Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Możliwość odliczenia podatku VAT zawartego w duplikacie faktury otrzymanej przed rejestracją w podatku od towarów i usług

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2008r. (data wpływu 17 marca 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 czerwca 2008r. (data wpływu 19 czerwca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT zawartego w duplikacie faktury otrzymanej przed rejestracją w podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2008r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT zawartego w duplikacie faktury otrzymanej przed rejestracją w podatku od towarów i usług. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 17 czerwca 2008r. (data wpływu 19 czerwca 2008r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 29 maja 2008r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Dnia 22 października 2004r. Wnioskodawca dokonał wpłaty pierwszej raty zaliczki na poczet zakupu lokalu użytkowego mieszczącego się w K.

Dnia 26 października 2004r. Wnioskodawca podpisał przedwstępną umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży powyższego lokalu.

Dnia 27 października 2004r. sprzedawca wystawił Wnioskodawcy fakturę VAT zaliczka o nr 48/04/VAT.

Dnia 4 lutego 2005r. Wnioskodawca złożył w urzędzie skarbowym deklarację VAT-R i dokonał rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług. Powyższe zgłoszenie zostało złożone w związku z planowanym wynajmem przedmiotowego lokalu użytkowego.

W 2005r. Wnioskodawca zagubił oryginał faktury VAT.

Dnia 3 listopada 2006r. na podstawie aktu notarialnego Wnioskodawca nabył przedmiotową nieruchomość.

Dnia 11 maja 2007r. Wnioskodawca podpisał umowę najmu ww. lokalu użytkowego i z tego tytułu co miesiąc wystawia fakturę VAT oraz nalicza 22% podatek od towarów i usług.

W lutym 2008r. Wnioskodawca wystąpił do sprzedawcy o wystawienie duplikatu zagubionej faktury, który otrzymał 22 lutego 2007r. Wnioskodawca nadmienia również, iż od dnia 4 lutego 2005r. tj. od dnia rejestracji do VAT do dnia 22 lutego 2008r. nie dokonał odliczenia podatku naliczonego zawartego w oryginale faktury z dnia 27 października 2004r.

W uzupełnieniu wnioskodawca dodaje, iż przedmiotowy lokal nie jest wykorzystywany do działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody z tego tytułu nie są opodatkowane jako przychody z tytułu działalności gospodarczej lecz jako przychody z odrębnych źródeł (najem). Wykonywane czynności stanowią natomiast działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT.

Towar, na który wystawiono przedmiotową fakturę jest związany wyłącznie z działalnością opodatkowaną. Jest to lokal użytkowy, a z tytułu wynajmu ww. nieruchomości Wnioskodawca wystawia co miesiąc fakturę VAT. Czynsz z tytułu najmu przedmiotowego lokalu użytkowego opodatkowany jest 22% stawką VAT.

Pierwszą czynność opodatkowaną Wnioskodawca wykonał dnia 7 maja 2006r. Był to najem innego lokalu użytkowego.

Przed dokonaniem zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku VAT, tj. przed dniem 4 lutego 2005r. Wnioskodawca nie wykonywał żadnych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Pierwsza deklaracja VAT-7 została złożona 25 marca 2005r. i była to deklaracja za miesiąc luty 2005r.

Dnia 22 października 2004r. Wnioskodawca wpłacił zaliczkę na poczet zakupu lokalu użytkowego znajdującego się w K., a dnia 24 października 2004r. podpisał przedwstępną umowę ustanowienia odrębnej własności i sprzedaży tego lokalu W okresie od podpisania umowy przedwstępnej do dnia 3 listopada 2006r. Wnioskodawca dokonywał sukcesywnych wpłat zaliczek na poczet budowy powyższego lokalu użytkowego. Wpłaty zaliczek dokonywane były zgodnie z harmonogramem zawartym w umowie przedwstępnej. W tym czasie budynek był budowany przez firmę deweloperską. Na wpłacane przez Wnioskodawcę zaliczki ww. firma wystawiała faktury VAT, a podatek naliczony zawarty w tych fakturach został przez Wnioskodawcę odliczony w składanych deklaracjach VAT-7.

Pomiędzy 3 listopada 2006r. a 11 maja 2007r. nieruchomość nie była wykorzystywana w żaden sposób - stała pusta. Pozwolenie na jej użytkowanie zostało wydane dnia 22 marca 2007r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w duplikacie faktury nr 48/04/VAT z dnia 27 października 2004r.

Zdaniem Wnioskodawcy, status podatnika czynnego VAT (zarejestrowanego) konieczny jest w momencie wykazywania odliczenia, nie musi natomiast istnieć na dzień, w którym miały miejsce czynności opodatkowane, z których wynika podatek podlegający odliczeniu. Wobec powyższego, w związku z faktem, iż przedmiotowa nieruchomość służy wykonywaniu czynności opodatkowanych, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w duplikacie faktury VAT nr 48/04/VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz.535 ze zm.) podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zasadniczo prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny - art. 86 ust. 10 pkt 1 ww. ustawy.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w powyższym terminie, może, stosownie do zapisu art. 86 ust. 11 ustawy, obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług wskazują w art. 88 ust. 4, iż obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust 20 (wyłączenie w przypadku Wnioskodawcy nie ma zastosowania).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca przed dniem rejestracji dla celów VAT dokonał wpłaty pierwszej raty zaliczki na poczet zakupu lokalu użytkowego mieszczącego się w K. oraz podpisał przedwstępną umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży powyższego lokalu, natomiast sprzedawca wystawił Wnioskodawcy fakturę VAT zaliczka o nr 48/04/VAT.

