Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Nagrody cashback

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2010 r. (data wpływu 9 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z przekazaniem nagród w ramach programu partnerskiego - jest nieprawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 9 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z przekazaniem nagród w ramach programu partnerskiego.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.



Wnioskodawca ma zamiar rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej. Zakresem tej działalności będzie uruchomienie i prowadzenie na polskim rynku internetowej strony afiliackiej. Głównym zadaniem tej strony będzie generowanie ruchu do stron internetowych przedsiębiorców oferujących swoje produkty i usługi w internecie. Ruch oznacza wyrażenie zbiorcze obejmujące prawidłowe wyświetlenia, kliknięcia, kontakty, użytkowników i transakcje kupno/sprzedaż dokonane przez użytkowników tej strony. Ruch ten generowany będzie za pomocą umieszczonych na stronie linków (odsyłaczy) do jednej lub wielu stron internetowych przedsiębiorców. Ponadto do zadań spółki będzie należała aktualizacja linków, danych, informacji i ofert przedsiębiorców zamieszczonych na prowadzonej przez nią stronie. Za wygenerowany ruch spółka będzie otrzymywała wynagrodzenie. Wynagrodzenie to będzie wypłacane na podstawie określonych z góry przez przedsiębiorców taryf i raportu obejmującego sumę ruchu wygenerowanego na stronie internetowej spółki. Model ten spółka będzie wykorzystywała w relacjach bezpośrednich z przedsiębiorcami, jak również przy użyciu pośredników - platform afiliacyjnych.



Platformy afiliacyjne to firmy zarządzające grupą programów partnerskich. Platforma taka nie prowadzi sklepu internetowego, ale działa jako pośrednik pomiędzy przedsiębiorcami a stronami afiliackimi (w tym przypadku strona spółki Wnioskodawcy), oferując pomoc, technologie do obsługi programu i usługi administracyjne. W pierwszym przypadku w programie partnerskim będą brały udział następujące podmioty:

Strona afiliacka, firma świadcząca usługi (obsługa i prowadzenie stron internetowych odsyłających do stron internetowych przedsiębiorców), na rzecz przedsiębiorcy na podstawie zawartej z tym przedsiębiorcą umowy o współpracy - spółka cywilna Wnioskodawcy Użytkownicy strony afiliackiej, czyli klienci indywidualni zarejestrowani w serwisie strony, którzy zaakceptowali regulamin serwisu (osoby fizyczne, które ukończyły 18 lat, posiadają pełną zdolność do czynność prawnych, a ich miejsce zamieszkania znajduje się na terenie Polski, dokonujące zakupów na cele nie związane z ewentualnie prowadzoną działalnością gospodarczą) i do których serwis jest skierowany.Przedsiębiorcy, czyli firmy oferujące swoje produkty i usługi w programie partnerskim, będący usługobiorcami strony afiliackiej.

W drugim przypadku w programie partnerskim będą brały udział następujące podmioty:

Platforma afiliacyjna, jako podmiot organizujący program i zarządzający nim, Strona afiliacka, firma świadcząca usługi (obsługa i prowadzenie stron internetowych odsyłających do stron zarejestrowanych w systemie platformy afiliacyjnej), na rzecz platformy afiliacyjnej na podstawie zawartej z tą firmą umowy o współpracy - spółka cywilna Wnioskodawcy, Użytkownicy strony afiliackiej czyli klienci indywidualni zarejestrowani w serwisie strony, którzy zaakceptowali regulamin serwisu (osoby fizyczne, które ukończyły 18 lat, posiadają pełną zdolność do czynność prawnych, a ich miejsce zamieszkania znajduje się na terenie Polski, dokonujące zakupów na cele nie związane z ewentualnie prowadzoną działalnością gospodarczą) i do których serwis jest skierowany.Przedsiębiorcy, czyli firmy oferujące swoje produkty i usługi w programie partnerskim, będący usługobiorcami platformy afiliacyjnej i pośrednio strony afiliackiej.

