Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Korekta faktu za energie elektryczną

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 lutego 2010r. (data wpływu 25 lutego 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie rozliczenia korekty faktury VAT z tyt. dostawy energii elektrycznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie rozliczenia korekty faktury VAT z tyt. dostawy energii elektrycznej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jako podmiot posiadający koncesję na produkcję, obrót oraz dystrybucję energii elektrycznej w ramach zawartych umów zakupuje energię elektryczną, którą w części zużywa oraz częściowo odsprzedaje dalszym odbiorcom. Wnioskodawca jako podmiot nie będący nabywcą końcowym jest podatnikiem podatku akcyzowego zarówno od zużytej energii elektrycznej jak i odsprzedanej do kontrahentów będących nabywcami końcowymi. Sprzedaż energii elektrycznej dokumentowana jest przez spółkę fakturami VAT. Podstawą do wystawienia faktury VAT za sprzedaż energii elektrycznej są dane pomiarowe liczników zużycia energii elektrycznej lub w sporadycznych przypadkach ryczałtowe wielkości poboru energii elektrycznej. Pomimo dokładania należytej staranności w odczycie liczników nie można wykluczyć, że w przyszłości może wystąpić przypadek nieprawidłowego odczytu liczników, a w związku z tym może wystąpić konieczność wystawienia korekt faktur VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jakim okresie rozliczeniowym Spółka powinna ująć wystawione korekty faktur VAT w przypadku ich wystąpienia zarówno "in plus" jak i "in minus" z tytułu sprzedaży energii elektrycznej w podatku akcyzowym oraz w ewidencji za jaki miesiąc należy ująć ilości energii elektrycznej wykazane w skorygowanych fakturach VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, mając na uwadze fakt, że przepisy ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 3, poz. 11) nie zawierają przepisów szczegółowych, dotyczących zasad ujęcia do rozliczenia korekt faktur VAT Spółka stoi na stanowisku, że w związku z brakiem regulacji prawnych, skutki podatkowe korekt faktur VAT należy określać na podstawie przepisów ogólnych, tj. art. 11 pkt 2 oraz art. 24 ustawy o podatku akcyzowym. W przypadku energii elektrycznej obowiązek podatkowy powstaje między innymi z dniem wydania energii nabywcy końcowemu, w przypadku sprzedaży na terytorium kraju. Natomiast, zgodnie z art. 24, pkt 2 w przypadku energii elektrycznej sprzedawanej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, podatnik jest obowiązany składać deklaracje, obliczać i wpłacać akcyzę, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin płatności określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej albo, jeżeli termin ten nie został określony w umowie - upłynął termin wynikający z faktury, a jeżeli termin płatności nie został określony w umowie ani na fakturze - po miesiącu, w którym wystawiono fakturę. W związku z powyższym w przypadku wystawienia przez Spółkę faktury VAT korygującej "in plus", korektę tę należy wykazać w rozliczeniu w którym przypada jej termin płatności zgodnie z art. 24 pkt 2 ww. ustawy, gdyż dopiero po wystawieniu faktury korygującej jest możliwe określenie ilości dostarczanej energii elektrycznej jak również wartości należnego podatku akcyzowego. Przy czym należy podkreślić, iż co prawda obowiązek podatkowy powstanie w momencie dostarczenia energii, jednakże dopiero w fakturze korygującej "in plus" będzie zamieszczona data sprzedaży wcześniej nie rozliczonej energii oraz termin płatności dla ww. korekty tj. termin dokonania dopłaty, która umożliwi zaewidencjonowanie tej sprzedaży zgodnie z § 2 ust 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009r. w sprawie ewidencji energii elektrycznej (Dz. U. Nr 32, poz. 243). W związku z tym ilość energii elektrycznej wynikająca z faktury korygującej powinna być zaewidencjonowana w rejestrze miesiąca zgodnym z datą sprzedaży wykazaną na fakturze.

Natomiast w przypadku wystawienie przez Spółkę faktury VAT korygującej "in minus" należy w szczególności zwrócić uwagę na moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy energii, który powstaje z dniem wydania energii nabywcy końcowemu. Jak również regulacje dotyczące ewidencji, zawarte w art. 91 ustawy o podatku akcyzowym oraz przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009r. w sprawie ewidencji energii elektrycznej, w której należy wykazać, m. in., ilości energii elektrycznej dostarczonej nabywcom końcowym wynikające z faktur, ujmowane w ewidencji zgodnie z datą sprzedaży wykazaną w fakturze. Na gruncie ustawy o podatku akcyzowym faktura korygująca "in minus" oznacza, że zafakturowana została nabywcy końcowemu większa ilość energii elektrycznej niż faktycznie dostarczona. W związku z tym Spółka stoi na stanowisku, iż w przypadku wystawienia faktury VAT korygującej "in minus" powinno dokonać się korekty deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym Spółka uwzględniła fakturę pierwotną oraz w rejestrze, w którym została zaewidencjonowana ilość sprzedaży energii elektrycznej, w przeciwnym bowiem przypadku deklaracja za ten okres odzwierciedlałaby ilość sprzedanej energii elektrycznej która faktycznie nie została dostarczona odbiorcy końcowemu, a tym samym od takiej sprzedaży nie mógłby powstać obowiązek podatkowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Nadmienia się, iż zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: deklaracje, energia elektryczna, ewidencja, faktura, korekta
Data aktualizacji: 09/01/2013 21:00:01

Opodatkowanie podstawową stawką podatku VAT usługi factoringu

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Faktura VAT wystawiona dla kontrahenta zagranicznego za najem wagonów kolejowych, wystawia...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dostawa towarów dla której podatnikiem jest nabywca oraz miejsce świadczenia usług transpo...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W jakim okresie podatnik może obniżyć podatek należny o podatek naliczony wykazany na fakt...

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta, działając na podstawie art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 stycznia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60)po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 14.01.2005 r. (data wpływu 27.01.2005...

Możliwość odliczenia kwoty podatku wynikającego z faktur dokumentujących zakupy dokonane w...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Urząd Skarbowy Drezdenko 66-530 ul. Pierwszej Brygady 21Dotyczy terminu obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z duplikatów faktur za usługi telekomunikacyjnePytanie dotyczy wysokości stawki podatku od towarów i usług dla usług reklamowych świadczonych przez internetCzy zakup domen powinien być traktowany jako zakup towarów i materiałów i wpisany do kolumny 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów ?Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z organizacją konferencji na rzecz kontrahentów
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.