Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Dotyczy momentu powstania przychodów w związku z otrzymywanymi premiami, zwanymi w nomenklaturze kontrahenta rabatami

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2010 r. o (data wpływu 22 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodów - jest prawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 22 marca 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodów.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.



Spółka jest partnerem firmy informatycznej C. i bierze udział w światowym programie V". Wnioskodawca wybiera trzymiesięczny lub sześciomiesięczny cykl uczestnictwa w programie, w ramach którego może otrzymać świadczenie pieniężne, które w nomenklaturze z C nazwane jest rabatem", o ile spełnione zostaną łącznie wszystkie wymienione poniżej warunki:

Spółka dokona zakupów towarów C od autoryzowanych dystrybutorów C upoważnionych do sprzedaży na obszarze Polski, których sumaryczna wartość w ramach zadeklarowanego przez Spółkę okresie uczestnictwa w programie będzie równa lub wyższa niż określony przez C poziom progowy. Zakupiony towar jest przeznaczony do dalszej odsprzedaży. Do limitu nie są zaliczane zakupy realizowane na potrzeby własne;Spółka w ramach niezależnego programu P uzyska ankiety od nabywców towarów, w których to dokumentach Spółka, jako dostawca, instalator i serwisant sprzętu uzyska średnią ocenę powyżej wyznaczonego w programie P poziomu progowego, przy czym liczba zebranych ankiet, w okresie trwającym, licząc 12 miesięcy wstecz od daty zakończenia aktualnego programu V musi być nie mniejsza niż 20;Spółka utrzyma wymagany przez C status certyfikacyjny - C oraz statusy specjalizacyjne wymagane dla wybranych przez Spółkę ścieżek programu VIP.

Tylko łączne spełnienie wskazanych wyżej wymogów spowoduje, że Spółka uzyska od kontrahenta rabat". Wysokość należnego Spółce wynagrodzenia ustala kontrahent zagraniczny weryfikując, czy w zadeklarowanych przez Spółkę okresach uczestnictwa w programach spełniła ona łącznie wszystkie zapisane w programie wymogi, czyli czy osiągnęła próg kwotowy zakupów, czy uzyskała wymaganą liczbę ankiet i uzyskała średnią ocen powyżej wyznaczonego progu oraz czy utrzymała przez wybrany okres uczestnictwa status certyfikacyjny C i statusy specjalizacyjne.

C deklaruje końcowe terminy wypłaty należnych świadczeń:

Szacunkowy termin otrzymania pierwszej transzy świadczenia - trzeci miesiąc następujący po zakończeniu aktualnie trwającego programu V, Szacunkowy termin otrzymania drugiej transzy świadczenia - piąty miesiąc następujący po zakończeniu aktualnie trwającego programu V.

Z przyczyn niezależnych od Spółki informacja o kwocie przyznanego jej rabatu" wpływa do Spółki z opóźnieniem w stosunku do deklarowanych terminów, niekiedy w większej niż deklarowana przez producenta liczbie transz. Z uwagi na to, że Spółka informacje o wysokości rabatu" otrzymuje po kilku miesiącach po zakończeniu uczestnictwa w programach, a ponadto kwoty te wpływają w transzach, z tego też względu Spółka uznaje, że prawidłowe będzie rozpoznawanie przychodu podatkowego w dacie wpływu na jej rachunek bankowy kwoty pieniężnej odpowiadającej tzw. rabatowi" wg nomenklatury firmy C.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie.



Czy rozpoznanie przychodu z tytułu rabatu", na podstawie art. 12 ust. 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli w dacie otrzymania zapłaty jest prawidłowe.



Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

wystawienia faktury albouregulowania należności.

Natomiast w przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c i 3d, za datę powstania przychodu zgodnie z art. 12 ust. 3e ustawy, uznaje się dzień otrzymania zapłaty. Zdaniem Spółki otrzymany przez nią rabat" jest specjalnego rodzaju wpływem za świadczenie, które nie mieści się w kategoriach ujętych w art. 12 ust. 3a, 3c i 3d, dlatego też nie będą miały zastosowania regulacje dotyczące momentu powstania przychodu określone w ww. przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co oznacza, że datą powstania przychodu będzie dzień otrzymania zapłaty przez Spółkę. Powyższe potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 6 stycznia 2009 r., sygn. akt I SA/ Bd 744/08.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.



Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Art. 12 ust. 3 powołanej ustawy stanowi natomiast, iż za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.



Z treści art. 12 ust. 3a cytowanej ustawy wynika z kolei, że za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

wystawienia faktury albouregulowania należności.

Z wyżej przytoczonych przepisów wynika generalna zasada, iż przychód podatkowy dla celów podatku dochodowego od osób prawnych powstaje w dniu wykonania usługi, wydania rzeczy. Wyjątek od tej zasady stanowi:

wystawienie faktury dokumentującej dostawę towarów lub usługi przed datą wydania towaru, zbycia prawa lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi - datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury, uregulowanie należności przed dniem wydania towaru, zbycia prawa lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi - datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień otrzymania należności.

Ponadto wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadzają zapisy art. 12 ust. 3c-3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl art. 12 ust. 3c ww. ustawy, jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Zapis art. 12 ust. 3d ustawy wskazuje z kolei, że przepis ust. 3c stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego.

