Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Jak dokumentować wewnątrzwspólnotowe nabycia środków transportu oraz dostawy środków transportu na terytorium kraju ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 7 czerwca 2004 r. w sprawie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w części dot. obowiązku wystawiania faktur przez podatników dokonujących dostawy środków transportu na terytorium kraju oraz dokumentów wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu - uprzejmie wyjaśnia:

Dostawa środków transportu na terytorium kraju

1.Dostawa opodatkowana na zasadach ogólnych (faktury stanowiące załączniki nr 3 i 4 do pisma podatnika). Zgodnie z art. 106 ust. 1 cytowanej na wstępie ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy podatku od towarów i usług zobowiązani są wystawić fakturę VAT stwierdzającą dokonanie sprzedaży, do której mają zastosowanie przepisy tej ustawy, tzn. sprzedaży podlegającej opodatkowaniu tym podatkiem lub korzystającej ze zwolnienia. Zasady wystawiania faktur określone zostały w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania, . (Dz. U. Nr 97, poz. 971). W § 12 ust. 1 ww. rozporządzenia określono, iż niezbędnymi elementami faktury są:

a)imiona, nazwiska lub nazwy, bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, b)numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, c)dzień, miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako Faktura VAT, d)nazwa towaru lub usługi, e)jednostka miary i ilość sprzedanego towaru, f)cena jednostkowa towaru lub usługi bez kwoty podatku, g)wartość towarów lub usług bez kwoty podatku, h)stawka podatku, i)suma wartości sprzedaży netto towarów lub usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku (.), j)kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku, k)wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość brutto), l)kwota należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażona cyframi i słownie.

Zgodnie z § 12 ust. 3 rozporządzenia, sprzedawca może określić w fakturze również kwoty podatku dotyczące wartości sprzedaży poszczególnych towarów i usług wykazanych w tej fakturze (.).Zaznacza się ponadto, że począwszy od 1 maja 2004 r. zniesiony został obowiązek podpisywania faktur VAT przez wystawcę i odbiorcę.

Na żądanie nabywcy, podatnik podatku akcyzowego który nie został zwolniony z obowiązku w tym podatku (dotyczy to np. sprzedaży samochodu osobowego przed jego pierwszą rejestracją na terytorium kraju), jest obowiązany określić w fakturze kwoty podatku akcyzowego, zawarte w wartości towarów wykazanych na fakturze (§ 12 ust. 14 rozporządzenia).Z powołanych przepisów wynika, iż podatnik podatku od towarów i usług dokonujący dostawy na terytorium kraju środków transportu, jeżeli z tytułu tej dostawy nie korzysta z procedury szczególnej (opodatkowanie marży) i nie dokonuje dostawy zwolnionej od podatku (dostawa towarów używanych, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 2 pkt 2), obowiązany jest wykazać na fakturze kwotę podatku od towarów i usług oraz w okolicznościach wskazanych w § 12 ust. 4 kwotę podatku akcyzowego. Jeżeli miejscem dostawy jest terytorium kraju, nabywca nie ma podstaw prawnych do żądania dla celów rejestracyjnych zaświadczenia, o którym mowa w art. 105 ustawy o podatku od towarów i usług.

2.Dostawa dla której podstawą opodatkowania jest marża (faktura stanowiąca załącznik nr 2 do pisma podatnika).Obowiązek dokumentowania sprzedaży fakturą VAT marża dotyczy szczególnych procedur dla dostaw towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, zdefiniowanych w art. 120 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, dla których na podstawie ust. 4 tego artykułu, podstawą opodatkowania jest marża czyli różnica pomiędzy całkowitą kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca towaru a ceną nabycia pomniejszoną o kwotę należnego podatku.Na podstawie art. 120 ust. 16 ustawy, podatnik dokonujący dostawy towarów opodatkowanych na zasadzie określonej w ust. 4 (opodatkowanie marży) nie może oddzielnie wykazywać na wystawionych przez siebie fakturach podatku od dostaw towarów.Faktura VAT marża, zgodnie z § 12 ust. 8 cyt. na wstępie rozporządzenia, powinna zawierać następujące dane:

a) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, b) numer identyfikacji podatkowej dostawcy i nabywcy, c) dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury, d) nazwę towaru, e) jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów, f) kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie, g) wyrazy VAT marża.

