Facebook Kontakt
Zaloguj siê lub zarejestruj konto
W³±cz wersjê mobiln±
Wystaw fakturêFakturyKlienciProduktyKontoAktualno¶ciOpiniePomocKontakt
Przypominamy, ¿e na stronie Fakturowo.pl dostêpna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org bêdzie dzia³a³ ca³y czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, wiêcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostêpna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF bêdzie wkrótce obowi±zkowy dla wszystkich podatników. Zachêcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezp³atna i do niczego nie zobowi±zuje!

Jaka stawka podatku VAT obowi±zuje mnie przy wystawieniu faktur sprzeda¿y posortowanej i spakowanej w wi±zki trzciny wodnej lub s³omy ¿ytniej ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu dzia³aj±c w imieniu Ministra Finansów stwierdza, ¿e stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2008 r. (data wp³ywu 31 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotycz±cej podatku od towarów i us³ug w zakresie stawki podatku - jest nieprawid³owe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2008 r. zosta³ z³o¿ony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotycz±cej podatku od towarów i us³ug w zakresie stawki podatku.

W przedmiotowym wniosku zosta³o przedstawione nastêpuj±ce zdarzenie przysz³e.

Dzia³alno¶æ Wnioskodawcy ma zwi±zek ze sprzeda¿± trzciny wodnej i s³omy ¿ytniej. Polega na oczyszczaniu i obcinaniu zbêdnych li¶ci trzciny, s³omy, sortowaniu poszczególnych ro¶lin trzciny i pakowaniu ich w okre¶lonej wielko¶ci wi±zki, tzw. bandle trzciny czy snopki s³omy. Wielko¶æ wi±zek jest ró¿na w zale¿no¶ci od zamówienia klienta. Odbiorcami s± tylko firmy krajowe, które prawdopodobnie dalej sprzedaj± trzcinê lub s³omê za granicê. Trzcina wodna i s³oma ¿ytnia mo¿e byæ przeznaczona na pokrycia dachowe, choæ w Polsce nie jest sklasyfikowana jako materia³ budowlany. Wed³ug PKWiU sprzeda¿ Zainteresowanego jest sklasyfikowana bardzo ogólnie, w grupowaniu 02.01.42-00.10.

W zwi±zku z powy¿szym zadano nastêpuj±ce pytanie.

Jaka stawka podatku VAT obowi±zuje przy wystawianiu faktur sprzeda¿y posortowanej i spakowanej w wi±zki trzciny wodnej lub s³omy ¿ytniej.

Zdaniem Wnioskodawcy, wi±zki zarówno trzciny wodnej jak równie¿ s³omy ¿ytniej s± produktem pochodzenia rolniczego. Dzia³alno¶æ Zainteresowanego nie jest produkcj±, ani przetwarzaniem produktów rolnych, tylko oczyszczaniem, sortowaniem i pakowaniem. W opinii Wnioskodawcy, dla sprzeda¿y przedmiotowych towarów stawka podatku powinna obowi±zywaæ w wysoko¶ci 7%.

W ¶wietle obowi±zuj±cego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przysz³ego uznaje siê za nieprawid³owe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i us³ug (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustaw±, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegaj±:odp³atna dostawa towarów i odp³atne ¶wiadczenie us³ug na terytorium kraju;eksport towarów;import towarów;wewn±trzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;wewn±trzwspólnotowa dostawa towarów.W my¶l art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie siê rzeczy ruchome, jak równie¿ wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich czê¶ci, bêd±ce przedmiotem czynno¶ci podlegaj±cych opodatkowaniu podatkiem od towarów i us³ug, które s± wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a tak¿e grunty.

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, i¿ przez dostawê towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie siê przeniesienie prawa do rozporz±dzania towarami jak w³a¶ciciel (.).

Z opisanego zdarzenia przysz³ego wynika, ¿e Wnioskodawca prowadzi dzia³alno¶æ gospodarcz± polegaj±c± na oczyszczaniu, sortowaniu i pakowaniu trzciny wodnej i s³omy ¿ytniej. Zainteresowany zamierza dokonaæ sprzeda¿y towarów, które sklasyfikowa³ w PKWiU w grupowaniu 02.01.42-00.10, . ze stawk± podatku w wysoko¶ci 7%.