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 3e ustawy podatkowej, w przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3 tegoż artykułu, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c i 3d, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka jest partnerem firmy informatycznej i bierze udział w światowym programie C". Wybierając trzymiesięczny lub sześciomiesięczny cykl uczestnictwa w programie, Wnioskodawca otrzymuje świadczenia pieniężne (zwane przez kontrahenta rabatem"), pod warunkiem spełnienia konkretnych warunków. Tylko łączne spełnienie tych wymogów spowoduje, że Spółka uzyska od kontrahenta rabat". Wysokość należnego Spółce wynagrodzenia ustala kontrahent weryfikując, czy w zadeklarowanych przez Spółkę okresach uczestnictwa w programie spełniła ona łącznie wszystkie zapisane w programie wymogi, którymi są:

dokonanie zakupów towarów firmy informatycznej od autoryzowanych jej dystrybutorów upoważnionych do sprzedaży na obszarze Polski, których sumaryczna wartość w ramach zadeklarowanego przez Spółkę okresu uczestnictwa w programie będzie równa lub wyższa niż określony przez kontrahenta poziom progowy, a zakupiony towar jest przeznaczony do dalszej odsprzedaży (do limitu nie są zaliczane zakupy realizowane na potrzeby własne);pozyskanie ankiet od nabywców towarów w ramach niezależnego programu P, w których to dokumentach Spółka, jako dostawca, instalator i serwisant sprzętu uzyska średnią ocenę powyżej wyznaczonego w programie P poziomu progowego, przy czym liczba zebranych ankiet, w okresie trwającym, licząc 12 miesięcy wstecz od daty zakończenia aktualnego programu V musi być nie mniejsza niż 20;otrzymanie wymaganego przez kontrahenta statusu certyfikacyjnego - C oraz statusów specjalizacyjnych wymaganych dla wybranych przez Spółkę ścieżek programu V.

Tylko łączne spełnienie ww. warunków uprawnia Spółkę do otrzymania świadczeń pieniężnych, które otrzymywane są transzami.

W pierwszej kolejności zauważyć należy, iż w nomenklaturze kontrahenta przedmiotowe świadczenie zwane jest rabatem. Rabat natomiast jest to zniżka, ustępstwo procentowe od ustalonych cen towarów, głównie na rzecz nabywców płacących gotówką, kupujących dużą ilość towaru jednorazowo lub w określonym czasie (Słownik Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1996 r.). Wartość rabatu obniża kwotę należną zbywcy danego towaru, w konsekwencji czego obniża więc określony przychód u zbywcy tego towaru. Innymi słowy, konsekwencją udzielenia rabatu jest konieczność wystawienia stosownej faktury korygującej oraz skorygowania przychodów dotyczących tej sprzedaży przez zbywcę towarów i kosztów uzyskania przychodów przez kupującego.

Z przedstawionych okoliczności wynika jednak, iż Spółka uzyskuje świadczenie pieniężne, a więc pewnego rodzaju premię mającą charakter nagrody (po spełnieniu określonych przez kontrahenta warunków), w konkretnych terminach, które to świadczenie zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowić będzie przychód Wnioskodawcy.

Ponadto wskazać należy, iż w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia ze świadczeniem przez Spółkę na rzecz firmy farmaceutycznej jakiejkolwiek usługi. Dokonywanie przez Spółkę zakupów towarów o określonej wartości czy ilości w określonym czasie od dystrybutorów kontrahenta lub też pozyskiwanie ankiet od nabywców tych towarów i uzyskanie statusów specjalizacyjnych, nie może oznaczać, iż Wnioskodawca świadczy jakąkolwiek usługę z tego tytułu na rzecz swojego kontrahenta (firmy informatycznej). Jest to określone zachowanie wynikające z uczestnictwa w programie V" i stanowiące jego realizację. Ewentualne premiowanie przez kontrahenta określonych i pożądanych z jego punktu widzenia zachowań nie oznacza, iż płaci on za wykonanie dodatkowej usługi przez drugą stronę (Spółkę). A zatem przepis art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie może być zastosowany w niniejszej sprawie.

Niewątpliwie otrzymywane przez Spółkę świadczenie pieniężne (rabat) związane jest jednak z prowadzoną działalnością gospodarczą. W rozpatrywanej sprawie do ustalenia daty powstania przychodu z tego tytułu będzie miał zatem zastosowanie przepis art. 12 ust. 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stosownie do którego za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3 tegoż artykułu, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c i 3d, uznać należy dzień otrzymania zapłaty.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy, w świetle którego datą powstania przychodu będzie dzień otrzymania zapłaty przez Spółkę, uznać należy za prawidłowe.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).





Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: moment powstania przychodów, premia, przychód, rabaty, rabaty premiowe, wykonanie usługi, wystawienie faktury
Data aktualizacji: 25/12/2012 15:00:01

Czy podatek VAT zawarty w fakturze, dotyczący uszkodzonej odzieży podlega odliczeniu?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich działając na podstawie art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst - Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.12.2005 r. podatnika w...

Sposób wyceny waluty wpłacanej na rachunek walutowy dla celów ustalenia różnic kursowych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy do aktu notarialnego umowy zamiany należy wystawić fakturę VAT?

Na podstawie art. 14 a 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późń. zm.) oraz art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535...

Odliczenie z faktur dokumentujących nabycie produktów rolnych od rolnika

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Możliwość dostawy towarów do sklepu Wnioskodawcy znajdującego się w strefie wolnego obszar...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Jaki adres powinien znaleźć się na fakturach VAT?Wystawienie faktury wewętrznej przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów oraz obowiązku ich wystawieniaZastosowanie właściwej stawki VAT do usług projektowania stron internetowych dla kontrahentów z terytorium WspólnotyDotyczy możliwości wpłaty ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na rachunek urzędu skarbowego raz w rokuOpodatkowanie usługi factoringu i prawo do odliczenia podatku naliczonego
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.