Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Miejsce świadczenia usług magazynowania oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie tych usług

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 02.06.2010r. (data wpływu 09.06.2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług magazynowania oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie tych usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.06.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług magazynowania oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie tych usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Spółka S. (dalej: Spółka, S.) jest podmiotem posiadającym siedzibę w Szwajcarii oraz nieposiadającym siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Spółka jest od października 2008 roku zarejestrowanym w Polsce czynnym podatnikiem VAT. Spółka dokonuje na terytoriom kraju handlu towarami, głównie środkami czystości w ramach dostaw wewnątrzwspólnotowych, dostaw krajowych, oraz eksportu towarów. Spółka dokonywała w przeszłości (stan faktyczny) oraz będzie nadal dokonywać (stan przyszły) zakupu od polskiego podatnika VAT, spółki X posiadającej siedzibę w Polsce, usług magazynowania‚ mających charakter kompleksowy i obejmujących w szczególności następujące elementy:przyjęcie towarów S. do magazynu, włączając rozładowanie;przechowywanie towarów należących do S.;otrzymywanie zamówień;przygotowywanie towarów S. do wysyłki, włączając załadunek;przygotowywanie dokumentów przewozowych;zarządzanie towarami poprzez profesjonalny system informatyczny;przygotowywanie raportów bieżących dla Klienta;konfekcjonowanie towarów wg przesłanych zleceń S. (formowanie palet zawierających wiele asortymentów);świadczenie dodatkowych usług magazynowych;inwentaryzację magazynowanych towarów;kontrolę jakościową towarów;zarządzanie towarami uszkodzonymi zgodnie z polityka S.;przechowywanie towarów w odpowiednich warunkach, wymaganych przez S.;stałą kontrolę i monitoring magazynów;inne czynności.Wyżej wymienione czynności, w tym w szczególności magazynowanie towarów S., wykonywane są na terenie magazynów położonych na terytorium RP. Spółka, za świadczone na jej rzecz usługi, otrzymuje od kontrahenta X faktury VAT z polskim podatkiem VAT w wysokości 22%.

Nabywane przez Spółkę usługi, zgodnie z powyższym opisem, nie mają charakteru jednorodnej usługi magazynowania lecz składają się z wielu innych dodatkowych czynności. Jednakże głównym sensem ekonomicznym nabywania tychże usług przez Spółkę jest składowanie jej towarów oraz przygotowywanie ich do wysyłek. Spółka, mając jednak na uwadze szeroki zakres świadczonych dla niej usług oraz zmianę przepisów ustawy o podatku od towarów i usług co do miejsca świadczenia usług od dnia 1 stycznia 2010 roku, ma wątpliwości co do miejsca opodatkowania nabywanych usług a co za tym idzie, co do prawa do odliczenia podatku naliczonego z otrzymywanych za powyższe usługi faktur VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:Czy miejscem świadczenia opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym usług jest miejsce położenia nieruchomości w związku z czym miejsce świadczenia tychże usług definiowane jest zgodnie z art. 28e ustawy VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2010.Czy Spółka posiada prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT za nabywane usługi opisane w niniejszym wniosku w rozliczeniu za okres, w którym Spółka otrzymała fakturę VAT lub w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych.Zdaniem Wnioskodawcy,

Odnośnie pytania 1 Spółka stoi na stanowisku, że nabywane przez nią kompleksowe usługi magazynowania mają charakter usług związanych z i nieruchomością i tym samym spełniają dyspozycję art. 28e ustawy VAT. Mając na uwadze fakt, że usługi realizowane przez kontrahenta X związane są z magazynami położonymi w Polsce, miejscem opodatkowania tych usług jest terytorium RP. Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2010 roku, miejscem świadczenia usług świadczonych na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e. Art. 28e ustawy VAT wskazuje natomiast, iż miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usług architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości. Ustawodawca krajowy nie ograniczył zakresu usług związanych z nieruchomościami do konkretnych usług czy grup usług, które byłyby grupą zamkniętą dla potrzeb tego przepisu. Mając zaś na uwadze ekonomiczny aspekt kupowanych przez S. usług oraz fakt faktycznej ich realizacji na terenie magazynów położonych w Polsce, należy uznać że są to usługi które w zasadniczym swoim charakterze związane są z nieruchomościami położonymi w Polsce. W związku z tym podlegają one opodatkowaniu na terytorium RP zgodnie z art. 28e ustawy VAT.