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrze¿eniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednak¿e zarówno w tre¶ci ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej ustawodawca przewidzia³ opodatkowanie niektórych czynno¶ci stawkami obni¿onymi.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 dla towarów i us³ug, wymienionych w za³±czniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% z zastrze¿eniem ust. 12 i art. 114 ust. 1

W my¶l art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i us³ug (Dz. U. Nr 74, poz. 444) w okresie do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje siê stawkê podatku od towarów i us³ug w wysoko¶ci 3% w odniesieniu do czynno¶ci, o których mowa w art. 5 ustawy zmienionej w art. 1, których przedmiotem s± towary wymienione w za³±czniku do ustawy z wy³±czeniem wewn±trzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.

Stosownie do art. 41 ust. 16 ustawy, minister w³a¶ciwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporz±dzenia, mo¿e obni¿aæ stawki podatku do wysoko¶ci 0%, 3% lub 7% dla dostaw niektórych towarów i ¶wiadczenia niektórych us³ug albo dla czê¶ci tych dostaw lub czê¶ci ¶wiadczenia us³ug oraz okre¶laæ warunki stosowania obni¿onych stawek, uwzglêdniaj±c:specyfikê obrotu niektórymi towarami i ¶wiadczenia niektórych us³ug;przebieg realizacji bud¿etu pañstwa;przepisy Wspólnoty Europejskiej.Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i us³ug (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.), stawkê podatku wymienion± w art. 41 ust. 1 ustawy obni¿a siê do wysoko¶ci 7% dla towarów i us³ug wymienionych w za³±czniku nr 1 do rozporz±dzenia.

Obni¿on± do wysoko¶ci 7% stawkê podatku stosuje siê równie¿, z zastrze¿eniem ust. 3-6, do dostawy, wewn±trzwspólnotowego nabycia i importu:azotanu potasu (saletry potasowej) (PKWiU ex 24.15.20-50.00), (CN ex 2834 21 00), siarczanu magnezowego (siarczanu magnezu) (PKWiU ex 24.13.31-57.21), (CN ex 2833 21 00), azotanów pozosta³ych (azotanu wapniowego i azotanu magnezu) (PKWiU ex 24.13.32-10.29), (CN ex 2834 29 80), makuchów i innych sta³ych pozosta³o¶ci po ekstrakcji t³uszczów lub olejów pochodzenia ro¶linnego; m±ki i grysiku z nasion oleistych i owoców oleistych (PKWiU ex 15.41.3), (CN ex 2304 00 00, 2305 00 00, 2306 i 1208)    - wy³±cznie przeznaczonych do stosowania jako nawozy, pasze lub dodatki (surowiec) do pasz, je¿eli ich nabywc± jest podatnik podatku rolnego lub podatku dochodowego od dochodu z dzia³ów specjalnych produkcji rolnej - § 5 ust. 2 ww. rozporz±dzenia.Przepis ust. 2 stosuje siê do dostawy oraz importu pod warunkiem, ¿e nabywca tych towarów przed³o¿y sprzedawcy pisemne o¶wiadczenie, ¿e jest podatnikiem podatku rolnego lub podatku dochodowego od dochodu z dzia³ów specjalnych produkcji rolnej, a nabywane towary przeznaczy do stosowania jako nawozy, pasze lub dodatki (surowiec) do pasz - § 5 ust. 3 rozporz±dzenia.Zgodnie z § 5a cyt. rozporz±dzenia, stawkê podatku wymienion± w art. 41 ust. 1 ustawy obni¿a siê do wysoko¶ci 3% dla dostawy, wewn±trzwspólnotowego nabycia i importu:trzmieli (PKWiU ex 01.25.10), (CN ex 0106 90 00); entomofagów - wy³±cznie stawonogów i nicieni (PKWiU ex 01.25.10), (CN ex 0106 90 00).Korzystanie z obni¿onej stawki podatku VAT, w przypadku sprzeda¿y oczyszczonej, posortowanej i pakowanej trzciny wodnej i s³omy ¿ytniej, jest bezpo¶rednio uzale¿nione od w³a¶ciwej klasyfikacji tego towaru. Bior±c pod uwagê podany przez Wnioskodawcê symbol PKWiU - 02.01.42-00.10, stwierdziæ nale¿y, i¿ przy dostawie na terytorium kraju ww. towarów nie bêdzie mo¿na stosowaæ obni¿onej stawki podatku VAT, poniewa¿ nie zosta³y one wymienione w za³±cznikach do ustawy oraz rozporz±dzeniach Ministra Finansów zatem opodatkowane bêd± podstawow± stawk± podatku w wysoko¶ci 22%.

