Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług projektowych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Biura Studiów i Projektów X G S.A., przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2007 r. (data wpływu: 18 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego od świadczonych usług projektowych - jest:nieprawidłowe - w części dotyczącej pytania nr 1, 3, i 4, prawidłowe - w części dotyczącej pytania nr 2.UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego od świadczonych usług projektowych.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Biuro wykonuje prace projektowe.

Przykładowe opisy mogących wystąpić zdarzeń:

    1) Termin umowny wykonania usługi - 30 października 2007 r.       a) wykonany projekt zostaje wysłany pocztą do kupującego - 30 października 2007 r.,        b) zgodnie z zawartą umową, kupujący ma 14 dni na sprawdzenie wykonanej przez sprzedającego usługi,        c) po 14 dniach sprzedawca wysyła protokół zdawczo-odbiorczy (data na protokole przekazania prac - 14 listopada 2007 r.). Jednocześnie sprzedawca wystawia i wysyła fakturę VAT z datą 14 listopada 2007 r.,        d) kontrahent płaci wykonawcy za wykonaną usługę, jednak nie podpisuje i nie przekazuje wykonawcy protokołu zdawczo-odbiorczego.

    2) Termin umowny wykonania usługi - 30 października 2007 r.       a) wykonanie usługi, zgodnie z terminem zawartym w umowie - 30 października 2007 r.,        b) kontrahent odbiera wykonaną usługę, jednak nie podpisuje protokołu zdawczo-odbiorczego, mimo zawartego w umowie zapisu, iż warunkiem wystawienia faktury VAT jest podpisany protokół zdawczo-odbiorczy,        c) faktura VAT wystawiona jest z datą 7 listopada 2007 r.,        d) kontrahent płaci wykonawcy za wykonaną usługę, jednak nie podpisuje i nie przekazuje wykonawcy protokołu zdawczo-odbiorczego.

    3) Termin umowny wykonania usługi - 30 października 2007 r.       a) wykonany projekt zostaje wysłany pocztą do kupującego (spedycja) - 30 października 2007 r.,        b) zgodnie z zawartą umową, kupujący ma 14 dni na sprawdzenie wykonanej przez sprzedającego usługi,        c) kupujący odsyła podpisany protokół zdawczo-odbiorczy z datą odbioru prac - 10 listopada 2007 r.,        d) do 7 dni od dnia 10 listopada 2007 r. sprzedający wystawia fakturę VAT,

    4) Data zakończenia realizacji usługi w umowie 10 października 2007 r.,        a) data przekazania zrealizowanej usługi (spedycja, indywidualne doręczenie) - 20 listopada 2007 r. (potwierdzenie przyjęcia usługi),        b) data wystawienia faktury VAT - 27 listopada 2007 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.Czy sprzedawca prawidłowo określi datę wykonania usługi - 14 listopada 2007 r., czyli z końcem okresu, jaki ma do dyspozycji kupujący na sprawdzenie wykonanej usługi oraz czy prawidłowo wystawi fakturę VAT. Czy brak dokumentu stwierdzającego odbiór prac (protokołu zdawczo-odbiorczego), mimo, że zawarta umowa warunkuje odbiór prac i wystawienie faktury VAT podpisaniem protokołu wpływa na datę powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług u sprzedawcy oraz na fakt wystawienia faktury VAT.Czy brak dokumentu stwierdzającego odbiór prac (protokołu zdawczo-odbiorczego), mimo, że zawarta umowa warunkuje odbiór prac i wystawienia faktury VAT podpisaniem protokołu, wpływa na datę powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług u sprzedawcy oraz na fakt wystawienia faktury VAT.Czy sprzedający postąpi prawidłowo przyjmując za datę sprzedaży usługi - 10 listopada 2007 r., czyli dzień przyjęcia usługi przez kupującego. Czy sprzedający prawidłowo określi powstanie obowiązku podatkowego wystawiając fakturę VAT do 7 dni od daty podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego przez kupującego.Czy sprzedający postąpi prawidłowo przyjmując za datę sprzedaży usługi - 20 listopada 2007 r. czyli dzień oddania usługi kupującemu. Czy sprzedający prawidłowo określi powstanie obowiązku podatkowego wystawiając fakturę VAT do 7 dni od daty oddania usługi kupującemu.Zdanie Wnioskodawcy:

Ad. 1

Spółka uważa, że sprzedawca prawidłowo określi datę 14 listopada 2007 r. jako datę wykonania usługi oraz prawidłowo wystawi fakturę VAT, gdyż zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Przy czym, jeżeli wykonanie usługi winno być udokumentowane fakturą VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu od wykonania usługi. Spółka ponadto uważa, że brak podpisanego protokołu zdawczo-odbiorczego, nie wpłynie na datę powstania obowiązku podatkowego i możliwość wystawienia faktury VAT.

