Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest GoldenLine YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpinieDruk wpłatyPomocKontakt
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.

Jak powinna wyglądać prawidłowo sporządzona faktura VAT końcowa?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z dn. 14.01.2005 r. Nr 8 póz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w pkt 4 nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług remontowo-budowlanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego. W zakresie swojej działalności Pana Firma realizuje umowy na roboty remontowo-budowlane, w ramach których wykonywany jest montaż pieców i grzejników zakupionych od hurtownika bądź producenta.Zgodnie z Pana oświadczeniem, przedmiotowe usługi remontowo-budowlane realizowane są na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z inwestorem (firmą zagraniczną). Na poczet ustalonych w kosztorysie wstępnych prac wpłynęły na konto Firmy zaliczki, do których wystawione zostały faktury zaliczkowe, uwzględniające proporcjonalnie wydatki opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 22% (towary handlowe) i 7% (pozostałe usługi).Zwrócił się Pan do tut. Organu podatkowego z zapytaniem, jak powinna wyglądać prawidłowo sporządzona faktura końcowa - powinna obejmować całość czy tylko pozostałą część usługi?Pana zdaniem, faktura końcowa powinna obejmować całość robót wyszczególnionych w kosztorysie z adnotacją o wystawionych fakturach zaliczkowych i wysokości odprowadzonego podatku należnego.Stosownie do art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, póz. 535) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Zasady wystawiania faktur dokumentujących pobranie przed wykonaniem usługi części lub całości należności uregulowane są w § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawienia faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. W przypadku, gdy faktura na zaliczkę nie obejmuje całej ceny brutto, to stosownie do § 17 ust. 4 cyt. rozporządzenia sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę, na zasadach określonych w § 12 i § 14-16 tego rozporządzenia, a więc wskazując m.in. przedmiot sprzedaży, z tym że sumę wartości towarów pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności. W takiej fakturze należy również wskazać numery faktur dokumentujących pobranie zaliczek.W oparciu o powyższe unormowania zauważa się jak niżej:Po zakończeniu robót budowlanych istnieje obowiązek wystawienia faktury VAT, w której powołuje się numery faktur zaliczkowych i odpowiednio pomniejsza się kwotę dotyczącą wartości wykonanych robót o kwoty pobranych zaliczek, natomiast kwotę podatku - o podatek wykazany w fakturach zaliczkowych. Powyższa interpretacja: dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją mocz chwilą zmiany przepisów jej dotyczących; nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcyorgany podatkowe i organy kontroli skarbowej. w dacie wydania przedmiotowego postanowienia, w stosunku do Firmy nie toczyłosię postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.
Słowa kluczowe: budownictwo mieszkaniowe, faktura vat, faktura zbiorcza, materiały budowlane, usługi budowlano-montażowe
Data aktualizacji: 02/03/2011 04:58:32

Czy opisane we wniosku o interpretacje usługi należy traktować jako import usług?

Na podstawie art. 14 a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 4 listopada 2005 r. (data wpływu: 7 listopada 2005 r.) uzupełnionego...

Czy w ewidencji zakupów prowadzonej przez Wnioskodawcę powinny znaleźć się dane z faktur...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdzam, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 05.10.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu...

Nie ma możliwości wystawienia faktury w formie papierowej i przesłania obrazu tej faktury...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy wartość netto wystawionej przez Spółkę faktury będzie kosztem dla obecnego użytkownika...

Na podstawie art. 14 a 4 w związku z art. 14 a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co...

Pytanie dotyczy refakturowania usług pocztowych z zastosowaniem zwolnienia od podatku od t...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 12.10.2006r. (wpływ do tut. organu podatkowego 13.10.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Przy sprzedaży nieruchomości stanowiącej wspólność małżeńską, fakturę winni wystawić obydwoje małżonkowie, na 50% wartościCzy faktury wysyłane pocztą elektroniczną do Wnioskodawcy za jego zgodą mogą być podstawą do odliczenia podatku VAT?Opodatkowanie opłaty pocztowej za sprzedaż w sklepie internetowym. Korekta podatku należnegoCzy do faktury otrzymanej od kontrahenta unijnego wystawia się fakturę wewnątrzwspólnotową z podatkiem VAT, który odprowadza do urzędu skarbowego?Kiedy występuje obowiązek wystawienia faktury VAT z tytułu pobierania opłat za wieczyste użytkowanie gruntu

Copyright © 2014 Efaktury.org