Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Możliwość odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w związku z budową sieci kanalizacyjnej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy C., przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2008r. (data wpływu 8 lipca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy usług związanych z projektem dokumentacji technicznej dotyczącej przyłącza sieciowego dla odbiorców indywidualnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lipca 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy usług związanych z projektem dokumentacji technicznej dotyczącej przyłącza sieciowego dla odbiorców indywidualnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Gmina jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, posiada nadany numer NIP. W ramach zadań własnych przystępuje do budowy kanalizacji i wodociągu.Prace inwestycyjne Wnioskodawca rozpoczyna od opracowania dokumentacji technicznej, zadanie pod nazwą: "Opracowanie dokumentacji budowlano-wykonawczej na budowę sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami, przepompowniami i zasilaniem energetycznym dla miejscowości i S. oraz opracowanie: dokumentacji budowlano-wykonawczej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wraz z urządzeniami towarzyszącymi dla miejscowości D. z magistralą przesyłową wody -S.-D.".

Wnioskodawca przystępując do realizacji powyższego projektu zamierza wybudować urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne, które w dalszej kolejności zostaną przekazane nieodpłatnie do eksploatacji własnemu zakładowi budżetowemu, tym samym nie będzie przysługiwało Gminie prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przy opracowaniu dokumentacji projektowej jak i przy budowie urządzeń kanalizacyjnych i wodociągowych, ponieważ nie będzie to związane z czynnościami opodatkowanymi.

Art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu 1 ścieków (Dz. U. Nr 72 poz.747 ze zm.) stwierdza że, zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy. Niemniej jednak oprócz zadania własnego gmina przyjęła na siebie obowiązki inwestora w stosunku do wykonania projektu przyłączy kanalizacyjnej i wodociągowej w stosunku do mieszkańców, które to zadanie jest w obowiązku osób ubiegających się o przyłączenie nieruchomości do sieci, podstawą jest art. 15 ust. 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Przy sporządzaniu umowy na wykonanie projektu przyłącza dokumentacji technicznej został wyliczony koszt projektu jaki winien zostać pokryty przez osoby indywidualne, i na taką kwotę zostały sporządzone umowy z mieszkańcami. Mieszkańcy po podpisaniu umów za pośrednictwem społecznych komitetów budowy dokonali wpłat na konto gminy, które zostały rozliczone jako zaliczka na poczet przyszłych prac projektowych (art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).Podatek należny od wyżej wymienionych czynności został odprowadzony do urzędu skarbowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Gmina ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów usług związanych z projektem dokumentacji technicznej dotyczącej przyłącza sieciowego dla odbiorców indywidualnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, ma on prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy wykonywaniu dokumentacji projektowej w części dotyczącej przyłączy do sieci mieszkańców gminy, z którymi zawarto umowy na wykonanie ww. dokumentacji. Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001r.o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków prawodawca zadecydował, że przyłącza powinien na własny koszt wybudować podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci. Natomiast lokalna społeczność nie może być obarczana kosztami budowy urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnymi sieci, jest to obowiązek gminy art. 15 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy.

Zatem przyłączenie do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej należy do obowiązków właściciela nieruchomości. Z definicji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków wynika (art. 2 pkt 5 i 6), że są to odcinki przewodów, które łączą wewnętrzną instalację wodociągową lub kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią wodociągowo lub kanalizacyjną, dlatego koszt budowy przyłączy pokrywa osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci. Gmina w celu usprawnienia prac nad opracowaniem dokumentacji budowlanej dotyczącej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej oraz w celu szybszego uzyskania efektu ekologicznego przyjęła funkcje inwestora.

