Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Kiedy należy rozliczać faktury korygujące i jaki przyjąć kurs wymiany?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2009 r., (data wpływu 7 grudnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu rozliczenia faktur korygujących wystawionych w związku z śródroczną oraz końcową całoroczną korektą cen i sposobu przeliczania kwot wyrażonych w walucie obcej na PLN - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie terminu rozliczenia faktur korygujących wystawionych w związku z śródroczną oraz końcową całoroczną korektą cen i sposobu przeliczania kwot wyrażonych w walucie obcej na PLN.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji stolarki okiennej. Produkcja ma charakter kontraktowy, tzn. Wnioskodawca produkuje stolarkę okienną na zamówienie/zlecenie zagranicznego podmiotu z grupy kapitałowej, do której należy. Produkcja dokonywana jest według specyfikacji i w standardzie jakościowym określonym przez zagranicznego odbiorcę. Następnie Wnioskodawca dokonuje sprzedaży oraz dostawy wyprodukowanych produktów zagranicznemu odbiorcy. W zależności od ustaleń pomiędzy Wnioskodawcą a odbiorcą dostawa produktów może następować:

poza terytorium Polski (na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej); do magazynu produktów położonego na terytorium Polski.

Dla celów podatku od towarów i usług, przedmiotową sprzedaż i dostawę wyprodukowanych produktów traktuje odpowiednio:

jako transakcje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (w przypadku dostaw produktów poza terytorium Polski, na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej);jako transakcje sprzedaży towarów na terytorium kraju (w przypadku dostaw produktów do magazynu położonego na terytorium Polski).

Każda z transakcji sprzedaży/dostawy dokumentowana jest wystawianą przez Wnioskodawcę fakturą VAT. W odniesieniu do transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, Wnioskodawca dysponuje odpowiednimi dokumentami uprawniającymi do zastosowania stawki podatku 0% i stawkę taką stosuje. W przypadku transakcji sprzedaży krajowej, Wnioskodawca stosuje podstawową stawkę VAT 22%.

Formalną podstawą współpracy prowadzonej przez Wnioskodawcę z zagranicznym odbiorcą jest zawarta pomiędzy stronami umowa o wytwarzanie kontraktowe wraz z aneksem. Umowa określa m.in. zasady ustalania cen produktów stosowanych w transakcjach sprzedaży/dostawy. Ceny są ustalane i fakturowane w złotych polskich (PLN). W niektórych przypadkach mogą występować sytuacje, w których ceny produktów są ustalane i fakturowane również w walutach obcych (np. DKK, SEK).

Jak wskazuje Wnioskodawca, zawarta umowa i aneks przewidują możliwość zastosowania mechanizmu korekty cen produktów w przypadku, gdyby poziom rentowności osiągany faktycznie przez Wnioskodawcę i/lub zagranicznego odbiorcę w związku z omawianą sprzedażą produktów był inny niż pierwotnie zamierzony, odpowiadający warunkom rynkowym oraz polityce cen transferowych obowiązującej w grupie kapitałowej, do której należy Wnioskodawca i zagraniczny odbiorca. Najistotniejsze założenia omawianego mechanizmu korekty cen produktów są następujące:

celem przedmiotowej korekty jest odpowiednie dostosowanie poziomu rentowności osiąganej przez Wnioskodawcę i/lub zagranicznego odbiorcę w związku ze sprzedażą produktów - do poziomu pierwotnie założonego, odpowiadającego warunkom rynkowym;w zależności od okoliczności, korekta cen produktów może polegać na odpowiednim obniżeniu albo podwyższeniu cen pierwotnie zastosowanych przez Wnioskodawcę i udokumentowanych fakturami w danym okresie rozliczeniowym, przyjętym dla celów dokonania omawianej korekty;korekta cen powinna mieć charakter powszechny (tzn. powinna dotyczyć cen produktów zastosowanych we wszystkich transakcjach sprzedaży/dostawy w danym okresie rozliczeniowym) oraz charakter proporcjonalny (tzn. powinna polegać na obniżeniu albo podwyższeniu tych cen, proporcjonalnie do ich pierwotnej wartości);okresem rozliczeniowym przyjętym dla celów dokonania omawianej korekty jest rok kalendarzowy - co oznacza, że omawiana korekta cen powinna zostać dokonana na zakończenie roku kalendarzowego (w grudniu, względnie w styczniu następnego roku - końcowa całoroczna korekta cen).

Z powyższego wynika, że w przypadku zastosowania omawianej końcowej całorocznej korekty cen, Wnioskodawca powinien odpowiednio skorygować (obniżyć albo podwyższyć) poszczególne ceny produktów zastosowane we wszystkich poszczególnych transakcjach sprzedaży/dostawy na rzecz zagranicznego odbiorcy, które zostały dokonane w ciągu całego roku kalendarzowego, stanowiącego okres rozliczeniowy dla celów takiej korekty; co za tym idzie, Wnioskodawca powinien dokonać odpowiedniej korekty wszystkich poszczególnych faktur VAT dokumentujących wszystkie poszczególne transakcje sprzedaży/dostawy, które zostały dokonane w ciągu całego tego roku kalendarzowego.

