Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Dotyczy prawidłowości określenia nabywców w fakturze VAT wystawionej przez Urząd Miejski w Kętrzynie, dokumentującej nabycie nieruchomości

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 29 stycznia 2007r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kętrzynie z dnia 23 stycznia 2007r., znak: US.X/443-1/07, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dokonuje zmiany interpretacji w części dotyczącej udokumentowania zakupionej nieruchomości fakturą VAT (odnośnie nazwy nabywcy i ich danych) i stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, wyrażone we wniosku z dnia 08.01.2007r. w tym zakresie jest prawidłowe.

Zaskarżonym postanowieniem organ I instancji udzielił interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, na wniosek PPHU B. s.c., Pan Marian T., Pan Andrzej W.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 08.01.2007r. wynika, że małżonkowie Bożena i Marian T. oraz Celina i Andrzej W. na podstawie aktu notarialnego nabyli nieruchomość gruntową położoną w K. przy ul. . . . W akcie notarialnym (§ 2) określono, iż zakupu dokonano na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki PPHU B. W ogłoszonym przez Urząd Miejski w Kętrzynie przetargu ustnym nieograniczonym, nabywcą ww. nieruchomości została PPHU B. Marian T., Andrzej W. (protokół ZB. 72241/30/2006 spisany w dniu 15.11.2006r.). Należność za nieruchomość została zapłacona przez PPHU B. s.c. Marian T., Andrzej W. (pokwitowanie wpłaty). W fakturze VAT wystawca wskazał jako nabywców, zgodnie z aktem notarialnym (str. 1, wiersz 18-35), poszczególnych małżonków.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się z zapytaniem odnośnie prawidłowości określenia nabywców w fakturze VAT wystawionej przez Urząd Miejski w Kętrzynie, dokumentującej nabycie nieruchomości.

Zdaniem Spółki faktura powinna być wystawiona na PPHU B. s.c.

W złożonym wniosku zwrócono się również o potwierdzenie słuszności stanowiska, iż spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach dotyczących zakupów związanych z inwestycją budowy pawilonu handlowego na potrzeby prowadzonej działalności.

Dokonując rozstrzygnięcia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie uznał stanowisko Spółki, dotyczące błędnego określenia na fakturze nabywcy nieruchomości, za nieprawidłowe. Podzielił natomiast pogląd Spółki odnośnie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dotyczących zakupów inwestycyjnych.

W złożonym zażaleniu Spółka nie zgadzając się ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kętrzynie ponownie wyjaśnia, iż nieruchomość gruntowa położona w K. przy ul. . ., nabyta została przez PPHU B. s.c. Marian T. Andrzej W., na potrzeby jej działalności gospodarczej. W związku z powyższym faktura powinna być wystawiona na Spółkę, jako podatnika podatku VAT. Podnosi, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie wybiórczo uznaje, że Spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dotyczących wydatków związanych z ponoszonymi nakładami inwestycyjnymi.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie rozpatrując przedmiotowe zażalenie, zważył co następuje.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

W myśl art. 106 ust. 1 cyt. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10, art. 120 ust. 16.

W § 9 ust. 1 pkt 1, 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz 798) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej: imiona i nazwiska bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy (.).

Ze stanu faktycznego sprawy wynika, iż do II przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż nieruchomości położonej w K. przy ul. . . przystąpiła i wygrała go PPHU B. s.c. Marian T. Andrzej W. (protokół ZB. 72241/30/2006 z dnia 15.11.2006r.).

W myśl art. 158 Kodeksu cywilnego umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Stosownie do art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Zgodnie z art. 37 § 1 cyt. ustawy zgoda drugiego małżonka jest potrzebna m.in. do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego.

Tylko z uwagi na powyższe regulacje prawne, w akcie notarialnym Repertorium A Nr 6850/2006 z dnia 28.12.2006 r., jako nabywcy nieruchomości gruntowej w Kętrzynie przy ul. ., zostali wskazani Marian i Bożena Krystyna T. oraz Andrzej i Celina W., a nie PPHU B. s.c. Marian T., Andrzej W.