Z mieszkańcami zostały zawarte umowy na wykonanie prac projektowych. Przed wykonaniem projektu przyłącza właściciele nieruchomości wpłacili zaliczki na poczet przyszłych prac (art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Od wpłacanych zaliczek został rozliczony podatek VAT w wysokości 22%. Na etapie prac projektowych koszt wykonania projektu zostanie sfinansowany ze środków gminy i wpłat mieszkańców, natomiast na wykonanie prac budowlanych gmina zamierza wystąpić o dofinansowanie ze środków funduszy europejskich. Ponadto należy stwierdzić, że gdyby na podstawie art. 15 cyt. ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków projekt przyłącza wykonała na zlecenie właściciela nieruchomości firma bez udziału gminy to byłaby to usługa w pojęciu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.Dlatego też w tym przypadku gmina występuje tu jako swego rodzaju "zastępca" właściciela nieruchomości w jego imieniu i na jego rachunek (partycypacja w kosztach) zleca wykonanie dokumentacji przyłącza i dlatego mamy tu do czynienia z usługą zdefiniowaną w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Równocześnie wyjaśniamy, że zadanie nasze dot. budowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, do którego zamierzamy przystąpić po wykonaniu dokumentacji budowlanej zostanie przekazane do eksploatacji własnemu zakładowi budżetowemu, który jest odrębnym podatnikiem VAT. Zdaniem Wnioskodawcy, nie przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z opracowaniem dokumentacji w części projektu dotyczącego budowy kanalizacji i wodociągu, natomiast prawo takie wystąpi w części, w której mieszkańcy będąc zobowiązanymi do wykonania zarówno projektu jak i w dalszej kolejności budowy przyłączy do sieci wodno-kanalizacyjnej wykonują te czynności za pośrednictwem gminy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.Zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. W szczególności zadania własne obejmują sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz (art. 7 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy o samorządzie gminnym).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Gmina w ramach realizacji swoich zadań przystępuje do budowy kanalizacji i wodociągu.Prace inwestycyjne Gmina rozpoczyna od opracowania dokumentacji technicznej, realizując zadanie pod nazwą: "Opracowanie dokumentacji budowlano-wykonawczej na budowę sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami, przepompowniami i zasilaniem energetycznym dla miejscowości K. i S. oraz opracowanie dokumentacji budowlano-wykonawczej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wraz z urządzeniami towarzyszącymi dla miejscowości D. z magistralą przesyłową wody K.-S. - D.".

Zatem w myśl powyższych przepisów nabywane towary i usługi, związane z realizacją ww. projektu nie będą służyły czynnościom opodatkowanym, ponieważ Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego korzysta ze zwolnienia w zakresie czynności związanych z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami. Tym samym nie będzie jej przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy związane z opracowaniem dokumentacji projektowej jak i budową urządzeń kanalizacyjnych i wodociągowych. Z treści wniosku wynika, iż po zakończeniu inwestycji, zostanie ona przekazana nieodpłatnie własnemu zakładowi budżetowemu, który jest odrębnym podatnikiem podatku VAT.

Nieodpłatna dostawa towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, za wyjątkiem ściśle określonych sytuacji, wskazanych w art. 7 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT za odpłatne świadczenie usług uznaje się także nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części.

Zatem przesłanką do opodatkowania podatkiem VAT usług świadczonych nieodpłatnie jest istnienie prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia towarów i usług, które są związane ze świadczoną usługą, a także realizowanie usług na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością.W świetle powyższych przepisów nabywane towary i usługi, związane z realizacją ww. zadania nie będą służyły czynnościom opodatkowanym, ponieważ Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego korzysta ze zwolnienia w zakresie czynności związanych z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, a ponadto Gmina nie będzie osiągała żadnych przychodów związanych ze świadczeniem usług w zakresie dostarczania wody.

Natomiast w myśl cytowanych przepisów o samorządzie gminnym, zadania z zakresu gospodarki komunalnej, dotyczące odprowadzania ścieków tj. budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz jej wykorzystanie w celu wykonywania tych zadań, należą do zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to, że czynność przekazania tych sieci podmiotowi, które te zadania także będzie wykonywał, jest czynnością związaną z prowadzeniem przedsiębiorstwa.Ponadto Gminie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowej inwestycji, ponieważ jako jednostka samorządu terytorialnego korzystała ze zwolnienia w zakresie czynności związanych z wykonywaniem zadań własnych należących do zakresu zadań publicznych.

