Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, w stanie faktycznym?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 października 2009 r. (data wpływu 15 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 15 października 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.



Spółka, jako zasadniczą działalność, prowadzi produkcję kształtek z laminatu winyloestrowego (króćców, kolan, redukcji, trójników, rur) według własnego katalogu lub specjalnych życzeń klienta, w wersji bosej lub okołnierzowanej. Po zamknięciu zlecenia lub jego części, kształtki te są dostarczane do klienta, który sam zajmuje się ich montażem lub zleca go Spółce.

Wersja okołnierzowana kształtek i rur umożliwia ich montaż w całość instalacji lub rurociągu u klienta za pomocą klasycznych połączeń śrubowych, co stanowi marginalny zakres zleceń.

Przeważająca część zleceń opiera się na kształtkach bosych, tj. takich, dla których konieczne jest docięcie do zaleceń projektanta lub klienta, z uwzględnieniem istniejących już instalacji i uwarunkowań, a następnie, w celu ich trwałego połączenia, wykonanie połączeń laminatowych na budowie i montaż na podporach. Połączenie laminatowe jest tu takim samym produktem jak kształtka, jednak z przyczyn technologicznych możliwe do prawidłowego wykonania całości zlecenia tylko na budowie, stąd też stanowi niezbędny i zasadniczy element montażu.

Odrębną pozycją jest wykonanie oblaminowania kształtki stalowej u klienta, co sprowadza się do wytworzenia powłoki z laminatu na kształtce klienta (traktowana jest ona w tym przypadku jak forma), co z przyczyn czysto technologicznych (brak możliwości demontażu kształtki i przewiezienie jej na warsztat Spółki), prowadzone jest tylko w siedzibie klienta.



Zgodnie z poleceniem zleceniodawcy, Spółka, po wykonaniu usługi, wystawia fakturę sprzedaży z opisem, który narzuca zleceniodawca, np.:

wykonanie i montaż rurociągów;wymiana króćca na rurociągu z zaworem regulacyjnym;wykonanie i montaż pokrywy zamknięcia hydraulicznego i okapu kominowego aparatów wyparnych;wykonanie prac montażowych na budowie kanałów spalin na elektrowni.

Pod opisem kryje się jednak usługa wyprodukowania kształtek na zlecenie klienta (co stanowi przeważającą część przychodów) oraz montaż kształtek na rurociągu, stanowiący marginalną część przychodu. W większości usługa dotyczy zlecenia otrzymanego w wyniku przetargu, albo konkursu ofert i jest wyceniana jedną kwotą. Spółka nie jest w stanie rozgraniczyć kwoty przychodu, dotyczącego montażu i produkcji.



Ponadto, Spółka wskazuje, iż w zamówieniach przyjętych od zleceniodawcy, widnieje następujący opis usługi, np.:

usługi wytwarzania części z tworzyw sztucznych;wykonanie powłok z tworzyw sztucznych;demontaż, dostawa i montaż trójników oraz kolan okołnierzowanych na bazie żywicy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.



Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, w opisanym powyżej stanie faktycznym.



Wskazując na przepis art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawca twierdzi, iż obowiązek podatkowy dotyczący stanu faktycznego powstaje z chwilą wykonania usługi lub wydania towaru.

Wnioskodawca zwraca uwagę na okoliczność, że - z punktu widzenia opisu na fakturze - usługa podlegałaby obowiązkowi podatkowemu w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi budowlanej (art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ww. ustawy).

Z uwagi na fakt, iż opis na fakturze, w ocenie Wnioskodawcy, nie wiąże się bezpośrednio z usługą budowlaną, lecz z usługą produkcji (stanowiącej przeważającą część zlecenia - szacunkowo ok. 80-85%), Spółka wystawia fakturę i rozlicza ją w deklaracji VAT-7 w miesiącu wykonania usługi. Wnioskodawca stosuje ogólny przepis, dotyczący obowiązku podatkowego - art. 19 ust. 1 ustawy.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.



Zgodnie z dyspozycją art. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi przez ten podmiot, o czym stanowi art. 19 ust. 4 powołanej ustawy.

