Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Możliwości odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w związku z realizacją projektu

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 listopada 2008r. (data wpływu 24 listopada 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia w całości lub w części podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w związku z realizacją projektu pod nazwą System informacji i komunikacji w zakresie edukacji personelu s. i personelu badań nieniszczących elementem wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw branży s. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 listopada 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia w całości lub w części podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w związku z realizacją projektu pod nazwą System informacji i komunikacji w zakresie edukacji personelu s. i personelu badań nieniszczących elementem wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw branży s.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Instytut w latach 2006-2008 realizował w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego projekt pod nazwą System informacji i komunikacji w zakresie edukacji personelu s. i personelu badań nieniszczących elementem wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw branży s.

Na realizację projektu instytucja wdrażająca tj. Samorząd Województwa przyznał stosowną dotację, która była rozliczana kolejnymi wnioskami o płatność.

Wyniki wykonanego projektu pozostały w I. (nie były sprzedawane), nie wystąpiła więc żadna dostawa towarów, ani odpłatne świadczenie usług.

Do realizacji projektu dokonywano zakupów niezbędnych materiałów do których naliczany był podatek VAT w łącznej kwocie 29.854, 71 zł. Podatek ten, jako niezwiązany z działalnością opodatkowaną VAT nie był odliczany i uznany został jako koszt kwalifikowany projektu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w odniesieniu do realizowanego projektu istnieje możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub w części.

Zdaniem Wnioskodawcy, mając na uwadze art. 5 ustawy o VAT, nie dokonano czynności opodatkowanych VAT, gdyż realizując projekt nie wystąpiła odpłatna dostawa towarów, ani odpłatne świadczenie usług. Natomiast mając na uwadze art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatek naliczony nie mógł być odliczany, gdyż zakupy towarów i usług w ramach projektu nie były dokonane do wykonania czynności opodatkowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca realizował w latach 2006-2008 w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego projekt pod nazwą System informacji i komunikacji w zakresie edukacji personelu s. i personelu badań nieniszczących elementem wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw branży s.

Na realizację projektu instytucja wdrażająca tj. Samorząd Województwa przyznał stosowną dotację, która była rozliczana kolejnymi wnioskami o płatność.

Wyniki wykonanego projektu pozostały w Instytucie (nie były sprzedawane), nie wystąpiła więc żadna dostawa towarów, ani odpłatne świadczenie usług.

Do realizacji projektu dokonywano zakupów niezbędnych materiałów do których naliczany był podatek VAT. Podatek ten, jako niezwiązany z działalnością opodatkowaną VAT nie był odliczany.

Mając zatem na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie został spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi - brak związku dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną.

Wnioskodawcy nie przysługuje zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług w ramach realizowania przedmiotowego projektu pod nazwą System informacji i komunikacji w zakresie edukacji personelu s. i personelu badań nieniszczących elementem wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw branży s.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44 -101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała
Słowa kluczowe: brak prawa do odliczenia, czynności opodatkowane
Data aktualizacji: 29/01/2013 15:00:01

Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy zobowiązany jest do wystawienia faktury ze stawką zwo...

Urząd Gminy będący podatnikiem podatku od towarów i usług, zawarł umowę cywilno- prawną z Komendą Policji na dostarczanie energii cieplnej. Kwotę za dostarczenie energii cieplnej stanowi koszt zakupu węgla i koszt utrzymania palacza. Ocena prawna...

W jaki sposób należy rozliczać z krajowym kontrahentem opłaty za przejazdy płatnymi autost...

Jednostka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie krajowego i międzynarodowego transportu drogowego oraz hurtowego i detalicznego handlu owocami i warzywami krajowymi oraz zagranicznymi pochodzącymi z krajów Unii Europejskiej. Strona świadcząc...

Strona zwróciła się w sprawie prawa do odliczenia VAT przy zakupie na dwa podmioty po 50...

Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, iż stanowisko Podatnika...

Czy wnioskodawca może zmienić dane nabywcy na otrzymanej fakturze VAT za pomocą noty koryg...

P O S T A N O W I E N I E Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60 ze zm.)Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sosnowcu stwierdza, że stanowiskopodatnika...

Urząd Skarbowy Malbork 82-200 ul. Kopernika 10

Zasięg terytorialny miasta Malbork, Krynica Morska gminy Lichnowy, Malbork, Miłoradz, Nowy Staw, Stare Pole, Dzierzgoń, Mikołajki Pomorskie, Stary Dzierzgoń, Stary Targ, Sztum, Nowy Dwór Gdański, Ostaszewo, Stegna, Sztutowo powiaty malborski...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Możliwość odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupów dokonanych w związku z realizacją projektu pod nazwąCzy zaliczenie do przychodów kwot wynikających z faktury zaliczkowej i końcowej w miesiącu wystawienia faktury końcowej jest prawidłoweSkutki podatkowe cesji w zakresie kwoty zgromadzonej na rachunku będącej przedmiotem darowiznyCzy można anulować błędnie wystawione faktury?Czy sposób przekazywania podatku VAT w opisanym stanie faktycznym jest prawidłowy ?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.