Na poparcie swojego stanowiska Spółka pragnie nadmienić, że kontrahent X świadczący na rzecz S. wspomniane usługi również miał wątpliwości co do miejsca ich opodatkowania i wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego. Kontrahent otrzymał wydaną w dniu 20 kwietnia 2010 roku indywidualną interpretację o sygnaturze: ILPP2/443-267/10-2/EWW, w której Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w imieniu Ministra Finansów potwierdził, iż kompleksowe usługi magazynowania mają charakter usług związanych z nieruchomościami i tym samym spełniają dyspozycje art. 28e ustawy. W związku z powyższym, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce położenia nieruchomości. Wobec czego, dla określenia miejsca świadczenia usług będących przedmiotem pytania, zastosowania nie znajdzie obowiązujący od dnia 1 stycznia 2010 r. przepis art. 28b ustawy.

Podobne stanowisko zaprezentowane zostało także w indywidualnej interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o sygnaturze IPPP3/443-78/10-4/KC.

Odnośnie pytania nr 2 Spółka stoi na stanowisku, iż skoro zakupywane usługi opisane w niniejszym wniosku podlegają opodatkowaniu na terytorium kraju to Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących nabycie tych usług. Prawo to przysługuje Spółce w rozliczeniu za okres, w którym Spółka otrzymała fakturę VAT dokumentującą nabycie takich usług lub w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 prawo do odliczenia przysługuje podatnikowi w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Zgodnie zaś z art. 86 ust. 11 jeżeli podatnik nie dokona obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w terminie określonym w art. 86 ust. 10 może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego, zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ad. 1

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (.).

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie charakteru danej czynności a co za tym idzie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce czy też nie.

Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n. Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jako podmiot zagraniczny z siedzibą w Szwajcarii nabywał i nadal będzie nabywał usługi magazynowania, które mają charakter kompleksowy. Obejmują następujące elementy:przyjęcie towarów S. do magazynu, włączając rozładowanie;przechowywanie towarów należących do S.;otrzymywanie zamówień;przygotowywanie towarów S. do wysyłki, włączając załadunek;przygotowywanie dokumentów przewozowych;zarządzanie towarami poprzez profesjonalny system informatyczny;przygotowywanie raportów bieżących dla Klienta;konfekcjonowanie towarów wg przesłanych zleceń S. (formowanie palet zawierających wiele asortymentów);świadczenie dodatkowych usług magazynowych;inwentaryzację magazynowanych towarów;kontrolę jakościową towarów;zarządzanie towarami uszkodzonymi zgodnie z polityka S.;przechowywanie towarów w odpowiednich warunkach, wymaganych przez S.;stałą kontrolę i monitoring magazynów;inne czynności.W ustawie o podatku VAT nie znajduje się legalna definicja usług magazynowych. Oczywistym faktem jest, że aby skutecznie realizować tego typu zadania, należy posiadać przede wszystkim warunki techniczne magazynów jako budynków i ich przystosowanie do pełnionej funkcji jak i specjalistyczne wyposażenie tychże magazynów. Niewątpliwie usługa polegająca na magazynowaniu towaru dla kontrahenta związana jest m. in. z wykorzystaniem powierzchni magazynu (budynku bądź innej nieruchomości) w celu przechowania jego towarów. Zatem, ustalając miejsce świadczenia usługi magazynowej, która mimo swej złożoności i kompleksowości świadczenia sprowadza się do wykorzystania z powierzchni magazynu celem przechowania towarów kontrahenta przez określony czas, należy zastosować art. 28e ustawy, który stanowi wyjątek od zasady ogólnej miejsca świadczenia usług. Wnioskodawca podaje, że mimo wielu dodatkowych czynności związanych z usługą magazynową, głównym sensem ekonomicznym jest dla niego nabywanie składowania swoich towarów i ich przygotowywanie do wysyłki.

