Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Kiedy podatnik ma prawo odliczyć podatek VAT naliczony z duplikatów faktur?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta działając na podstawieart. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dot. prawa do odliczenia podatku VAT w związku z otrzymanym duplikatem faktury - stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.08.2005 r. do tut. organu wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej prawa do odliczenia podatku VAT w związku z otrzymanym duplikatem faktury. Zgodnie z treścią złożonego wniosku, w dniu 01.12.2001 r. została wystawiona na rzecz Spółki faktura dokumentująca sprzedaż usługi budowlanej, która nie została Spółce doręczona. Doręczenie duplikatu przedmiotowej faktury nastąpiło w dniu 30.07.2005 r. Z uwagi na powyższe Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy może otrzymany duplikat odliczyć w lipcu lub w sierpniu 2005 r.

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w art. 86 ust. 10 pkt 1 określa, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał faktury, albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2 - 4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Zgodnie z art. 86 ust. 1, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) ustawodawca w § 22 ust. 1 i 2 określa, że jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygująca zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej. Faktura i faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz "DUPLIKAT" oraz datę jej wystawienia.

Stosownie do przepisu art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18 może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

We wniosku Spółka informuje, że w miesiącu lipcu 2005 r. otrzymała duplikat faktury dot. Prac budowlanych wykonanych w 2001 r. Duplikat został wystawiony w związku z faktem, iż pierwotnie wystawiona faktura nie została doręczona Spółce. Kwota podatku naliczonego wynikająca z tej faktury nie została rozliczona w deklaracji VAT - 7.

Wobec faktu, że Spółka nie posiada pierwotnej faktury zakupu, a duplikat tej faktury otrzymała w miesiącu lipcu 2005 r. brak jest podstaw do zastosowania przepisu ww. art. 86 ust. 13 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie korygowania deklaracji VAT - 7 za okresy wcześniejsze wg dat wystawienia pierwotnych faktur, bowiem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstało w opisanej przez Spółkę sytuacji w miesiącu otrzymania "DUPLIKATU" faktury lub w miesiącu następnym.

W związku z otrzymaniem "DUPLIKATU" faktury w miesiącu lipcu 2005 r. zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka może rozliczyć podatek naliczony wynikający z przedmiotowego "DUPLIKATU" w deklaracji VAT - 7 za miesiąc lipiec 2005 r. lub sierpień 2005 r.

Powyższa interpretacja :

- Dotyczy stanu przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- Nie jest wiążąca dla podatnika , wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

- W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Słowa kluczowe: duplikat faktury, odliczenia
Data aktualizacji: 24/03/2011 11:28:07

Dotyczy - braku obowiązku umieszczania na wystawianych fakturach VAT, oznaczenia "zpchr

Z pisma wnioskodawcy wynika następujący stan faktyczny:Spółka Akcyjna od 1997 r. posiada status zakładu pracy chronionej. Od tego czasu umieszczała na wszystkich fakturach skrót zpchr . Obecnie - Zgodnie z przepisami wprowadzonymi 1 stycznia 2004...

W jaki sposób wystawić fakturę VAT w przypadku, gdy ceną sprzedaży jest umowna cena brutto?

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 28.05.2004 r. znak (...) (data wpływu do tut. Urzędu 02.06.2004 r.), z zakresu podatku od towarów i usług, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego zgodnie z art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja...

Możliwość odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wypłacane premie pieniężne

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa...

Czy Spółka powinna wystawić fakturę, jako usługę pośrednictwa finansowego zwolnioną od pod...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wniosek dotyczy metody rozliczania dodatkowych świadczeń związanych z wynajmem (możliwość...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy Wnioskodawca pobieraną opłatę za parkowanie pojazdów samochodowych powinien opodatkować podatkiem VAT i potwierdzić zaistniały fakt fakturą VAT?W jakim okresie Gmina może rozliczyć podatek naliczony (pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony) z faktur korygujących?Jakie są skutki podatkowe zawieranych przez Spółkę umów faktoringowych i kontraktów Forward?Pytanei dotyczy zastosowania stawki podatku od towarów i usług przy świadczeniu usług w zakresie prowadzenia serii treningów psychologicznychStawka podatku VAT dla robót budowlanych, polegających na rozbudowie systemu kanalizacji sanitarnej
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.