Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Jakie są zasady ustalania różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr. 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać stanowisko Strony w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych za prawidłowe.

U z a s a d ni e n i e

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka posiada konto walutowe (EUR) prowadzone w banku holenderskim X w Holandii. Na konto to wpływają (lub będą wpływać) środki pieniężne (EUR) z następujących tytułów:zaciągnięte przez Spółki pożyczki, sprzedaż towarów i usług.Z konta realizowane są (lub będą ) następujące płatności:zapłata zobowiązań Spółki wyrażonych w euro i złotych, spłata pożyczki zaciągniętej w euro, zapłata odsetek od pożyczki euro, zapłata prowizji bankowej za obsługę rachunku euro.

Bank X w Holandii, w którym jest prowadzony rachunek walutowy Spółki, ogłasza kursy sprzedaży i kupna zarówno w euro, jak i w złotych na każdy dzień. Spółka, w celu prawidłowego obliczenia wysokości różnic kursowych od środków własnych na rachunku walutowym oraz od dokonywanych transakcji, ustala wartość w złotych poszczególnych operacji na rachunku bankowym w banku holenderskim w oparciu o kursy ogłaszane przez bank X w Holandii w następujący sposób:wpływ pożyczki w euro na rachunek walutowy w banku holenderskim po kursie sprzedaży złotych polskich, ogłaszanym przez Bank X w Holandii na dzień wpływu pożyczki (ze względu na fakt, że rachunek jest prowadzony w Holandii- jest to kurs tożsamy z kursem kupna walut), wpływ z tytułu sprzedaży towarów i usług w euro na rachunek walutowy w banku holenderskiego kursie sprzedaży złotych polskich, ogłaszanym przez Bank X w Holandii na dzień wpływu zapłaty.zapłatę zobowiązań wyrażonych w złotówkach po kursie kupna złotych na dziań zapłaty zobowiązań, zapłatę zobowiązań wyrażonych w euro po kursie kupna złotych na dzień zapłaty zobowiązań, zapłatę prowizji bankowej - również po kursie kupna złotych na dzień zapłaty (obciążenia rachunku bankowego)spłatę pożyczki zaciągniętej w euro oraz odsetek - po kursie kupna złotych na dzień zapłaty.

Konsekwencją tak ustalonych wartości wpływów i rozchodów z rachunku walutowego, zdaniem Spółki, będą różnice kursowe od własnych środków w walutach obcych, stanowiące koszty uzyskania przychodu lub przychód podatkowy dla Spółki. Różnice te, zgodnie z art.15 ust.1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostaną obliczone jako różnica między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut (biorąc pod uwagę fakt, że za walutę w Holandii powinien uważany być złoty, a nie euro - będzie to w przypadku konta walutowego prowadzonego w banku holenderskim kurs kupna złotych) oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania (analogicznie będzie to kurs sprzedaży złotych) ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik, czyli kursy ogłaszane przez bank holenderski z którego usług korzysta Spółka. Przychody podatkowe z tytułu różnic kursowych od środków własnych na rachunku walutowym ustalane będą jako różnica między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut (czyli w przypadku Spółki - sprzedaży złotych) z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik. Spółka zwraca uwagę, że właśnie takie kursy np. przy zapłacie zobowiązań w złotówkach stosuje bank holenderski.

Spółka swoje stanowisko uzasadniała następującym przykładem:Spółka miała zobowiązanie z stosunku do innego podmiotu na kwotę 12.566, 00 PLN. Zobowiązanie do zostało zapłacone w dniu 26.01.2006r z rachunku walutowego prowadzonego w banku holenderskim. Aby zapłacić w/w zobowiązanie, Spółka kupiła w banku holenderskim złotówki za kwotę 3.306, 84 EUR po kursie kupna walut (złotówek) 26, 3157890. Kurs ten oznacza, że 100, 00 PLN kosztuje 26, 3157890, co jest równoznaczne z tym, że za 1, 00 EUR zgromadzony na swoim rachunku Spółka mogła kupić 3, 80 PLN. W konsekwencji, Spółka za w/w zobowiązanie w wysokości 12.556, 00 PLN zapłaciła 3.306, 84 EUR.

Spółki Zdaniem Spółki, przyjęcie jakiegokolwiek innego kursu przy realizacji powyższych transakcji, niż kurs stosowany przez bank holenderski nie znajduje uzasadnienia w przepisach, jak również nie jest racjonalne.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza co następuje: Różnice kursowe walut stanowią jeden z elementów działań przedsiębiorcy w warunkach współpracy gospodarczej na arenie międzynarodowej. Różnice kursowe występują wówczas, gdy wartość waluty obcej wyraża się w złotych w dacie zaistnienia zdarzenia gospodarczego jest inna niż wartość tej waluty w dacie faktycznego uregulowania należności lub zobowiązań. Różnice kursowe są zatem wynikiem wahań kursów waluty w czasie.

