Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Jak rozliczyć otrzymanie noty uznaniowej wystawionej przez kontrahneta zagranicznego dokumentującej przyznanie rabatów?

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (teksy jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 08 marca 2005r. jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 08 marca 2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 17 marca 2005r.) Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka zajmuje się świadczeniem usług związanych z montażem stolarki PVC (okien, drzwi, rolet) oraz produkcją okien dla potrzeb tych usług. Do produkcji Spółka wykorzystuje w dużej mierze materiały kupowane od kontrahentów z Niemiec. W roku 2000 Spółka została członkiem niemieckiego konsorcjum budowlanego. Członkowstwo w tym konsorcjum pozwala m.in. na negocjowanie cen przy zakupie materiałów budowlanych, a także przyznawane są bonusy za zakup od innych członków konsorcjum. Po zakończeniu każdej transakcji z członkiem konsorcjum Spółka otrzymuje od konsorcjum notę uznaniową, która przyznaje Spółce bonus w określonej wysokości procentowej od dokonanej transakcji - bonus odnosi się do konkretnej faktury VAT kontrahenta niemieckiego. Jednocześnie wraz z bonusem potrącana jest składka członkowska oraz prowizja bankowa za dokonanie przelewu. Powstała różnica wpływa na konto Spółki zgodnie z terminem ustalonym w umowie.

Spółka otrzymując notę wystawia fakturę VAT wewnętrzną - korektę i koryguje fakturę VAT pierwotną o wartość udzielonego bonusu. Do wyliczenia wartości bonusu stosuje kurs przeliczeniowy z dnia faktury VAT pierwotnej wewnętrznej, a nie z dnia ww. noty uznaniowej. Faktura VAT wewnętrzna korygująca ujmowana jest w deklaracji VAT-7 w miesiącu wystawienia noty uznaniowej.

Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości w rozliczaniu podatku od towarów i usług z tytułu otrzymywania bonusów od kontrahenta posiadającego siedzibę na terytorium Wspólnoty Europejskiej w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego.

Po przeanalizowaniu obowiązującego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm. - zwanej dalej "ustawą"), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 maja 2005r., podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

W myśl art. 31 ust. 1 i ust. 3 ustawy podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 1, nie obejmuje:rabatów za zapłatę z góry;opustów i zwrotów kwot z tytułu dokonanego nabycia udzielonych podmiotowi dokonującemu wewnątrzwspólnotowego nabycia.W związku z powyższym, w przypadku gdy wypłacony bonus związany jest z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest to bonus wypłacony po dokonaniu zapłaty, powinien być traktowany jako rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy. W takim przypadku zastosowanie będzie miał przepis § 19 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 ze zm.) obowiązującego do dnia 31 maja 2005r. - zwanego dalej "rozporządzeniem".

Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż wartość otrzymanego bonusu wynika bezpośrednio z osiągniętego obrotu, wynikającego z faktury jaką wystawił kontrahent i stanowi 15% tego obrotu. Zatem można ustalić dokładnie o ile nastąpiło obniżenie ceny każdej jednostkowej transakcji udokumentowanej fakturą wewnętrzną VAT. W związku z powyższym przyznany Spółce przez kontrahenta zagranicznego bonus można przyporządkować do konkretnego nabycia i traktować jako opust, o którym mowa w art. 31 ust. 3 ustawy oraz znajduje tutaj zastosowanie art. 29 ust. 4 ustawy.

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia podatnik obowiązany jest wystawić fakturę wewnętrzną (vide art. 106 ust. 7 ustawy). Natomiast zgodnie z § 28 ust. 1 rozporządzenia, do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy stosuje się przepisy m.in. §19 rozporządzenia. Powyższe oznacza, iż Spółka otrzymując od kontrahenta zagranicznego rabat w związku z dokonanym wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów jest obowiązana, w miesiącu otrzymania noty uznaniowej do wystawienia wewnętrznych faktur korygujących do każdego nabycia, w związku z którymi został udzielony rabat oraz zgodnie z §19 ust. 5 rozporządzenia jest zobowiązana do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę korygującą otrzymała.

Kwoty rabatów udzielonych do poszczególnych dostaw wynikające z noty uznaniowej należy dla potrzeb wystawienia ww. faktur przeliczyć według kursu z dnia wystawienia pierwotnych faktur wewnętrznych (§ 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), bowiem powyższa nota uznaniowa nie dokumentuje wykonania nowej czynności, lecz koryguje wcześniejszą transakcję. Zatem, przy korygowaniu obrotu należy stosować ten sam kurs, według którego został pierwotnie wykazany obowiązek podatkowy z tytułu danej transakcji.

Reasumując, otrzymanie bonusów związanych z konkretnym nabyciem towarów od kontrahentów mających siedzibę na terytorium Wspólnoty Europejskiej należy traktować jako rabat i odpowiednio zmniejszyć obrót z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wystawiając fakturę wewnętrzną korygującą oraz ujmując ją w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymano notę uznaniową przyznającą bonus.

Mają na uwadze powyższe, postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie zadanego przez Spółkę pytania i w stanie prawnym obowiązującym na dzień złożenia wniosku. Ponadto informuje się, iż zmiany przepisów w zakresie podatku od towarów i usług, które weszły w życie z dniem 01 czerwca 2005r. nie wpływają na prawidłowość niniejszej interpretacji.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 §1 w związku z art. 239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.
Słowa kluczowe: faktura wewnętrzna, nabycie wewnątrzwspólnotowe, noty, podatek od towarów i usług, rabaty
Data aktualizacji: 18/01/2013 00:00:01

Przeliczanie faktury VAT w EURO na złote

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Bezumowne korzystanie ze sprzętu medycznego podlega opodatkowaniu jako odpłatne świadczeni...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W której pozycji części C deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7) należy wykazać...

Na podstawie art. 14a 4 w zw. z 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. z dnia 28.06.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu...

Dopuszczalność wystawiania faktur przez podmiot trzeci (Usługodawcę)

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów...

Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturach V...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Sposób dokumentowania świadczenia usługForma potwierdzenia odbioru faktury korygującejMożliwość odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących opłaty leasingowe dotyczące przedmiotowego samochoduOpodatkowanie podatkiem od towarów i usług premii pieniężnychMożliwość wystawienia faktury korygującej w wyniku zgłoszenia reklamacji
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.