Współpracę Wnioskodawca zamierza rozpocząć od platformy afiliacyjnej, którą będzie firma szwedzka. Uwzględniając planowane rozmiary działalności, jak również ciągły sposób jej wykonywania Wnioskodawca uznał, że faktycznie będzie prowadzona działalność gospodarcza w rozumieniu przepisów podatkowych, a zatem zasadne jest zawiązanie i zarejestrowanie spółki cywilnej w celu prowadzenia tej działalności. Spółka ma zamiar rozliczać tą działalność na zasadach ogólnych, czyli prowadząc podatkową książkę przychodów i rozchodów z zastosowaniem skali podatkowej. Strona afiliacka przyjmując powszechnie stosowane w świecie marketingowe metody będzie nagradzać konsumentów/użytkowników za korzystanie z tej strony i dokonywanie transakcji u zarejestrowanych na tej stronie przedsiębiorców. Nagrody te mają za zadanie uatrakcyjnienie zakupów za pośrednictwem strony internetowej, w tym są środkiem do pozyskania jak największej liczby użytkowników dokonywujących zakupów za pośrednictwem strony prowadzonej przez spółkę. Od ilości zakupów dokonanych za pośrednictwem strony internetowej zależeć będzie wysokość uzyskanej przez spółkę prowizji (przychód spółki cywilnej) od zarejestrowanych na stronie przedsiębiorców zasady przyznawania nagrody będą podane przez spółkę cywilną w regulaminie strony ogólnie dostępnym w internecie.

W regulaminie tym spółka oferować będzie nagrodę jako cashback - rozumiany jako zwrot część wydanych pieniędzy. Cashback będzie przyznawany jako procent od dokonanej transakcji lub stała kwota niezależna od wartości transakcji. Informacja o formie i wartości cashbacku będzie podana przy każdej ofercie. Cashback wypłacany będzie użytkownikowi z prowizji otrzymanej przez spółkę cywilną za wygenerowany ruch. Aby móc wziąć udział w programie, użytkownicy będą musieli się zarejestrować. Warunkiem rejestracji jest posiadanie miejsca zamieszkania w Polsce i ukończenie 18 lat. Jedynym zatem warunkiem, który muszą spełnić użytkownicy biorący udział w programie aby otrzymać cashback, jest dokonanie zakupu u zarejestrowanych w programie sprzedawców za pośrednictwem programu partnerskiego, w tym za pośrednictwem strony internetowej spółki cywilnej.



Prawomocni użytkownicy będą otrzymywali nagrodę (cashback) za skorzystanie z oferty wymienionej w katalogu ofert dostępnych na stronach programu partnerskiego. Kwalifikacje do uzyskania nagrody w formie cashbacku to:

użytkownik musi być zalogowany do konta użytkowania programu, użytkownik musi kliknąć w link (odnośnik) do oferty bezpośrednio przed dokonaniem zakupu (skorzystaniem z oferty), transakcja musi być potwierdzona przez przedsiębiorcę jako dokonana.

Konto użytkownika zostanie zakwalifikowane do wypłaty kwotą cashback po tym, jak sprzedawca potwierdzi transakcję i przekaże prowizję na konto serwisu programu (spółki cywilnej). Wypłata środków może być dokonana w każdym momencie pod warunkiem, że minimalna suma wszystkich transakcji o statusie przyznana" wynosi nie mniej niż 20 euro.



W związku z powyższym zadano następujące pytania (oznaczone we wniosku nr 2 i 3).

Czy wypłacane przez spółkę cywilną użytkownikom strony afiliackiej nagrody określone w regulaminie działania strony, przyznane w formie procentu od dokonanej transakcji, czy też jako stała kwota niezależna od wartości transakcji w ramach prowadzonego programu partnerskiego, do obsługi którego, spółka cywilna zostanie włączona na podstawie umowy o współpracy zawartej bezpośrednio z przedsiębiorcami oferującymi swoje produkty/usługi bądź z istniejącą już platformą afiliacyjną w każdym z opisanych przypadków - są nagrodami związanymi ze sprzedażą premiową, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc jeśli ich jednorazowa wartość nie przekroczy kwoty 760 zł, jak stanowi ten przepis, to będą one zwolnione z podatku dochodowego i nie będą ciążyć na spółce cywilnej obowiązki płatnika tego podatku, jak również nie będzie ona zobowiązana do wystawiania informacji PIT-8C.Czy zakres zwolnienia wynikający z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odnosi się bezpośrednio do wartości jednorazowej nagrody przyznanej w sprzedaży premiowej użytkownikowi, a nie do łącznej wartości wszystkich nagród otrzymanych przez użytkownika w danym roku podatkowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymieniono przychody z innych źródeł. Według postanowień art. 20 ust. 1 ustawy - za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: (.), nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach". Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy, od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy (.) z tytułu wygranych w konkursach, grach i i zakładach wzajemnych lub nagród związanych że sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim unii europejskiej lub innym państwie należącym do europejskiego obszaru gospodarczego, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 - w wysokości 10% wygranej lub nagrody". Jednocześnie, w myśl postanowień art. 21 ust. 1 i pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności".