Zatem podatnik, który na terytorium kraju dokonał dostawy używanego środka transportu i dla dostawy tej miał prawo zastosować szczególną procedurę określoną w art. 120 ust. 4, polegającą na opodatkowaniu marży, wykazując kwotę podatku należnego na fakturze dokumentującej sprzedaż, działałaby wbrew ustawowemu zakazowi zapisanemu w ust. 16 art. 120.

Nabywca środka transportu w takiej sytuacji nie ma podstaw prawnych do ubiegania się o wydanie zaświadczenia, o którym mowa w art. 105 ustawy, bowiem dostawa ma miejsce na terytorium kraju.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie środków transportu

Na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku m.in. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, wystawiane są faktury wewnętrzne. Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności wykonane w danym okresie rozliczeniowym. Fakturę wewnętrzną wystawia podmiot będący podatnikiem z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w celu prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego. Na podstawie § 28 ww. rozporządzenia, w zakresie danych jakie powinna zawierać faktura wewnętrzna stosuje się odpowiednio § 12.

Podatnicy podatku od towarów i usług dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju (.) zobowiązani są bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego do obliczenia i wpłacenia podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (art. 103 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług). W takim przypadku, na podstawie art. 105 ust. 1 pkt 1, naczelnik urzędu skarbowego wydaje dla celów rejestracyjnych zaświadczenie potwierdzające uiszczenie podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu.

Podatnicy podatku od towarów i usług dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju (.) zobowiązani są bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego do obliczenia i wpłacenia podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (art. 103 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług). W takim przypadku, na podstawie art. 105 ust. 1 pkt 1, naczelnik urzędu skarbowego wydaje dla celów rejestracyjnych zaświadczenie potwierdzające uiszczenie podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu pragnie nadmienić, iż w nin. piśmie nie dokonano merytorycznej oceny poprawności dokumentów załączonych do pisma. Dokonanie takiej oceny wykraczałoby poza zakres uprawnień określonych w art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.
Słowa kluczowe: dokumentowanie, faktura VAT, środek transportowy, zaświadczenia
Data aktualizacji: 03/11/2013 16:59:16

Ranking biur księgowych w Będzinie

W Będzinie jest kilkanaście firm, które działają jako biura rachunkowe śląskie. Oferują one zazwyczaj podobny zakres usług, jak prowadzenie ksiąg rachunkowych, ewidencję czasu pracy, wynagrodzenia, sprawy związane z urzędami, rejestry kasowe...

Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów udokumentowanych fakturą otrzym...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Panią X we wniosku z dnia 01.03.2006 r., który...

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku oddania nieruchomości gruntowych do wieczys...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy prawidłowym jest wystawianie noty obciążeniowej na koszty podatku od nieruchomości

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.03.2006r. (data wpływu do urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i...

Urząd Skarbowy Łódź-Polesie Łódź 90-646

Zasięg terytorialny miasta część miasta na prawach powiatu Łódź część miasta pod nazwą Polesie gminy powiaty województwo łódzkie Konta bankowe CIT 66101013710000712221000000 VAT 16101013710000712222000000 PIT 63101013710000712223000000 budżetowe...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy wstępną opłatę leasingową można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie poniesienia tego wydatku?Kiedy należy odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej nabycie samochodu osobowego?W jakim terminie należy odliczyć podatek od towarów i usług z duplikatów faktur gdy oryginał faktury w ogóle nie wpłynął do Spółki ?AmortyzacjaCzy można dokonać czynności opisanych ?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.