Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Połączenie szyfrowane
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocDruk wpłatyKontakt
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.

Jaką stawką podatku VAT podlega opodatkowaniu refaktura za usługi transportowe?

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 13.01.2006 r. nr PP3/443-124/05/TZ/6/3357 w sprawie udzielenia interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.)zmienia przedmiotowe postanowienie w części dotyczącej ustalenia miejsca opodatkowania oraz właściwej stawki dla usług transportu towarów z Polski do innego kraju UE środkami transportu lotniczego i morskiego.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 18.11.2005 uzupełnionym pismem z dnia 08.12.2005 r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z przepisem art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi handel z kontrahentami z Unii Europejskiej i z państw spoza Wspólnoty. W celu dostarczenia sprzedanych towarów Spółka zakupuje od polskiej firmy usługę transportową, a następnie dokonuje jej refaktury, wpisując na fakturze dokumentującej dostawę towarów jako osobny punkt - "koszty transportu ze stawką 0%". Usługa transportowa nie stanowi składnika cenysprzedawanego towaru. Transport towarów odbywa się na trasie: Polska - kraj UE oraz Polska - kraj spoza UE. Zakupiona usługa to transport kołowy na trasie Polska - Hiszpania lub transport lotniczy, kołowy lub morski na trasie Polska - inny kraj - zarówno należący do UE lub spoza UE. Zapytanie dotyczyło właściwej stawki dla refakturowanej usługi.Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowieniem z dnia 13.01.2006 r. wydanym na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 Ordynacji podatkowej udzielił interpretacji w przedmiotowej sprawie.W przypadku samochodowego transportu towarów który jest wykonywany:1) na trasie Polska - inny kraj UE, w sytuacji gdy nabywcą jest podatnik zarejestrowany dla celów podatku od wartości dodanej i poda sprzedawcy swój numer - miejscem świadczenia usługi transportowej jest terytorium państwa nabywcy usługi - zgodnie z art. 28 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.). Spółka na wystawianej fakturze dokumentującej odsprzedaż usług powinna odnotować, że usługa nie podlega opodatkowaniu na terytorium RP. Nie ma podstaw do opodatkowania tej usługi stawką 0%,2) na trasie Polska - państwo trzecie to świadczony usługa spełnia definicję transportu międzynarodowego - zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 lit a ustawy i podlega opodatkowaniu stawką 0% przy założeniu, że sprzedawca dysponuje dokumentami o których mowa w art. 83 ust. 5 ustawy. Usługa podlega w świetle art. 27 ust. 2 ustawy, opodatkowaniu stawką 0% ale tylko na odcinku na terytorium RP, w części dotyczącej usługi wykonywanej poza RP nie podlega opodatkowaniu.Usługa transportu lotniczego lub morskiego (bez względu na to czy dotyczy transportu wewnątrzunijnego, czy transportu na trasie Polska - kraj trzeci), podlega opodatkowaniu według stawki 0% na całym odcinku, co wynika z regulacji art. 83 ust. 1 pkt 23 i ust. 3 pkt 2 ustawy w związku z § 4b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) Jedynie w tym wypadku można uznać za prawidłowe twierdzenie wnioskodawcy, iż usługa transportowa podlega opodatkowaniu według stawki 0%.Po zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza. Jak słusznie zauważył Naczelnik Urzędu Skarbowego, w związku z brakiem na gruncie polskich przepisów o podatku VAT regulacji w zakresie odsprzedaży usług należy odwołać się do art. 6 (4) VI Dyrektywy. Zgodnie z powołanym przepisem, w przypadku w którym podatnik działając we własnym imieniu lecz na rachunek innej osoby bierze udział w świadczeniu usług uznaje się, że podatnik ten nabył i wyświadczył te usługi. W świetle powyższego należy przyjąć, że Spółka która zakupiła usługę transportową a następnie ją odsprzedaje, sama wykonała tę usługę.Prawidłowe jest wyjaśnienie Naczelnika Urzędu Skarbowego dotyczące zasad ustalania miejsca świadczenia (miejsca opodatkowania) i stawki właściwej dla:- usług samochodowego transportu towarów wykonywanych na trasie Polska - inny kraj członkowski UE.,- usług samochodowego transportu towarów wykonywanych na. trasie Polska - kraj spoza UE.,- usług transportu lotniczego i morskiego towarów na trasie Polska - kraj spoza UE.,z tym, że zastosowanie stawki 0% w tym przypadku wynika z art. 83 ust. 1 pkt 23 w związku z art. 83 ust. 3 pkt 1 w/w ustawy o VAT , a nie w związku z art. 83 ust. 3 pkt 2 (ten przepis bowiem dotyczy wyłącznie transportu osób).

Natomiast odnośnie kwestii ustalenia zasad opodatkowania usług transportu lotniczego i morskiego towarów na trasie Polska - inny kraj UE Dyrektor tut. Izby Skarbowej wyjaśnia:Jeżeli transport towarów rozpoczyna się i kończy na terytorium dwóch różnych państw członkowskich to jest to wewnątrzwspólnotowa usługa transportu towarów, o której mowa w art. 28 ust. 1 w/w ustawy o VAT. W takim przypadku miejsce transportu towarów z Polski do innego kraju UE w tym wykonywanego środkami transportu lotniczego lub morskiego ustala się zgodnie z zasadami o których mowa w art. 28 ustawy o VAT. Oznacza to, że w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę (czyli Spółce, która "refakturuje" zakupioną usługę kontrahentowi zagranicznemu) numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer - zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy o VAT. W tej sytuacji usługa transportowa nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce. W tym zatem przypadku ocenaNaczelnika Urzędu Skarbowego była nieprawidłowa, jako naruszająca postanowienia w/powołanych przepisów.Z w/wymienionych względów, kierując się postanowieniami art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie orzekł jak w sentencji.Powyższa interpretacja:- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Słowa kluczowe: towar, transport
Data aktualizacji: 13/12/2012 15:06:03

Jak udokumentować sprzedaż w przypadku, gdy osoba fizyczna nie chce ujawnić swoich danych...

Na podstawie art. 14a 1, 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) 8 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005t. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom...

Prawidłowe wystawienie faktury wewnętrznej na WNT

Na podstawie art. 14a 1, 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) Naczelnik...

Dotyczy nagrody przekazanej Spółce w postaci wyjazdu do Kenii

Działając na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza, że stanowisko (.) z siedzibą w (.) NIP: (.) w zakresie podatku od...

Czy przysługuje wnioskodawcy prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT z faktury dokume...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Możliwości wystawiania faktur w okresach dwutygodniowych, w sytuacji, gdy tankowanie samol...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Małe firmy coraz chętniej korzystają z księgowości onlineW zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących premie pieniężneWystawianie wspólnego rachunku dla określonego najemcy przez współwłaścicieli nieruchomościPrawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących wypłacone premie pieniężneDane pośrednika na fakturze wystawianej w imieniu i na rzecz sprzedawcy oraz numeracja faktur w ramach serii

Copyright © 2014 Efaktury.org