Zgodnie z art. 96 ust 1 ww. ustawy podmioty, o których mowa w art.15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług jako podatku od wartości dodanej i zapewnia neutralność tego podatku dla czynnych podatników VAT. Wszelkie ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego wpływają na zachwianie zasady neutralności podatku i stąd mogą wynikać jedynie z wyraźnej regulacji ustawowej.

Przepisy dotyczące rejestracji nie przewidują sankcji w postaci pozbawienia podatnika prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony. Pozbawienie prawa do odliczenia wynika z art. 88 ust. 4 ustawy, jednak pozbawienie tego prawa nie jest związane ze statusem podatnika (zarejestrowany czy nie) w dniu dokonania przez niego pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu. Status zarejestrowanego podatnika jako podatnika VAT czynnego jest istotny z uwagi na jego wpływ na realizację podstawowego uprawnienia, tj. prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony. Prawo to podatnik realizuje w dniu złożenia rozliczenia (deklaracji) dla podatku od towarów i usług w obowiązującym terminie do jego złożenia, ponieważ dopiero w dniu złożenia deklaracji podatnik może zrealizować to prawo.

W przedmiotowej sprawie, Wnioskodawca przed dniem rejestracji dla celów VAT (luty 2005r.) otrzymał fakturę VAT w związku z zaliczką na poczet nabycia lokalu użytkowego (październik 2004r.), którą w 2005r. zagubił.

Na podstawie § 22 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798, ze zm.) jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej. Faktura i faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz DUPLIKAT oraz datę jej wystawienia. Duplikat faktury i faktury korygującej wystawia się w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca (§ 22 ust. 2 ww. rozporządzenia).

Powyższe oznacza, że duplikat faktury w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług stanowi fakturę VAT i dokumentuje w ten sam sposób to samo zdarzenie gospodarcze, co faktura pierwotna.

W związku z tym, jeżeli podatnik otrzymał fakturę pierwotną, ale faktura ta następnie zaginęła jeszcze przed ujęciem w ewidencji dla potrzeb podatku od towarów i usług i w deklaracji VAT, podatnik nie może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z tej faktury.

Dopiero w przypadku, gdy podatnik otrzymał duplikat tej faktury, to obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego dokonuje co do zasady po otrzymaniu duplikatu w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał duplikat faktury VAT lub w następnym okresie rozliczeniowym (art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o VAT).

W przedmiotowym stanie faktycznym Wnioskodawca nie dokonał odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury od dnia 4 lutego 2005r. tj. od dnia rejestracji do VAT do dnia 22 lutego 2008r.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Mając powyższe na uwadze, pomimo zaginięcia faktury, w sytuacji gdy Wnioskodawca dysponuje jej duplikatem, zachowuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym ten duplikat faktury otrzymał lub w miesiącu następnym.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Ponadto należy zauważyć, iż powołany przez Wnioskodawcę wyrok sądu administracyjnego jest rozstrzygnięciem w indywidualnej sprawie, osadzonej w określonym stanie faktycznym i tylko do niej się zawęża, w związku z tym nie ma mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: duplikat faktury, rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług, rozpoczęcie działalności gospodarczej
Data aktualizacji: 16/01/2013 00:00:01

Czy rabat koryguje obrót podatnika z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub zakupów w kr...

Działając na podstawie art. 14a 4 i art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w...

Dotyczy dopuszczalności posiadania kopii faktur w formie elektronicznej

W odpowiedzi na zapytanie, sformułowane we wniosku z dn. 5 stycznia 2005 r. (data wpływu 7 stycznia 2005 r.), dotyczące stosowania przepisów ustawy z dn. 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Dz. U. Nr 54, poz. 535 , działając w trybie art...

Jakie konsekwencje podatkowe rodzi nota księgowa zawierająca opis wydatku i stanowiąca pos...

Działając na zasadzie art. 14a 1 i 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa Dz. U. z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn. zm. , art. 21 ust. 1 pkt 46, art. 23 ust. 1 pkt 10, art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy z dnia 26.07.1991r. o...

Termin odliczenia podatku naliczonego z faktury zaliczkowej za energię elektryczną

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

VAT - sposób i miejsce opodatkowania usługi sprzedaży licencji

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnegoCzy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w fakturach zakupu benzyny?Czy otwarcie strony internetowej wiąże się z koniecznością zgłoszenia działalności gospodarczej?Odliczenie podatku naliczonego z faktur dokumentujących usługi reklamoweCzy przysługuje odliczenie podatku VAT z faktur za zakup i montaż wykładzin antypoślizgowych?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.