Wskazano również, iż niezależnie od możliwości dokonania końcowej całorocznej korekty cen, umowa wraz z aneksem przewidują również możliwość dokonania tzw. śródrocznej korekty cen produktów. Poszczególne założenia tej korekty są analogiczne do przedstawionych powyżej założeń końcowej całorocznej korekty cen - z tą różnicą, że okresem rozliczeniowym nie jest rok kalendarzowy, ale uzgodniony każdorazowo odrębnie pomiędzy Wnioskodawcą a zagranicznym odbiorcą okres, rozpoczynający się 1 stycznia danego roku kalendarzowego, a kończący się ostatniego dnia wybranego miesiąca w ciągu tego roku kalendarzowego (np. okres od 1 stycznia do 30 czerwca, od 1 stycznia do 31 sierpnia, itp.). W pozostałym zakresie sposób przeprowadzenia i udokumentowania ewentualnej śródrocznej korekty cen jest analogiczny, jak w przypadku końcowej całorocznej korekty cen. W szczególności, w przypadku zastosowania omawianej śródrocznej korekty cen, Wnioskodawca powinien odpowiednio skorygować (obniżyć albo podwyższyć) poszczególne ceny produktów zastosowane we wszystkich poszczególnych transakcjach sprzedaży/dostawy produktów na rzecz zagranicznego odbiorcy, które zostały dokonane w ustalonym okresie rozliczeniowym dla celów takiej korekty (np. w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia danego roku kalendarzowego).

Jak wskazuje Wnioskodawca, w praktyce, może zdarzyć się, że: w pierwszej kolejności, zaistnieją przesłanki do dokonania śródrocznej korekty cen (tj. poziom rentowności osiąganej przez Wnioskodawcę i/lub zagranicznego odbiorcę w związku ze sprzedażą produktów za okres kilku pierwszych miesięcy danego roku kalendarzowego jest różny od pierwotnie założonego) - w efekcie czego skorygowane powinny zostać ceny produktów zastosowane w poszczególnych transakcjach sprzedaży/dostawy dokonanych w ustalonym okresie od 1 stycznia do końca wybranego miesiąca w ciągu danego roku kalendarzowego; następnie zaistnieją również przesłanki do dokonania końcowej całorocznej korekty cen (tj. poziom rentowności osiąganej przez Wnioskodawcę i/lub zagranicznego odbiorcę w związku ze sprzedażą produktów za cały dany rok kalendarzowy jest różny od pierwotnie założonego) - w rezultacie czego skorygowane powinny zostać ceny zastosowane we wszystkich poszczególnych transakcjach sprzedaży/dostawy dokonanych w ciągu całego danego roku kalendarzowego.

W takim przypadku, zgodnie z umową i aneksem, końcowa całoroczna korekta cen powinna odpowiednio uwzględniać dokonaną wcześniej śródroczną korektę cen. Należy przez to rozumieć, że - w zakresie, w jakim końcowa całoroczna korekta cen dotyczyłaby cen objętych wcześniej śródroczną korektą cen - końcowa całoroczna korekta cen odnosiłaby się do tych cen w ich wartości ustalonej w wyniku uprzedniego dokonania śródrocznej korekty cen (tj. odpowiednio obniżonej lub podwyższonej). Innymi słowy, ceny produktów objęte wcześniej śródroczną korektą cen (odpowiednio skorygowane w wyniku jej dokonania) zostałyby następnie skorygowane po raz drugi w ramach końcowej całorocznej korekty cen.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Wnioskodawca powinien ująć przedmiotową korektę cen produktów, wynikającą z końcowej całorocznej korekty cen (i - odpowiednio - ze śródrocznej korekty cen): w sytuacji, w której korygowana jest sprzedaż krajowa towarów, a zbiorcza faktura korygująca zmniejsza wartość sprzedaży wykazanej w poszczególnych fakturach pierwotnych - w rozliczeniu podatku za miesiąc, w którym Wnioskodawca otrzymał potwierdzenie odbioru zbiorczej faktury korygującej przez zagranicznego odbiorcę... w sytuacji, w której korygowana jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, a zbiorcza faktura korygująca zmniejsza wartość sprzedaży wykazanej w poszczególnych fakturach pierwotnych - w rozliczeniu podatku za miesiąc, w którym została wystawiona przez Wnioskodawcę odpowiednia zbiorcza faktura korygująca oraz, odpowiednio, w informacji podsumowującej za kwartał, w którym została dokonana taka korekta (tj. za kwartał, w którym została wystawiona odpowiednia zbiorcza faktura korygująca)... w sytuacji, w której korygowana jest sprzedaż krajowa towarów, a zbiorcza faktura korygująca zwiększa wartość sprzedaży wykazanej w poszczególnych fakturach pierwotnych - w rozliczeniu podatku za miesiąc, w którym została wystawiona odpowiednia zbiorcza faktura korygująca... w sytuacji, w której korygowana jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, a zbiorcza faktura korygująca zwiększa wartość sprzedaży wykazanej w poszczególnych fakturach pierwotnych - w rozliczeniu podatku VAT za miesiąc, w którym została wystawiona odpowiednia zbiorcza faktura korygująca oraz, odpowiednio, w informacji podsumowującej za kwartał, w którym została dokonana taka korekta (tj. za kwartał, w którym została wystawiona odpowiednia zbiorcza faktura korygująca)... Czy Wnioskodawca nie ma obowiązku ujęcia przedmiotowej korekty cen produktów w rozliczeniu podatku za poszczególne miesiące (i - odpowiednio - w przypadku korekty transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w informacjach podsumowujących za poszczególne kwartały), w których następowały transakcje sprzedaży/dostawy produktów, do których odnosi się dana zbiorcza faktura korygująca... Przez ujęcie korekty dla celów podatku VAT Wnioskodawca rozumie odpowiednie uwzględnienie korekty: w przypadku korekty transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - wyłącznie w podstawie opodatkowania, ponieważ, z uwagi na stawkę podatku 0% mającą zastosowanie do transakcji sprzedaży/dostawy produktów jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, przedmiotowa korekta nie będzie wpływać na kwotę podatku należnego; w przypadku korekty transakcji sprzedaży krajowej towarów - zarówno w podstawie opodatkowania, jak i w kwocie podatku należnego. W przypadku, gdy ceny produktów pierwotnie zastosowane przez Wnioskodawcę w poszczególnych transakcjach sprzedaży/dostawy zostały ustalone i zafakturowane w walutach obcych (np. DKK, SEK) - czy dla celów odpowiedniego rozliczenia końcowej całorocznej korekty cen (i odpowiednio - śródrocznej korekty cen) powinien dokonać przeliczenia kwot wyrażonych w walutach obcych wynikających każdorazowo ze zbiorczych faktur korygujących dla celów podatku VAT - wg średniego kursu wymiany waluty ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia przez Wnioskodawcę zbiorczej faktury korygującej, dokumentującej końcową całoroczną korektę cen (i odpowiednio - śródroczną korektę cen)...