Nie mniej jednak, jak już wcześniej wskazano, w przetargu ogłoszonym przez Urząd Miejski w Kętrzynie, dotyczącym sprzedaży ww. nieruchomości, wzięła udział i wygrała ten przetarg PPHU B. Marian T., Andrzej W. Także należność za nieruchomość została zapłacona przez PPHU B. s.c. Marian T., Andrzej W. (pokwitowanie wpłaty).

Należy również podkreślić, iż z treści aktu notarialnego wynika jednoznacznie, iż przedmiotowa nieruchomość została zakupiona na potrzeby prowadzonej przez Mariana T. i Andrzeja W. działalności gospodarczej pod nazwą Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe B. w K., ul. . .

Zatem, na gruncie prawa podatkowego, stronami czynności zakupu przedmiotowej nieruchomości jest Spółka cywilna PPHU B. Marian T. Andrzej W., mająca status podatnika VAT.

Tak więc mimo, iż w akcie notarialnym, jako nabywcy przedmiotowej nieruchomości, wymienieni są małżonkowie pozostający we wspólności majątkowej, Urząd Miejski w Kętrzynie nabycie tej nieruchomości dla potrzeb działalności gospodarczej winien udokumentować fakturą wystawioną na Panów Mariana T. i Andrzeja W. - wspólników PPHU B. s.c., (adres i NIP spółki).

Wystawiony w powyższy sposób dokument sprzedaży przedmiotowej nieruchomości odzwierciedlałby faktyczny przebieg transakcji, zgodnie z aktem notarialnym oraz spełniał wymogi zawarte w § 9 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r.

Należy podkreślić, iż w świetle orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, autonomiczność prawa podatkowego wyklucza możliwość interpretacji przepisów, która zakładałaby, że stosunki majątkowe między małżonkami, regulowane przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, mogą kształtować zakres praw i obowiązków podatników podatku od towarów i usług (wyrok NSA w W-wie: FSK 83/04 z dnia 30.03.2004r., III SA 8347/98 z dnia 27.08.1999r.).

Organ odwoławczy podziela natomiast stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kętrzynie, zgodne z poglądem Wnioskodawcy, odnośnie prawa PHU B. s.c. do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dotyczących wydatków inwestycyjnych.

W tym stanie rzeczy należało orzec jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w toku postępowania administracyjnego.

Na niniejszą decyzję, Stronie przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Skargę wnosi się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie w terminie 30 dni od doręczenia decyzji.
Słowa kluczowe: akt notarialny, faktura, nabycie, nabycie nieruchomości, obniżenie podatku należnego, podatek należny, wspólność majątkowa
Data aktualizacji: 24/12/2012 15:00:01

Urząd Skarbowy Zambrów 18-300 ul. Jantarowa 16

Zasięg terytorialny miasta Zambrów gminy Kołaki Kościelne, Rutki, Szumowo, Zambrów powiaty zambrowski województwo podlaskie Konta bankowe CIT 93101010490005182221000000 VAT 43101010490005182222000000 PIT 90101010490005182223000000 budżetowe...

Czy o podatek naliczony na fakturach dokumentujących wydatki poniesione w związku z podwyż...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Odliczenie z faktur dokumentujących nabycie produktów rolnych od rolnika

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Kiedy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury korygujące...

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku spółki znak DF...

Opodatkowanie wniesienia wkłady niepieniężnego w postaci zabudowanej nieruchomości, sposób...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Księgowość KrakówOkreślenie momentu powstania przychodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczejCzy rok 2008 to dla Spółki 2 lata podatkowe czy 3 lata podatkowe?Możliwość wystawiania faktur VAT w walucie obcej również na rzecz krajowego podatnika VAT czynnegoBrak prawa do odliczenia przez Gminę podatku naliczonego przy realizacji projektu pn. ., gdyż faktury VAT wystawione są na innego nabywcę
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.