Podkre¶liæ nale¿y, ¿e analiza prawid³owo¶ci dokonanej przez Zainteresowanego we wniosku klasyfikacji towarów do w³a¶ciwego grupowania statystycznego, nie mie¶ci siê w ramach okre¶lonych przepisem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym minister w³a¶ciwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemn± interpretacjê przepisów prawa podatkowego. A zatem, Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska przedstawionego przez Wnioskodawcê w zakresie klasyfikacji statystycznej towarów bêd±cych przedmiotem wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przysz³ego przedstawionego przez Wnioskodawcê i stanu prawnego obowi±zuj±cego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przys³uguje prawo do wniesienia skargi na niniejsz± interpretacjê przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodno¶ci z prawem. Skargê wnosi siê do Wojewódzkiego S±du Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznañ, po uprzednim wezwaniu na pi¶mie organu, który wyda³ interpretacjê w terminie 14 dni od dnia, w którym skar¿±cy dowiedzia³ siê lub móg³ siê dowiedzieæ o jej wydaniu - do usuniêcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postêpowaniu przed s±dami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargê do WSA wnosi siê (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia dorêczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usuniêcia naruszenia prawa, a je¿eli organ nie udzieli³ odpowiedzi na wezwanie, w terminie sze¶ædziesiêciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargê wnosi siê za po¶rednictwem organu, którego dzia³anie lub bezczynno¶æ s± przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
S³owa kluczowe: produkty rolne, stawka
Data aktualizacji: 10/01/2013 18:00:01

Opodatkowanie i fakturowanie czynno¶ci wewn±trzwspólnotowej dostawy towaru oraz us³ugi tra...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji...

Opodatkowanie czynno¶ci, za które wyp³acane s± premie pieniê¿ne oraz sposób ich dokumentow...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji...

Opodatkowanie op³at za media, pobieranych od cz³onków stowarzyszenia na podstawie refaktur

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji...

Dotyczy uznania otrzymanej faktury jako koszt uzyskania przychodu

Jak stanowi art. 14a 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej w³a¶ciwo¶ci naczelnik urzêdu skarbowego, naczelnik urzêdu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marsza³ek województwa na pisemny wniosek podatnika...

Okre¶lenie kursów waluty przy ustalaniu ró¿nic kursowych metod± podatkow± z tytu³u zap³aty...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artyku³y do przeczytania
Otrzymywana przez Stronê premia pieniê¿na traktowana jest jako wynagrodzenie za ¶wiadczon± us³ugê, któr± nale¿y udokumentowaæ faktur± VATPodatnik stoi na stanowisku, i¿ opisane we wniosku prace badawcze nie podlegaj± opodatkowaniu podatkiem od towarów i us³ugMoment powstania obowi±zku podatkowego i obowi±zku wystawienia faktury z tytu³u wydania towarów, bêd±cych przedmiotem umowy przew³aszczeniaCzy Wnioskodawcy przys³uguje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, zawartego w fakturach dotycz±cych zakupów i us³ug w ramach ww. projektu?Jest uzasadnienia dla konieczno¶ci dokonania korekty przedmiotowych faktur
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji us³ug i zgodnie z polityk± cookies. Mo¿esz okre¶liæ warunki przechowywania lub dostêpu do plików cookies w Twojej przegl±darce, kliknij tutaj aby dowiedzieæ siê wiêcej.