Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Obowiązek informowania Urzędu Skarbowego w przypadku porządkowania i złomowania materiałów zbędnych

Na podstawie 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2009r. (data wpływu 28 lipca 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 sierpnia 2009r. (data wpływu 17 sierpnia 2009r.) oraz pismem z dnia 18 września 2009r. (data wpływu 24 września 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku informowania Urzędu Skarbowego w przypadku porządkowania i złomowania materiałów zbędnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 20 lipca 2009r. (data wpływu 28 lipca 2009r.), uzupełnionym pismem:z dnia 12 sierpnia 2009r.(data wpływu 17 sierpnia 2009r.), przesłanym w związku z wezwaniem tut. organu z dnia z dnia 6 sierpnia 2009r. orazz dnia 18 września 2009r. (data wpływu 24 września 2009r.), przesłanym w związku z wezwaniem tut. organu z dnia 10 września 2009r.,Spółka z o.o. wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie obowiązku informowania Urzędu Skarbowego w przypadku porządkowania i złomowania materiałów zbędnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Złomowanie niewykorzystanych detali do produkcji obrabiarek i zbędnych materiałów których nie udało się upłynnić z magazynu. Wnioskodawca nadmienił, że nie jest firmą specjalizującą się sprzedażą złomu, tylko produkującą obrabiarki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy poza wystawieniem faktury Wnioskodawca ma obowiązek informowania Urząd Skarbowy o sprzedaży złomowanych detali i zbędnych materiałów, gdyż podstawową działalnością Wnioskodawcy nie jest sprzedaż złomu.

Zdaniem Wnioskodawcy nie ma obowiązku informowania Urzędu Skarbowego.

Ponadto w piśmie z dnia 18 września 2009r., przesłanym w związku z wezwaniem tut. organu z dnia 10 września 2009r. Wnioskodawca wskazał, że uważa, iż nie ma obowiązku informowania Urząd Skarbowy o sprzedaży złomu (nie zna przepisu prawa, który by mówił o informowaniu Urzędu Skarbowego). Na sprzedaż złomu wystawia fakturę VAT opodatkowaną stawką VAT 22%, ww. fakturę ujmuje w deklaracji VAT z miesiącu jej wystawienia. Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż przekazuje również wewnętrznym dokumentem złomowane materiały i detale na potrzeby własne do Odlewni do wtórnego wykorzystania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl z art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT).

Stosownie do przepisu art. 106 ust. 1 ww. ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W myśl art. 19 ust. 4 ww. ustawy o VAT, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Z kolei zgodnie z art. 99 ust. 1 ww. ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

W załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 211, poz. 1333) zamieszczono wzór deklaracji VAT-7. Zgodnie z objaśnieniem do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7, VAT-7K i VAT-7D), stanowiącym załącznik nr 4 do rozporządzenia, w części C deklaracji VAT-7 wykazuje się wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym za który składana jest deklaracja, po uwzględnieniu korekt wynikających z art. 29 ust. 4 ustawy oraz innych korekt wynikających z przepisów o podatku od towarów i usług, jeżeli mają wpływ na rozliczenie w okresie, za który składana jest deklaracja. W tej części wykazuje się też czynności wykonywane poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu podatku naliczonego.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego Wnioskodawca dokonuje sprzedaży złomu chociaż nie jest firmą specjalizującą się w zakresie sprzedaży złomu, lecz jest firmą produkującą obrabiarki.

Na sprzedaż złomu wystawia fakturę VAT i fakturę tę ujmuje w deklaracji VAT w miesiącu jej wystawienia. Należy zauważyć, iż przepisy o podatku od towarów i usług, w przypadku dokonywania sprzedaży, o której mowa w przedstawionym we wniosku pytaniu (tj. złomowanych detali i zbędnych materiałów), poza faktem wystawienia w związku z daną sprzedażą faktury VAT oraz ujęcia tejże sprzedaży w deklaracji VAT-7 nie przewidują innego, dodatkowego sposobu informowania Urzędu Skarbowego o danym fakcie sprzedaży.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Tut. organ pragnie tutaj zauważyć, iż w przedmiotowa interpretacja nie rozstrzyga kwestii dokumentowania przez Wnioskodawcę przekazania na potrzeby własne, do wtórnego wykorzystania, złomowanych materiałów, gdyż nie było to przedmiotem zapytania, a ponadto Wnioskodawca nie przedstawił w tym zakresie własnego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku - Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: deklaracje, faktura, podatnik
Data aktualizacji: 29/01/2013 00:00:01

Przez jaki okres należy przechowywać dokumenty finansowo-księgowe m.in. faktury VAT?

POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 216 1 w związku z art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity; Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 4 ust 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie...

Dokumentowanie czynności polegających na wydawaniu dokumentów komunikacyjnych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Okres rozliczeniowy, w którym należy uwzględnić otrzymaną od kontrahenta w ramach importu...

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu stanu faktycznego wynika, że nabywa on usługi od podmiotów z terytorium Grecji lub państw trzecich (Serbia, Szwajcaria) na zasadzie importu usług. Usługi powyższe polegają na doradztwie w zakresie...

Pierwszy Urząd Skarbowy Gdynia 81-353 ul. Władysława IV 2/4

Zasięg terytorialny miasta części miasta na prawach powiatu Gdynia pod nazwami: Bernadowo, Działki Leśne (część od ul. Wolności), Gdynia Główna (Śródmieście), Gołębiewo, Kamienna Góra, Karwiny, Kolibki, Krykulec Leśny, Mały Kack, Orłowo...

Ranking biur księgowych w Będzinie

W Będzinie jest kilkanaście firm, które działają jako biura rachunkowe śląskie. Oferują one zazwyczaj podobny zakres usług, jak prowadzenie ksiąg rachunkowych, ewidencję czasu pracy, wynagrodzenia, sprawy związane z urzędami, rejestry kasowe...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy istnieje podstawa do wystawienia faktury VAT od zobowiazania zasądzonego wyrokiem?Nie ma możliwości wystawienia oryginału faktury w formie papierowej i przechowywania kopii tej faktury w formie elektronicznejSposób zaewidencjonowania i rozliczenia w stosownych deklaracjach wystawionych faktur korygującychCzy odlicza się od podatku należnego podatek naliczony VAT zawarty fakturach zakupu?W jaki sposób zafakturować koszty przesyłki i opakowania w przypadku dostaw wysyłkowych za zaliczeniem pocztowym?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.