Uwzględniając postanowienia przywołanych przepisów, Wnioskodawca uważa, że przyznawane użytkownikom, w ramach prowadzonego programu partnerskiego, nagrody za dokonanie zakupu produktu lub usługi u sprzedawców zarejestrowanych w systemie, stanowią nagrody otrzymane przez użytkowników w sprzedaży premiowej. Nagrody te, zgodnie z opublikowanym regulaminem strony afiliackiej jak i skierowanymi do użytkowników programu ofertami, są przyznawane za zakup u sprzedawców zarejestrowanych w serwisie produktów lub usług za pośrednictwem strony afiliackiej, w kwocie przekraczającej ustalone minimum.

Ponadto przyznanie nagrody ma na celu uatrakcyjnienie transakcji kupna/sprzedaży dokonywanych za pośrednictwem strony afiliackiej. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia sprzedaży premiowej, do którego odwołuje się ustawodawca w przywołanym wyżej przepisie. Minister finansów w piśmie z 6 grudnia 1995 r. (sygn. Po 4/AK-722-1110/95): stwierdził, że sprzedaż premiowa polega na uatrakcyjnieniu zakupu danych towarów". Jednocześnie, zgodnie z pismem ministra finansów z dnia 29 kwietnia 1998 r. (sygn. Po 2/HD-6065/97/0912), w ramach sprzedaży premiowej nagroda w określonej wysokości jest przyznawana każdemu nabywcy towaru, który spełni określone warunki, a zatem nie jest wynikiem przypadku lub odgadywania zaistniałych zdarzeń losowych". Szczególnymi cechami sprzedaży premiowej jest więc powiązanie przekazania nagrody z faktem zakupu towaru lub usługi, a także gwarancja otrzymania nagrody przez każdego kupującego, który spełni powyższe, ustalone warunki.

Podstawowym założeniem serwisu (strony afiliackiej) jest zachęcanie konsumentów do zarejestrowania się właśnie na tej stronie w charakterze użytkowników oraz do dokonywania zakupów za pośrednictwem tej strony u sprzedawców zarejestrowanych w programie, poprzez uatrakcyjnianie tych transakcji możliwością otrzymania nagrody (cashbacku). Przyznanie nagrody jest uzależnione od spełnienia następujących warunków, tj. może ją uzyskać tylko zarejestrowany użytkownik strony i to tylko w sytuacji dokonania zakupu u zarejestrowanego sprzedawcy, do którego strona afiliacka odsyła, oraz pod warunkiem zaakceptowania przez sprzedawcę tej transakcji i przekazania prowizji z tytułu dokonania transakcji dla strony afiliackiej (spółki cywilnej), jak również pod warunkiem, że wartość transakcji przekracza określoną w regulaminie i ofercie kwotę. Ponadto, otrzymanie tej nagrody użytkownik strony ma zagwarantowane w opublikowanym regulaminie. W tej sytuacji Wnioskodawca uważa, że oferowana nagroda jest nagrodą związaną ze sprzedażą premiową, o której mowa w przepisach art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i to niezależnie od modelu współpracy, tzn. czy usługi świadczone będą bezpośrednio na rzecz przedsiębiorców, czy pośrednio na ich rzecz, za pośrednictwem platformy afiliacyjnej.

Uwzględniając dosłowne brzmienie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa, że nie przekroczenie kwoty 760 zł odnosi się do jednorazowej wartości nagrody związanej ze sprzedażą premiową. W konsekwencji, wypłacenie jednorazowej nagrody w kwocie nie przekraczającej 760 zł, powinno być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a na spółce cywilnej wypłacającej te nagrody, w ramach prowadzonej, zarejestrowanej działalności gospodarczej, nie będą ciążyły obowiązki płatnika tego podatku, jak również nie będzie miała ona obowiązku wystawiania informacji PIT-8C. Biorąc pod uwagę powyższe, w świetle postanowień art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy nieprzekroczenie kwoty 760 zł odnosi się do jednorazowej wartości nagrody w sprzedaży premiowej rozumianej w ten sposób, że w przypadku gdy zarejestrowany na stronie użytkownik uzyska nagrodę (cashback) w roku podatkowym z tytułu dokonania kilku zakupów, np. w wysokości 300 zł i następnie 500 zł, to nagrody te nie podlegają łączeniu (sumowaniu) i w związku tym, że żadna nagroda nie przekracza 760 zł, to zwolnienie mu przysługuje.

Minister finansów w piśmie z dnia 16 kwietnia 2002 r., stanowiącym odpowiedź na zapytanie poselskie nr 474 stwierdził, że: z literalnego brzmienia wyżej przytoczonego przepisu wynika, iż zakres zwolnienia odnosi się bezpośrednio do wartości jednorazowej wartości wygranej, a nie łącznej wartości wygranych otrzymanych przez podatnika w danym roku podatkowym. Zatem jeżeli w 2002 r. Jednorazowa wartość wygranych lub nagród, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie przekracza kwoty 760 zł, to wartość tej wygranej (nagrody) w całości korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie wyżej powołanego przepisu".