Wobec powyższego, nieodpłatne przekazanie przez Gminę, zakładowi budżetowemu, urządzeń kanalizacyjnych i wodociągowych wybudowanych w ramach realizacji zadań własnych nie podlega opodatkowaniu VAT. W konsekwencji Gminie nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją zadania z zakresu budowy urządzeń kanalizacyjnych i wodociągowych.Z treści wniosku wynika, iż oprócz zadania własnego gmina przyjęła na siebie obowiązki inwestora w stosunku do wykonania projektu przyłączy do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w stosunku do mieszkańców, które to zadanie jest w obowiązku osób ubiegających się o przyłączenie nieruchomości do sieci na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Przy sporządzaniu umowy na wykonanie projektu przyłącza dokumentacji technicznej, został wyliczony koszt projektu jaki winien zostać pokryty przez osoby indywidualne, i na taką kwotę zostały sporządzone umowy z mieszkańcami. Mieszkańcy po podpisaniu umów za pośrednictwem społecznych komitetów budowy dokonali wpłat na konto gminy, które zostały rozliczone jako zaliczka na poczet przyszłych prac projektowych. Podatek należny w wysokości 22% od wyżej wymienionych czynności został odprowadzony do urzędu skarbowego.

Jak wynika z cytowanego powyżej § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia, zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust.1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.Jeżeli zatem Gmina realizuje inwestycję polegającą na budowie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, zaś z mieszkańcami zostały zawarte umowy dotyczące wykonania projektu przyłączy do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, co jest obowiązkiem osób ubiegających się o przyłączenie do sieci, to mamy do czynienia z zawarciem przez Gminę z jej mieszkańcami umów cywilnoprawnych. W przedstawionej sytuacji nie ma zatem zastosowanie, zwolnienie o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, bowiem usługi są świadczone na podstawie zawiązanych przez Gminę umów cywilnoprawnych.Odpłatnie realizowane w ramach umów cywilnoprawnych świadczenie usług przez Gminę na rzecz mieszkańców podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 -12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.Z tytułu pobieranych opłat na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych Gmina osiągać będzie obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wpłaty pobierane przez Gminę od mieszkańców na podstawie zawartych umów stanowią przedpłatę należności (zaliczkę) za wykonywane przez gminę na rzecz wpłacających, roboty budowlane polegające na wykonaniu przyłączy do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, to zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Ponadto zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Natomiast w myśl ust. 3 przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.W świetle powyższego, ze względu na związek poniesionych wydatków na inwestycje pod nazwą "Opracowanie dokumentacji budowlano-wykonawczej na budowę sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami, przepompowniami i zasilaniem energetycznym dla miejscowości K. i S. oraz opracowanie dokumentacji budowlano-wykonawczej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wraz z urządzeniami towarzyszącymi dla miejscowości D. z magistralą przesyłową wody K. - S. - D." w części dotyczącej budowy przyłączy do sieci wodno - kanalizacyjnej na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, z czynnościami opodatkowanymi, Gmina nabyła prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących ich poniesienie w tej części.

W tym miejscu należy wskazać, iż zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 90 ust. 1 i 2 w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami w stosunku, do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1. podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. Zasady odliczenia częściowego, w przypadku gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, uregulowane zostały przepisami art. 90 i 91 ustawy o VAT.

Reasumując, Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacja projektu dokumentacji technicznej dotyczącej przyłącza sieciowego dla odbiorców indywidualnych.Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: gmina, odliczenia, podatek naliczony, zadania publiczne, zadania własne
Data aktualizacji: 28/12/2012 09:00:01

Odliczanie podatku naliczonego z faktur dokumentujących najem sprzętu i samochodów, służąc...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Starostwo powinno udokumentować fakturą VAT (przekazanie) obciążenie P sp. z o.o. tytu...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy odpłatność pracownika powinna być zafakturowana fakturą wewnętrzną, w której podatek n...

POSTANOWIENIE W dniu 07.06.2006r. Fima wystąpiła do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie...

Termin ujmowania faktur korygujących podwyższających i obniżających podatek należny

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Możliwość odliczenia przez bank podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od "...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Nie ma możliwości wystawienia oryginału faktury w formie papierowej i przechowywania kopii tej faktury w formie elektronicznejCIT - w zakresie ustalania rozliczeń przychodów i kosztów realizacji kontraktu pomiędzy Liderem a partnerami konsorcjumRozliczenie różnic kursowychOpodatkowanie otrzymanych premii pieniężnych (bonusy) i sposób udokumentowania premii pieniężnej poprzez wystawienie faktury VATOdpowiedź Sage na zliberalizowane przepisy w obrocie e-fakturami
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.