Ad. 2

Podatnik uważa, iż w przypadku wystawienia faktury VAT w dniu wykonania usługi, obowiązek podatkowy powstaje w dniu 30 października 2007 r. W przypadku wystawienia faktury do 7 dni od wykonania usługi, obowiązek podatkowy powstaje w dniu jej wystawienia, czyli w miesiącu listopadzie 2007 r. Brak protokołu zdawczo-odbiorczego, zdaniem Spółki nie wpływa na datę powstania obowiązku podatkowego i możliwość wystawienia faktury VAT (mimo zapisów w umowie warunkujących wystawienie faktury VAT na podstawie podpisanego protokołu zdawczo-odbiorczego).

Ad.3

Sprzedający postąpi prawidłowo przyjmując za datę wykonania usługi datę odbioru usługi przez kupującego i wystawiając fakturę VAT w terminie do 17 listopada 2007 r. Tym samym obowiązek podatkowy w podatku VAT powstanie w dacie wystawienia faktury VAT.

Ad. 4

Sprzedający postąpi prawidłowo przyjmując za datę wykonania usługi datę przekazania usługi kupującemu, czyli datę 20 listopada 2007 r. i w terminie do 7 dni od daty przekazania prac kupującemu (czyli do 27 listopada 2007 r.) wystawi fakturę VAT. Tym samym obowiązek podatkowy w podatku VAT powstanie w dacie wystawienia faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za nieprawidłowe w zakresie pytań nr 1, 3 i 4, a w części dotyczącej pytania nr 2 - za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust.1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl art. 19 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Natomiast, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, to zgodnie z art. 19 ust. 4 cyt. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Dla świadczenia usług projektowych, przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy, nie przewidują szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego.

Ponadto, zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.), fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15.

W świetle powołanych wyżej regulacji, odpowiedź na zadane pytania przedstawia się następująco:

Ad. 1

W sytuacji, gdy datą wykonania usługi projektowej jest dzień 30 października 2007 r., a faktura VAT została wystawiona 14 listopada 2007 r. - obowiązek podatkowy powstaje nie później niż w 7 dniu od wykonania usługi, czyli w dniu 7 listopada 2007 r.

Ad. 2

W przypadku wykonania usługi projektowej w dniu 30 października 2007 r., a wystawieniem faktury VAT w dniu 7 listopada 2007 r. - obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje w dniu 7 listopada 2007 r.

Ad. 3

W sytuacji wykonania usługi projektowej w dniu 30 października 2007 r., a wystawieniem faktury VAT w okresie do 7 dni od dnia przyjęcia usługi przez kupującego, które przypadało na dzień 10 listopada 2007 r. - obowiązek podatkowy powstaje w dniu 7 listopada 2007 r.

Ad. 4

W przypadku wykonania usługi projektowej w dniu 10 października 2007 r. a wystawieniem faktury w dniu VAT w dniu 27 listopada 2007 r. - obowiązek podatkowy powstaje w dniu 17 października 2007 r.

Należy zaznaczyć, że w przypadku świadczenia usług projektowych, brak protokołu zdawczo-odbiorczego nie wpływa na datę powstania obowiązku podatkowego. Również wystawienie faktury VAT w terminie późniejszym, pozostaje bez wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego, który w przedmiotowym przypadku powstaje w dniu, w którym najpóźniej Podatnik był zobowiązany do wystawienia faktury VAT dokumentującej wykonaną usługą, czyli 7 dnia od dnia wykonania usługi.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: faktura VAT, moment powstania obowiązku podatkowego, obowiązek podatkowy, protokół zdawczo-odbiorczy, usługi projektowe
Data aktualizacji: 10/01/2013 15:00:01

Dotyczy uznania otrzymanej faktury jako koszt uzyskania przychodu

Jak stanowi art. 14a 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika...

VAT - w zakresie wystawiania faktur VAT za świadczone usługi na rzecz producenta filmu

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

CRM a obniżenie kosztów w przedsiębiorstwie

System CRM czyli Customer Relationship Management - opis systemu i pomysły na obniżenie kosztów działalności firmy bez obniżania jakości usług przedsiębiorstwa. Czy jest możliwe obniżenie kosztów działalności firmy przy jednoczesnym poprawieniu...

Czy na podstawie ww. dokumentów mogę dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o podatek n...

Na podstawie art. 14a 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.)...

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego na podstawie jednej zbiorczej wewnętrznej faktu...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Zakres opodatkowania kosztów przesyłki ponoszonych w związku ze sprzedażą książek przez InternetCzy firma dokonała prawidłowo wyceny towarów do magazynu, a co za tym idzie czy prawidłowo ustaliła koszt własny sprzedanych towarów?Wysyłanie faktur drogą elektronicznąObowiązek wystawiania faktur VAT przez dealerów, naprawiających samochody uszkodzone w trakcie transportuCzy stan prawny spółki z o.o. na podstawie, którego będzie wykonywać usługi szkoleniowejest wystarczający do wystawiania faktur VAT-zwolniony ?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.