Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Dotyczy faktycznie zastosowanego kursu waluty do przeliczenia wartości otrzymanej na walutowy rachunek bankowy należności w walucie obcej

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu działając na podstawie art. 14 b § 5 pkt 2 i 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. nr 8 poz. 60) w związku z art. 4 ust. 2 i art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r. Nr. 217, poz. 1590) z urzędu zmienia postanowienie Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu nr PD/423-34/TP/07 z dnia 05.09.2007r. w sprawie interpretacji w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, uznające za prawidłowe stanowisko Spółki w sprawie faktycznie zastosowanego kursu waluty do przeliczenia wartości otrzymanej na walutowy rachunek bankowy należności w walucie obcej.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 1.06.2007 r. Jednostka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.). Opisując stan faktyczny Spółka wskazała, iż dokonuje sprzedaży swoich wyrobów poza terytorium RP (głównie do Wielkiej Brytanii), w związku z czym posiada bankowy rachunek walutowy, na który wpływają od kontrahentów zagranicznych należności w funtach brytyjskich, które to należności Spółka zatrzymuje na rachunku, wykorzystując walutę do regulowania swoich zobowiązań wobec dostawców zagranicznych. W otrzymywanym wyciągu bankowym zamieszczone są jedynie dane dotyczące waluty, nie występują natomiast żadne dane odnośnie kursu przeliczeniowego banku. Zatem, zdaniem Jednostki, w momencie wpływu na rachunek walutowy nie występuje kurs faktycznie zastosowany, bowiem nie ma potrzeby przewalutowywania otrzymanej waluty na walutę polską. Jednocześnie jednakże Spółka wskazuje, iż następuje przeliczenie wpływu waluty w związku z obowiązkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych w walucie polskiej oraz koniecznością ustalania różnic kursowych.

Ponieważ Jednostka nie złożyła w Opolskim Urzędzie Skarbowym zawiadomienia o wyborze wskazanej w art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rachunkowej metody ustalania różnic kursowych, należy przyjąć, iż, zgodnie z art. 9b ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, podatkowe różnice kursowe ustala na podstawie art. 15a tejże ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych .

We wniosku Spółka zwróciła się o wyjaśnienie, jaki kurs wymiany walut powinien być zastosowany do przeliczenia waluty wpływającej na bankowy rachunek walutowy przy ustalaniu podatkowych różnic kursowych od przychodów uzyskanych w walutach obcych.Przedstawiając swoje stanowisko, Jednostka uznała, iż w związku z art. 15a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, takim kursem winien być kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu waluty na rachunek, ponieważ - z uwagi na pozostawanie waluty na rachunku - nie występuje kurs faktycznie zastosowany, o którym mowa w art. 15a ust. 2 pkt 1 w/w ustawy.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w postanowieniu nr PD/423-34/TP/07 z dnia 05.09.2007 r. uznał stanowisko Jednostki za prawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu w wyniku dokonanej z urzędu weryfikacji w/w postanowienia, po dokonaniu analizy przedmiotowej sprawy stwierdza, iż w/w stanowisko Wnioskodawczyni jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychody w walutach obcych przelicza się na złote wg kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Stosownie zaś do art. 15a ust. 1 w/w ustawy, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ustępie 2 i 3. W odniesieniu do przypadku otrzymania przez podatnika zapłaty należności w walucie obcej, sposób ustalania różnic kursowych określają art. 15a ust. 2 pkt 1 oraz art. 15a ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które stanowią, iż:

- dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote wg kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej wg faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia, zaś

- ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote wg w/w kursu średniego NBP jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej wg faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Ustawa nie definiuje pojęcia faktycznie zastosowany kurs waluty, jedynie w art. 15a ust. 4 stwierdza, że jeżeli przy obliczaniu w/w różnic kursowych nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

W opinii tut. organu, wskazany w w/w przepisach faktycznie zastosowany kurs walutowy nie oznacza jedynie kursu faktycznie zrealizowanego przy sprzedaży/zakupie walut. W przypadku wpływu na bankowy rachunek walutowy waluty, jako zapłaty należności, gdy nie dochodzi w tym samym dniu do wypływu ( sprzedaży ) waluty, kursem faktycznie zastosowanym w rozumieniu w/w przepisów w zakresie ustalania podatkowych różnic kursowych, jest kurs, po jakim dokonuje się wyceny waluty w dniu, w którym transakcja walutowa nastąpiła. Wyceny takiej dokonuje się w księgach rachunkowych wg kursu wynikającego z zasad określonych w ustawie z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2003 r. nr 4, poz. 24 ze zm.) i w polityce rachunkowości przyjętej w Spółce. W opisanym bowiem stanie faktycznym, jest to kurs faktycznie zastosowany przez Jednostkę do wyceny wartości waluty w dniu jej wpływu.

Dopiero w przypadku, jeżeli nie jest możliwe wystąpienie w/w faktycznie zastosowanego kursu (np. w przypadku korzystania z rachunków walutowych w bankach zagranicznych), do wyliczenia przedmiotowych różnic kursowych zastosowanie będzie miał przepis art. 15a ust. 4, tj. wartość waluty w dniu jej wpływu na rachunek walutowy będzie wyceniana wg średniego kursu ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Mając powyższe na uwadze postanawia się jak w sentencji.

Niniejsza decyzja interpretacyjna dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zawarta w niej interpretacja nie jest wiążąca dla Jednostki, jednakże jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej.Na mocy art. 220 § 1, art. 221 i art. 223 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.
Słowa kluczowe: koszty uzyskania przychodów, kurs faktycznie zastosowany, kurs faktyczny, kurs walut, podatek dochodowy od osób prawnych
Data aktualizacji: 12/01/2013 12:00:01

Czy do ustalenia wysokości marży należy uwzględniać wydatki wyłącznie udokumentowane faktu...

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty, działając na podstawie przepisów:art. 14 a 1 i 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 119 ust. 1 - 3 ustawy z dnia...

Kiedy występuje obowiązek dokonania korekty faktury wewnętrznej i skorygowania deklaracji...

W związku z art. 20 ust. 5 i 6, art. 31 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa...

Pierwszy Urząd Skarbowy Kalisz 62-800 ul. Wrocławska 12/14

Zasięg terytorialny miasta miasto na prawach powiatu - Kalisz gminy powiaty województwo wielkopolskie Konta bankowe CIT 61101014690001272221000000 VAT 11101014690001272222000000 PIT 58101014690001272223000000 budżetowe pozostałe...

Czy Wnioskodawca prawidłowo traktuje otrzymane kaucje opakowaniowe jako kaucje za opakowan...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dotycz...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy prowadzenie działalności w raju podatkowym jest dobre?Zwolnienie od opodatkowania ekwiwalentu wypłacanego pracownikom za korzystanie z Internetu przy użyciu ich własnego sprzętu komputerowegoCzy istnieje możliwości wystawienia tylko jednej faktury dokumentującej wzajemne rozliczenia pomiędzy kontrahentami?E-fakturyCzy wnioskodawca może zmienić dane nabywcy na otrzymanej fakturze VAT za pomocą noty korygującej?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.