Pomimo, że w 2002 r. przepisy art. 21 ust. 1 pkt 68 omawianej ustawy częściowo się różniły od obecnie obowiązującej treści tego przepisu, to - w ocenie Wnioskodawcy - przywołane stanowisko ministra finansów nadal zasługuje na uwzględnienie.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.



W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Dochodem ze źródła przychodów stosownie do art. 9 ust. 2 ww. ustawy, jeżeli przepisy art. 24 - 25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Z treści zacytowanego przepisu jednoznacznie wynika zasada powszechności przedmiotowej opodatkowania podatkiem dochodowym wszystkich dochodów.

Przychodami w myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Spośród źródeł przychodów w art. 10 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy, ustawodawca wymienił tzw. inne źródła.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Użycie w cytowanym przepisie sformułowania w szczególności oznacza, że wyliczenie zawarte w przepisie jest jedynie wyliczeniem przykładowym.

Tym samym przychodami z innych źródeł mogą być inne jeszcze przychody niż wymienione w art. 20 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy, wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.



Aby wartość nagród związanych ze sprzedażą premiową zwolniona była z podatku dochodowego, spełnione muszą być warunki:

nagroda związana być musi ze sprzedażą premiową, jednorazowa wartość nagrody nie może przekroczyć kwoty 760 zł, sprzedaż premiowa nie dotyczy nagród otrzymanych przez osoby w związku z prowadzoną przez nie pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Pomimo, że ustawodawca posłużył się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wyrażeniem sprzedaż premiowa, to jednak nie sformułował tego pojęcia w ustawie. Sprzedaż premiowa nie została również uregulowana w ustawie Kodeks cywilny, jako jeden ze szczególnych rodzajów sprzedaży. W związku z powyższym dla potrzeb zastosowania przepisu art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy konieczne jest ustalenie definicji sprzedaży premiowej w oparciu o dostępne reguły wykładni.

Stosując wykładnię językową wyrażenia sprzedaż premiowa zauważyć należy, iż składa się ono z dwóch elementów, wymagających zdefiniowania, mianowicie terminu sprzedaż oraz premiowa.

Pojęcie umowy sprzedaży zostało zdefiniowane i uregulowane w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) i tak treść art. 535 i następnych stanowi, że przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się zapłacić sprzedawcy cenę. Sprzedaż jest zatem umową dwustronnie zobowiązującą, a skutkiem jej zawarcia jest zobowiązanie się sprzedawcy do przeniesienia własności rzeczy lub prawa na kupującego oraz zobowiązanie się kupującego do zapłacenia sprzedawcy umówionej ceny. Świadczenie jednej strony jest więc odpowiednikiem świadczenia drugiej strony. W takim ujęciu umowa sprzedaży ma charakter umowy wzajemnej. Świadczenia stron mają charakter ekwiwalentny, jednakże w znaczeniu subiektywnym. Z istoty swej umowa ma charakter odpłatny. Odpowiednikiem świadczenia sprzedawcy jest umówiona cena, a więc ustalona przez strony i wyrażona w pieniądzu wartość rzeczy lub prawa.

Termin premia, premiowa nie został zdefiniowany w przepisach podatkowych, ani też cywilnoprawnych. Z uwagi na powyższe koniecznym jest dokonanie wykładni językowej przedmiotowego pojęcia. Za premię uznać należy nagrodę za coś, dodatkowe wynagrodzenie za wykonanie czegoś (Nowy Słownik Języka Polskiego, PWN, Warszawa, 2003). Innymi słowy pojęcie to służy dla określenia świadczenia, które otrzymuje ktoś, kto zachował się w sposób określony przez przyznającego premię. Przymiotnik premiowy należy zatem rozumieć jako odnoszący się do powyżej zdefiniowanej premii.

Należy także zwrócić uwagę na przepis art. 353 § 1 ustawy Kodeks cywilny, który stanowi, że zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić. Natomiast zgodnie z § 2 art. 353 Kodeksu cywilnego, świadczenie może polegać na działaniu albo na zaniechaniu. Zatem strony umowy sprzedaży mogą wzbogacić treść łączącego je stosunku w granicach swobody kontraktowania, tzn. mogą wprowadzić do niego określone postanowienia, których treść lub cel nie sprzeciwiają się właściwości (naturze) sprzedaży, ustawie lub zasadom współżycia społecznego. Do tego rodzaju postanowień należy zobowiązanie sprzedawcy do spełnienia dodatkowego świadczenia (nagrody) w przypadku zakupu przez kupującego określonego towaru. Postanowienia takie stanowią elementy dodatkowe, zastrzeżone w treści umowy przez strony.