Ustawodawca w art. 19 ust. 13 ww. ustawy w sposób szczególny uregulował powstanie obowiązku podatkowego dla określonych czynności, wśród których wymienił również usługi budowlane i budowlano-montażowe.

I tak, stosownie do treści art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż - jak zaznacza Wnioskodawca - czynności rzeczywiście realizowane przez Spółkę dotyczą wyprodukowania kształtek na zlecenie klienta (co stanowi przeważającą część przychodów) oraz montaż kształtek na rurociągu, stanowiący marginalną część przychodu. W większości usługa dotyczy zlecenia otrzymanego w wyniku przetargu, albo konkursu ofert i jest wyceniana jedną kwotą. Spółka nie jest w stanie rozgraniczyć kwoty przychodu, dotyczącego montażu i produkcji.

Wnioskodawca prezentuje pogląd, zgodnie z którym opis wykonanej czynności na fakturze nie wiąże się bezpośrednio z usługą budowlaną, lecz z usługą produkcji.

Na podstawie art. 5 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (.).

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (.).

Towarem - stosownie do postanowień przepisu art. 2 pkt 6 ustawy - są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (.).

Uwzględniając powyższe okoliczności faktyczne sprawy, jak również powołane przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, iż o każdorazowym zakwalifikowaniu czynności do danej kategorii usług lub dostaw towarów decyduje ogół okoliczności faktycznych, towarzyszących tej czynności. Jeżeli zatem czynności faktycznie wykonywane przez Spółkę rzeczywiście odnoszą się do wyprodukowania kształtek na zlecenie klienta (co stanowi przeważającą część przychodów) oraz montażu kształtek na rurociągu, stanowiącym marginalną część przychodu, co - jak zaznacza Wnioskodawca w treści wniosku, faktycznie ma miejsce - to tym samym nie stanowią one usług budowlanych, ani budowlano-montażowych w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W tej sytuacji bowiem mamy do czynienia z dostawą wyprodukowanych uprzednio towarów w rozumieniu ww. art. 7 ust. 1 w zw. z art. 2 pkt 6 ustawy, której (w marginalnym zakresie) towarzyszą czynności montażowe u kontrahenta. Konsekwencją powyższego będzie więc powstanie obowiązku podatkowego według zasad ogólnych, tj. w oparciu o normę uprzednio cytowanego przepisu art. 19 ust. 1, z jednoczesnym uwzględnieniem postanowień art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku, gdy czynność potwierdzona zostanie wystawioną fakturą VAT.



Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).



Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: dostawa towarów, faktura, powstanie obowiązku podatkowego, produkcja, świadczenie usług, usługi budowlane, usługi budowlano-montażowe
Data aktualizacji: 18/10/2013 06:00:01

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii, prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT z faktu...

Działając na podstawie art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w...

Otrzymana premia jest rabatem - dostawca powinien wystawić FV korygującą. Nie ma w podatku...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dotyczy uznania za niepodlegającą opodatkowaniu czynność dotyczącą refakturowania podatku...

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 08.02.2006r. Podatnik uzyskuje przychody z tytułu najmu lokalu użytkowego opodatkowując je w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik oprócz czynszu...

Czy mozna odliczyć podatek VAT z paragonu wydawanego przez Autostrada Wielkopolska S.A.?

Działając na podstawie art. 14 a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60.) w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika z dnia 23 lutego 2005 roku o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa...

Przesyłanie faktur drogą elektroniczną

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Urząd Skarbowy Starogard Gdański 83-200 ul. Lubichowska 4Pytanie dot. traktowania odsprzedaży (refakturowania) mediów w podatku dochodowym od osób prawnychCzy usługi szkolenia z zakresu pozycjonowania stron internetowych (PKWiU 80.42.20-00.00) są zwolnione z podatku VAT?Czy podatkownikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup paliwa do samochodu osobowego ?Czy Podatnik ma prawo do wystawiania faktur za zużycie wody w wynajmowanych lokalach ze stawką podatku w wysokości 7% ?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.