Zdaniem Wnioskodawcy zbiorcza faktura korygująca dokumentująca końcową całoroczną korektę cen (lub - odpowiednio - śródroczną korektę cen) powinna zostać ujęta w całości w ten sposób, że:

w odniesieniu do transakcji sprzedaży krajowej towarów:w przypadku, gdyby zbiorcza faktura korygująca zmniejszała wartość sprzedaży wykazanej w poszczególnych fakturach pierwotnych - kwota zmniejszenia wynikająca ze zbiorczej faktury korygującej powinna zostać w całości odliczona od kwoty podstawy opodatkowania wykazanej w poz. 28 deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym Wnioskodawca otrzymał potwierdzenie otrzymania przez zagranicznego odbiorcę takiej zbiorczej faktury korygującej; jednocześnie kwota zmniejszenia podatku VAT należnego, wynikająca ze zbiorczej faktury korygującej, powinna zostać w całości odliczona od łącznej kwoty podatku VAT należnego, wykazanej w poz. 29 deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym otrzymał potwierdzenie otrzymania przez zagranicznego odbiorcę takiej zbiorczej faktury korygującej;w przypadku, gdyby zbiorcza faktura korygująca zwiększała wartość sprzedaży wykazanej w poszczególnych fakturach pierwotnych - kwota zwiększenia wynikająca ze zbiorczej faktury korygującej powinna zostać w całości doliczona do kwoty podstawy opodatkowania wykazanej w poz. 28 deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym została wystawiona taka zbiorcza faktura korygująca, jednocześnie kwota zwiększenia, wynikająca ze zbiorczej faktury korygującej, powinna zostać w całości doliczona do łącznej kwoty podatku VAT należnego, wykazanej w poz. 29 deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym została wystawiona taka zbiorcza faktura korygująca; w odniesieniu do transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów:w przypadku, gdyby zbiorcza faktura korygująca zmniejszała wartość sprzedaży wykazanej w poszczególnych fakturach pierwotnych - kwota zmniejszenia wynikająca ze zbiorczej faktury korygującej powinna zostać w całości odliczona od kwoty podstawy opodatkowania wykazanej w poz. 30 deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym została wystawiona taka zbiorcza faktura korygująca, jednocześnie kwota zmniejszenia wynikająca ze zbiorczej faktury korygującej powinna zostać w całości odliczona od łącznej wartości wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów wykazanej w odpowiedniej pozycji informacji podsumowującej VAT-UE (ewentualnie VAT-UE/A), za kwartał, w którym została wystawiona taka zbiorcza faktura korygująca;w przypadku, gdyby zbiorcza faktura korygująca zwiększała wartość sprzedaży wykazanej w poszczególnych fakturach pierwotnych - kwota zwiększenia wynikająca ze zbiorczej faktury korygującej powinna zostać w całości doliczona do kwoty podstawy opodatkowania wykazanej w poz. 30 deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym została wystawiona zbiorcza faktura korygująca, jednocześnie kwota zwiększenia wynikająca ze zbiorczej faktury korygującej powinna zostać w całości odliczona od łącznej wartości wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów wykazanej w odpowiedniej pozycji informacji podsumowującej VAT-UE (ewentualnie VAT-UE/A), za kwartał, w którym została wystawiona taka zbiorcza faktura korygująca.

Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, przy dokonywaniu końcowej całorocznej korekty cen (i - odpowiednio śródrocznej korekty cen), nie ma obowiązku ujmowania takiej korekty w rozliczeniach podatku VAT za poszczególne miesiące, w których następowały transakcje sprzedaży/dostawy produktów, a tym samym nie ma obowiązku:

wykazywać kwoty zmniejszenia/zwiększenia wartości sprzedaży/podatku VAT należnego w deklaracjach VAT-7 za poszczególne miesiące kalendarzowe, na przestrzeni których następowały poszczególne transakcje sprzedaży/dostawy produktów;uwzględniać kwoty zmniejszenia/zwiększenia wartości sprzedaży/podatku VAT należnego w informacjach podsumowujących składanych za poszczególne kwartały kalendarzowe, na przestrzeni których następowały poszczególne transakcje sprzedaży/dostawy produktów.

