Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Kiedy można odliczyć podatek VAT z faktury wystawionej w 2004 r. jeżeli towar otrzymano w roku 2003 r.?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach, na żądanie Strony z dnia 24.09.2004 r. - udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

W piśmie z dnia 24.09.2004 r. zaznaczył Pan, iż zamierza odliczyć podatek naliczony z faktury VAT wystawionej przez firmę " X " spółka z o.o. w miesiącu otrzymania tej faktury. Jednocześnie nadmienił Pan, iż towar określony na fakturze nabył w dniu 05.06.2003 r. wówczas także dokonano zapłaty za towar. Jednakże pierwotnie faktura została wystawiona na innego kontrahenta, a obecnie otrzymał Pan prawidłowo wystawioną fakturę VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) w zakresie w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.W myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 powołanej wyżej ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, jeżeli przedmiotowa faktura dokumentuje nabycie towarów lub usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w tej fakturze zgodnie z powołanym wyżej art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. w rozliczeniu za okres, w którym otrzymano fakturę.

Stanowisko Podatnika przedstawione w piśmie z dnia 24.09.2004 r. jest więc słuszne pod względem prawnym.
Słowa kluczowe: faktura VAT, termin odliczenia podatku od towarów i usług
Data aktualizacji: 12/01/2013 09:00:01

W którym roku podatkowym winny być zaksięgowane koszty udokumentowane fakturami wystawiony...

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione...

Możliwości anulowania faktury VAT w przypadku braku wprowadzenia jej do obrotu na skutek b...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Określenia charakteru, miejsca świadczenia i sposobu rozliczania wynagrodzenia z przedmiot...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur za remont elewacji budynku - siedziba muz...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W deklaracji za jaki okres wykazać fakturę korygującą zwiększającą kwotę VAT należnego do...

P O S T A N O W I E N I E Na podstawie art. 14a 4 w zw. z 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Opodatkowanie premii pieniężnych oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących te premieOt. podatku od towarów i usług w zakresie ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrującychPrawo do odliczenia podatku z faktur dokumentujących zakup towarów i usługCzy prawidłowo określono moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku etapowego fakturowania robót instalacyjnych ?Czy należy podpisać faktury VAT za usługi telekomunikacyjne przez wystawcę i odbiorcę?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.