Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Montaż stolarki budowlanej przez producenta

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2007r. (data wpływu 7 sierpnia 2007r.) uzupełnionym dnia 5 listopada 2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia właściwej stawki podatku VAT dla usług montażu drzwi i okien, w budownictwie mieszkaniowym, przez ich producenta lub jego podwykonawcę gdy oddzielnie zostanie wykazane na fakturze dostawa stolarki budowlanej a oddzielnie usługa jej montażu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia właściwej stawki podatku VAT dla usług montażu drzwi i okien, w budownictwie mieszkaniowym, przez ich producenta lub jego podwykonawcę gdy oddzielnie zostanie wykazane na fakturze dostawa stolarki budowlanej a oddzielnie usługa jej montażu. W dniu 5 listopada 2007r. zostało złożone uzupełnienie do ww. wniosku, będące odpowiedzią na wezwanie tutejszego organu nr IBPP1/443-76/07/PK z dnia 25 października 2007r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest producentem montowanych okien i drzwi, które to czasami montuje swoimi pracownikami ale czasami też zleca swoim podwykonawcom. Fakturę VAT dotyczącą sprzedaży stolarki wraz montażem wystawia Wnioskodawca, podwykonawca fakturuje usługę zgodnie z popisaną umową.Każdorazowo pomiędzy Wnioskodawcą a kontrahentem - zostaje zawarta umowa na wykonanie stolarki aluminiowej dostawę oraz montaż. Umowa ta nie przewiduje odrębnego fakturowania produkcji, dostawy i montażu. Chociaż może się zdarzyć że klient zażyczy sobie takiego fakturowania.

Firma Wnioskodawcy zamawia profile aluminiowe, z których wykonuje okna, drzwi swoimi pracownikami z półfabrykatów czyli profili aluminiowych oraz zakupionych zawiasów, zamków, klamer.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jak postąpić w przypadku gdy oddzielnie zostanie wykazane na fakturze dostawa stolarki budowlanej a oddzielnie usługa jej montażu.

Zdaniem Wnioskodawcy powinien naliczyć stawkę 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. .

Stosownie do art. 41 ust. 1 wyżej cyt. ustawy stawka podatku wynosi 22%, przy czym ustawodawca od tej reguły ustanowił pewne wyjątki. I tak, w myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Natomiast na mocy § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W poz. 19 wspomnianego załącznika wymieniono montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach, o których mowa w poz. 20, oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy. .

Obiekty wymienione w poz. 20 załącznika to budynki zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130), tj. domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych oraz budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych. Natomiast przez obiekty budownictwa mieszkaniowego o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z analizy powyższych przepisów wynika, iż w sytuacji gdy montaż okien i drzwi będzie wykonany w budynkach mieszkalnych przez producenta tych towarów brak jest podstaw do opodatkowania odrębnymi stawkami poszczególnych elementów składających się na realizacje warunków umowy zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a kontrahentem, tzn. dostawę stolarki budowlanej oraz jej montaż, gdyż na podstawie § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów opodatkowane jest 7% stawką podatku VAT, przy czym bez znaczenia tutaj pozostaje fakt czy sama usługa montażu jest wykonywana przez Wnioskodawcę czy też przez podwykonawcę, ale w jego imieniu.

Natomiast w przypadku gdy umowa pomiędzy Wnioskodawcą a kontrahentem będzie przewidywała oddzielne fakturowanie montażu a oddzielne dostawę stolarki budowlanej wtedy należy zastosować właściwe stawki dla obu tych czynności, tj. 22% dla dostawy towarów oraz 7% stawkę podatku dla usługi montażu wykonanego przez producenta na podstawie cyt. przepisu § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: faktura, producenci, stawki podatku, stolarka okienna, usługi montażowe
Data aktualizacji: 24/12/2012 18:00:01

Czy w ramach umowy konsorcjum rozliczając przychody i koszty między konsorcjantami do wyso...

Działając na podstawie art. 216 1 w związku z art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.12.2006r...

Ustalenie kursu walut oraz terminu rozliczania korekt dotyczących transakcji wewnątrzwspól...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy wystawienie faktury na kilku stronach jest poprawne?

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż...

Czy Wnioskodawca ma prawo odliczyć VAT zawarty w fakturach wystawianych przez wynajmująceg...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy jest możliwe rozpoczęcie numerowania faktur wystawianych w 2006r. od nr 301?

P O S T A N O W I E N I E Na podstawie art. 14a, art. 216 . 1 i 2 oraz art. 236 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa t. j . z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm. Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek p o s t a n a...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Możliwość ujmowania w księgach rachunkowych wydatków udokumentowanych dowodami zastępczymiCzy Zainteresowany może ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku VAT od niezapłaconych faktur?Dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur wystawionych na spółkę, której Podatnik jest następcą prawnymCzy księgowa Kalisz to nadal zawód prestiżowy?Opodatkowanie montażu stacji uzdatniania wody w budynkach mieszkalnych oraz jego prawidłowe fakturowanie
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.