Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Jak należy opodatkować dochody uzyskiwane z tytułu zamieszczania płatnych reklam zagranicznych firm na serwisie internetowym

Na podstawie art.14a #65533; 1 i #65533; 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 18.08.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu zamieszczania płatnych reklam zagranicznych firm na serwisie internetowym stwierdzam, że:stanowisko przedstawione w punkcie 1 i 3 ww. wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż Pan nie prowadzi działalności gospodarczej, natomiast prowadzi serwis internetowy, na którym umieszcza płatne reklamy dwóch firm:X z siedzibą w USA, Y z siedzibą w Szwecji.Dotychczasowa współpraca z ww. firmami nie miała charakteru zorganizowanego, przypominała raczej umowę zlecenia.

Podatnik nie zawierał z ww. firmami żadnej pisemnej umowy. Od początku bieżącego roku otrzymał dwie płatności przekazane na konto bankowe podatnika (w polskich złotych), które rozliczył w deklaracji PIT-53 wyliczając podatek w wysokości 19 % przychodu pomniejszonego o 20 % koszty uzyskania przychodów.

Podatnik pyta:Czy przyjęty przez niego sposób rozliczania podatku dochodowego jest poprawny? Czy po zarejestrowaniu działalności gospodarczej przychód z opisanego źródła będzie opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na zasadach ogólnych i rozliczany w deklaracji PIT-5?Podatnik stoi na stanowisku, iż w obu przypadkach rozliczenie jest prawidłowe.

Odnośnie pierwszego pytania tut. organ informuje, iż zgodnie z art. 13 pkt.8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (DZ. U. z 2000 Nr 14, poz.176 ze zm) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust.1 pkt.2 uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od: osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej - z wyjątkiem przychodów uzyskiwanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt.9.

Zgodnie z art. 11 ust.1 ww ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art.14 - 16, art.17 ust.1 pkt.6 i 9, art.19 i art.20 ust.3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Od przychodów z tytułów określonych w art.13 pkt.8, zgodnie z art.22 ust.9 pkt. 4 ww ustawy, koszty uzyskania określ a się w wysokości 20 proc. uzyskanego przychodu, z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art.26 ust.1 pkt.2 lit.b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Podatnik osiągający dochody bez pośrednictwa płatników z tytułu określonego w art.13 pkt 8, z zastrzeżeniem ust.1 pkt.1, zgodnie z art. 44 ust. 1a pkt3 ww. ustawy, jest obowiązany bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust.3a, tzn. jest obowiązany wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19 proc. dochodu za miesiące, w których uzyskał ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnik jest obowiązany składać urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika deklaracje, według ustalonego wzoru (PIT-53). Za dochód uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art.22 ust. 2 lub 9 oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art.26 ust.1 pkt2, opłaconych w danym miesiącu. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować zamiast stawki 19 procent odpowiednio stawkę 30 procent, 40 procent.

Na podstawie art. 44 ust.3e przepisy ust.1a tego artykułu stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z przytoczonymi przepisami Podatnik winien sam obliczyć i wpłacić do właściwego według miejsca zamieszkania urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz złożyć miesięczną deklarację PIT-53.

Natomiast odnośnie pytania drugiego tut organ informuje, iż zgodnie z art. 5a pkt.6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla celów tej ustawy pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art.10 ust.1 pkt.1, 2 i 4-9.

Za przychód z działalności gospodarczej, zgodnie z art.14 ust. 1 ww ustawy, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek VAT.

Podatnik osiągający dochody z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt.1 i ust.3 ww. ustawy, jest obowiązany bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego miesięczne zaliczki na podatek dochodowy. Wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego ustala się w następujący sposób:obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku, tj. w 2006 roku kwotę 2.789, 89 zł, zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b, zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.Zgodnie z art. 44 ust. 6 ww ustawy zaliczki miesięczne, od przychodów wymienionych w ust.1, za okres od stycznia do listopada uiszcza się do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej zaliczki za listopad, uiszcza się w terminie do 20 grudnia. W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnik jest obowiązany składać urzędowi skarbowemu deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku (PIT-5).

Zgodnie z powyższym w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej Podatnik winien rozliczać uzyskane z tego tytułu dochody w deklaracjach PIT-5.

Zatem, reasumując powyższe, prawidłowe jest stanowisko Podatnika przestawione w zapytaniu nr 1 i 3 złożonego wniosku w sprawie opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu zamieszczania płatnych reklam zagranicznych firm na serwisie internetowym.

Nadmienia sie, że w zakresie zastosowania w niniejszej sprawie przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania wypowie się Ministerstwo Finansów, zgodnie z art. 14e Ordynacji podatkowej.
Słowa kluczowe: działalność gospodarcza, działalność wykonywana osobiście, opodatkowanie dochodu, reklama
Data aktualizacji: 23/01/2013 00:00:01

Czy dla celów podatkowych przychód z tytułu świadczenia usług kompleksowej uprawy pól pows...

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej...

Urząd Skarbowy Lębork 84-300 ul. Słupska 23

Zasięg terytorialny miasta Lębork, Łeba gminy Cewice, Nowa Wieś Lęborska, Wicko powiaty lęborski województwo pomorskie Konta bankowe CIT 17101011400078782221000000 VAT 64101011400078782222000000 PIT 14101011400078782223000000 budżetowe pozostałe...

Urząd Skarbowy Szczecinek 78-400 ul. Mickiewicza 13/14

Zasięg terytorialny miasta Szczecinek gminy Barwice, Biały Bór, Borne Sulinowo, Grzmiąca, Szczecinek powiaty szczecinecki województwo zachodniopomorskie Konta bankowe CIT 18101015990176622221000000 VAT 65101015990176622222000000 PIT...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup paliwa...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wystawianie faktur korygujących online

Faktura korygująca to dokument, który wystawiany jest w przypadku konieczności zmodyfikowania lub poprawienia danych na pierwotnej fakturze. Kiedy wystawić fakturę korygującą? Wystawiając fakturę, przedsiębiorcy może zdarzyć się umieszczenie na...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy firma powinna naliczyć podatek VAT od wartości, o którą zostały zaniżone fakturyCzy Wnioskodawca prawidłowo wystawił fakturę VAT dokumentującą świadczenie usługi - PKWiU 50.20.14?Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z otrzymaniem od kontrahenta faktur dokumentujących udzielenie premii pieniężnejNa jakiej podstawie podatnicy mogą odliczyć od podatku poniesione wydatki z tytułu ocieplenia domu, czy wyrok sądu może być podstawą odliczenia?Według jakiego kursu należy dokonać przeliczenia faktur wystawionych w walutach obcych?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.