Konkludując, nabywana usługa magazynowa przez Spółkę od podatnika podatku VAT z siedzibą w Polsce, ma charakter usługi związanej z nieruchomością i dla określenia miejsce świadczenia takiej usługi zastosowanie znajdzie art. 28e ustawy.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Wnioskodawcy w tej kwestii uznać należy za prawidłowe

Ad. 2

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:z tytułu nabycia towarów i usług, potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego, od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.Z powyższych regulacji wynika, iż podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczania podatku naliczonego, jest związek tego podatku z wykonywaniem czynności opodatkowanych przez podatnika tego podatku. Aby zatem podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionych faktur VAT, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane w sposób bezsporny z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych (czynności zwolnione od podatku VAT, czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca posiadający siedzibę w Szwajcarii oraz nieposiadający siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce, od października 2008 roku jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Dokonuje na terytoriom kraju handlu towarami, głównie środkami czystości w ramach dostaw wewnątrzwspólnotowych, dostaw krajowych, oraz eksportu towarów. Mając na uwadze przywołany powyższej art. 5 w związku z art. 86 ust. 1 ustawy, należy stwierdzić, że Spółka dokonując czynności, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju, spełnia główną przesłankę dającą jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Terminy, w których powstaje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego ustawodawca określił w art. 86 ust. 10 - 13 ustawy.

W myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Zgodnie natomiast z art. 86 ust. 11 ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Zatem Wnioskodawca otrzymując fakturę za wykonaną usługę magazynową ma prawo do odliczenia zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1, czyli w rozliczeniu za okres, w którym fakturę otrzyma. Jeżeli nie dokona takiego obniżenia w terminie wskazanym powyżej, Wnioskodawca może takiego obniżenia podatku należnego dokonać w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych

Dodatkowo, tut. Organ zauważa, że prawo do obniżenia podatku należnego jest wyraźnie uzależnione od wykonywania czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz związku tych czynności z nabywanymi usługami magazynowymi. Sam fakt opodatkowania przedmiotowych usług podatkiem VAT nie daje Wnioskodawcy prawa do odliczenia, realizowanego w ramach rozliczeń w Polsce. Również istotne jest to aby usługodawca rzeczywiście wykonał usługi na rzecz usługobiorcy i wystawił fakturę potwierdzającą tą czynność. Pod pojęciem wykonania usługi należy rozumieć dokonanie tych działań lub zaniechań przez usługodawcę (bezpośredniego lub pośredniego) na rzecz usługobiorcy, które zgodnie z zawartą umową stanowią wykonanie zobowiązań przez usługodawcę, czyli usługa jest wykonana, gdy usługodawca zrealizował wszystkie czynności składające się na określony rodzaj usługi.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Wnioskodawcy w tej kwestii uznać należy za prawidłowe

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: miejsce świadczenia usług, prawo do odliczenia, usługi magazynowania i przechowywania towarów
Data aktualizacji: 31/01/2013 09:00:01

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dokumentujących realizac...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy do faktury otrzymanej od kontrahenta unijnego wystawia się fakturę wewnątrzwspólnotową...

Na podstawie art. 216 i art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku z dnia 01.06.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w...

Termin rozliczenia faktury korygującej zwiększającej obrót

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Wnioskodawca powinien skorygować błędnie wystawioną fakturę VAT z dnia 31.07.2007 r. z...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Stosowanie proporcji zgodnie z art. 90 ustawy o VAT do odliczenia podatku naliczonego wyni...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy pozycje wolne od zapłaty (free of charge) powinny być umieszczane w fakturach wewnętrznych?Pytanie dotyczy kwestii skorygowania deklaracji dla podatku od towarów i usług po otrzymaniu faktur korygującychBiuro rachunkowe z Nowego Sącza: dlaczego nie warto prowadzić samemu rachunkowościOpodatkowanie odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych z dzienną kapitalizacją odsetekUrząd Skarbowy Głubczyce 48-100 ul. Fabryczna 2
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.