Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Możliwości wystawiania faktur drogą elektroniczną

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2009 r. (data wpływu 29 lipca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 14 października 2009 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawiania faktur drogą elektroniczną - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 14 października 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawiania faktur drogą elektroniczną.

W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamawia dla klienta rezerwację hotelu - nocleg, śniadanie i kolację. Po jej potwierdzeniu opłaca należność przelewem

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Biuro może wystawiać partnerom w kraju i za granicą np. hotelom, upoważnienie do wystawiania faktur i wysyłania ich drogą elektroniczną bez podpisu lub wstawionym nazwiskiem osoby wystawiającej... Czy hotel, obojętnie w Polsce czy za granicą może przesłać fakturę e-mailem i czy jest ona tak samo ważna w Polsce jak inna faktura...

Zdaniem Wnioskodawcy istnieje taka możliwość. Wiele firm wystawia faktury i wysyła je drogą elektroniczną. Są to np. rachunki krajowe za telefony wszystkich sieci, faktury za korzystanie z wyszukiwarki internetowej i inne. Wnioskodawca wskazał, iż otrzymywanie faktur drogą elektroniczną pozwoliłoby mu dokonać szybkiego rozliczenia z klientem, bez konieczności czekania dziesięciu dni, aż faktura przyjdzie pocztą. W ocenie Strony, taka faktura z hotelu niczym nie różni się od faktury wysłanej pocztą, która ma pieczątki hotelu i odręczny podpis.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Szczegółowe zasady wystawiania i przechowywania faktur w formie elektronicznej na terytorium kraju uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133, poz. 1119).

Zgodnie z § 2 rozporządzenia, faktury wystawiane w formie elektronicznej przesyła się, w tym udostępnia, w tej formie odbiorcy oraz przechowuje się w tej formie przy zastosowaniu elektronicznych urządzeń przetwarzania (łącznie z cyfrową kompresją) i przechowywania danych, z wykorzystaniem technik teletransmisji przewodowej, radiowej, technologii optycznych lub innych elektromagnetycznych środków.

Natomiast w § 3 ust. 1 przedmiotowego rozporządzenia wskazano, iż faktury mogą być wystawiane i przesyłane w formie elektronicznej, pod warunkiem uprzedniej akceptacji tej formy przez odbiorcę faktury, zwanej dalej "akceptacją".

Akceptacja może być wyrażona w formie pisemnej lub w formie elektronicznej. W przypadku akceptacji w formie elektronicznej przepisy § 4 stosuje się odpowiednio (§ 3 ust. 2 rozporządzenia).

Faktury mogą być wystawiane i przesyłane w formie elektronicznej nie wcześniej niż od dnia następującego po dniu, w którym odbiorca faktury dokonał akceptacji (§ 3 ust. 3 rozporządzenia).

W przypadku cofnięcia akceptacji przez odbiorcę faktury wystawca faktury traci prawo do wystawiania i przesyłania temu odbiorcy faktur w formie elektronicznej od następnego dnia po dniu, w którym otrzymał powiadomienie od odbiorcy o wycofaniu akceptacji (§ 3 ust. 4 rozporządzenia).

W myśl § 4 ww. rozporządzenia, faktury mogą być wystawiane, przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej, pod warunkiem, że autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści będą zagwarantowane:

bezpiecznym podpisem elektronicznym w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450, z późn. zm.), weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, lub poprzez wymianę danych elektronicznych (EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych, jeżeli zawarta umowa, dotycząca tej wymiany, przewiduje stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktury i integralność danych.

Wskazać należy, iż zagwarantowanie autentyczności pochodzenia oznacza możliwość jednoznacznej identyfikacji nadawcy wiadomości, czyli wystawcy faktury. Z kolei procedury zapewniające integralność danych zapewniają, że faktura przesłana drogą elektroniczną dotarła do adresata kompletna i w niezmienionej formie.

Faktura jest opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130 poz. 1450 ze zm.), gdy dane służące do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny weryfikowane są za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu wydanego przez podmiot świadczący usługi certyfikacyjne, który jest wpisany do rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne.