Wnioskodawca, powołując uregulowania zawarte w art. 29 ust. 4 i ust. 4a i 4b ustawy o podatku od towarów i usług, stwierdza, iż obowiązujące przepisy odnoszą się szczegółowo do przypadku, w którym następuje zmniejszenie podstawy opodatkowania w wyniku odpowiedniego obniżenia pierwotnie ustalonej ceny sprzedaży dokonanego ex post - tj. już po dokonaniu tej sprzedaży i wystawieniu faktury VAT dokumentującej taką sprzedaż (np. w wyniku udzielenia następczego rabatu) - i udokumentowanego odpowiednią fakturą korygującą, nie zawierają natomiast analogicznych regulacji szczegółowych, które odnosiłyby się do przypadku, gdzie następuje zwiększenie podstawy opodatkowania w rezultacie odpowiedniego zwiększenia (również ex post) pierwotnie ustalonej ceny sprzedaży. Tym samym, jak wskazuje Wnioskodawca, nie jest wprost uregulowana kwestia, za który okres powinna zostać ujęta przez sprzedawcę tzw. faktura korygująca w górę lub in plus. W ocenie Wnioskodawcy, kwestia prawidłowego momentu ujęcia korekty cen sprzedaży (która skutkuje zmianą podstawy opodatkowania) powinna zostać rozpatrzona odrębnie w stosunku do:

sytuacji, w której korekta cen sprzedaży prowadzi do obniżenia pierwotnie ustalonej podstawy opodatkowania podatkiem VAT (tzw. korekta w dół lub in minus);przypadków, gdzie korekta cen sprzedaży prowadzi do podwyższenia pierwotnie ustalonej podstawy opodatkowania (tzw. korekta w górę lub in plus).

Generalną zasadą przyjętą w obowiązujących przepisach (art. 29 ust. 4a ustawy o VAT) jest, że ujęcie przez sprzedawcę (w jego rozliczeniu podatku VAT) faktury korygującej zmniejszającej pierwotną cenę sprzedaży jest możliwe po otrzymaniu przez sprzedawcę potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę. Generalnie, taką fakturę korygującą sprzedawca powinien ująć w rozliczeniu podatku VAT za miesiąc, w którym otrzymał potwierdzenie odbioru tej faktury przez nabywcę (niezależnie od tego, czy jest to ten sam miesiąc, co miesiąc dokonania pierwotnej sprzedaży, czy jeden z kolejnych miesięcy). Przez ujęcie faktury korygującej w dół rozumie się przy tym uwzględnienie jej wartości w podstawie opodatkowania deklarowanej przez sprzedawcę za dany miesiąc (tj. zmniejszenie tej podstawy o wartość wynikającą z faktury korygującej) oraz w deklarowanej kwocie podatku należnego (tj. zmniejszenie kwoty podatku należnego o wartość wynikającą z faktury korygującej).

Wyjątkiem od powyższej zasady (art. 29 ust. 4b ustawy) jest m.in. przypadek, w którym faktura korygująca w dół jest wystawiana przez podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W takim przypadku, na podstawie wyraźnego sformułowania przepisów, nie stosuje się warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę. Zdaniem Spółki, powyższe sformułowanie przepisów oznacza, że w przypadku korekty w dół pierwotnie ustalonej ceny sprzedaży w transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, sprzedawca powinien dokonać ujęcia takiej faktury korygującej w swoim rozliczeniu podatku za miesiąc, w którym została dokonana transakcja sprzedaży, której dotyczy korekta - w przypadku, gdy przyczyny uzasadniające korektę pierwotnie ustalonej ceny sprzedaży oraz wystawienie faktury korygującej istniały już/były znane sprzedawcy już w momencie wystawienia pierwotnej faktury VAT dokumentującej sprzedaż; za miesiąc, w którym została wystawiona taka faktura korygująca - w przypadku, gdy przyczyny uzasadniające korektę pierwotnie ustalonej ceny sprzedaży oraz wystawienie faktury korygującej zaistniały/stały się znane sprzedawcy dopiero po wystawieniu pierwotnej faktury VAT dokumentującej sprzedaż.

Na poparcie ww. wskazano postanowienie Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 17 maja 2006 r. sygn. VI/443-61/06/JW.

A zatem w analizowanej sprawie dla rozstrzygnięcia, za jaki okres rozliczeniowy należy skorygować deklarację VAT-7, istotna będzie kwestia czy zdarzenia będące przyczyną skorygowania przedmiotowej faktury istniały już w momencie jej wystawienia, czy też zaistniały dopiero po wystawieniu faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. W przypadku, gdy zdarzenia powodujące konieczność wystawienia faktury korygującej istniały już w momencie wystawienia faktury pierwotnej, to podatnik winien skorygować deklarację za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (art. 20 ust. 1-3 ustawy o VAT), bowiem faktura pierwotna nie odzwierciedlała w sposób właściwy i zgodny z rzeczywistym charakterem danej czynności. Natomiast w sytuacji, gdy korekta obejmuje czynności, których dokonanie nastąpiło dopiero po wystawieniu faktury pierwotnej, to podatnik powinien wykazać skutki z nich wynikające w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym dla danej czynności powstanie obowiązek podatkowy (w analizowanej sytuacji z chwilą zaistnienia przyczyn-okoliczności mających odzwierciedlenie w wystawieniu faktury korygującej).

W przedstawionym stanie faktycznym, faktury korygujące są wystawiane w wyniku zdarzeń występujących po wystawieniu faktury pierwotnej. A zatem okoliczności te nie były znane w momencie wystawienia faktury pierwotnej.

Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w analizowanej sprawie prawidłowe będzie ujęcie przedmiotowej faktury korygującej w miesiącu jej wystawienia.

W świetle powyższego, w zakresie, w jakim końcowa całoroczna korekta cen, jak i - odpowiednio - śródroczna korekta cen odnosi się do transakcji sprzedaży krajowej towarów i zmniejsza ceny produktów zastosowane pierwotnie w tych transakcjach, zastosowanie powinna mieć generalna zasada wyrażona w art. 29 ust. 4a ustawy.

Tym samym, kwota zmniejszenia wynikająca ze zbiorczej faktury korygującej powinna zostać w całości odliczona od kwoty podstawy opodatkowania wykazanej w poz. 28 deklaracji VAT-7 składanej za miesiąc, w którym Wnioskodawca otrzymał potwierdzenie odbioru przez zagranicznego odbiorcę takiej zbiorczej faktury korygującej. Jednocześnie kwota zmniejszenia podatku VAT należnego, wynikająca ze zbiorczej faktury korygującej, powinna zostać w całości odliczona od łącznej kwoty podatku VAT należnego, wykazanej w poz. 29 deklaracji VAT-7 składanej za miesiąc, w którym Wnioskodawca otrzymał potwierdzenie odbioru przez zagranicznego odbiorcę takiej zbiorczej faktury korygującej.

Natomiast w zakresie, w jakim końcowa całoroczna korekta cen, jak i - odpowiednio - śródroczna korekta cen odnosi się do transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i zmniejsza ceny produktów zastosowane pierwotnie w tych transakcjach - zdaniem Wnioskodawcy - zarówno końcowa całoroczna korekta cen, jak i odpowiednio śródroczna korekta cen wynikają z przyczyn, które obiektywnie nie istniały i nie były znane Wnioskodawcy w momencie wystawienia przez niego każdorazowej pierwotnej faktury VAT, dokumentującej daną transakcję sprzedaży/dostawy produktów. W szczególności, obowiązujące na moment wystawienia każdorazowej pierwotnej faktury VAT, dokumentującej daną transakcję sprzedaży/dostawy produktów, ustalenia umowne nie dają podstaw do twierdzenia, że końcowa całoroczna korekta cen (i odpowiednio śródroczna korekta cen) mają charakter zdarzenia, którego wystąpienie jest pewne. Jak podnosi Wnioskodawca, na podstawie postanowień zawartych w umowie oraz w aneksie, dokonanie zarówno końcowej całorocznej korekty cen, jak i śródrocznej korekty cen jest uzależnione od wystąpienia określonej przesłanki - polegającej na faktycznym osiągnięciu przez Wnioskodawcę i kontrahenta, w związku ze sprzedażą produktów, poziomu rentowności innego niż pierwotnie zamierzony, odpowiadający warunkom rynkowym oraz polityce cen transferowych obowiązującej w grupie kapitałowej, do której należy Wnioskodawca i kontrahent. Wnioskodawca wskazuje, iż w odniesieniu do tak sformułowanej przesłanki nie można zakładać, że wystąpi ona na pewno. W praktyce może okazać się bowiem, że poziom rentowności faktycznie osiągnięty przez dany podmiot w związku ze sprzedażą produktów będzie odpowiadać założonemu pierwotnie poziomowi rentowności. Ponadto, omawiana przesłanka dokonania końcowej całorocznej korekty cen (i odpowiednio śródrocznej korekty cen) jest z założenia oparta na porównaniu dwóch wartości: rentowności założonej z góry za dany okres rozliczeniowy oraz rentowności faktycznie osiągniętej w tym okresie rozliczeniowym - przy czym ten ostatni parametr wynika m.in. z wartości (cen) wynikających z pierwotnych faktur VAT dokumentujących poszczególne transakcje sprzedaży/dostawy produktów, dokonywane w całym danym okresie rozliczeniowym. Z powyższego wynika, że rentowność faktycznie osiągnięta w związku ze sprzedażą produktów może zostać ustalona dopiero po upływie okresu rozliczeniowego, w ciągu którego na bieżąco są wystawiane faktury pierwotne. W konsekwencji, również porównanie faktycznej rentowności z rentownością założoną uprzednio może nastąpić dopiero po upływie tego okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że przesłanka uzasadniająca dokonanie korekt pierwotnych faktur VAT z założenia może wystąpić i zostać ustalona dopiero po wystawieniu pierwotnych faktur VAT - natomiast nie może wystąpić przed wystawieniem tych faktur.

Wnioskodawca podkreśla, że w momencie wystawiania każdorazowej pierwotnej faktury VAT dokumentującej daną transakcję sprzedaży/dostawy produktów nie może mieć pewności co do tego, czy w ogóle wystąpi konieczność dokonania korekty wartości sprzedaży (ceny) wynikającej z pierwotnej faktury VAT (tj. czy zostanie spełniona odpowiednia przesłanka). Nawet jeżeli przyjąłby założenie, że konieczność dokonania korekty wartości może wystąpić, to na moment wystawienia faktury nie ma żadnej możliwości określenia, w jaki sposób zostanie zmieniona wartość sprzedaży (cena) wynikająca z pierwotnej faktury VAT (tj. czy zostanie ona obniżona, czy też podwyższona), ani określenia, jaka będzie kwota zmiany wartości sprzedaży. W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, nieuzasadnione byłoby traktowanie omawianych uregulowań umownych przewidujących ewentualną konieczność dokonania końcowej całorocznej korekty cen (i odpowiednio śródrocznej korekty cen) jako zdarzenia (okoliczności, czynności, itp.), które jednocześnie uzasadniałoby dokonanie korekty pierwotnych faktur VAT oraz istniałoby/byłoby znane Wnioskodawcy w momencie wystawienia przez nią każdorazowej pierwotnej faktury VAT dokumentującej daną transakcję sprzedaży/dostawy produktów.

Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, należy przyjąć, że przyczyna uzasadniająca dokonanie końcowej całorocznej korekty cen (i odpowiednio śródrocznej korekty cen) nie istnieje obiektywnie w momencie wystawienia przez Wnioskodawcę każdorazowej pierwotnej faktury VAT, dokumentującej daną transakcję sprzedaży/dostawy produktów na rzecz zagranicznego odbiorcy; przyczyna taka może natomiast zaistnieć i zostać stwierdzona dopiero po wystawieniu przez Spółkę takiej każdorazowej pierwotnej faktury VAT.

Na potwierdzenie własnego stanowiska w sprawie Wnioskodawca wskazuje interpretację indywidualną z dnia 22 lipca 2009 r. (sygn. ILPP2/443-556/09-4/MN), oraz decyzję w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11 lipca 2007 r. (sygn. 1401/PH-11/4407/14-19/07/MZ), jak również wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dn. 3 września 2008 r. (sygn. akt III SA/Wa 637/08) i z dnia 29 listopada 2007 r. (sygn. akt III SA/Wa 1516/07).

W odniesieniu do zasad przeliczania dostaw, w przypadku, gdy cena wyrażona jest w walucie obcej Wnioskodawca stoi na stanowisku, że kursem wymiany walut właściwym do przeliczenia na PLN kwot wykazanych w walutach obcych, wynikających każdorazowo ze zbiorczych faktur korygujących w ramach końcowej całorocznej korekty cen (i - odpowiednio - śródrocznej korekty cen) dla celów podatku VAT - jest średni kurs wymiany waluty ogłaszany przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia zbiorczej faktury korygującej dokumentującej końcową całoroczną korektę cen (i - odpowiednio - śródroczną korektę cen). Powołując brzmienie art. 31a ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawca stwierdza, że ich literalne brzmienie odnosi się wyłącznie do przeliczania na PLN kwot, które są wyrażone w walucie obcej na fakturach, jednakże w ocenie Wnioskodawcy, uzasadnione jest analogiczne stosowanie tych zasad również do kwot wyrażonych w walucie obcej na fakturach korygujących (w tym także zbiorczych fakturach korygujących), które odnoszą się do danych poszczególnych faktur pierwotnych. A zatem, przy takim założeniu, dopuszczalne wydaje się przeliczanie dla celów podatku VAT kwot wyrażonych w walucie obcej w zbiorczej fakturze korygującej (wystawionej przez Wnioskodawcę dla udokumentowania końcowej całorocznej korekty cen/śródrocznej korekty cen) na PLN przy zastosowaniu średniego kursu waluty ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia zbiorczej faktury korygującej. Do powyższego wniosku może prowadzić również posiłkowa argumentacja, zgodnie z którą zasadniczym deklarowanym celem i zamiarem wprowadzenia powyższych zasad dotyczących stosowania kursów wymiany walut dla celów podatku VAT (art. 31a ustawy) było ujednolicenie tych kursów stosowanych w odniesieniu do jednej i tej samej transakcji na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług. A zatem, kurs stosowany do przeliczenia wartości wyrażonych w zbiorczej fakturze korygującej powinien być jednakowy (ten sam) dla celów podatku dochodowego od osób prawnych i dla celów VAT. Na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych kursem właściwym w tym zakresie jest średni kurs waluty ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na dzień poprzedzający dzień wystawienia zbiorczej faktury korygującej. W konsekwencji - kierując się pierwotnym założeniem, że kursy te powinny być takie same dla celów podatku dochodowego i VAT - należałoby przyjąć, zdaniem Wnioskodawcy, że kursem właściwym również dla celów podatku VAT jest średni kurs waluty ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na dzień wystawienia zbiorczej faktury korygującej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;eksport towarów;import towarów;wewnatrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 cyt. ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Przepisy dotyczące wystawiania faktur i faktur korygujących uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.).

Przypadki, w których dopuszczalne jest wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej określają regulacje zawarte w § 13 i § 14 cyt. rozporządzenia.

Zgodnie z § 13 ust. 1 ww. rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Stosownie do § 14 ust. 1 rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Na podstawie art. 19 ust. 1 powołanej ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust.4 ustawy).

W myśl art. 20 ust. 1 ustawy, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 20a i 20b. Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy, w przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Podstawą opodatkowania, na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy, jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Na podstawie art. 29 ust. 4a ww. ustawy, w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Z kolei w myśl art. 29 ust. 4b pkt 1 ustawy, warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi nie stosuje się w przypadku eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju.

Faktury korygujące generalnie można podzielić na te, które powodują zmniejszenie obrotu i kwoty podatku należnego oraz te, które wywołują skutki odwrotne, tj. w wyniku ich wystawienia wartość obrotu i kwota podatku należnego ulegają podwyższeniu. W ramach powyższego rozróżnienia faktury korygujące można również podzielić ze względu na powód ich wystawienia.

