodawca winien wystawić fakturę VAT na prowizję stanowiącą jego przychód, natomiast różnicę pomiędzy wpłaconymi przez uczestnika aukcji pieniędzmi, a wartością prowizji, którą Wnioskodawca zaoferuje przekazać sprzedającemu domenę i to on wystawi na otrzymaną kwotę fakturę dla kupującego.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Art. 29 ust. 1 ustawy stanowi, że podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5 ustawy. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Natomiast zgodnie z art. 29 ust. 2 cyt. ustawy w przypadku, gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku.

Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Stosownie do art. 19 ust. 11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę zadatek lub ratę obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie precyzuje pojęcia zaliczki, zadatku czy kaucji. Zgodnie z definicjami zawartymi w Słowniku Języka Polskiego PWN:zaliczką jest część należności wypłacana z góry na poczet należności, zadatkiem suma pieniędzy dawana przy zawieraniu umowy w celu zapewnienia jej wykonania; przedpłatą określona suma pieniędzy wpłacana regularnie, w ustalonych terminach, w celu zapewnienia sobie otrzymania jakiegoś towaru, ratą część należności pieniężnej, płatną w oznaczonym terminie, kaucją zaś jest suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania, depozytem są przedmioty lub pieniądze oddane na przechowywanie na warunkach określonych w umowie; też: przechowywanie przedmiotów lub pieniędzy przez osobę lub instytucję, której je powierzono.Z przytoczonych wyżej definicji: zaliczki, zadatku, przedpłaty i raty wynika, iż wiążą się one z przekazaniem kontrahentowi środków pieniężnych do jego dyspozycji. Natomiast cechą charakterystyczną kaucji jest to, że może ona zostać wykorzystana tylko w ściśle określonym przypadku, tj. w razie niedopełnienia zobowiązania. Zabezpieczenie wykonania umowy, poprzez ustanowienie kaucji ma charakter gwarancyjny, zabezpieczający, co oznacza, że jest ona ustanowiona na wypadek, gdyby strona umowy, która złożyła kaucję nie wywiązała się z niej. Wówczas druga strona umowy może zaspokoić się ze złożonej kaucji. Co do zasady kaucja, nie jest zaliczana na poczet ceny i podlega zwrotowi po zrealizowaniu warunków umowy, zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie jest to bowiem otrzymanie części należności; nie można uznać jej ani za zaliczkę, ani za zadatek, ani tym bardziej za przedpłatę lub ratę.

Z przedstawionych przez Wnioskodawcę okoliczności wynika, że w ramach rozszerzenia wykonywanej działalności, polegającej na sprzedaży, rejestracji i utrzymaniu domen internetowych, zamierza On prowadzić giełdę umożliwiającą użytkownikom uczestniczenie w aukcjach i licytowanie domen internetowych, których kupnem są zainteresowani. Użytkownik takiej licytacji wpłacałby określoną kwotę na konto Wnioskodawcy, która byłaby przekazywana przez Niego w imieniu kupującego sprzedającemu domenę. Wpłacona kwota stanowiłaby kaucję pozwalającą na przystąpienie do licytacji domen internetowych na giełdzie, która w przypadku nieterminowego opłacenia wylicytowanej domeny byłaby przekazywana po części sprzedającemu domenę jako zadośćuczynienie, a po części stanowiłaby przychód Wnioskodawcy z tytułu prowizji. W przypadku rezygnacji z zakupu domeny kaucja byłaby w całości zwracana uczestnikowi aukcji. W razie wygrania licytacji odpowiednia kwota byłaby przekazywana przez Wnioskodawcę w imieniu kupującego sprzedającemu domenę. Wnioskodawca wystawiałby fakturę jedynie za pośrednictwo w kontakcie miedzy nabywcą a sprzedawcą domeny, natomiast fakturę za zakup domeny wystawiałby kupującemu sprzedający.

Kluczowym zagadnieniem pozwalającym rozwiązać wskazany we wniosku problem jest to, czy otrzymaną wpłatę na depozyt można utożsamiać z pojęciem kaucji. Jak już wcześniej wskazano cechą charakterystyczną kaucji jest to, że może zostać wykorzystana tylko w przypadku niedotrzymania zobowiązania i stanowi wówczas funkcję odszkodowawczą. W sytuacji wycofania się klientów giełdy internetowej z zakupu domeny, gdy wpłaty pozwalające na przystąpienie do licytacji domen, są im w całości zwracane - wpłat klientów nie można utożsamiać z pojęciem kaucji. Pobranie przez Wnioskodawcę depozytu pieniężnego od uczestników aukcji, pozwalającego na przystąpienie do licytacji domen internetowych, w części stanowiącej prowizję od usługi pośrednictwa, stanowić będzie w istocie zaliczkę lub zadatek będący obrotem w rozumieniu art. 29 ust. 2 cyt. ustawy. Wówczas obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z dyspozycją art. 19 ust. 11, czyli w chwili otrzymania zaliczki (zadatku). Cyt. wyżej przepis art. 19 ust. 11 ustawy o VAT przewiduje bowiem powstanie obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania części należności np. zaliczki, chociaż nie wystąpił jeszcze przedmiot opodatkowania - wygrana licytacja domen internetowych. Wpłata w tym momencie - w części stanowiącej prowizję od usługi pośrednictwa Wnioskodawcy, staje się zaliczką i z tą datą należy wystawić fakturę, zgodnie z przepisem art. 106 ust. 1 ustawy oraz § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.). W przypadku konieczności wystawienia korekty zastosowanie znajdą regulacje § 14 w/w rozporządzenia.

Wpłata należności w pozostałej części (stanowiącej kwotę należności przekazaną właścicielowi domeny) w istocie przyjmuje charakter wyłącznie depozytu pieniężnego i nie powstaje obowiązek podatkowy w związku z jej przyjęciem.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy dotyczące wystawiania faktur prowizyjnych dopiero w sytuacji faktycznego wykonania zakupu (wygrania licytacji) jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C.Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: domena internetowa, giełda, kaucje, obowiązek podatkowy, zadatek, zaliczka
Data aktualizacji: 04/01/2013 21:00:01

Jak udokumentować sprzedaż w przypadku, gdy osoba fizyczna nie chce ujawnić swoich danych...

Na podstawie art. 14a 1, 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) 8 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005t. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom...

Jak rozliczyć uzyskiwany z wyżej opisanego tytułu przychód?2. Czy jest to działalność gosp...

Na podstawie art. 14e 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.), Minister Finansów zmienia z urzędu interpretację indywidualną z dnia 25 lipca 2008 r., Nr IBPB1 415-368 08 MW, wydaną przez...

Dotyczy opodatkowania premii pieniężnych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Jaki jest termin na wystawienie faktury VAT od daty sprzedaży towaru?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a 1 i 4 oraz art. 216 - 218 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z...

Możliwość przesyłania faktur drogą elektroniczną w formacie PDF

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Opodatkowanie niepotwierdzonych wewnątrzwspólnotowych dostaw towarówRozliczenie faktury zakupu prenumeraty rocznejCzy w sytuacji opisanej w poz. 54 Wniosku Wnioskodawca może wypłacić Spółce S. w całości prowizję wykazaną na fakturze bez potrącania podatku?Czy można wystawić fakturę VAT w imieniu współwlaścicieli bez ich pełnomocnictwa?Urząd Skarbowy Krosno Odrzańskie 66-600 ul. Obrońców Stalingradu 3
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.