Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach VAT pomimo braku sprzedaży opodatkowanej w trakcie trwania inwestycji

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm. ), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione w uzupełnionym piśmie z dnia 07 czerwca 2005r. w sprawie rozliczania podatku VAT od materiałów zakupionych i udokumentowanych fakturami VAT dla potrzeb inwestycji jest nie prawidłowe .

UZASADNIENIEPismem z dnia 20 maja 2005 r. Pełnomocnik podatnika zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Przedstawił następujący stan faktyczny:

W 2004r. podatnik otworzył działalność gospodarczą w Urzędzie Miasta zgodnie z zameldowaniem na pobyt stały . Działalność podatnika będzie polegała na prowadzeniu pensjonatu gdzie będą wynajmowane pokoje i prowadzone usługi gastronomiczne. Dla potrzeb budowy pensjonatu podatnik zamierza kupować materiały wyłącznie na faktury VAT. W chwili obecnej firma nie osiąga dochodów z działalności gospodarczej ze względu na prowadzoną inwestycję. Podatnik jednocześnie oświadcza, iż przed wykonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu dokona zgłoszenia do podatku od towarów i usług.

Wątpliwości podatnika dotyczą możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach VAT pomimo braku sprzedaży opodatkowanej w trakcie trwania inwestycji. Zdaniem podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w momencie osiągnięcia sprzedaży z prowadzonej działalności gospodarczej

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Na podstawie art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, których nabycie - pkt.5 lit. a) zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 lub 9 albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 113 ust. 5 i 7.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy podatku VAT (podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności), przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej działaniu ustawy, zobowiązani są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.

Zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy o VAT zostaje potwierdzone przez naczelnika urzędu skarbowego na druku VAT-5.

W myśl tego przepisu Naczelnik Urzędu Skarbowego rejestruje podatnika jako "podatnika VAT czynnego" (czyli tego, który zobowiązany jest do rozliczania podatku VAT) lub jako "podatnika VAT zwolnionego" (czyli tego, który korzysta ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego).

Zatem dopiero potwierdzenie rejestracji dokonane przez naczelnika urzędu skarbowego sprawia, że dany podmiot staje się podatnikiem VAT. Ustawodawca nie określił wprost, od którego momentu podmiot składający druk VAT-R staje się podatnikiem zarejestrowanym, jednak z zapisu art. 96, ust. 4, który stanowi, iż naczelnik rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie, wnioskować należy zatem, iż rejestracja następuje w momencie złożenia tego zgłoszenia w urzędzie skarbowym.

Jeśli zgłoszenie VAT-R sporządzone i złożone jest prawidłowo, to Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdza jedynie na druku VAT-5 fakt dokonania rejestracji.

Zgodnie z powyższym podmiot staje się podatnikiem VAT w momencie złożenia zgłoszenia VAT-R i od tego dnia przysługuje mu prawo do odliczania podatku naliczonego od dokonywanych zakupów. Zgodnie z art. 99 ust.1 podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu .

Ponadto tut. organ podatkowy informuje iż w myśl art. 3 ust. 1 i 2 ustawy o VAT właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług . Jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług są wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, właściwość miejscową dla osób fizycznych ustala się ze względu na miejsce zamieszkania.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jeżeli jednak zgodnie z ust. 19 art. 86 cyt. ustawy w terminie, w którym podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie wykonał czynności opodatkowanych, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Dotyczy to również podmiotu rozpoczynającego działalność gospodarczą, który dokonuje wyłącznie samych zakupów towarów i usług, ale jeszcze nie ma dostawy towarów lub usług. Oznacza to, iż w takim przypadku kwot podatku naliczonego określonych w fakturach zakupu towarów i usług podatnik nie może odliczyć (brak podatku należnego od sprzedaży uniemożliwia mu bowiem dokonanie obniżenia tego podatku o podatek naliczony), a tym samym nie może on otrzymać jego zwrotu bezpośredniego z urzędu skarbowego. Może natomiast skumulować ten podatek naliczony w celu jego odliczenia w przyszłych okresach rozliczeniowych, pod warunkiem, że będzie zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i od tego dnia będzie mógł rozliczać podatek naliczony z faktur zakupów dokonanych po tym dniu rozliczanych w deklaracjach VAT-7 składanych za poszczególne okresy rozliczeniowe.Zatem stanowisko podatniczki wyrażone w piśmie jest nieprawidłowe .

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zmianami) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.
Słowa kluczowe: faktura, obowiązek podatkowy, rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
Data aktualizacji: 02/01/2013 03:00:01

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w 2005 roku wydatki udokumentowane dupl...

Wnioskiem z 13.06.2005 r. Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do następującego stanu faktycznego: Spółka 17 maja 2005 r. otrzymała duplikaty faktury...

Czy zasadne jest wystawienie faktury, gdy należności wynikające z cesji wierzytelności zos...

Na podstawie art.216 oraz art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U. z 2005r. nr 8 poz.60 ze zm.), art.4 ust.1-3 ustawy z dnia 16 listopada 2006r.o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie...

Czy należność wynikającą z faktury Spółka może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów w zw...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Uznanie otrzymywanych kwot za zaliczki powodujące obowiązek wystawienia faktury VAT bądź p...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Pytanie dotyczy sposobu dokumentowania i opodatkowania podatkiem od towarów i usług w sytu...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze stwierdza, że stanowisko Spółki X - przedstawione we wnioskach złożonych przez...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Urząd Skarbowy Bochnia 32-700 ul. Gołębia 3Możliwość ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w podatkowej księdze przychodów i rozchodówRozliczenie kosztów delegacji własnego pracownika w sytuacji podpisania przez Wnioskodawcę umowy na wykonanie określonej usługi badawczejPrawo do odliczenia VAT z faktur otrzymanych przed dniem rejestracjiCzy Spółka ma obowiązek wystawiania pracownikowi faktury VAT na odpłatność za wypoczynek, którą pokrywa pracownik?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.