Stosownie do unormowań art.12 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Zgodnie z art. 12 ust. 3 w/w ustawy, jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują równe kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursy kupna walut z dnie faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodu.

Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia poniesienie koszty. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania a dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztów.

Z powyższego wynika, że różnice kursowe, o których mowa powołanych powyżej przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mogą powstać jedynie w odniesieniu do przychodów, bądź kosztów, które zostały faktycznie zrealizowane w pieniądzu i w wartościach pieniężnych w walucie obcej. W wyniku realizacji transakcji w walucie polskiej nie powstają różnice kursowe, które mają wpływ na wysokość przychodów bądź kosztów podatkowych.

Zasady ustalania różnic kursowych od własnych środków pieniężnych lub wartości pieniężnych w walutach obcych reguluje art. 12 ust. 2a oraz art. 15 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W myśl art. 12 ust. 2a w/w ustawy, przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik. Z kolei, stosownie do art. 15 ust. 1a ustawy, koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnice między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik. W świetle cytowanych przepisów, w przypadku obliczania różnic kursowych od własnych środków pieniężnych lub wartości pieniężnych w walucie obcej należy stosować następujące kursy walut:w przypadku walut wpływających na walutowy rachunek bankowy - kurs kupna walut banku obsługującego podatnika (art. 12 ust.3);w przypadku odsprzedaży bankowi posiadanych na rachunku walut - kurs kupna walut banku obsługującego podatnika (art. 12 ust. 2a);w przypadku faktycznej zapłaty z rachunku walutowego za zobowiązania w walucie obcej - kurs sprzedaży walut banku obsługującego podatnika (art. 15 ust. 1a).

Reasumując, jeżeli podatnik posiada na rachunku bankowym środki w walucie obcej i wykorzystuje je do regulowania zobowiązań, zastosowanie znajduje art. 15 ust. 1a w/w ustawy. Wówczas ewentualne różnice kursowe stanowią koszty uzyskania przychodów. W przypadku natomiast odsprzedaży tych walut bankowi, zastosowanie ma art. 12 ust. 2a, a powstałe różnice kursowe stanowią przychody podatkowe.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że Spółka posiada rachunek w banku zagranicznym, za pośrednictwem którego rozlicza transakcje ze swoimi kontrahentami i wierzycielami. Z przedstawionego przez Stronę przykładu wynika, ze Spółka odsprzedała bankowi posiadane przez siebie euro i nabyła złotówki w celu uregulowania zobowiązania wobec swojego kontrahenta. Do tego rodzaju transakcji zastosowanie ma art. 12 ust. 2a. Ponieważ ustawodawca nie ograniczył zastosowania w/w przepisów jedynie do ustalania różnic kursowych od własnych środków pieniężnych lub wartości pieniężnych w walutach obcych na rachunkach prowadzonych przez banki mające siedzibę na terytorium Polski, wyżej przytoczone przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych znajdują również zastosowanie do rozliczeń, dokonywanych również za pośrednictwem banku zagranicznego, który nie prowadzi działalności na terytorium Polski. Jednocześnie, z treści tych przepisów nie wynika, aby sposób liczenia różnic kursowych uzależniony był od kraju siedziby lub zarządu banku, z którego korzysta Spółka. Dlatego też sposób rozliczania różnic kursowych stosowanych przez Spółkę w przypadku transakcji dokonywanych w walutach obcych, według kursów ogłaszanych przez bank, z którego usług korzysta Spółka, jest prawidłowy.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.
Słowa kluczowe: koszty uzyskania przychodów, odprzedaż, przychód, rachunek bankowy, rachunek walutowy, różnice kursowe, sprzedaż walut, waluta obca
Data aktualizacji: 20/01/2013 18:00:01

Prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie faktury potwierdzającej nabycie towar...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Kiedy można otrzymać zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy i...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej, działając na podstawie art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 08.07.2004 r. (data wpływu do tut...

Badanie sprawozdań finansowych Inowrocław i obowiązkowe ubezpieczenie OC

W Polsce nie tylko posiadacze pojazdów mechanicznych zobowiązani są do posiadania ubezpieczenia OC. Przedstawiciele niektórych zawodów, by nie łamać prawa, muszą kupować polisy OC. Do tej grupy należą m.in. adwokaci, notariusze czy rolnicy. Do jej...

Refakturowanie kosztów za media przez Wspólnotę Lokalową

POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 216 1 w związku z art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity; Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu...

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturze z tytułu zaku...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Pierwszy Urząd Skarbowy Rzeszów 35-309 ul. Podwisłocze 42Dokumentowanie zakupów dokonywanych od rolnika ryczałtowegoPytanie dotyczy opodatkowania zakupu od kontrahenta z Irlandii usług reklamowych realizowanych przez internetMożliwość odliczenia przez bank podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od "K", dokumentujących usługi certyfikacyjneCzy podatnik może w zeznaniu za 2006 r. odliczyć od przychodu poniesione w tym roku wydatki na budowę domu zgodnie z posiadanymi rachunkami ?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.