Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Nazwa usługi/towaru na fakturze VAT

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2008 r. (data wpływu 15 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie będących jego własnością lokali mieszkalnych, które wynajmuje osobom fizycznym oraz podmiotom gospodarczym. Lokale wynajmowane są na różne okresy - najczęściej kilkudniowe. W ramach omawianej usługi mieści się również śniadanie. Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego zaklasyfikował opisane usługi do grupowania PKWiU 55.23.13-00.00 jako Usługi wynajmu pozostałych umeblowanych lokali krótkotrwałego zakwaterowania.

Spółka wystawia faktury następująco: PKWiU 55.23.13-00.00 - Usługa wynajmu umeblowanych lokali krótkotrwałego zakwaterowania. Usługi opodatkowuje według stawki VAT w wysokości 7%. W miejscu uwagi umieszczona jest data/okres pobytu.

Biorąc pod uwagę wymogi rynku oraz jego klientów (cele marketingowe), Zainteresowany chciałby przy wystawianiu faktur zastosować inny opis usługi, tj. zamiast: PKWiU 55.23.13-00.00 - Usługa wynajmu umeblowanych lokali krótkotrwałego zakwaterowania, chciałaby podawać: PKWiU 55.23.13-00.00 - Usługa noclegowa (to samo PKWiU, inny opis usługi, stawka VAT - 7%), umieszczając jednocześnie w miejscu uwagi datę/okres pobytu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest wystawianie faktur za wykonywane przez Spółkę usługi wynajmu w sposób następujący: PKWiU 55.23.13-00.00 - Usługa noclegowa, stawka VAT - 7%, z jednoczesnym podaniem w miejscu uwagi daty/okresu pobytu...

Zdaniem Wnioskodawcy, możliwe jest wystawianie faktur dokumentujących świadczone przez niego usługi zarówno jako: 55.23.13-00.00 - Usługa wynajmu umeblowanych lokali krótkotrwałego zakwaterowania, jak i PKWiU 55.23.13-00.00 - Usługa noclegowa, stawka VAT - 7%, z jednoczesnym podaniem w miejscu uwagi daty/okresu pobytu. Zdaniem Spółki, najważniejszą sprawą jest umieszczenie odpowiedniego symbolu PKWiU oraz zastosowanie prawidłowej stawki podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119 (art. 8 ust. 3 ustawy).

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Stosownie do art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia określi szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania.

Zasady te zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.), zwanym dalej rozporządzeniem.

Na mocy § 8 ust. 1 rozporządzenia, zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami FAKTURA VAT.

Na podstawie § 9 ust. 1 rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako FAKTURA VAT podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;nazwę towaru lub usługi;jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);stawki podatku;sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.Natomiast w myśl § 9 ust. 7 rozporządzenia, w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, dane określone w ust. 1 pkt 4 obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku.

Uwzględniając powyższe, jak również opisany we wniosku stan faktyczny, stwierdzić należy, iż faktura VAT, zgodnie z ww. § 9 ust. 1 rozporządzenia, powinna zawierać m.in. nazwę usługi. Z uwagi na to, iż przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia nazwa usługi, zasadnym jest odwołanie się do definicji słownikowej.

Zgodnie z internetowym Słownikiem języka polskiego Wydawnictwa Naukowego PWN SA (http://sjp.pwn.pl/), nazwa oznacza wyraz albo połączenie wyrazowe oznaczające kogoś lub coś. Ponadto, po ogólnej definicji pojęcia nazwa słownik podaje definicje szczególnych rodzajów nazw - nazwa jednostkowa to nazwa mająca tylko jeden desygnat, nazwa ogólna to nazwa mająca więcej niż jeden desygnat, nazwa pusta nazwa pozbawiona desygnatu oraz nazwa szczegółowa - nazwa dotycząca pojedynczych przedmiotów danego rodzaju lub poszczególnych cech danego przedmiotu. Natomiast pojęcie desygnat oznacza przedmiot, osobę lub zjawisko, do których odnosi się dana nazwa.

W związku z powyższym, nazwa usługi zawarta na fakturze VAT winna określać usługę będącą przedmiotem świadczenia, a nie, jak sugeruje Wnioskodawca, nazwę usługa noclegowa. Z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. nr 89, poz. 844 ze zm.) wynika, iż pod symbolem 55.2 znajdują się Usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz pozostałe miejsca krótkotrwałego zakwaterowania. Natomiast usługi świadczone przez Zainteresowanego zostały przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 55.23.13-00.00 Usługi wynajmu pozostałych umeblowanych lokali krótkotrwałego zakwaterowania.

A zatem, wskazanego przez Wnioskodawcę sposobu dokumentowania świadczonych usług nie można uznać za wypełniający wymagania ustanowione w przywołanych przepisach Ministra Finansów. Bowiem z treści faktury winno wynikać, jaka konkretnie usługa, posiadająca własną nazwę oraz zakwalifikowana w odpowiednim grupowaniu PKWiU, w rzeczywistości była przedmiotem świadczenia.

Ponadto stwierdzić należy, iż katalog elementów jakie powinna zawierać wystawiona faktura VAT, określony w § 9 ust. 1 rozporządzenia, jest katalogiem otwartym. A więc wymienia jedynie te elementy, które faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać. W związku z tym, w powołanych przepisach nie ma przeciwwskazań, aby Wnioskodawca w miejscu uwagi podał datę lub okres pobytu.

W związku z powyższym, wystawiając fakturę VAT dokumentującą konkretne zdarzenie gospodarcze, Zainteresowany zobowiązany jest zawrzeć w niej dane, o których mowa w § 9 ust. 1 rozporządzenia, a jako nazwę usługi zastosować nazwę podaną przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego wraz z odpowiednim dla niej symbolem PKWiU.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. Organ pragnie zauważyć, iż z dniem 1 grudnia 2008 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: faktura, faktura vat, hotele, pokoje na wynajem, świadczenie usług, treść faktury, usługi, usługi noclegowe, wynajem, wystawienie faktury
Data aktualizacji: 24/02/2012 12:02:18

W zakresie uzyskania akceptacji do wystawiania i przesyłania faktur w formie elektronicznej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Zawiercie 42-400 ul. Leśna 8

Zasięg terytorialny miasta Poręba, Zawiercie gminy Irządze, Kroczyce, Łazy, Ogrodzieniec, Pilica, Szczekociny, Włodowice, Żarnowiec powiaty zawierciański województwo śląskie Konta bankowe CIT 02101012123072712221000000 VAT...

Odliczenie podatku VAT z faktur dokumentujących zakup usługi doradczej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Pytanie dotyczy prawidłowości wystawianych faktur dotyczących świadczenia usług "organizac...

Pismem z dnia 22.03.2007 roku (uzupełniony w dniu 26.04.2007 roku) Strona zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej...

Co musi zawierać księga rachunkowa?

Księgi rachunkowe obejmują zbiory zapisów księgowych, obrotów i sald i składają się z następujących elementów: - dziennika, - księgi głównej, - ksiąg pomocniczych, - zestawienia: obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Opodatkowanie bonusów oraz prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie faktur VAT dokumentujących bonusyCzy Wnioskodawca postępuje poprawnie wystawiając czasami faktury zaliczkowe przed otrzymaniem wpłaty zaliczki od kontrahenta?Kto jest uprawniony do podpisania i odbioru faktury VAT RR w przypadku świadczenia usług leśnych sklasyfikowanych PKWiU 02.02.10Dotyczy momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów zobowiązań wynikających z wystawionych faktur korygujących przez dostawców towarówCzy stosowany system dokumentowania otrzymanych przedpłat jest poprawny?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.