Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Obniżenie podatku należnego o kwotę korekty podatku wynikającą z wystawionych wewnętrznych faktur korygujących

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22.04.2010r. (data wpływu 26.04.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego w związku z wystawieniem wewnętrznych faktur korygujących w miesiącu wystawienia tych faktur - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.04.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego w związku z wystawieniem wewnętrznych faktur korygujących w miesiącu wystawienia tych faktur.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W ramach prowadzonej działalności, N Sp. z o.o. (zwana dalej N lub Spółka) dokonywała nieodpłatnych czynności, które zostały przez nią udokumentowane fakturami wewnętrznymi, na których Spółka wykazywała należny podatek od towarów i usług. Przedmiotowe faktury wewnętrzne były ujmowane przez Spółkę w rozliczeniach za właściwe miesiące.

W wyniku ponownej analizy powyższych czynności oraz właściwych regulacji dotyczących podatku od towarów i usług, Spółka doszła do wniosku, że część wskazanych powyżej rozliczeń w zakresie VAT udokumentowanych fakturami wewnętrznymi wymaga skorygowania. W konsekwencji, Spółka zamierza wystawić wewnętrzne faktury korygujące do uprzednio wystawionych faktur wewnętrznych, w przypadku których, jej zdaniem, podatek należny został wskazany nieprawidłowo. Korekty faktur wewnętrznych będą polegały na pomniejszeniu podatku należnego wykazanego na pierwotnych fakturach wewnętrznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka jest uprawniona do obniżenia podatku należnego o kwotę korekty podatku wynikającą z wystawionych wewnętrznych faktur korygujących w rozliczeniu podatku od towarów i usług za miesiąc wystawienia wewnętrznych faktur korygujących.

W ocenie Spółki, N jest uprawniona do obniżenia podatku należnego o kwotę korekty podatku wynikającą z wystawionych faktur korygujących w rozliczeniu podatku od towarów i usług za miesiąc wystawienia tych faktur korygujących.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania w podatku od towarów usług jest obrót z zastrzeżeniem m. in. art. 29 ust. 2-22 ustawy o VAT. Jednocześnie w myśl art. 29 ust. 4a ustawy o VAT:

W przypadku, gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzania otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę.

Jak zaś stanowi przepis art. 29 ust. 4c ustawy o VAT, przepis ust. 4a stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.

Zgodnie z art. 108 ust. 1 ustawy o VAT, podatek wynikający z faktury jest podatkiem do zapłaty. Jednocześnie, jak przewiduje przepis art. 108 ust. 2 ustawy o VAT, także w przypadku wystawienia faktury, na której wykazano podatek należny w kwocie wyższej od należnej, podatnik jest zobowiązany do uiszczenia kwoty podatku wynikającej z tej faktury, mimo iż została ona wykazana w kwocie wyższej niż należna.

Podatek, który został wykazany na fakturze, nawet w zbyt wysokiej kwocie, pozostaje podatkiem należnym i podlegającym wpłacie, dopóki nie zostanie skorygowany w sposób przewidziany w art. 29 ustawy o VAT, tj. poprzez wystawienie odpowiedniej faktury korygującej. Tylko poprzez wystawienie faktury korygującej możliwe jest skorygowanie podatku należnego o kwotę podatku niezasadnie wykazanego pierwotnie.

Skoro zmiana kwoty podatku należnego wynika z faktury korygującej, a nie z faktury pierwotnej, zmiana taka powinna wpływać na rozliczenie podatku za okres rozliczeniowy, w którym wystawiono fakturę korygującą. Wskazuje na to - w ocenie Spółki - treść przepisu art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, który mówi o danym okresie rozliczeniowym, w którym nabywca otrzymał korektę faktury. Oznacza to, iż w przepisie tym mowa jest nie o okresie, w którym wystawiono pierwotną fakturę tylko o okresie, w którym podatnik (wystawca faktury) otrzymał potwierdzenie otrzymania korekty faktury przez nabywcę.