Sposób rozliczenia wystawionych przez sprzedawcę faktur korygujących, w sytuacji gdy korekta powoduje podwyższenie podstawy opodatkowania oraz podatku należnego, uzależniony jest od przyczyn, które spowodowały konieczność wystawienia danej faktury. I tak, faktura korygująca podwyższająca obrót i podatek należny w stosunku do faktury pierwotnej może być wystawiona:

w celu naprawienia błędu, który spowodował zaniżenie kwoty podatku wykazanego w pierwotnej fakturze (np. niewłaściwa stawka podatku, błąd rachunkowy, zaniżenie wartości sprzedaży), lub z innych przyczyn określonych w § 14 rozporządzenia, np. podwyższenia ceny sprzedaży.

W pierwszym przypadku, który powoduje zaniżenie zobowiązania podatkowego za dany okres rozliczeniowy w wyniku wykazania zbyt małego obrotu i podatku należnego, sprzedawca poprawiając swój błąd poprzez wystawienie faktury korygującej, winien rozliczyć tą fakturę korygującą w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. W drugim przypadku, gdy faktura korygująca wystawiana jest zasadniczo z powodu okoliczności, które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży, winien wykazać ją za okres rozliczeniowy, w którym została wystawiona.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że na podstawie zawartej umowy wraz z aneksem Wnioskodawca będzie stosował mechanizm korekty cen, w zależności od odchylenia poziomu rentowności, uzyskanego w przyjętym okresie rozliczeniowym przez Wnioskodawcę i/lub kontrahenta zagranicznego, od założonego. Wskazano również, iż Wnioskodawca w chwili wystawiania faktur VAT dokumentujących dostawy towarów nie posiadał wiedzy o rzeczywistych odchyleniach poziomu rentowności od założonego, przy czym miał wiedzę, że istnieje możliwość podwyższenia lub obniżenia cen towarów.

Powyższa sytuacja dowodzi, iż zarówno Wnioskodawca, jak i kontrahent zagraniczny w momencie dostawy towarów przewidywali możliwość zwiększenia lub zmniejszenia ceny i konieczność dokonania w przyszłości ewentualnej korekty. W tym przypadku nie można zatem mówić, iż przyczyną korekty są okoliczności, które nie były znane w dniu dokonania sprzedaży. Powyższy warunek (zmiana ceny) został uzgodniony z kontrahentem, wyraził on bowiem na to zgodę w momencie zawierania umowy wraz z aneksem. Skoro Wnioskodawca zdawał sobie sprawę z możliwości zmiany ceny i konieczności - w związku z tym faktem - wystawienia faktury korygującej, podwyższenie ceny nie było okolicznością nową, niemożliwą do przewidzenia w chwili wystawienia faktur pierwotnych.

Analizując przedstawione zdarzenie przyszłe w świetle obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa stwierdzić należy, iż w sytuacji, gdy podwyższenie ceny nie było nową okolicznością, niemożliwą do przewidzenia w chwili wystawienia faktury pierwotnej, faktura korygująca zwiększająca obrót i kwotę podatku należnego winna zostać uwzględniona w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonanej dostawy, a więc w rozliczeniach za te okresy rozliczeniowe, w których wykazano dokonanie dostawy i ujęto faktury pierwotne, zarówno w przypadku, gdy zbiorcze faktury korygujące dotyczą sprzedaży dokonywanej na terytorium kraju, jak i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Odnosząc się natomiast do kwestii terminu, w którym należy rozliczyć faktury korygujące zmniejszające cenę, dotyczące sprzedaży dokonywanej na terytorium kraju, stwierdzić należy, iż obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje się pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Natomiast w przypadku braku potwierdzenia odbioru faktur korygujących in minus przez nabywcę, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego do czasu uzyskania takiego potwierdzenia.

W odniesieniu do rozliczania zbiorczych faktur korygujących zmniejszających cenę, dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nie będzie miał zastosowania przepis art. 29 ust. 4a ustawy o podatku od towarów i usług, wskazujący, iż obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru, lub usługi, dla którego wystawiono fakturę, co wynika z treści cyt. art. 29 ust. 4b ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem Wnioskodawca będzie zobowiązany rozliczyć wystawione zbiorcze faktury korygujące zwiększające cenę w rozliczeniu za okres, w którym je wystawi.

Konsekwencją powyższego będzie odpowiednie deklarowanie podstaw opodatkowania oraz kwot podatku należnego w deklaracjach VAT-7 oraz informacjach podsumowujących, tj.:

w sytuacji, w której korygowana będzie sprzedaż krajowa towarów, a zbiorcza faktura korygująca zwiększa wartość sprzedaży wykazanej w poszczególnych fakturach pierwotnych - w rozliczeniu za okresy rozliczeniowe (deklaracje VAT-7), w których powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do poszczególnych dostaw, będących przedmiotem korekty;w sytuacji, w której korygowana będzie wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, a zbiorcza faktura korygująca zwiększa wartość sprzedaży wykazanej w poszczególnych fakturach pierwotnych - w rozliczeniu za okresy rozliczeniowe (deklaracje VAT-7), w których powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do poszczególnych dostaw, będących przedmiotem korekty oraz odpowiednio w informacjach podsumowujących za kwartały, w których wykazano pierwotne dostawy;w sytuacji, w której korygowana będzie sprzedaż krajowa towarów, a zbiorcza faktura korygująca zmniejsza wartość sprzedaży wykazanej w poszczególnych fakturach pierwotnych - w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru otrzyma korektę faktury, pod warunkiem posiadania przez Wnioskodawcę potwierdzenia odbioru faktury korygującej, a jeżeli potwierdzenie to otrzyma po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, Wnioskodawca będzie uprawniony do uwzględnienia takiej korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyska;w sytuacji, w której korygowana będzie wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, a zbiorcza faktura korygująca zmniejsza wartość sprzedaży wykazanej w poszczególnych fakturach pierwotnych - w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym została wystawiona przez Wnioskodawcę odpowiednia zbiorcza faktura korygująca oraz, odpowiednio, w informacji podsumowującej za kwartał, w którym została dokonana taka korekta (tj. za kwartał, w którym została wystawiona odpowiednia zbiorcza faktura korygująca).