Natomiast przesyłanie poprzez EDI (z ang. EDI - Electronic Data Interchange), oznacza stan, gdy przesyłanie to zostało poprzedzone zawarciem umowy pomiędzy wystawcą i odbiorcą faktur, dotyczącej wymiany faktur elektronicznych przewidującej stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktury i integralność danych, uwzględniającej postanowienia umowy w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych.

Umowa w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych została opisana w art. 1 zaleceń Komisji Europejskiej z dnia 19 października 1994 roku nr 1994/820/WE odnoszących się do aspektów prawnych elektronicznej wymiany danych (Dz. Urz. UE L 338 z dnia 28.12.1994 r.).

Zatem w przypadku faktur wystawianych przez podmioty krajowe, po spełnieniu warunków co do wystawcy i odbiorcy faktur określonych w ww. rozporządzeniu, możliwe jest otrzymywanie faktur w formie elektronicznej, pod warunkiem jednak, że wystawca zdecyduje się na taki system ewidencjonowania sprzedaży.

Wskazać jednak należy, iż kwestię wystawiania faktur przez podatników posiadających siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania poza terytorium kraju, regulują przepisy tych państw i nie mają do tych podmiotów zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz aktów wykonawczych do niej. Stąd możliwość wystawiania i przesyłania przez te podmioty na rzecz Wnioskodawcy faktur drogą elektroniczną uzależnione jest od spełnienia ewentualnych warunków przewidzianych dla tej formy ewidencjonowania sprzedaży w ustawodawstwach tych państw.

Ze sformalizowanym wystawianiem, przesyłaniem i przechowywaniem faktur w drodze elektronicznej, uregulowanym cytowanym wcześniej rozporządzeniem, mylić nie można informacyjnego (grzecznościowego) przesyłania sobie przez kontrahentów drogą elektroniczną faktur, mającego na celu wcześniejsze dokonywanie rozliczeń i płatności. Dokument taki, zarówno przechowywany na nośnikach elektronicznych, jak i po wydrukowaniu, nie jest fakturą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz aktów wykonawczych do niej i nie ma rodzącej określone prawa i obowiązki, jej mocy prawnej.

Z uwagi na fakt, iż w treści wniosku wskazano, iż do otrzymywania faktur bez podpisu lub wstawionym nazwiskiem osoby wystawiającej drogą elektroniczną, wystarczy jedynie upoważnienie usługobiorcy, stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe.

Końcowo wskazać należy, iż kwestia dotycząca sposobu wystawiania faktur za bilety tanich linii lotniczych, rozstrzygnięta została w interpretacji nr ITPP2/443-622a/09/AK, natomiast w odpowiedzi na pytanie dotyczące możliwości uznania dokumentu potwierdzającego rezerwację biletu lotniczego wraz z numerem rezerwacji, nazwiskiem pasażera i ceną, otrzymanego z tanich linii lotniczych za dokument, który potwierdza koszt zakupu biletu, wydano postanowienie nr ITPP2/443-622c/09/AK.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: faktura elektroniczna
Data aktualizacji: 08/02/2011 05:02:39

Czy do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wartość faktycznie zapłaconego materiału...

Naczelnik Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 216 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tj. Dz. U. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18-03-2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu...

Czy można zaliczyć do kosztów remontu i modernizacji wydatki poniesione na wymianę okien...

Naczelnik Urzędu Skarbowy Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z 1997 roku ze zmianami) w związku ze złożonym pismem w redakcji gazety XXX w dn 26.11.2004...

Prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur dokumentujących zakup wyposażenia...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Zainteresowana postępuje prawidłowo, nie ujmując do podstawy opodatkowania VAT refaktu...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Możliwość dokonywania na bieżąco korekty przychodów

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Sprzedaż lokalu osobie fizycznej z przeznaczeniem na cele mieszkalne jest zwolniona z VATCzy w przedstawionym stanie faktycznym prawidłowo jest wystawiana faktura VAT ze stawką 7% na usługi związane z kulturą?Jaką powinien wystawić fakturę przy sprzedaży ciągnika skoro sam kupił go na fakturę VAT-MARŻA?Czy powstają niedopłaty lub nadpłaty na koncie rozrachunków z kontrahentem w związku z przyjętym systemem rozliczeń faktur?Czy Wnioskodawczyni może sprzedać ww. samochód ciężarowy mężowi wystawiając fakturę VAT po aktualnej cenie samochodu z tego rocznika?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.