W przypadku faktur wewnętrznych, gdzie wystawca faktury jest równocześnie nabywcą nie jest konieczne uzyskanie potwierdzenia otrzymania korekty faktury, o którym mówi przepis art. 29 ust. 4a ustawy o VAT. Wniosek ten wynika z istoty faktur wewnętrznych, które zgodnie z § 23 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1337), wystawiane są w jednym egzemplarzu. Wystawionej faktury wewnętrznej podatnik nie przekazuje kontrahentowi tylko zachowuje na własne potrzeby, aby udokumentować samoopodatkowanie podatkiem od towarów i usług. Skoro zatem, podatnik wystawia fakturę wewnętrzną wyłącznie na własne potrzeby, w konsekwencji nie ma obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Tym samym należy uznać, że w przypadku wystawienia korygującej faktury wewnętrznej, możliwość uwzględnienia jej w podstawie opodatkowania istnieje w momencie wystawienia tej faktury, ponieważ podatnik jest jednocześnie jej odbiorcą.

A zatem, skorygowanie rozliczań podatku od towarów i usług w związku ze skorygowaniem uprzednio wystawionej faktury wewnętrznej winno nastąpić w miesiącu, w którym doszło do wystawienia korygującej faktury wewnętrznej.

Warto również zwrócić uwagę, iż przedstawione powyżej stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w świetle licznych interpretacji indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe. Tytułem przykładu, Spółka wskazuje na:

a) interpretację indywidualną z dnia 12 marca 2009r., sygn. IPPP1/443-205/09-2/AW, w której Minister Finansów, interpretując przepis art. 29 ust. 4 i art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, stwierdził, iż:

W związku z faktem, iż w przypadku korekty faktury wewnętrznej wystawca jest równocześnie nabywcą nie jest konieczne uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę tej faktury, a zatem kwota podatku powinna być pomniejszona w rozliczeniu za okres wystawienia wewnętrznej faktury korygującej.

b) indywidualną interpretację z dnia 24 lutego 2010 r., sygn. IPPP3/443-1215/09-4/KG, w której Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym:

(.) Wnioskodawca wystawiając korekty do faktur wewnętrznych jest równocześnie ich odbiorcą, co powoduje, że data wystawienia korekt faktur, jest jednocześnie datą potwierdzenia odbioru. W związku, z czym Spółka nabędzie prawo do zmniejszenia podatku należnego w miesiącu wystawienia korekt faktur wewnętrznych.

Podobne stanowisko przyjęły władze podatkowe m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 14 kwietnia 2009r., sygn. ILPP2/443-223/09-3/ISN, z 1 grudnia 2009r., sygn. IPPP1-443-1098/09-2/LP, z 26 maja 2009r., sygn. ILPP1/443-368/09-2/AI.

W związku z powyższym, uznać należy, że w świetle obecnie obowiązujących przepisów art. 29 ust. 4, ust. 4a i ust. 4c w związku z art. 108 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT, Spółka uprawniona jest do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku należnego, wynikającą z wystawionych wewnętrznych faktur korygujących, w rozliczeniu podatku od towarów i usług za miesiąc wystawienia wewnętrznych faktur korygujących.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: faktura korygująca, korekta podatku, obniżka obniżenie, podatek
Data aktualizacji: 03/01/2013 06:00:02

Fakturowanie usługi modelki na terytorium Niemiec

Na podstawie art. 14a 1 i 4, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1 i 5, art. 8 ust. 1, art. 27 ust. 1, art. 27 ust. 2 pkt 3 lit a,art. 106 us. 1-2...

Podlaski Urząd Skarbowy Białystok 15-219 ul. Świętojańska 13

Zasięg terytorialny miasta gminy powiaty województwo podlaskie Konta bankowe CIT 35101010490042552221000000 VAT 82101010490042552222000000 PIT 32101010490042552223000000 budżetowe pozostałe 26101010490042552227000000 VAT-EU1 VAT-EU2 PIT-STD bank...

Kiedy istnieje podstawa prawna aby zaksięgować fakturę oraz odliczyć naliczony podatek VAT?

POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14 a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do...

Opodatkowanie otrzymanych premii pieniężnych. Wystawianie faktur VAT dokumentujących premie

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wystawianie faktur oraz odliczenie podatku

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Prawo do odliczenia podatku VAT w związku z wykonywaniem działalności opodatkowanej i niepodlegającej opodatkowaniuZwolnienie podmiotowe usługi księgowo-rachunkoweCzy można dokonać korekty sprzedaży o nie przyjętą i nie zapłaconą fakturę VAT?Obowiązki opodatkowania czynności związanych z zawieranymi umowami przeniesienia własności środków pieniężnych oraz własności nieruchomościObowiązek podatkowy w przypadku refakturowania usług
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.