Odpowiadając na pytanie dotyczące zasad przeliczenia walut obcych na PLN, wskazać należy co następuje. Zgodnie z przepisem art. 31a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Na podstawie art. 31a ust. 2 ustawy, w przypadku gdy zgodnie z przepisami ustawy lub przepisami wykonawczymi do ustawy podatnik może wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego i wystawi ją w przewidzianym przepisami terminie, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej na tej fakturze, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.

Skoro, jak wcześniej wskazano, na Wnioskodawcy będzie spoczywał obowiązek rozliczenia podwyższonej kwoty obrotu i podatku należnego (w przypadku sprzedaży krajowej) w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów, kwota wykazana na zbiorczej fakturze korygującej w walucie obcej powinna zostać przeliczona według tego samego kursu, co kwota z faktury pierwotnej - według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy, poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Z kolei w przypadku, gdy zbiorcza faktura korygująca dokumentowała będzie zmniejszenie obrotu i podatku należnego (w przypadku sprzedaży krajowej) kwotę w walucie obcej należało będzie przeliczyć wg kursu średniego waluty obcej na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej.

Końcowo tut. organ podkreśla, iż przedmiotowa interpretacja dotyczy jedynie kwestii sposobu korygowania obrotu i kwot należnego podatku w związku z wystawianiem zbiorczych faktur korygujących, a także sposobu przeliczania walut obcych na PLN, natomiast nie rozstrzyga kwestii zasadności, celowości i prawidłowości dokonywania korekt cen, o których mowa we wniosku oraz prawidłowości prowadzonej polityki cen pod kątem art. 32 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż takie ustalenia mogą być przedmiotem ewentualnego postępowania podatkowego.

Ponadto wskazać należy, że jeżeli postanowienia umów naruszają przepisy podatkowe, to stosownie do treści art. 199a Ordynacji podatkowej organ podatkowy dokonując ustalenia treści czynności prawnej, uwzględnia zgodny zamiar stron i cel czynności, a nie tylko dosłowne brzmienie oświadczeń woli złożonych przez strony czynności, a jeżeli pod pozorem dokonania czynności prawnej dokonano innej czynności prawnej, skutki podatkowe wywodzi się z tej ukrytej czynności prawnej. Natomiast organ uprawniony do wydania interpretacji indywidualnej nie ma prawnej możliwości ingerencji w treść tych umów. Z art. 14h Ordynacji podatkowej wynika bowiem, iż powołany przepis nie ma zastosowania w postępowaniu w przedmiocie wydawania interpretacji indywidualnej.

Informuje się, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług, natomiast przedstawione zagadnienia na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostaną rozstrzygnięte odrębnymi interpretacjami.

Interpretacja dotyczy przedstawionego zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: cena, deklaracje, faktura korygująca, korekta
Data aktualizacji: 20/12/2011 05:30:49

Urząd Skarbowy Lwówek Śląski 59-600 ul. Budowlanych 1

Zasięg terytorialny miasta gminy Gryfów Śląski, Lubomierz, Lwówek Śląski, Mirsk, Wleń powiaty lwówecki województwo dolnośląskie Konta bankowe CIT 04101016740013972221000000 VAT 51101016740013972222000000 PIT 98101016740013972223000000 budżetowe...

Kiedy podatnik ma prawo odliczyć podatek z duplikatu faktury dokumentującej zaliczkę?

POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14 a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28.10.2005 r. (data wpływu 02.11.2005 r.) o udzielenie...

Czy wpłaty komitetu budowy wodociągu na rachunek gminy podlegają opodatkowaniu podatkiem o...

Na podstawie art. 216 par. 1 i art. 14 a par. 1 i 4 ustawy z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. Nr 8, poz.60 z 2005 r.), w związku z wnioskiem Urzędu Gminy .z dnia 13 lipca 2006 roku Naczelnik Urzędu...

Czy możliwe jest odliczenie podatku VAT, zawartego w fakturach dokumentujących zakup urząd...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dot. prawidłowego rozliczenia w podatku od towarów i usług czynności doradztwa rynkowego i...

W przedmiotowym piśmie Strona stwierdza, iż zajmuje się świadczeniem usług doradztwa rynkowego, marketingowego sklasyfikowanego pod numerem PKWiU 74.14A. Podatnik działa na rynku polskim, a swoje usługi sprzedaje podmiotom zagranicznym, obecnie z...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy podatek naliczony wynikający z faktur za zakupiony sprzęt, służący świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia, podlega odliczeniu?Urząd Skarbowy Wyszków 07-200 ul. Sowińskiego 82Dot. podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie paliwaCzy możliwe jest skorzystanie z ulgi remontowo - modernizacyjnej na podstawie faktury, jeżeli wpłaty wynikającej z faktury dokonano w roku następnym?Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur (zasada uczciwej konkurencji)
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.