Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Dotyczy danych, które powinna zawierać faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży

Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni z dnia. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie danych które powinna zawierać faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży,

postanawia

uznać stanowisko Spółdzielni za nieprawidłowe.

Z pisma z dnia. wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa wystawia co miesiąc na rzecz swoich członków posiadających spółdzielcze własnościowe prawo do lokali użytkowych, faktury sprzedaży VAT dokumentujące poniesione przez Spółdzielnię wydatki związane m. in. z eksploatacją i utrzymaniem tych lokali. Wystawiane faktury VAT sprzedaży zawierają imię i nazwisko oraz adres nabywcy zgodnie z zawartym przydziałem na lokal użytkowy ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Faktury nie zawierają numeru identyfikacji podatkowej tych osób. Część osób fizycznych posiadających lokale użytkowe wystąpiła do Spółdzielni z żądaniem, aby wystawiane faktury VAT zawierały dane ich firmy, tj. nazwę, adres i NIP.

W związku z powyższym Strona zgłosiła pytanie, czy Spółdzielnia może wystawić fakturę, w której adres zamieszkania podatnika będącego osobą fizyczną zastąpi adresem prowadzonej przez niego działalności gospodarczej - mimo tego, że przydział lokalu jest wystawiony na osobę fizyczną?

Spółdzielnia Mieszkaniowa uważa, iż dla zidentyfikowania na fakturze VAT osoby fizycznej jako nabywcy niezbędne i wystarczające jest wskazanie jej imienia i nazwiska oraz adresu, zgodnie z zawartym przydziałem na lokal użytkowy ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu.

Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, mając na uwadze przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny wyjaśnia, co następuje.

Na mocy delegacji ustawowej art. 106 ust. 8 ww. ustawy Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95, poz. 798 ze zm.) określił m. in. szczegółowe zasady wystawiania faktur. Zgodnie z § 9 ust. 1 ww. rozporządzeniaz dnia 25 maja 2005 r. faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11; dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym; nazwę towaru lub usługi; jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług; cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto); wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto); stawki podatku; sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu; kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku; wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu; kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.W myśl § 11 ust. 1 w/w rozporządzenia faktury wystawiane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych mogą nie zawierać danych dotyczących nabywcy, określonych w § 9 ust. 1 pkt 2.

Jednocześnie tut. organ wyjaśnia, iż jeśli osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem podatku od towaru i usług (VAT), wówczas w zgłoszeniu rejestracyjnym w zakresie podatku od towarów i usług na wzorze VAT-R ma obowiązek podać w części "B" ("DANE PODATNIKA") na str. 1 adres zamieszkania. Zgodnie z Kodeksem cywilnym można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania. Miejsc prowadzenia działalności podatnik może posiadać więcej. Adres zamieszkania jest dla podatnika będącego osobą fizyczną tym, czym adres siedziby dla podatnika będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej.

Dane dotyczące podatnika wystawiającego i otrzymującego fakturę VAT winny być zgodne z danymi identyfikacyjnymi podanymi w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R.

Faktura VAT stwierdzająca dokonanie przez Spółdzielnię sprzedaży na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą winna zawierać również jej numer identyfikacji podatkowej. Nie ma przeszkód, by oprócz wymienionych elementów tj. imienia i nazwiska, adresu, NIP-u, umieszczone były dodatkowo na fakturze VAT: pełna nazwa bądź nazwa skrócona dopełniająca określenie przedsiębiorcy, oraz jego adres miejsca prowadzenia działalności.

Wobec powyższego Spółdzielnia postępuje nieprawidłowo, wystawiając fakturę sprzedaży bez NIP-u nabywcy prowadzącego działalność gospodarczą.

Jednocześnie tut. organ wyjaśnia, iż Spółdzielnia nie może wystawiać faktur VAT sprzedaży dokumentujących poniesione przez Spółdzielnię wydatki związane m. in. z eksploatacją i utrzymaniem przedmiotowych lokali użytkowych na rzecz podmiotów gospodarczych posługujących się innymi numerami NIP niż numer identyfikacji podatkowej osoby posiadającej własnościowe prawo do lokalu użytkowego.

Wobec powyższego organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do art. 14 b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy - do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14 b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacja podatkowa.

Zażalenie powinno spełniać wymogi określone w art. 222 Ordynacja podatkowa.

W przypadku wniesienia zażalenia należy uiścić opłatę skarbową zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej(Dz. U z 2004 r. nr 253, poz. 2532 ze zm.).
Słowa kluczowe: adres, faktura, Numer Identyfikacji Podatkowej
Data aktualizacji: 05/01/2013 12:00:01

Usługi księgowe Poznań - tylko po zawarciu umowy

Wielu przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z usług księgowych bez zawarcia umowy, co może skończyć się dotkliwymi i nieprzewidzianymi konsekwencjami. Dlatego najbezpieczniej dla samych przedsiębiorców jest zawieranie umów - usługi księgowe...

Podatnik sprzedaje towary na aukcjach internetowych. W którym momencie powstaje przychód z...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawie art. 14 a 1, art. 14 b, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze. zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawionew złożonym...

Czy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku nal...

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika l.dz. 7101 05 z dnia 24.10.2005 r...

Czy opłaty związane z prowadzeniem rachunku bankowego można zaliczyć do kosztów uzyskania...

Na podstawie art. 14a 4 w zw. z 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr. 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa...

Czy wydatki, finansowane oszczędnościami wycofanymi z kasy mieszkaniowej, muszą być udokum...

Podatnik gromadził, na podstawie zawartej umowy, na rachunku kasy mieszkaniowej środki z przeznaczeniem na :1.nabycie , budowę , przebudowę , rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego , stanowiącego odrębną nieruchomość,2.uzyskanie...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Nowe zasady wystawiania faktur od 2013 rokuPytane dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług kaucji wpłacanej na rachunek gwarancyjnyKiedy powstaje przychód z tytułu zawartej umowy dzierżawy z której wierzytelność została przekazana faktorowi?Czy faktury VAT wysyłane do klientów w formacie PDF przy użyciu poczty elektronicznej po wydrukowaniu mogą być przez nich księgowane?Czy za pobyt pacjentów należy wystawiać dla pacjentów faktury VAT, czy też rachunek lub inny dokument zgodny z art. 21 ustawy o rachunkowości?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.