W związku z powyższym, mając na uwadze powyższe ustalenia i powołane przepisy prawa, zdaniem tutejszego organu podatkowego sprzedaż premiowa jest umową sprzedaży, zawartą między sprzedawcą a kupującym, połączoną jednak z przyznaniem przez sprzedającego premii kupującemu. Na skutek zawarcia tej umowy po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek przeniesienia na kupującego własności rzeczy i wydania mu rzeczy, jak również wydania (przekazania) kupującemu premii, w związku z dokonanym przez niego zakupem, której wartość nie jest objęta ceną kupowanego towaru. Otrzymanie premii jest gwarantowane, albowiem przyznawane jest przez sprzedawcę kupującemu w zamian za to, że ten dokonał zakupu określonego towaru, na warunkach wskazanych przez sprzedającego (np. w określonej ilości, o określonej wartości, czy też określonego rodzaju towarów). Po stronie kupującego powstaje obowiązek zapłaty ceny sprzedaży oraz uprawnienie do otrzymania premii.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym nagrody przyznawane są przez spółkę, której wspólnikiem jest Wnioskodawca klientom indywidualnym - nabywcom konkretnych dóbr po spełnieniu określonych w regulaminie warunków. Klienci nie zawierają jednak umów sprzedaży ze spółką Wnioskodawcy, a sama spółka nie dokonuje sprzedaży. Zadanie spółki sprowadza się do nagradzania konsumentów/użytkowników strony za korzystanie z jej strony i dokonywanie transakcji u zarejestrowanych na tej stronie przedsiębiorców. Zatem przedstawione przedsięwzięcie nie może być uznane za sprzedaż premiową w rozumieniu przepisu art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy.

W konsekwencji ww. nagroda - cashback nie jest nagrodą związaną ze sprzedażą premiową. Jej wartość (bez względu na wysokość) nie podlega zwolnieniu z podatku dochodowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 68 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi natomiast dla ww. klientów indywidualnych (użytkowników strony) w myśl art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 tej ustawy przychód z innych źródeł.

Na podmiocie wypłacającym ww. nagrody nie ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od wartości tych nagród co potwierdza treść art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w myśl którego, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52 i art. 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych (PIT 8C).

Reasumując, w świetle powołanych powyżej przepisów prawa i przedstawionego zdarzenia przyszłego, nagrody przyznane przez Wnioskodawcę nie stanowią nagród związanych ze sprzedażą premiową. W związku z tym nagrody te nie są objęte zwolnieniem z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 68 tej ustawy, a spółka cywilna zobowiązana będzie do sporządzenia i przekazania informacji PIT-8C.

Wobec powyższego kwestia sprecyzowana przez Wnioskodawcę w pytaniu nr 3 odnośnie zakresu wskazanego zwolnienia jest bezprzedmiotowa.



Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).



Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 - 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.
Słowa kluczowe: internet, program partnerski, rozliczenie roczne, sprzedaż premiowa, źródło
Data aktualizacji: 21/01/2013 03:00:01

Urząd Skarbowy Proszowice 32-100 ul. M. Reja 1

Zasięg terytorialny miasta gminy Koniusza, Koszyce, Nowe Brzesko, Pałecznica, Proszowice, Radziemice, Igołomia-Wawrzeńczyce, Iwanowice, Kocmyrzów-Luborzyca, Słomniki powiaty proszowicki, część powiatu krakowskiego województwo małopolskie Konta...

Zastosowanie zwolnienia podmiotowego wobec osób świadczących usługi księgowe

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy przysługuje Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Termin wystawienia faktury

Fakturę wystawia się nie później niż: - siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi; - a gdy podatnik określa w fakturze wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży (umowy o charakterze ciągłym), fakturę wystawia się nie później niż...

Czy zamawiający premie ma potraktować to jako usługę wystawiając fakturę VAT z 22% podatkiem?

Działając na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Strona wnosi o udzielenie odpowiedzi czy może " dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w fakturze dostawcy komputerówOdliczenie podatku VAT wynikającego z wystawionych przez Wnioskodawcę i niezapłaconych przez jego kontrahenta faktur VATMożliwość dokonywania na bieżąco korekty przychodówPrawidłowe wystawienie faktury wewnętrznej na WNTIle wynoszą zarobki księgowych w Suwałkach?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.